Postřehy z epizody Aftershocks

Postřehy z epizody Aftershocks

8.3.2015 21:00


Uplynulou středu se druhá řada seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. konečně vrátila na obrazovky, a to se svou v pořadí již jedenáctou epizodou s názvem Aftershocks. Co nám bylo v této epizodě odhaleno a jaké z ní vyvstaly nové otázky? To si přečtěte v našich tradičních postřezích.


Škola pro nadanou mládež?

Přestože se to na první pohled nezdá, nejnovější epizoda seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. skutečně pokračuje přesně tam, kde skončila ta minulá. Zatímco v úplně poslední scéně epizody What They Become jsme se poprvé setkali s tajemným mužem bez očí, hned v první scéně epizody Aftershocks se s ním setkáváme opět. Jen o 32 let dříve.

postřezích z epizody What They Become jsem se zmínil o tom, že postava Gordona – onoho bezokého muže – by mohla být založena na relativně nové komiksové postavě jménem Reader. Ten je členem Inhumans, který dokáže cokoliv, co si přečte, změnit ve skutečnost. Tedy alespoň to dokázal, dokud se ostatní členové Inhumans jeho moci nezalekli a pro jistotu ho neoslepili.

(komiksový Reader se poprvé objevil ve čtvrtém čísle série
Inhumans v září roku 2014; FOTO: Marvel Comics)

Nejde říct, že bychom něčeho podobného byli svědky i v poslední epizodě. Gordonova teleportace totiž mnohem víc připomíná schopnost Kurta Wagnera (Nightcrawler) ze série X-Men (kterého jakožto mutanta nemůže seriál přímo použít). Vedle slepoty, která s onou teleportací nejde moc dohromady, má ale Gordon s komiksovým Readerem ještě něco společného. Hlavní úkol těchto postav je totiž hledat po světě nové členy rodu Inhumans a ukázat jim cestu, jak pochopit a ovládat jejich schopnosti.

Co se tedy týče odkazů na komiksy, Gordon je nejspíš pro seriál vesměs originální postava, která v sobě míchá prvky Readera a Nightcrawlera. Nelze však říct, že by se k jednomu přikláněl více než ke druhému. V oné úvodní sekvenci jsme se každopádně znovu setkali s Ťia-jing, matkou Skye, která nejen že je součástí rodu Inhumans, ale současně už zjevně po mnoho generací pečuje o svůj lid a pomáhá jeho zástupcům pochopit své nové schopnosti. Už z epizody The Things We Bury víme, že Ťia-jing prakticky nestárne. Je tedy otázka, kolik desítek let či snad dokonce staletí byla v podstatě tímto „Charlesem Xavierem“ (zase ti X-Meni) pro nové Inhumans.

Na toto téma by se ještě hodilo dodat, že tato úvodní scéna se podle epizody samotné odehrávala v roce 1983. Je to tedy zhruba šest let předtím, než se Ťia-jing narodila Skye a než byla unesena Hydrou a následně zavražděna Danielem Whitehallem.

Padouši kulatého stolu

Po (alespoň dočasné) smrti Daniela Whitehalla jsme se v této epizodě dočkali těch nejvyšších špiček světového vedení Hydry. Prakticky jediný, kdo nám u tohoto kulatého stolu chyběl, byl baron von Strucker, stávající vůdce celé Hydry, kterého nám tvůrci šetří pro film Avengers: Age of Ultron.

A kdo že to vlastně seděl u onoho samotného kulatého stolu? Vedle Baronky, která odkazuje na komiksovou postavu Heike Zemo (manželku barona Helmuta Zema, jednoho z hlavních nepřátel Captaina Americy), z těchto šéfů vystupuje především doktor List v podání Henryho Goodmana, který se ve filmovém Marvelu už dokonce objevil, a to konkrétně v potitulkové scéně druhého Captaina Americy.

A právě tato scéna (vedle toho, že představuje nové postavy Quicksilvera a Scarlet Witch pro Age of Ultron) je poměrně klíčová i pro aktuální epizodu. Baron Strucker zde totiž Listovi dává jasně najevo, že Hydra už je pro něj pouhý přežitek a že se snaží veškeré dostupné prostředky využít k posílení své moci a využití Lokiho žezla s kamenem mysli (jedním z Kamenů nekonečna). Strucker přitom dodává, že nechá zbytek Hydry napospas Nicholasi Furymu, aby on mohl zůstat v utajení a pokračovat se svým výzkumem žezla.

(doktor List a baron von Strucker v potitulkové scéně filmu
Captain America: Návrat prvního Avengera; FOTO: Marvel Studios)

Tohle všechno v podstatě znamená, že přestože zlikvidování hlavních vůdců Hydry je pro S.H.I.E.L.D. obrovským vítězstvím, pro barona von Struckera to není nijak bolestivá rána, protože on sám tento vývoj předpokládal. V budoucích událostech světa Marvel Cinematic Universe bychom se tedy nejspíš mohli dočkat toho, že Coulsonův tým postupně odseká všechny vedlejší hlavy Hydry, až nakonec zbude jen shnilé jádro barona von Struckera, se kterým se utkají Avengers v nadcházejícím filmu. Bude ale po těchto událostech Hydra skutečně poražena? A je vůbec možné ji někdy opravdu zcela vymýtit?

Nelítá, ale šmíruje

Už pár epizod zpátky jsme mohli vidět náznaky toho, že Bobbi a Mack kují něco za zády zbytku týmu. A dnes se nám to konečně potvrdilo, když zdánlivě nevinný Mackův model Loly začal skenovat ředitelovu kancelář v hledání „Pomocníčka“, kompletní databáze S.H.I.E.L.D.u, kterou Fury věnoval Coulsonovi.

Jako první možné vysvětlení se nabízí, že Bobbi a Mack pracují pro Hydru. To by ale nedávalo moc smysl vzhledem k tomu, jak velkým dílem se oba dva zasloužili o ochromení a postupnou likvidaci Hydry. Jediná možná alternativa této teorie by byla ta, že Bobbi a Mack pracují přímo pro von Struckera, který má vlastní plány a na osudu Hydry už mu nesejde. To je ale teorie na hodně dlouhé lokte, jelikož Strucker nejspíš ani neví, kdo Coulson je, a jeho žebříček priorit je celkově někde trochu jinde.

Když pomineme možnost, že za Mackem a Bobbi stojí ještě nějaká třetí strana, můžeme se vrátit k možnosti z našich starších postřehů, že oba agenti pracují pro Nicka Furyho, což by docela dávalo smysl vzhledem k Furyho paranoie a taky tomu, že Bobbi a Mack nejspíš pro tým nemají představovat nebezpečí, ale pouze plní stínovou operaci.

Na druhou stranu pokud alespoň trochu znáte Nicka Furyho, určitě vám nesedí, že by dal Coulsonovi celou databázi S.H.I.E.L.D.u a sám si neudělal zálohu. Pracují tak Mack a Bobbi pro někoho úplně jiného? Pro někoho, kdo bude po Hydře novým Coulsonovým protivníkem? A nebo skutečně jen poslouchají rozkazy shora a nejsou pro S.H.I.E.L.D. přímou hrozbou? Vzhledem k tomu, jaké pozornosti se tato zápletka v poslední epizodě dočkala, se to snad už brzy dozvíme.

Co se z ní stalo?

Jaké zvláštní schopnosti získala v chrámu Inhumans Skye, to jsme si objasnili už před třemi měsíci. Jak je na tom ale Raina? Tady je situace podobná jako u Gordona. Raina by nejspíš mohla být zcela novou postavou, která ale zároveň může mít kořeny i ve starších komiksových charakterech. Nejdříve je třeba si připomenout, že v komiksech existuje postava jménem Raina, o které jsme si říkali už během představení Rainy seriálové. Tato Raina je zástupcem rasy humanoidních tvorů (Sauridů) z prehistorického období Země, který dodnes přežíval v Antarktidě. Stále tedy v podstatě platí, že se seriálovou Rainou tu moc podobností opravdu nenajdeme.

Na druhou stranu je tu ale ještě jedna postava, kterou Marvel poprvé představil teprve vloni (konkrétně před čtyřmi měsíci), a která je, stejně jako Raina, součástí rodu Inhumans. Touto postavou je Naja, která disponuje schopností stát se neviditelnou. S Rainou má tak Naja společného to, že i ona prošla při vystavení terrygenským krystalům značnou fyzickou změnou, kdy nyní připomíná křížence mezi člověkem a plazem. A právě touhle odbočkou jsme se nakonec dostali do stejného autu jako na začátku postřehů u Gordona: některé podobnosti s komiksovými postavami tu najít sice můžeme, zatím to ale vypadá, že Raina je postavou zcela novou. Vše ukáže až čas.

Stejně jako to, kam Rainina cesta povede dál. Místo aby totiž natáhla bačkory (jak si mnoho z nás jistě přálo), na poslední chvíli ji zachránil Gordon, který jí teď „ukáže cestu“. Stane se tak nyní Raina součástí společenství Inhumans? A když už jsme u toho, na čí straně tohle společenství vlastně stojí a jak moc velkého spojence či případně nepřítele v něm ředitel Coulson asi najde?

FOTO: ABC


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!