Alien (Vetřelec)
92/100 - 33×

Alien(Vetřelec)

Mimozemská rasa, se kterou si není radno zahrávat. Smrtelně nebezpečná ve všech svých formách. Ale lidé jsou nepoučitelní a v kultovní sérii filmů, komiksů nebo i videoher ji pořád provokují…

USA | 1979
vysílání
| 120 minut
žánr
Akční, Hororový, Sci-fi
hrají
Sigourney Weaver (Ellen Ripley),

Lodě

Lodě

Vetřelecký vesmír, to není jen sliz, vajíčka, zbraně a Ripley. To jsou také obrovské lodě cestující rychlostí světla. V každém dílu naleznete alespoň dvě, které stojí za to podrobněji prozkoumat a říci si o nich něco bližšího. Technické údaje pocházejí z oficiálních materiálů či DVD.

1 0
1.11.2004

NOSTROMO

Tažná loď třídy M, která pojme až 63.000 tun nákladu. Je dlouhá 245, široká 165 a vysoká 70 metrů. Byla postavena v roce 2101 jako válečný křižník, pro komerční účely byla předělána v roce 2116 a od té doby je používané především pro pro přesun obrovských rafinérií na železnou rudu či ropu mezi Zemí a systémem Beta II Reticuli.

Rafinérie o délce více než 1,5 km (a zhruba dvoutřetinové výšce a šířce) dokáže zpracovat až 20.000.000 tun surovin. Kódové označení Nostroma je 180942609 a cena přepočtena na hodnotu dolaru koncem 22.století je včetně nákladu 42 milard. Cestovní podsvětelná rychlost Nostroma je 0,12 (s nákladem), světelná rychlost je 1,0.

Loď má tři paluby. Na palubě A jsou kryoschránky, přístup k počítači, laboratoř, jídelna a můstek. Paluba B slouží pro obsluhu lodi a jako skladiště. Na palubě C jsou poté motory a kontrolní koridody. Nostromo má v sobě zabudovaný inteligentní počítač přezdívaný „Matka“ (kódové označení MU/TH/UR/6000) s kapacitou 2,1 tera operační paměti. V případě selhání procesoru je k dispozici záloha o přibližně stejné velikosti, vše je jištěno třetím počítačem obsluhující základní funkce. (Alien)

VRAK

Loď neznámého typu, věku a vybavení. Levá část ve tvaru kladiva je vysoká 160 m, pravá část potom 170 m. Centrální část má rozměry 35×45 metrů. Celková šířka lodě nepřesahuje 120 m. Je nalezena posádkou Nostroma na planetě Acheron (později LV-426) a v něm objeven nejdřív mimozemšťan s dírou v hrudi. V jeho dolní části se potom nacházejí první vetřelčí vajíčka. Ty se na palubu dostaly neznámý způsobem, rasa zvaná „Space Jockey“ byla zřejmě vetřelci téměř vymýcena. (Alien)

Při erupci na LV-426 je poškozena jeho levá část, a proto pozdější kolonisté nezachytí varovný signál, kvůli kterému zde přistálo Nostromo. Na vrak narazí po letech obývaní i kolonisté z Headley´s Hope a má se za to, že loď je zničena při explozi termálního reaktoru v roce 2179. (Aliens)

NARCISSUS

Malý modul z Nostroma je určen pro nouzové a krátké průzkumné lety, přesto je vybaven dvěma kryoschránkami a umožňuje dolet až 13 parseků. Narcissus je při váze 48 tun dlouhý 16 metrů, široký 20 metrů a vysoký 7,5 metru, což není nic moc, ale umožňuje pohodlný pohyb pro tři osoby. Má se za to, že na Nostromu byly dva takové moduly, ale jeden byl zničen. (Alien, Aliens)

SULACO

Vojenská loď třídy Conestoga, postavená v roce 2169, pod správou armády, která je určena pro rychlý přesun mariňáků k misi, případně k převozu nákladu. Je proto zařízena velice prostě a ergonomicky. Hlavní operační část o délce více než 50 m je určena k provozu, přípravě mise a nakládání. Kromě kryoschránek a základních prostor se zde nenacházejí žádné další obytné místnosti, zbytek lodi pokrývá nákladní komory (v případě mise na LV-426 jsou zde uloženy výsadkové moduly a APC) a v zadní části poté motory. Loď je dlouhá 385 metrů, široká 50 a vysoká 85 metrů, váha je 78.000 tun. Pojme až dva tisíce lidí a dosáhne až 1,8 násobku rychlosti světla. (Aliens, Alien3)

UD4L

Výsadková loď určená k přistání na planetách s neznámým povrchem a vybavená vertikálním startem i přistáním. Nosnost je až 16 tun nákladu včetně taktického bojového transporteru APC. Modul obsluhují pilot a navigátor, je možné ji však navést i dálkově. Délka modulu je 25 m, výška 6 m a rozpětí křídel 12,6 m, váha potom 18 tun. Výsadková loď je opancéřována a může se zapojit do lehkého boje, především díky rychlopalnému kulometu a několika raketám, které nese. (Aliens)

EEV-337

Plně automatický záchranný modul ze Sulaca je určen pro pět osob. Dokáže sám přesunout z mateřské lodě hibernované pasažéry během několika desítek sekund. Jeho dolet činí až 1,4 parseku, okamžitě po svém vypuštění zapne senzory a hledá možnosti k přistání. Teprve poté (či v případě akutního nebezpečí) jsou pasažéři probuzeni z hyperspánku. Délka modulu je 13 metrů, šírka 4,5 m (v širší „L“ části potom 6) a výška necelé tři metry. (Alien3)

PATNA

v

Vojenská loď, která dovezla člověka Bishopa a další vědce na Fiorinu 161. Patna je loď stejného typu jako Sulaco, tedy třídy Consenega. Tyto populární velkoobjemové lodi se přestaly vyrábět těsně po událostech z druhého a třetího dílu, tedy okolo roku 2180. (Alien3)

BETTY

Neregistrovaná komerční loď (falešné kodové označení V-Y-L-I-Ž-M-I) hmyzovitého tvaru. Disponuje velice silnými otočnými motory po obou stranách umožňující jí rychlé a snadné manévrování. Není příliš velká (44 m délka, 75 m šířka s motory, 20 m výška) a vejde se do ní jen několik lidí. Její stáří se odhaduje na více než dvě století, v chodu je udržovaná především díky neustálým opravám. Kapitáném lodi je Elgyn. (Alien:Resurrec­tion)

AURIGA

Lékařská a výzkumná loď patřící pod USM (Spojené vojenské systémy). Vedle rozsáhlého vědeckého zázemí, umožňující například klonování, nese Auriga také vojenské systémy. Loď měří 3,7 km, je široká 0,7 km a vysoká 0,6 km (má se za to, že má více než 100 palub). Klasická cestovní rychlost 0,08 rychlostí světla, údaje o nadsvětelné jsou tajné. V případě nouzového stavu se loď automaticky nasměruje na mateřskou základnu, kterou je – Země. Auriga je spravována výkonným počítačem přezdívaným „Otec“. V době, kdy došlo k naklonování Ripley se Auriga nacházela nedaleko Pluta a obývalo jí 42 vojáků a 7 vědců. Lodi velel generál Perez. (Alien:Resurrec­tion)

USM LIFEBOAT

Jestliže na mateřské lodi dojde k poplachu a vyhlášení evakuace, posádka se okamžitě přesunuje do doků a do těchto záchranných modulů. Ty jsou poté vystřeleny vysokou rychlostí od lodi do vesmíru. Modul z Aurigy pojme až dvanáct lidí. Kulovitý půdorys má průměr necelých 8 metrů, výska je 11 metrů a i s „ostny“ dosahuje rozpětí 25 metrů. (Alien:Resurrec­tion)

JOSEPH CONRAD

Narodil se v roce 1857 na Ukrajině polskému překladateli, nejvíce se ale proslavil jako autor anglicky psaných románů a povídek. Procestoval severní Rusko, Švýcarsko aby se jako francouzský námořník podíval až do Východní Indie, kde dokonce pašoval zbraně. V roce 1886 se stává britským občanem, což mu nezvalo chuť dál cestovat, do svých 36 let podíval ještě do Austrálie, Tichého Oceánu, Jižní Ameriky nebo střední Afriky. Teprve poté se usadil, oženil a vrhl se na psaní.

Jeho nejslavnějším románem je Srdce temnoty, ze kterého hodně vycházel Francis Ford Coppola při natáčení Apokalypsy. Další názvy jeho prací už budou znalcům Vetřelcům povědomé. Jeden z jeho románu se jmenuje Nostromo a odehrává se ve městě Sulaco. Dalším Conradovým románem je Lord Jim, který se odehrává na lodi jménem Patna, což je také název hlavního města provincie Bihar v severovýchodní Indii. K záchrannému modulu z prvního Vetřelce potom odkazuje další dílo nazvané Černoch z Narcisssu. Narcissus je také anglické označení pro bájnou postavu z řecké mytologie, která se podle pověstí zhlédla ve své kráse.

Nic společného nemá naopak s Conradem názvy lodí ve Vetřelci:Vzříšení, Auriga je latinské pojmenování souhvězdí Vozky. Původ označení Betty se mi zatím zjistit nepodařilo :)

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Momentka

Momentka

Reklama

Vetřelec online

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama