Postřehy z úvodního dvojdílu páté řady

Postřehy z úvodního dvojdílu páté řady

13.10.2012 10:00


První dvě epizody závěrečné řady seriálu Fringe máme za sebou. A než pro vás připravíme české titulky na epizodu třetí, můžeme si stručně přiblížit, co nám tento úvod páté série ve svých prvních dvou dílech přinesl, nebo co nám naopak zatím zatajuje…


Jak jsme si řekli už v posledních speciálních postřezích k finále čtvrté řady, seriál Fringe klidně mohl (a v určitém bodě produkce nejspíš i měl) skončit už svou čtvrtou sérií. Jediná zadní vrátka pro jeho další pokračování se přitom nacházela v epizodě Letters of Transit, překvapivě představující diktátorskou budoucnost roku 2036, ve které svět ovládají Pozorovatelé.

Fringe tak nakonec skutečně dostalo poslední možnost dovyprávět svůj příběh skrze třináct epizod dodatečné páté série. To sice jistě není mnoho, přesto si ale troufám říct, že seriál Fringe ve své závěrečné řadě zatím svůj potenciál ani zdaleka nevyužívá.

Pátá řada totiž zatím obsahuje spoustu příběhových mezer, na které normálně nejsme moc zvyklí: Co se třeba dělo mezi koncem čtvrté série a začátkem invaze Pozorovatelů v roce 2015? A co se dělo mezi lety 2015 až 2036, kdy Etta začala pracovat pro Pozorovately řízené oddělení Okrajových věd a jednotliví členové původního týmu se zakonzervovali do Jantaru? A co v tom Jantaru do pytle dělal William Bell?

Pátá řada má rozhodně spoustu vedlejšího materiálu, kterému se může věnovat. To, že se mu zatím nevěnuje, sice není problém sám o sobě, ale problémem se stává ve chvíli, kdy vidíme, čím pátá řada svůj příběh vyplňuje místo toho. Abych to trochu zkonkretizoval: vzpomínáte na seriál Prison Break? A měli jste někdo odvahu rozkoukat i jeho čtvrtou řadu, v jejíž první polovině musí hlavní hrdinové každou epizodu získat určitou paměťovou kartu (či co), kterých když nashromáždí určitý počet, dovede je to k cíli?

Příhodné vymazání Walterových vzpomínek a z toho odvozené hledání nahrávek, které by bývalý tým Okrajových věd mělo dovést až k sestavení plánu na zneškodnění Pozorovatelů, se od toho totiž příliš neliší a já osobně tedy doufám pouze v tom, že tenhle příběhový formát se v páté řadě brzy opustí. Proč místo toho do vybraných epizod nenahodit třeba flashbacky, ve kterých bychom viděli práci Etty a Simona v oddělení Okrajových věd?

Možná že ale páté řadě jenom trochu křivdím a něčeho takového se skutečně dočkáme. Stejně tak jako bychom se určitě měli dočkat ještě postaršího Broyelse a Niny Sharp. Z jejích úvodních dvou epizod mi však zatím přijde, že se pátá řada seriálu Fringe snaží až zbytečně moc odlišit od svých předchůdců. A věřím, že i v příběhu, ve kterém je osud lidstva na spadnutí, by nějaký ten odbočkový díl s divnými příšerami a detailními záběry na píchání injekcí s fosforeskujícími roztoky, určitě nikomu nevadil. Není totiž naopak přesně tohle tím, o čem seriál Fringe je a vždycky byl?

Písmena odpovídající symbolům, které se v obou epizodách objevily mezi reklamními bloky, dávají dohromady slova „DOUBT“/nejistota (Transilience Thought Unifier Model-11) a „FAITH“/osud (In Absentia).

Mohlo by vás zajímat


Jít na Fringe | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře