Alien (Vetřelec)
92/100 - 33×

Alien(Vetřelec)

Mimozemská rasa, se kterou si není radno zahrávat. Smrtelně nebezpečná ve všech svých formách. Ale lidé jsou nepoučitelní a v kultovní sérii filmů, komiksů nebo i videoher ji pořád provokují…

USA | 1979
vysílání
| 120 minut
žánr
Akční, Hororový, Sci-fi
hrají
Sigourney Weaver (Ellen Ripley),

Fáze

Fáze

Jak je patrné z filmů, vetřelci mají úžasný a velice specifický vývoj. Od vejce vede cesta k facehuggerovi a dále k embryu umístěném v hostitelovi, přes notoricky známeho chestburstera a konečně dospělého vetřelce a královnu. Co o těchto stádiích vetřelce víme více?

0 0
2.11.2004

V přehledu nejsou zahrnuty další fáze z comicsu (král) či z počítačových her (královna matka).

FÁZE

Egg

Vetřelčí cyklu načíná vajíčko. Je přibližně osmdesát centimetrů vysoké a má v průměru asi 40 centimetrů. Povrch je z vlkhé, slizovité a průhledné tkáně. Na vrchu vajíčka jsou čtyři chlopně, které se otevírají, aby mohl ven proniknout facehugger. Ten zůstává uvnitř skrytý vyživován okolní tkání. Takto může zůstat i několik set let. Vajíčko je citlivé na podněty a reaguje na zvuk, vibrace, pohyb a teplotu okolo. Poté se otevřou horní chlopně a facehugger velkou rychlostí opouští vajíčko.

Facehugger

Přibližně třicet centimetrů široký a vysoký facehugger připomíná velkou ruku s ocasem. Poté, co opustí vejce, co nejrychleji se snaží najít vhodného hostitele. Reaguje stejně jako vajíčko na okolní podněty. Pomocí dlouhých úzkých nohou se rychle pohybuje, může dokonce i skákat. Po přisátí se na hostitelovu tvář nohy využije nohy k uchycení, dlouhým ocasem potom obtočí hostitelův krk. Pevně usazen na jeho tváři ho omráčí a svými vnitřnosti se přisaje na hostitelova ústa či jiný trávící otvor. Do ústrojí poté několik hodin přenáší vlastní zárodek. Tato fáze nesmí být přerušena. Hostitel je udržován při životě tím, že je mu umožněno dýchání. Prsty facehuggera obsahují v sobě koncentrovanou kyselinu, takže odříznutí je téměř nemožné, navíc při násilném odejmutí může facehugger v extrémním případě hostitele usmrtit. Po úspěšném implementování embrya facehugger umírá a z obličeje samovolně odpadá. Už během této fáze je poznat, zda dospělý vetřelec bude pěšák či královna, v případě královny je facehugger o 15–20% větší a má mezi prsty malé blány.

Embryo

Deset centimetrů dlouhé a tři centimetry široké embryo se v hostitelovi usazuje obvykle v jeho hrudním koši, který mu poskytne dobrou ochranu zvenku. Zde setrvává několik hodin (minimálně dvě, maximálně 24 hodin), vyživuje se z jeho trávícího ústrojí, na které je napojeno a zde shromažďuje energii. Dochází také k promíchání s hostitelovou DNA, embryo částečně kopíruje jeho genetickou strukturu, což potřebuje pro svůj další vývoj. Hostitel v této fázi ani neví o tom, že v sobě zárodek nosí, embryo se nijak vnitřně neprojevuje. Je možné ho odhalit pouze rentgenem. Embryo lze při odhalení z těla vyjmout, je nutné však postupovat velice opatrně. Organismus se sice sám neumí bránit, ale je usazen v blízkosti životně důležitých orgánů a při neopatrné manipulaci by mohlo dojít k usmrcení hostitele.

Chestburster

Po dokonání svého cyklu embryo zamíří nejkratší cestou ven, tedy vytvoří v hrudníku díru a opustí hostitele. Čerstvě narozený chestburster většinou rychle opouští místo svého zrození, aby se ukryl a vyvinul v klidu v dospělého vetřelce. V průběhu několika málo hodin se malý chestburster díky úžasnému metabolismu přeměňuje v dospělého jedince. Nepotřebuje k tomu žádnou další stravu.

Adult

Dospělý jedinec je vysoký přibližně dva až dva půl metru. Jeho stavba zde částečně kopíruje stavbu hostitele. V případě člověka se tedy vetřelec pohybuje většinou po dvou silných dolních končetinách, horní jsou menší. Pokud je hostitelem čtyřnohé zvíře, vetřelec se pohybuje skrčený po čtyřech končetinách. Tak jako je vetřelec velice mrštný a rychlý, může se bez problémů pohybovat i po stěnách a výjimečně i po stropě.

Základním znakem je protáhlá úzká hlava, mozek ale pravděpodobně pokrývá pouze malou část. Vetřelec nemá žádné oči, reaguje podobně jako první fáze na ostatní podněty jako je pohyb, teplota či vibrace. Výsuvná druhá čelist, dlouhá téměř 40 centimetrů a s přibližně dvoutřetinovým dosahem, slouží většinou jako hlavní zbraň k zabití či k částečnému znehybnění nepřítele. Silnou zbraní je i protáhlý, více než dvoumetrový ocas sloužící také k vyrovnání rovnováhy.

