Andalové

Andalové

30.7.2015 18:00


Dominantní etnickou skupinou současného Západozemí jsou Andalové (v originále Andals), kteří po si celé území doslova získali. Jejich invaze byla tak zničující, že dokázali původní obyvatelstvo téměř vyhladit.


Etnická skupina Andalů, světlovlasých lidí se světlou pletí a světle zbarvenýma očima, je v současnosti dominantní v populaci Západozemí a odvozují se od ní zvyky i převládající víra. Všechny ostatní totiž po své invazi v Sedmi královstvích vytlačili nebo vyhladili a už 6 000 let říši ovládají, přestože se politické uskupení za tu dobu značně proměnilo.

Původně ale žili na jiném kontinentu, a to v Essosu. Tvrdí se, že pocházejí z poloostrova u Chvějivého moře nazývaného Sekera, odkud odešli na rozsáhlejší severozápadní území sousedící s pobřežím Braavosu a Pentosu. Toto území, ohraničené Sametovými horami a horami Norvosu, pojmenovali Andalos (nebo se oni pojmenovali po území, což se přesně neví).

Jejich život tam ale nebyl poklidný. Museli se totiž utkávat s kmeny, které tato území obývaly, a s národem Rhoynarů žijícího kolem řeky Rhoyne, od něhož se naučili umění zpracování železa (i když v posvátné knize Sedmicípá hvězda tvrdí, že je to naučil Kovář, jedna z tváří boha Sedmi).

Poté, v době před 6000 lety, i když podle některých pramenů 4000 lety a mistrů 2000, je měl navštívit bůh Sedmi, tedy zjevení bytosti, jejíž sedm aspektů začali uctívat, podnítit v nich tak náboženský zápal, korunovat prvního krále Hugora z Kopců a přimět je k docela agresivní migraci přes Úzké moře a rozšiřování víry v Sedm (méně náboženský důvod však mohl být také rozpínání Valyrie, jejíž dračí lordi zásadně odmítali víru v Sedm a poražené národy zotročovali).

Andalové tak přistáli na Prstech v Údolí, napadli První lidi obývající hory, zabili krále Obrova kopí a pokračovali dál do ostatních koutů Západozemí, kde vypalovali boží háje, sekali stromy srdce s tvářemi starých bohů a masakrovali děti lesa a ty První lidi, co se jim nevzdali nebo s nimi neuzavřeli spojenectví. Velký triumf například slavili na kopci Vysoké srdce, který byl pro děti posvátný, a kde se Andalové zbavili celkem jednatřiceti čarostromů a spousty dětí, jejichž duše na něm mají dodnes strašit. Říká se dokonce, že při první invazi První lidé zlikvidovali polovinu dětí bronzem a Andalové jejich práci dokončili při druhé železem.

V následujících stoletích se pak postupně utkávali se všemi králi rozdrobeného Západozemí a podmanili si většinu kontinentu, ať už zbraněmi či sňatky. Neúspěšní byli pouze na Severu a Šíji, kde přetrvali První lidé a Andaly zastavili v bažinách a u Kailinské držby, a dalších dvou území, kam sice pronikli, ale nezvítězili. Na Železných ostrovech to totiž nakonec byli oni sami, kdo podlehl místnímu pirátskému způsobu života a převzal i Potopeného boha, a do pouštního a vzdáleného Dorne se andalská kultura dostávala jen stěží přes několik dobrodruhů, co se usadili v neúrodných píscích, a nakonec tam před 700 lety zvítězila jako dominantní rhoynská po vpádu Rhoynarů, uprchlíků před Valyrijci, a sjednocení území.

Proto je Západozemí v Essosu často označováno jako Země Andalů, například Dothrakové všem obyvatelům říše bez rozdílu říkají Andalové, přestože s nimi, třeba jako v případě Joraha Mormonta, nemají nic společného, a král Sedmi království se na prvním místě honosí titulem král Andalů (až poté Rhoynarů a Prvních lidí), ačkoli z nich nemusí pocházet – třeba Targaryeni, kteří jako první říši sjednotili a stvořili tak titul krále Západozemí, jsou z linie Valyrijců.

(Původ Joraha Mormonta nesmíme hledat u Andalů, ale u Prvních lidí)

Přestože tedy vnucování andalských zvyků probíhalo velmi odhodlaně a často i krvavě (ač pro stabilizaci moci a zabránění náboženských nepokojů časní andalští králové tolerovali uctívání starých bohů), dnes už si bez nich nikdo neumí Západozemí představit. Zahrnují totiž rozšířenou víru v Sedm, používání železa místo bronzu, nové písmo, které nahradilo runy Prvních lidí, jazyk dnes známý jako Společná řeč, malování a vyřezávání sedmicípých hvězd na těla a zbroj bojovníků, nebo tradici rytířů, bojovníků pomazaných ve světle Sedmi. Z toho důvodu se například na Severu rytíři příliš nevyskytují a Jorah Mormont, pasovaný po porážce Greyjoyovy rebelie, byl jednou z mála výjimek.

V dnešních dnech už se navíc ani neberou příliš striktně. Většina obyvatel říše nemá problém respektovat existenci vyznavačů starých bohů, snad s výjimkou radikálních Bojovníků víry, zbývající čarostromy už se také nekácí, a mnoho rodů naopak pyšně prohlašuje, že má v žilách i krev Prvních lidí. Což je často pravda, neboť po tisících letech míšení už se dávno promíchaly andalské fyzické rysy s dalšími skupinami a možná už ani v Údolí Arryn se nenajdou jejich čistokrevní potomci.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!