Rod Freyů

Rod Freyů

14.12.2015 17:00


Nejpočetnějším rodem a aktuálně jedním z nejmocnějších rodů je právě rod Freyů. Sídlí na velmi důležitém místě zvaném Přechod, kde zajišťuje jedinou bezpečnou cestu ze Severu na jih.


Rod Freyů z Přechodu je jeden z urozených rodů Říčních krajin. Na začátku se nepočítal mezi nejdůležitější, ale jeho sídlo, dvojitý hrad Dvojčata rozkládající se na obou březích Zeleného bodce, mu vysloužilo celkem značné bohatství. A v současnosti narostl jak do síly, tak do počtu. Je proto jedním z nejmocnějších vazalů rodu Tullyů, později Baelišů, a může jim přispět tisícem rytířů a třemi tisíci pěšáků, což dělá dohromady deset procent síly Říčních krajin.

Znakem Freyů jsou dvě modré věže spojené mostem na stříbrošedém pozadí znázorňující Dvojčata, v seriálu pak šedé věže stojící na modrých vlnách s tmavě šedým pozadím. Jejich motto není známo, ale je velmi dobře známa jejich současná podoba. Protože nynější lord Walder žije už devadesát let a pojal za manželku osmou ženu, má na kontě spoustu potomků a prapotomků, legitimních i bastardů, a většina z nich zdědila i jeho typický lasičkový vzhled.

A přestože svůj původ, který stojí za zaznamenání, datují teprve přibližně 600 let zpátky, mohou se honosit titulem lord Dvojčat, z něhož se stal lord Přechodu jakožto jediného bezpečného mostu přes řeku mezi Šíjí a Říčními krajinami na míle daleko, a v současnosti se od nich dokonce oddělil i rod Freyů z Řekotočí, kde tak působí lord Řekotočí.

Freyové v době Andalů

Právě proto, že jejich historie coby urozeného rodu začíná až před 600 lety, kdy první Frey obdržel země a šlechtický titul, patří k nejmladším západozemským rodům. A i tehdy, na úplném začátku, neměli nic, než vizi, která je teprve mohla pozvednout.

Zakladatel rodu měl totiž v úmyslu postavit velký most přes Zelený bodec. Proto, jakmile získal nějaké prostředky, navrhl plány a dal se do stavby. Jeho vnukem pak byla dokončena konstrukce mostu a dvě dřevěné pevnosti na každé straně a pozdější generace vyměnily dřevo za kámen. Daly si také záležet na tom, aby byly obě pevnosti identické, a pojmenovaly je Dvojčata. Uprostřed mostu ještě vztyčily velkou věž pojmenovanou Vodní věž a jejich život vzkvétal.

Za použití mostu začali totiž Freyové vybírat poplatky, a protože se usadili na strategické pozici a dokázali velmi dobře ubránit přístup k Dvojčatům, prakticky každý, kdo chtěl projít ze Severu na jih, musel zaplatit. Rychle se tak stali jedním z nejbohatších a nejmocnější rodů kolem Trojzubce.

Jenže to, že si značně luxusní živobytí a přetrvání šlechtického stavu zajistili vybíráním vysokých částek a nebyli urození díky předkům, konexím a vůbec budováním rodu od dávného věku hrdinů, jako většina jiných, způsobilo, že se na ně ostatní lordi dívali dost spatra a nepovažovali je za dobrou partii.

Stejná nevraživost navíc panovala mezi Freyi a jejich severními sousedy, bažináři ovládanými rodem Reedů. Vzhledem ke značné blízkosti jejich území se často přetahovali o hranice a vzájemně napadali. A protože Freyové nebyli schopní odolávat úskokům bažinářů, maskování a jejich otráveným šípům, začali je nenávidět, prohlašovat, že jsou nečestní bojovníci a veškerý neúspěch v Šíji připisovali tomu, že se domy bažinářů pohybují a pro cizince je nemožné tudy projít, když to oni nechtějí.

Freyové za Targaryenů

Když se Aegon Dobyvatel vylodil v Západozemí a začal svou dobyvačnou válku, byli Freyové stejně jako ostatní říční lordi v područí krutého rodu Hoareů, železných, kteří dobyli území Trojzubce. V té době konkrétně Harrena Černého, krále Ostrovů a řek, jenž si nechal vystavět monstrózní hrad Harrenov.

V něm měl dojem, že ho Aegon nemůže porazit, a tak místo aby se vzdal, svolal vazaly k boji. Říční lordi ale viděli možnost, jak se krutých vládců zbavit, a neuposlechli. Propukla mezi nimi rebelie, k níž se přidali i Freyové, pomohli Aegonovi porazit železné na kontinentu a přísahali věrnost Tullyům, novým lenním pánům Trojzubce.

Freyové tak dál žili pod novým králem ve svých Dvojčatech a neměli moc příležitostí významně zasahovat do dějin. Teprve později, v době, v níž se odehrála občanská válka známá jako Tanec draků, se mladý a galantní Forrest Frey pokoušel ucházet o ruku princezny Rhaenyry, jedné z hlavních osob celé války.

Dle očekávání neuspěl a získal přezdívku Hlupák Frey, ale při samotném Tanci stejně její stranu černých podporoval. Už jako lord vytáhl s 200 rytíři a 600 pěšáky na pomoc proti armádě Západních krajin a zemřel za svou královnu v bitvě u břehu Božího oka.

A teprve o další století později se Freyové s Targaryeny zapletli znovu. Lord Ambrose Butterwell pořádal v Bělostěnách turnaj na oslavu své svatby s dcerou lorda Freye a jako host a doprovod proto dorazil tehdejší lord Frey, jeho čtyřletý syn Walder a jeho bratr s rodinou. Ukázalo se však, že je tento turnaj pouhou zástěrkou pro rozpoutání druhé Blackfyrovy rebelie, a chtě nechtě, i když byla potlačena ještě v zárodku, do ní byli Freyové zataženi.

Nebyla jim sice nejspíš prokázána vina ani úmysl přidat se k plánování svržení Targarynů ze železného trůnu, ale stejně se s nimi nepříjemná pověst táhla dál. Navíc celý otřes a zapletení do věci způsobily, že se tehdejší lord a i jeho syn a současný lord Walder stali obezřetnými, jen zdráhavě se do čehokoli zapojují a většinou to udělají teprve ve chvíli, kdy je jasný výsledek.

Možná právě díky této opatrnosti pak po nástupu lorda Waldera do čela rod Freyů doslova explodoval a čítá nyní obrovské množství členů. Je tak značně proslavený a Walder tvrdí, že sám hostil v Dvojčatech tři krále. Jenže i přesto, že začali naplno využívat svých výhod a snažili se vytvořit spojenectví se všemi možnými důležitými rody, ostatní se na ně pořád dívají s nechutí.

Když například lord Tytos Lannister svolil se sňatkem druhého syna lorda Waldera Emmona a své dcery Genny, hlasitě tehdy protestoval i jeho desetiletý syn Tywin. Nebylo mu to však moc platné, byl raději odeslán do hlavního města jako šenk a ke svatbě došlo, ale ráznější lordi, než byl Tytos, tak otevření nebyli.

Třeba lord Hoster Tully rovnou odmítl nevěstu z rodu Freyů pro svého syna Edmura a Jon Arryn rozhodně nesouhlasil s výchovou Walderova vnuka pod svým dohledem v Orlím hnízdě.

Freyové po téměř zmeškané rebelii

Lord Walder tyto ústrky nikdy nezapomněl. Po zkušenostech získaných v dětství během Blackfyrových rebelií dlouho mlčel a zůstával zalezlý ve Dvojčatech, když propukla další rebelie proti železnému trůnu, tentokrát vedená Robertem Baratheonem a Nedem Starkem.

Rod Tullyů, který přislíbil své meče rebelům a zpečetil jejich spolupráci dvojnásobným sňatkem Lysy a Catelyn s Jonem a Nedem, jim samozřejmě vydal příkaz k mobilizaci a počítal se všemi 4 000 vojáky. Jenže Walder využil svého zostuzení a odmítl odpovědět. Bránil pouze vlastní země před útoky Lannisterů, ale nepřidal se na žádnou stranu. Své muže vyslal teprve do bitvy o Trojzubec, protože tehdy už byl výsledek víceméně jasný a připojení se mu mohlo posloužit.

Díky tomu se mohl počítat k vítězné straně, udržel si veškeré země i tituly, a i když Walderovi začal lord Tully říkat Zpozdilý, následující roky Freyové klidně rozšiřovali rod a Walder si bral jednu manželku za druhou. Vtipkovalo se totiž o tom, že přišel do bitvy pozdě, protože čekal, až jeho armáda dospěje, když mu vzešla z vlastních kalhot, on se rozhodl převést tyto povídačky do reality a čekat na další příležitost.

Ta přišla až ve chvíli, kdy znovu po třech stech letech povstal nový král Severu. Tehdy využil potřeby severské armády přejít jeho most a využít jeho vojáky a vymohl si slib sňatku ještě lorda, později krále s vlastní vnučkou, Aryi Stark s nejmladším synem Elmarem, v knize i odeslání dvou vnuků, Malého a Velkého Waldera, jako svěřence na Zimohrad a pozici králova panoše pro dalšího syna. Jenže, přesně jak bylo Walderovým zvykem, jeho spojenectví nemohlo být jisté a čisté, když k vítězství Severu zůstávala ještě daleká cesta.

Členové rodu Freyů (k začátku seriálu):

1) linie Waldera a Perry Royce

1. Stevron Frey

2. Emmon Frey, později lord Řekotočí

3. Aenys Frey

4. lady Perriane Frey, provdána do rodu Haighů

2) linie Waldera a Cyrenny Swann

1. ser Jared Frey

2. Luceon, septon ve Velkém Baelorově septu

3) linie Waldera a Amarei Crakehall

1. Hosteen Frey

2. Lythene Frey, provdána do rodu Vyprenů

3. Symond Frey

4. Danwell Frey, ženatý s Wynafrey Whent

5. Merrett Frey

6. ser Geremy Frey

7. Raymund Frey

4) linie Waldera a Alyssy Blackwood

1. Lothar Frey, přezdívaný Chromý Lothar kvůli pokroucené noze

2. ser Jammons Frey

3. ser Whalen Frey

4. Morya Frey, provdána do rodu Braxů

5. Tyta Frey, téměř třicetiletá žena přezdívaná Panna Tyta

5) linie Waldera a Bethany Rosby

1. ser Perwyn Frey

2. Benfrey Frey

3. mistr Willamen, mistr v Dlouholukově rodu Hunterů

4. Olyvar Frey

5. Roslin Frey, provdána do rodu Tullyů

6) linie Waldera a Annary Farring

7) Walderovi bastardi

1. Walder Řeka, přezdívaný bastard Walder (v seriálu Černý Walder, spojen s postavou knižního Černého Waldera)

2. mistr Melwys, mistr v Růženíně rodu Rosbyů

3. Jeyne Řeka

4. Martyn Řeka

5. Ryger Řeka

6. Ronel Řeka

7. Mellara Řeka a mnoho dalších, nikdy nejmenovaných

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!