Game of Thrones (Hra o trůny) Potopený bůh

Potopený bůh

Potopený bůh

Železní na Železných ostrovech vyznávají jednoho z nejdrsnějších bohů – Potopeného boha (v originále Drowned God), který si nebere servítky. Jedná se o jedno z mála náboženství, co přežilo invazi Andalů.


50 0
15.8.2015

Uctívání Potopeného boha, Toho, jenž přebývá pod vlnami, je monolatristické náboženství, kdy se věří v existenci více bohů, ale uctívá se pouze jeden z nich. Je vyznáváno na Železných ostrovech, vedle Severu jediné oblasti Západozemí, která nepodlehla snahám Andalů o konverzi k víře v Sedm.

Na rozdíl od Severu, jehož staří bohové pouze mění podobu obřadů a posvátných míst a do ostatních aspektů žití příliš nezasahují, má však Potopený bůh na železné obrovský vliv. Je totiž poměrně krutý a reprezentuje starý způsob života, jenž zahrnuje agresivitu a pirátství. A protože železní, muži ze Železných ostrovů, věří, že to on přinesl plamen z moře a vytvořil je k tomu, aby napadali ostatní, znásilňovali a drancovali pevninu, věrně ho následují.


Proto v potyčkách s nimi nejde jen o zneškodnění nepřátel nebo radost ze zabíjení, ale vnímají zabití protivníka v bitvě jako zbožný akt. Zároveň je zabití prvního nepřítele jakási zkouška dospělosti a mužnosti, a pokud si chtějí opatřit šperky nebo jiné drahé věci, uznávají pouze platbu železnou cenou, tedy uzmutí násilím.

Nejde jen ale o ospravedlňování násilí, které vede železné k uctívání Potopeného boha. Mají kolem něj vytvořený celý náboženský systém, jenž berou velmi vážně. Věří, že Potopený bůh žijící v podmořských síních je v nekonečném sporu s Bouřlivým bohem ze zámku na obloze. Tento spor má pak probíhat snahou Bouřlivého boha posílat bouře a potápět lodě železných, čehož se ale příliš neobávají, protože když se utopí v moři, mají být přijati v božích síních na hostině Potopeného boha a věčně být obsluhováni krásnými mořskými pannami.

S tím souvisí i rituál křtění dětí i dospělých, kdy jsou železní buď ponořeni do moře nebo poléváni mořskou vodou za slov „Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít, ale povstane znovu, tvrdší a silnější.“ (viděli jsme u Theona Greyjoye po návratu na Železné ostrovy), rituál obětování nepřátel utopením či trest smrti utopením – odsouzenec je přivázán v leže ke kůlům na pláži a ponechán přílivu. Ty, až na obětování nepřátel během bitev, pak provádí kněží nazývaní potopení muži, nejoddanější vyznavači v rouchách zelené, šedé a modré barvy, jež prošli i druhým, vážným utopením, kdy byli vzkříšeni na prahu smrti. Zajímavostí u nich je, že nesmí prolévat krev železných, což je také jedním z důvodů, proč popravy probíhají utopením.

Všechno zmíněné se ale týká právě pouze mužů. Zatímco Sedm nebo R'hllor má i kněžky a ženám nepřisuzuje tak výrazně odlišný úděl, Potopený bůh umožňuje kněžství i velení lodím, nájezdy a zabíjení pouze mužům. Jen drsná Yara Greyjoy (v knize Aša Greyjoy) se svou oddanou posádkou je výjimkou, ale i tak musí pracovat velmi tvrdě a neustále dokazovat, že si své místo zaslouží.

Ostatní jsou pak buď kamenné nebo solné ženy – kamenné zrozené na ostrovech, solné většinou jako milenky unesené z pevniny. Podobně jako ostatní náboženství v Západozemí už ale zapovídá incest, vraždu rodinného příslušníka nebo plození bastardů a vyznává zákony pohostinnosti.

Poněkud neortodoxnější je snad ještě vyobrazování boha – často jsou za sochy Potopeného boha považovány třeba i jen kusy naplaveného dřeva připomínající humanoidní tvar, nebo sestavy z naplavenin upravené do podoby člověka se zdviženou paží. A podobně je vyobrazen i v Domě černé a bílé v Braavosu, neboť i on je podle Mužů bez tváře jednou z tváří boha smrti.

Foto: HBO

Diskuze /3

Azog2182

Doufam ze v serialu dostanou Greyjoyove dostanou jeste prostor :)

16.8.2015 | 14:27:44
Erzik

Jo, chtelo by to Theonovy povedene strycky… Hlavne Victoriana. A Asa by taky mohla dostat vice prostoru…

#3 Tomi Lee Morpheus
17.8.2015 | 15:48:31
Tomi Lee Morpheus

stalo sa do roka a do dňa;)#2 Erzik:

26.6.2016 | 22:40:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Death Is the Enemy

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Reklama

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás