Postřehy z epizody Melinda

Postřehy z epizody Melinda

21.4.2015 18:00


V nejnovější epizodě seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. s názvem Melinda jsme konečně zavítali do Bahrajnu, abychom odkryli záhadnou minulost agentky May, zatímco Skye se znovu setkala se svým otcem a S.H.I.E.L.D. odkryl další Coulsonova tajemství. Co dalšího tento díl odhalil?


Protokol Théta

V této epizodě nám byl odhalen záhadný projekt jménem „protokol Théta“, na kterém ředitel Coulson zjevně pracoval i za zády svých vlastních agentů. A přestože nevíme, co přesně je tento program zač, neslyšíme o něm poprvé. Když se totiž ředitel Coulson v epizodě What They Become chystal vstoupit do mimozemského města, řekl jednomu z agentů Koenigů, že kdyby se jejich mise nezdařila, má aktivovat jakýsi protokol Théta.

Právě to by mohlo vysvětlovat, proč jsme žádného z bratrů Koenigů v podání Pattona Oswalta v seriálu dlouho neviděli a proč se v něm už dříve objevovali jen sporadicky. Právě Koenigové jsou totiž nejspíš součástí Coulsonova protokolu Théta. A co že to tenhle protokol vlastně je? Jak říkal Mack, pravděpodobně se jedná o Coulsonovu snahu cvičit nadané jedince a snažit se jim porozumět (berte to jako takovou Coulsonovu soukromou Iniciativu Avengers), víme ale o této operaci něco víc? Možná ano.

Když jsme ještě pár epizod zpátky pořádně neviděli, kdo je oním „skutečným“ S.H.I.E.L.D.em, pro který pracují Bobbi a Mack, jednou z našich tehdejších teorií bylo, že by se mohlo jednat o komiksovou skupinu Secret Wariors. Teď se ale naskytuje možnost, že Secret Wariors ve skutečnosti dává dohromady Coulson právě v rámci svého protokolu Théta.

Stejně tak bychom ještě před pár hodinami mohli spekulovat o tom, že Coulsonovu protokolu Théta by se mohl věnovat nedávno ohlášený spin-off seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. Nyní už však víme, že právě tento nový seriál se bude naopak točit kolem agentů Bobbi Morse a Lance Huntera.

Srdečné pozdravy z Bahrajnu

Už v pilotní epizodě seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. jsme se setkali s agentkou May, která se z nějakého důvodu nechce vrátit do terénních akcí, a hned v dílu následujícím jsme pak poprvé uslyšeli o záhadné misi v Bahrajnu. A až nyní, o 37 epizod později, jsme konečně odhalili celou pravdu.

Pro seriály je většinou těžké skutečně naplnit očekávání, pokud odpovídají na palčivou diváckou otázku po tak dlouhé době. Osobně si ale dovolím říct, že epizodě Melinda se tohle podařilo výborně, a to hlavně díky tomu, že jsme May mohli konečně vidět v úplně jiném světle, tedy jako citově vyrovnanou ženu, která vedla (relativně) normální život a dokonce plánovala rodinu, jen aby se kvůli nastalým událostem dostala až na samotné dno a následně kolem sebe vybudovala neprodyšnou citovou bariéru.

V epizodě je řečeno, že k událostem v Bahrajnu došlo před sedmi lety, což, pokud předpokládáme, že čas světa Marvel Cinematic Universe plyne víceméně souběžně se světem naším, je zhruba v době prvního filmového Iron Mana. A to vlastně i docela sedí, neboť Coulson v této vzpomínkové linii zmiňuje Furyho Iniciativu Avengers jako novinku, stejně tak jak ji v Iron Manovi poprvé nadhodil právě Fury Tonymu Starkovi.

Skutečný jasnovidec

Zjištění, že být obřím mluvícím jehelníčkem není pro Rainu jediný dar, je vlastně docela osvěžující. Raina se vždycky pídila po budoucnosti a následně byla docela zklamaná, když zjistila, že takzvaný Jasnovidec ve skutečnosti budoucnost předvídat neumí. Nyní se opravdovým jasnovidcem stala právě ona, čímž se pro hlavní postavy může stát ještě nebezpečnější než kdy dřív. Ani pro ni to ale asi nebude žádná procházka růžovým sadem. Vzpomeňme, že vedle své vize o večeři Skye Raina zmiňovala i „sen“, ve kterém je ona sama štvána jako lovná zvěř.

U oné večeře ale ještě zůstaňme. Ke společné scéně Skye a obou jejích rodičů seriál směřoval velmi dlouho a myslím, že se mu ji opět podařilo předvést na výbornou. A i zde navíc můžeme najít pár nenápadných drobností. Zaprvé jsme se dočkali trošku zvláštního zjištění, že Cal prakticky od začátku věděl, že jeho žena je naživu, ba že ji dokonce sám „dal dohromady“. To tak trochu nekoresponduje s tím, jakou válečnou stezku Cal vyšlapoval proti Whitehallovi, který ho prý „připravil o celou rodinu“. Docela by mě proto zajímalo, zda si tuto skutečnost scenáristé vymysleli až na poslední chvíli, anebo jsme si Calovy motivace celou tu dobu jen špatně vysvětlovali. Co myslíte vy?

Malý Muž beze strachu?

Další zajímavá informace přišla s věkem Skye, které je prý 26. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, dokud si neuvědomíme, že představitelce Skye Chloe Bennet je pouhých 23 let (a své třiadvacetiny oslavila teprve minulou sobotu). Proč tedy Chloe hraje o více než tři roky starší postavu? Snad aby to zapadalo do časové linie Whitehalla a Cala (která by tomu ale zároveň šla lehce přizpůsobit)? Důvod, pokud vůbec nějaký existuje, je však možná úplně jiný. Sic ale trochu přitažený za vlasy.

Skye v této epizodě zmínila sirotčinec u svaté Anežky, kam byla vedle mnoha dalších dětských i pěstounských domovů jako malá poslána. A onou zajímavou spojitostí je to, že ve stejném sirotčinci byl vychováván i Matt Murdock z aktuálního marvelovského seriálu Daredevil od Netflixu. Právě v tomto seriálu, který by se měl odehrávat víceméně souběžně s Agents of S.H.I.E.L.D., je řečeno, že Mattovi je zhruba 29 let, což znamená, že je cirka o pouhé tři roky starší než Skye.

(Skylar Gaertner jako mladý Matt Murdock v seriálu Daredevil; FOTO: Netflix)

Jinými slovy když byl devítiletý Matt v sirotčinci u svaté Anežky, teoreticky se tu mohl potkat s šestiletou Skye. Dočkáme se tedy snad nějakého společného flashbacku obou postav? Je to sice na hodně dlouhé lokte, ale pokud by se Skye a Matt mohli potkat třeba i jako puberťáci, takový flashback by mohl dávat smysl a mohl by ospravedlňovat tak „vysoký“ věk Skye. Radši si s podobným flashbackem ale nedávejte moc naděje. Přece jen je to pořád něco, co jsem si zrovna vytáhl ze zadku…


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!