Vetřelec disponuje velice tvrdou schránkou, uvnitř jeho těla koluje kyselina. O dalším ústrojí, jako je srdce, žaludek či plíce není nic známo, má se ovšem za to, že ve vzduchoprázdnu vetřelci přežít nemohou. Odolají alespoň krátkodobě vysokým teplotám. Teplota jeho těla je nízká a proto není vidět na infračerveném filtru. V souvislosti s „mechanickým“ vzhledem vetřelce (lesklý tmavě šedý povrch) a koncentrovanou kyselinou uvnitř je možné vetřelce považovat za obdobou klasické baterie.

Inteligence je na vyšší úrovní, vetřelci dokáží pronikat skrz nastavěné překážky, vybírat si jednoduché a přitom účinné cesty skrz zástavbu (ventilační šachty) či klást pasti. Řídí se ovšem většinou „zvířecími instinkty“, které jsou ale mimořádně účinné a efektivní.

Vetřelci mají hierarchii velice podobnou hmyzu. Dělí se na vojáky a trubce. Vojáci chrání královnu, shromažďují hostitele a jsou celkově o něco mohutnější (výše zmíněné dva metry padesát) než trubci, jejíž úlohou je především budovat a ochraňovat hnízdo. .

Queen

Vetřelecký cyklus končí a začíná u královny, což je nepostradatelná výjimka mezi dospělými vetřelci. Oproti klasickým vetřelcům se královna vyvíjí v těle hostitele delší dobu – až zmíněných 24 hodin. Je výrazně mohutnější a dosahuje až tříapůlmetrové výšky. Stavba jejího těla je také o něco jiná, má například další pár horních končetin. Výrazným znakem je mohutná hlava rozšířená v zadní částí do plochy ve tvaru širokého „V“, má se za to, že královna je oproti klasickým vetřelcům inteligentnější a také emociálnější.

Královna se rodí také s osmimetrovým kladélkem, které ovšem v případě potřeby může odtrhnout a pokračovat bez něj. Není známo, zda může narůst nové. Královna zůstává celou svojí dobu usazena v hnízdě a klade vejce, v naléhavém případě ohrožení či dokonce útoku hnízdo opouští. První vejce dokáže královna naklást už šest hodin po opuštění hostitelova těla, interval kladení je zhruba jedno vejce za tři hodiny.

Vejce se hromadí v hnízdě, které je obvykle dospělými vetřelci zřízeno ve větší místnosti, kam ale může být jen regulovaný přístup. Hnízdo nemůže stát samo o sobě a vyžaduje trvalou podporu. Pryskyřici podobný sliz po stěnách slouží také pro upevnění omráčených hostitelů, na které se potom přisávají facehuggers.

MUTACE

Runner

Pokud se vetřelec vyvíjí v těle člověka, přebírá po něm jeho vzpřímenou stavbu těla a proporce vybraných končetin. V případě, že se vetřelec vyvíjí nikoliv v člověku, ale například v psovi (případně v krávě), je jeho konstrukce více odpovídající pohybu po všech čtyřech. Je také o něco menší a hbitější.

Newborn

Během naklonování Ripley došlo k určitému pomíchání genů mezi vetřelcem a člověkem. Vetřelec se sice zprvu vyvíjí dle klasických fází a královna zpočátku klade vejce, ale poté dojde k mutaci a královna dokáže „porodit“ nový druh. Ten se vyznačuje strukturou velice blízkou člověku, především stavbou těla, menší hlavou či třeba přítomností očí. Schránka je velice podobná vetřelci, pouze má světlejší barvu. Podrobnosti, ať už je to systém vývoje či další reprodukce, nejsou známy. Člověku je tento nový druh také bližší tím, že reaguje mnohem emociálněji než samotní vetřelci.

Ripley #8

Na osmý pokus naklonovaná Ripley vypadá na první pohled jako normální člověk, ale díky promíchání genů získala některé „výhody“ vetřelců. Především je mnohem silnější, pružnější a citlivější na vnější podněty než obyčejní lidé. Její krev také vykazuje jistý kyselinový základ, ale koncentrace není tak velká jako u vetřelců. V pozdější fázi došlo zřejmě k silnějšímu provázání s vetřelci, protože zatímco zpočátku se jí snažili napadat, později už na ní neútočili.

Predalien

Ultimativní monstrum. Napadený predátor, který se stal hostitelem pro vetřelce, zrodil křížence – predaliena. Jak bývá u vetřelců zvykem, potomek převzal určité genetické rysy svého hostitele – v tomto případě „dredy“, kusadla a podobný řev. Konstrukcí je vyšší a silnější než klasický predátor, uvnitř jeho těla koluje kyselina. Nejvyšším stádiem je potom predalien coby královna, která je schopna zároveň i klást embrya (obejde tedy fázi egg i facehugger) přímo do těla hostitelů.

Diskuze /1

HellTsuku

MIluji Vetřelce :) jen škoda že Prometheus zklamal

25.11.2012 | 9:50:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Momentka

Momentka

Reklama

Vetřelec online

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama