Game of Thrones (Hra o trůny) Meereen

Meereen

Meereen

Obrovské město Meereen z Východních zemí je charakteristické svými velkými pyramidami. Celé je zamořeno otrokáři a otroky, mezi kterými se později objeví Synové harpyje.


36 0
8.7.2015

Meereen je největší a nejsevernější město v Zálivu otrokářů na jižním pobřeží Essosu u ústí řeky Skahazadhan. Funguje jako nezávislý městský stát s naprosto odlišnou kulturou od Západozemí.

Vznikl stejně jako ostatní města jako kolonie Ghiskarského impéria, jedné z nejstarších civilizací známého světa, u hor bohatých na měď, která v době hojného využívání bronzu zajišťovala městu značné bohatství, a v oblasti se spoustou cedrů, co zase zajišťovaly vhodné životní podmínky. Ty ale brzy vymizely při zpracovávání dřeva a útocích draků z Valyrie a půda se proměnila v neúrodnou pustinu, což je údajně důvod, proč se následně město orientovalo na otrokářství – bez kupců mědi a s neutěšeným prostředím kolem nemá co dalšího nabídnout. Navíc následně impérium porazila přibližně před 5000 lety rozpínající se Valyrijská říše, jež sama byla otrokářská, a tento obchod tak nerušeně prosperoval.


V současnosti, před příchodem Daenerys Targaryen, už pak šlo o nejznámější otrokářské město, kam směřovala většina otrokářů, často i dothraků, kteří v případě akutní potřeby občas přicházeli vyměnit zotročený lid blízkého Lhazaru za zboží, i zájemců o otroky. Tedy kromě kupců Neposkvrněných vychovávaných v Astaporu a postelových otroků, na něž se přímo specializoval Yunkai.

V Meereenu se pak dali sehnat otroci pro každý další aspekt života, jako třeba stráže, služebnictvo, uklízeči nebo bojovníci do jam. A meereenští páni také například odlišně přistupovali ke kastraci, než v případě Astaporských Neposkvrněných, protože zdejším eunuchům byla odebírána pouze varlata.

Zároveň to znamenalo, že ve městě bylo třikrát víc otroků než svobodných lidí a celá společnost na nich prakticky stála a padala. I když už možná víc padala, neboť se nedá popřít, že ve slovech Hizdahra zo Loraqa o zašlém Meereenu, jehož představitelé se odmítají posunout dál a jen se vzpomínáním na starou slávu sledují postupující rozklad, je dost pravdy.

Ačkoli asi nejen on nechtěl tak radikální zásah, jaký Daenerys provedla, a tak se mezi zastánci původních pořádků našli tací, co se pokouší krvavou cestou zachovat pozůstatky Starého Ghisu a jako Synové harpyje zahájili partyzánský odboj, už docela hraničící s občanskou válkou.

Přesto se ale v tomto pouštním městě stále dá najít spousta zajímavých a obdivuhodných věcí. Například už jeho podoba samotná. Město je postaveno z různobarevných cihel (v seriálu trochu upraveno a laděno spíš do světle hnědé, zlaté a bílé), má široké ulice, brány ozdobené sochami harpyjí (znakem Ghisu) sloužících i jako obranný mechanismus – jejich otevřenými ústy je možné na útočníky lít horký olej, má hluboké studny, z nichž čerpá čistou vodu, a vládnoucí Velcí páni žijí místo v obyčejných domech v obrovských pyramidách. Nejznámější z nich je Velká pyramida, 243 metrů vysoká stavba s obří bronzovou harpyjí na vrcholu, spolu s Vysokou věží ve Starém městě a Zdí nejvyšší stavba na světě.

Kromě nich je pak ještě k vidění Chrám milostí, stavba zdobená zlatými kopulemi, v níž žijí kněžky zvané Milosti působící v několika skupinách odlišovaných podle barev obleční a specifického zaměření, a velmi oblíbené bojové jámy, kruhové arény určené pro souboje původně bojových otroků, nyní svobodných mužů, v seriálu vyobrazené přibližně jako nízká kolosea.

Nicméně zůstává otázkou, jestli tyto dobré či zajímavé stránky ghiskarské kultury mohou překonat úpadek a pokus o revoluci, odolají a prosadí si i zachování negativ jako obchod s lidmi, nebo spolu s nimi zaniknou.

Foto: HBO

Diskuze /5

StrejdaCZ

Je to jen takový hloupý dotaz, ale přibydou někdy v blízké době do sekce postav postavy, které se objevili v 5.sérii? Doran, Háďata, Nejvyšší Vrabčák, atd. Díky za odpověď :)

#2 Xavik
8.7.2015 | 20:53:45
Xavik

#1 StrejdaCZ: Ano, už na tom pracuji. :)

#3 StrejdaCZ
admin
9.7.2015 | 11:53:48
StrejdaCZ

#2 Xavik: Super, dík :)

9.7.2015 | 13:31:35
Zsir

supr články. Normálně tu komentáře moc nepišu, ale čtu všechno ! :-)

9.7.2015 | 16:42:42
FrozenXaero

super článek ostatně jako všechny :) … v každém případě sem si říkal že by nebylo špatné mít v každém článku s místy i mapu kde se místo nachází… aby si to každý mohl lépe představit kde se třeba Daenerys (teď teda spíš její zbytek rádců :D ) nacházi oproti západozemí.

9.7.2015 | 16:55:50
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás