Královo přístaviště

Královo přístaviště

26.5.2015 18:00


Hlavním městem Sedmi království je úchvatné Královo přístaviště (v originále King's Landing). Ve skutečnosti však není tak líbezným místem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedná se sice o město, ve kterém sídlí král, avšak všude kolem něj je to samá špína a zločin.


Královo přístaviště je hlavním městem Sedmi království a zároveň hlavním sídlem Korunních zemí na východním pobřeží Západozemí, a proto i sídlem krále. I město samotné se rozkládá přímo u Černovodného proudu na pobřeží Černovodného zálivu, do kterého v seriálu ční výběžek s královskou pevností. Ta je ovšem v knize na pevnině na Aegonově kopci. Vůbec celé město je obklopeno třemi kopci, kterými jsou Rhaenysin s dračí jámou, Visenyin s Velkým septem a již zmiňovaný Aegonův kopec. Všechny kopce jsou pojmenované po třech Targaryenských dobyvatelích. Kolem města pak stojí pevné hradby se sedmi střeženými branami – Dračí, Železnou, Říční, Starou, Lví, Královskou a Boží. Těmi prochází například královská cesta, hlavní cesta vedoucí celým kontinentem od Bouřlivých zemí sousedících s Korunními až po Sever, nebo Zlatá cesta na západ.

Před příchodem Targaryenů však Královo přístaviště nefungovalo jako hlavní město, dokonce vůbec jako město. Nynější Korunní země totiž nebyly původní samostatné království, o něm rozhodl až Aegon I. Dobyvatel po svém přistání a dobývání Západozemí, když na jednom z kopců (později Aegonově) postavil dřevěnou pevnost dávno před děním první řady seriálu. Pevnost sice dlouho nevydržela a on se následně vrátil na Dračí kámen, původní sídlo Targaryenů, ale výstavba nového města pokračovala, vznikaly základy a rozsáhlé sítě tunelů, a když se k vládě dostal jeho syn Maegor Krutý, byla dokončena královská pevnost Rudá bašta, Velké Baelorovo septum jako náboženské centrum víry v Sedm za vlády Baelora Targaryena, nebo například dračí jáma, kde Targaryeni drželi své draky, a která je nyní rozpadlá. A jednou ze slavných dominant je samozřejmě i Železný trůn vyrobený z mečů poražených nepřátel, tak obludně velký a těžký, že musel zůstat v Králově přístavišti, když ho nikdo nebyl schopen za Aegonem na Dračí kámen dopravit. Alespoň ten knižní, seriálový se zdá o něco mobilnější.

Toto rozhodnutí ale znamenalo i nový cíl pro všechny mocichtivé rebely usilující o získání trůnu. Proto muselo Královo přístaviště čelit tanci draků, občanské válce vedoucí ke svržení Aegona II. jeho sestrou Rhaenyre, povstání proti ní, smrti tisíců obyvatel a pěti draků, zanechání města bez vlády a návratu Aegona, o něco později ohrožení rebelií Blackfyrů, rodu založeného legitimizováním bastardů Aegona IV., vyplenění při Robertově rebelii, kdy do města vtrhl Tywin Lannister se svou armádou pod záminkou pomoci Targaryenům, ale místo toho rozpoutal vraždění, znásilňování a rozklad města, a naposledy útoku Stannise Baratheona při jeho pokusu dobýt trůn. A to nejsou jediné problémy.

S přítomností královského dvora a rozrůstáním města nevyhnutelně souvisel i neustálý příliv spousty lidí. V době Robertovy rebelie a svržení Targaryenů mělo už zhruba půl milionu obyvatel, a to s velmi rychlou expanzí hned od začátku, s níž nedokázaly plány držet krok, způsobilo, že místo výstavního místa říše působí nevzhledně, přecpaně a špinavě a nejeden z návštěvníků i obyvatel si stěžuje na zápach, slovy Olenny Tyrell: „Výkalů, co lze cítit i pět mil daleko.“ Ty tam totiž tečou doslova po ulicích chudinských čtvrtí. Například v Bleším zadku, nejznámější chudinské čtvrti, odkud pochází kovářský učeň Gendry, bastard krále Roberta, Davos Mořský, pobočník krále Stannise, nebo Karl Tanner, vzbouřenec Noční hlídky, jenž tvrdil, že byl nájemným vrahem v nejnebezpečnější části. A zapomenout se nesmí ani na všudypřítomné špehy pracující pro každého, kdo si to může dovolit, hlavně pro Varyse, Malíčka a královnu Cersei.

Na druhou stranu velké množství lidí zajišťuje i dostatek zákazníků a pracovníků pro nejrůznější podniky. V přístavišti je proto možno najít kovárny, pekárny, krejčí, rybáře, hostince, trhy a nevěstince rozličných úrovní, s jimiž jsme se v seriálu seznámili nejlépe. Ty nejlepší vlastní Malíček, v knize pak Chataya, příjemná žena z Letních ostrovů. Alespoň do chvíle, než v páté řadě zacvrlikali svými zbraněmi Vrabčáci.

Během války pěti králů se však populace Králova přístaviště ještě zvýšila o uprchlíky a přišla na řadu další z problémových otázek, bezpečnost. Kvůli přelidněnosti bylo v přístavišti vždycky nebezpečné vycházet po setmění a i během dne se hodilo mít u sebe nějakého ozbrojence. Celou oblast hlídá přibližně 2 000 zlatých plášťů, jak se přezdívá městské hlídce, v ulicích a na hradbách, jenže to, i přes navyšování stavů, zvlášť v době nepokojů, zdaleka nestačí. Ukázalo se to například při vzpouře ve druhé řadě, kdy i přes snahu hlídky, osobní Královské gardy Joffreyho a působení lannisterské domácí stráže došlo k brutalitám jako roztrhání Nejvyššího septona a pokusu o znásilnění Sansy Stark, v knize pak místo Sansy k padesátinásobnému znásilnění Lollys Stokeworth a zmizení mladého Tyreka Lannistera. A spoustě dalších úmrtí a zranění.

A pro případ jiných útoků? Ani tam na tom v současnosti město není nejlépe. Přístup z Černovodného zálivu střežila královská flotila, zničená při útoku Stannise Baratheona (v seriálu ne tak drasticky), a v Královském lese rozkládajícím se na jih od města a Robertem bohatě využívaném na lov se usídlily některé z horských kmenů přivedených Tyrionem do války.

Je tedy mezi vším nebezpečím, špínou, problémy, intrikami bujícími v úzkých uličkách a Lannistery důvod pro cestu do hlavního města? A s tím, že jako hlavní město je cílem každého vládychtivého rebela, důvod zůstat? Zeptejte se Starků.

Foto: HBO, marc simonetti's Por­tfolio


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!