Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce) Shrnutí a postřehy k epizodě Not Fade Away

Shrnutí a postřehy k epizodě Not Fade Away

Shrnutí a postřehy k epizodě Not Fade Away

Je za námi již čtvrtá epizoda seriálu Fear The Walking Dead, a proto si s námi pojďte připomenout, co se událo a jaký to bude mít dopad pro další díly. Pokud jste epizodu prozatím neviděli, přečtěte si článek později.


14 0
27.9.2015

Devět dní po tom, co zhasla nad městem světla a armáda vztyčila plot, se naši hrdinové ze seriálu Fear The Walking Dead ocitají v jednom z několika útočišť, které armáda zbudovala v L.A. Tak se nám naskytá pohled na organizaci celého tábora a pohled pod pokličku toho, jak je armáda (ne)koordinovaná. Pojďme se tedy podívat, čeho jsme si mohli v epizodě Not Fade Away všimnout.

Nevyblednou

Název epizody se obrací ke vzpomínkám, které naši hrdinové zažili v minulých epizodách. Již na konci minulého dílu přijela armáda a pravou apokalypsu si hlavní postavy seriálu zažijí nejspíš později – jsou v relativním bezpečí za plotem, chráněni armádou a zbraněmi. A tak mají čas obracet se do sebe, ke svým vzpomínkám. Alicia přemýšlí, co se stalo s jejím přítelem Mattem a nemůže vyhnat z hlavy vzpomínky na Susan, jejich sousedku a to, co se z ní stalo. Stejně tak Madison, která se snaží vyčistit stopy krve ze svého obýváku, podobně, jako se v předešlé epizodě snažila smýt krev z bundy. Jenže tyhle šmouhy zkrátka nechtějí vyblednout.


Staré zvyky

Vzpomínky nejsou jediné věci, které nechtějí vyblednout, jsou to i staré zvyky, i když se svět rozpadá na kusy. Na jedné straně tu máme Nicka, který na konci minulé epizody obhlížel dům sousedů – nyní víme, co hledal. Místo prášků přešel na morfin umírajícího člověka, což je samo o sobě dost hloupé, ale sdílet jednu jehlu je přímo pitomé, možná i díky tomu jej doktorka, která přijela s armádou, nechala odvést na „léčení“.

Travis si, stejně jako v předešlých epizodách, nepřipouští, že by mohlo být hůř. Stále se snaží potěšit všechny okolo – jak sousedy, tak vycházet dobře s armádou. Vyhýbá se nepříjemným situacím, například když mu Christopher pověděl o přeživších v nedalekém domě a tuto epizodu působil jako prostředník mezi komunitou a armádou, i proto jej velitel oslovil starosto. Až příliš pozdě si však uvědomil, co se skutečně kolem něj děje.

Věřit nebo ne?

Když se svět kolem vás rozpadá, chcete věřit v záchranu. To pro naši skupinu přeživších znamenal příjezd armády, ovšem jen do prvních konfrontací. To, komu můžete či nemůžete věřit v případě apokalypsy vás může stát život a na to se právě zaměřila tato epizoda. Nejenže nám není známo žádné oficiální stanovisko, stále nevíme, co se děje. A to u některých postav vyvolává nedůvěru a strach. Ovšem ani armáda lidem nevěří.

Velitel jednotky to vystihl přesně, když davu řekl, ať se chovají hezky, aby nikoho nemusel zastřelit. Obyvatelům předměstí to mohlo znít jako nepříliš podařený vtip, ale diváci, kteří mají za sebou pět řad The Walking Dead o tom ví své. Armáda čistí zbytek města, jak Madison viděla na vlastní oči, za ploty leží na zemi desítky mrtvých těl, která nezemřela na následky kousnutí či proměny, ale v důsledku průchodu armády, která preventivně čistí ulice. To všechno Travis zjistil na konci epizody, kdy v domě, o kterém mu řekl Christopher, viděl střelbu na přeživší. Armáda vypaluje domy označené černým křížem a nápisem BioHazard, lidé z vnějšku jsou odváženi s jedním kufrem v náklaďáku, směřující na východ. To nejhorší však ještě přijde – bombardování města tak, jak se stalo i v Atlantě.

Autority ovšem vědí, že jim civilisté nevěří, právě proto se nová doktorka zeptala Lizy, zdali by mohla předstírat, že je doktorkou ještě o něco déle. Liza je ovšem příliš slepá na to, aby jejich záměr odhalila (nebo možná ne, uvidíme v dalších epizodách), naopak Madison autoritám nedůvěřuje už ze začátku a nyní už nebude ani Lize, která opustila svého syna a Nicka nechala odvézt do „zařízení“. Madison se tak v seriálu stává nejsilnější postavou, která se se situací vypořádává podle svého, zároveň je stále ještě matkou a stará se o všechny okolo.

Nové pouto

Několik předešlých epizod Daniel dával jasně najevo, že nikomu, kromě své rodiny, nedůvěřuje a od nikoho nechce pomoci. Ovšem v průběhu této epizody jsme si mohli všimnout, že se nové pouto vytváří mezi Danielem a Madison, zejména když ji Daniel poprosil, aby mezitím, co bude se svojí ženou pryč, dohlédla na Ofelii. Tím se pouto mezi rodinami prohloubilo. Už tu nemáme rodinu Manawů, Clarků, Salazarů a Ortizů, máme tu jednu skupinu – rodinu, která se musí starat jeden o druhého a nechat minulost, která se jim jistě zdá neskutečně vzdálená, za sebou.

A jak se na epizodu Not Fade Away díváte vy? Všimli jste si něčeho dalšího? Dejte nám vědět do komentářů.

Foto: AMC

Diskuze /15

Rottero

Že si všimne záblesků v okně v noci kdy je kolem tma to chápu. Jak ale mohl vidět záblesky v jasný sluneční den? Asi jsem hnidopich, co?

#4 Akul #5 chir #6 matvu
27.9.2015 | 15:48:24
Numidis

@Rottero Mno osobně přesně nevím jak osvětlují zbraně při výstřelu, ale myslím, že v temějším domě, to může nějaké záblesky udělat.....a pokud nejsou tak velké, tak si myslím, že tomu štáb pomohl, aby to šlo vidět i méně všímavým divákům :-)

#3 Stardos #7 matvu
27.9.2015 | 18:01:31
Stardos

#2 Numidis: A přesto jsem si nevšiml :D

27.9.2015 | 18:11:19
Akul

#1 Rottero: Tak si to schválně s kamarádem vyzkoušej. Vemte si zrcátko až bude svítit slunce a někde třeba na louce si to vyzkoušejte.

27.9.2015 | 18:13:01
chir

#1 Rottero: V noci to byla nejspíš baterka, ve dne jim naopak víc posloužilo zrcátko a to je opravdu hodně vidět. On si toho Christopher asi docela náhodou všiml, když se koukal na kameru a pak už zaostřit na konkrétní místo je docela snadné. :)

webmaster
27.9.2015 | 18:21:12
matvu

#1 Rottero: odrazem svetla od zrcátka nejspíš… určitě se vám to někdy stalo záblesk od okna apod. to je běžná věc

28.9.2015 | 9:21:48
matvu

#2 Numidis: no je to trošku přitažený za vlasy

#9 Numidis
28.9.2015 | 9:24:34
Sillaz

přitažený za vlasy? :D buď jste tak hloupý a nebo prostě už nevíte do čeho rýpat ;)

28.9.2015 | 10:20:23
Numidis

#7 matvu: jak tady píší ostatní. zrcátko jde dobře vidět, jen si vzpomeň na školu, že když jsi dělal/láš „prasátka“ nejlépe někdo tobě, jak tě to oslňovalo…:) takže mi to nepříjde vůbec přitažené za vlasy.....

#10 matvu
28.9.2015 | 12:52:13
matvu

#9 Numidis: myslel jsem záblesky střelby.

#11 LucieMil. #12 h4rry
28.9.2015 | 15:31:37
LucieMil.

#10 matvu: Hořící plyny vyletující z hlavně tvoří tzv. primární plamen, mající tvar tmavě červeného kužele. Plyny se mísí se vzduchem a vytvoří hořlavou plynnou směs. Je-li její teplota dostatečně vysoká, dojde k zapálení v části která je od ústí nejvíce vzdálena ( primární plamen, sekundární plamen)
Hoření směsi může přejít ve výbuch (detonaci), má-li směs vhodné složení. Explose plynné směsi je provázena svítivým plamenem – tzv. plamenem sekundárním. Sekundární plamen je viditelný do značné vzdálenosti a má elipsovitý tvar. Rozměry plamene a intensita záblesku velmi závisí na ráži zbraně. Např. výstřel z lodního děla ráže 30 cm dává sekundární plamen až 50 m dlouhý a viditelný do vzdálenosti 50 km a pokud jde o zrcátko: Atentát z 27. května 1942 – Reinhard Heydrich, říšský protektor Čech a Moravy byl velmi vážně raněn při výbuchu bomby. Pro signalizaci příjezdu Heydrichova kabrioletu, prý atentátník Josef Valčík použil zrcátko, kterým vrhl sluneční prasátko. Zrcadla (resp. štíty fungující jako zrcadla) prý byla použita už i Archimédem během obléhání Syrakus Římany, kdy s jejich pomocí Řekové měli úspěšně zapalovat římské válečné lodě. .. Pokud jsi jen lehce zdatný v hledání, dokážeš si své přitažené vlasy trochu povolit ;)

#13 matvu
28.9.2015 | 15:52:48
h4rry

#10 matvu: Se mrkni co za plamen dělá např. kulomet („svítících“ střel si nevšímej, ty se používají, aby kulometčík viděl, kam střílí). https://www.youtube.com/watch?…

#14 matvu
28.9.2015 | 16:17:33
matvu

#11 LucieMil.: já opravdu nevim co vám na to říct :D pro mě 100% není podstatné tolik jestli je to reálné a nebo ne a už vůbec ne tolik důležitý abych to hledal a ztrácel tím čas je to prostě seriál a je mi to šumák. o tom zrcátku jsem psal a jste už druhý člověk, který mi tu vysvětluje že je to možné, ale já tomu vůbec neodporuju viz. můj komentář výše kde jsem napsal že je to běžná věc. S tím střílením jsem si nebyl jist. Toť vše. Nechápu že to někdo ještě dokáže označit za rýpání. Pouze jsem vyjádřil svůj názor . Pokud by to byl filmový efekt tak proti tomu nic nemám a seriál tím pro mě neztrácí na kráse. Ten kdo by potřeboval povolit vlasy jste vy a vám podobní.. panebože je to diskuze ! tak diskutuju. :)

28.9.2015 | 16:34:18
matvu

#12 h4rry: no tohle mi úplně stačilo, děkuju :) , tak jsem se spletl.

#15 LucieMil.
28.9.2015 | 16:37:45
LucieMil.

#14 matvu: to nebylo myšleno jako rýpání,ale vysvětlení, že to prostě JE možné.. ;)

28.9.2015 | 17:04:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Stav překladu

Epizoda S03E08: Children of Wrath

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @L0newolf a @Xavik

Překlad sedí na verze Fear the Walking Dead:

 • … S03E08 HDTV x264-SVA
 • … S03E08 720p HDTV x264-AVS
 • … S03E08 HDTV x264-FLEET
 • … S03E08 720p HDTV x264-FLEET
 • … S03E08 1080p HDTV x264-BRISK
 • … S03E08 CONVERT WEB h264-TBS
 • … S03E08 1080p CONVERT WEB h264-TBS
 • … S03E08 WEB-DL x264-RARBG
 • … S03E08 720p WEB-DL RARBG
 • … S03E08 1080p WEB-DL RARBG
 • … S03E08 WEBRip x264-RARBG
 • … S03E08 1080p AMZN WEB-DL VLAD

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Fotografie hlavních postav

Fotografie hlavních postav

Narozeniny

Hlídejte si nás