Game of Thrones (Hra o trůny) Bratrstvo bez praporců

Bratrstvo bez praporců

Bratrstvo bez praporců

Skupina psanců vedená Berikem Dondarrionem je zavázána mrtvému králi Robertu Baratheonovi. Jsou velkými odpůrci vojska Lannisterů, které se snaží vyvraždit.


27 0
30.10.2015

Bratrstvo bez praporců je skupina psanců známá také jako Rytíři Dutého kopce a Zapomenuté bratrstvo. Původně sice šlo o rytíře a bojovníky bojující proti Lannisterům ve jménu krále Roberta Baratheona, ale situace po nástupu nového krále je zavedla do ne zrovna šťastné pozice.

Poté, co si obyvatelé Říčních krajin v Králově přístavišti stěžovali na nájezdy bandy vojáků vedené monstrózním rytířem, při nichž docházelo k vraždění, pálení a znásilňování, Ned Stark si uvědomil, že nepopisují nikoho jiného, než brutálního Gregora Claganea, věrného vazala Tywina Lannistera, a jeho Chrabré kumpány, a jako pobočník krále pověřil lorda Berika Dondarriona sestavením skupiny s posláním nájezdníky pochytat.


Tato skupina čítající i několik Nedových vlastních mužů (Ned sám chtěl vyrazit jako vůdce, ale byl raněn a nemohl se udržet na koni a bojovat) se pak vydala do Říčních krajin, vjela přímo do léčky a rozneslo se, že Gregor lorda Berika zabil. O něco později se ale království přesvědčilo, že tento útok je nezastavil, jen donutil změnit způsob boje na partyzánský, a dokonce i lord Berik se po boku rudého kněze Thorose z Myru znovu objevil.

Ukázalo se totiž, že po porážce Gregorem Berik skutečně zemřel, ale náhodou byl oživen Thorosem za pomoci jeho náboženství Pána Světla a následně přísahal, že zůstane věrný Robertovi a získá Gregorovu hlavu bez ohledu na to, kdo na trůně sedí. Někteří ze skupiny se sice chtěli vzdát, ale Berik je přesvědčil, aby pokračovali v boji, a když se ukázalo, že to nebylo naposledy, kdy ho Thorosův rudý bůh přivedl k životu, stal se i jejich náboženstvím (i když někteří odmítají uznat, že jejich velitele oživil, a utvrzují se v tom, že jen utrpěl velmi vážná zranění, z nichž se vyléčil).

Navíc je následné rozpoutání války pěti králů jen posílilo v touze zbavit zemi lannisterských mužů, co se brzy rozrostla na snahu chránit ohrožené poddané od všech, co se jim pokouší ubližovat, a to se setkávalo s velkou podporou a brzy se k nim začínali přidávat poražení vojáci z dalších bitev a dezertéři a uprchlíci. Věřili totiž, že i když jsou oficiálně označeni jako psanci a na hlavy většiny z nich jsou vypsané odměny, jejich jednání je ctnostné a správné, a protože pocházeli z různých míst, různých rodů a různých společenských vrstev, nepoužívali žádné oficiální praporce ani označení.

Pomocí zásob a informací od mnoha ochotných lidí se jim pak občas podařilo i zajmout někoho z nepřátel, po čemž pak vždycky, pokud nedošlo k bitce, následoval soud. Většinou, když se zajatec odmítal přiznat ke svým zločinům, šlo o rozsouzení soubojem, kdy, jak jsme viděli třeba u Ohaře, bojoval Berik s ohnivým mečem jako šampion boha R'hllora a pokud zvítězil, zajatce čekal trest.

Jenže právě proto, že se rozhodli stavět proti všem, co ubližují lidem, a nepřidali se na žádnou ze stran, brzy proti sobě poštvali nejen Lannistery, ale i většinu ostatních lordů bez ohledu na to, za koho ve válce pěti králů bojovali. Z toho důvodu také členové bratrstva často přicházeli a mizeli.

Členové Bratrstva bez praporců:

 • lord Berik Dondarrion zvaný Bleskurychlý lord
 • lord Edrik Dayne, Berikův panoš, dvanáctiletý lord Hvězdopadu v Dorne
 • Thoros z Myru, kněz R'hllora
 • Citroš, přezdívaný Citroplášť
 • Harwin, dříve ve službách Neda Starka
 • Tom ze Sedmipotočí, zpěvák přezdívaný Tom Sedmistruna a Tom Sedma
 • Anguy Lukostřelec, lučištník z Dorne
 • Gendry, později Berikem pasovaný jako ser Gendry z Dutého kopce (v seriálu místo toho prodaný Melisandře)
 • jednooký Janek Štístko
 • v pozdějších dobách žena známá mimo jiné jako Tichá sestra
 • mnoho dalších podporovatelů z řad šlechticů i obyčejných lidí, jako jsou provozovatelé hostince U Klečícího muže, nevěstince U Broskvičky, lady z pevnosti Žaludohrad, tajemná Paní listů z vesničky v korunách stromů nebo septon v Bouřobálu

Foto: HBO

Diskuze /1

Tomi Lee Morpheus

v časti S6E7

sa k nim pridal možno aj Ohař;)

26.6.2016 | 22:23:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

 • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
 • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
 • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
 • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
 • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
 • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
 • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás