Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Mořských

Rod Mořských

Rod Mořských

I přesto, že je rod Mořských velmi mladým rodem, je pro západozemské dějiny velmi důležitým článkem. Tedy především jeho zakladatel Davos.


38 0
17.7.2016

Rod Mořských je rodem, který sídlí v Bouřlivých krajinách, přísahal věrnost Dračímu kameni v Královských zemích, je jedním z nejmladších západozemských rodů vůbec a většina rytířů a lordů se na něj dívá velmi svrchu. Přesto lze ale těžko najít rod oddanější svému králi.

Pozemky Mořských leží na Mysu hněvu a tvoří je malá, ale útulná pevnůstka u moře a les. Jejich znakem je černá loď na světle šedém poli s bílou cibulí na plachtě, i když někteří z potomků jeho zakladatele, Cibulového rytíře, by rádi změnu, třeba na tři mořské muže s trojzubci. I Stannis Baratheon se vyjádřil, že působí jen jako vzdor všem urozeným bláznům, kteří používají přezdívku Cibulový rytíř jako urážku, ale přesto je cibulová vlajka znakem nejtrefnějším.


Rod Mořských za Robertovy rebelie

Ještě 14 let před začátkem příběhu podle knihy a 17 podle seriálu žádný rod Mořských neexistoval. Žil tehdy pouze pašerák Davos, nechvalně proslulý na Úzkém moři tím, že dokázal propašovat cokoli kamkoli. Vyhýbal se velkým pánům, znal se s piráty ze Svobodných měst, pro něž pracoval, a po čase si sehnal vlastní loď. Ale když během Robertovy rebelie už rok trvalo obléhání Bouřlivého konce rebelů armádou Maceho Tyrella a flotilou Paxtera Redwynea, rozhodl se zaplést do větších událostí, postavit se na stranu rebelů a pomoct jim.

Dokázal tehdy proplout mezi flotilou, jejíž ostražitost dlouhým čekáním opadla, a dostal pomocí tajných tunelů pod hradem ke Stannisovi Baratheonovi a jeho hladovějící posádce náklad cibulí a nasolených ryb. Stannis, jeho mladší bratr Renly, v seriálu i jeho žena Selyse a zbývající vojáci tak dokázali přečkat až do chvíle, kdy do Bouřlivých krajin dorazil Ned Stark se zprávou o pádu Targaryenů a přinutil Rovinu pokleknout před Robertem Baratheonem, a z Davose se za jeho hrdinský skutek stal rytíř.

Jenže protože Stannis nikdy nehodlal ustupovat ze své představy spravedlnosti, rozhodl se Davose zároveň potrestat za roky pašeráctví, a tak mu vlastnoručně usekl konečky prstů na nedominantní levé ruce (v seriálu je Davos levák, tudíž tam na pravé).

Rod Mořských za vlády Baratheonů

Davos považoval svůj trest i odměnu za spravedlivé, kosti z usekaných prstů začal nosit pro štěstí ve váčku na krku, a i když získal pozemky v Bouřlivých krajinách, rozhodl se přísahat věrnost ne Renlymu jakožto lordu Bouřlivého konce, ale Stannisovi a Dračímu kameni.

I přes svou ztrátu totiž získal pro rodinu mnohem lepší zabezpečení, než o jakém mohl kdy snít a jaké by byl schopný zajistit sám, a s manželkou Maryou se také přičinil o její značné rozšíření. Vždy sám sebe mnohem víc než jako pána a politika viděl jako námořního kapitána a domáckého člověka, a tak zplodil sedm synů (v seriálu nejspíš jen jednoho).

Ostatní Stannisovi věrní lordi ho však nikdy neměli příliš v oblibě, protože jeho rod se pozvedl z velmi nízké sociální vrstvy a jeho minulost i zástava v nich vyvolává nechuť. Navíc ho nevnímají jako rytíře a už vůbec ne jako lorda, ačkoli mu Stannis později udělil titul pobočníka a s ním i lorda Dešťolesa a admirála Úzkého moře. Ale Davosovi mnohem víc než na nich záleží na budoucnosti pro jeho zbývající potomky a bez ohledu na původ má možná poté, co se zapletl do intrik na Severu, v nekompletních rukách budoucnost ještě důležitější.

Členové rodu Mořských (k začátku seriálu):

  • lord Davos Mořský, Cibulový rytíř, někdy zvaný Krátká ruka, kapitán Černé Bethy, později lord Dešťolesa a pobočník krále
  • Marya Mořská, Davosova žena, dcera tesaře
  • Dale Mořský, v knize nejstarší syn Davose a Maryi, kapitán Přízraku
  • Allard Mořský, v knize druhý syn Davose a Maryi, kapitán Lady Maryi
  • Matthos Mořský, v knize třetí, v seriálu jediný syn Davose a Maryi, druhý kapitán na otcově Černé Bethě
  • Maric Mořský, v knize čtvrtý syn Davose a Maryi, mistr veslařů na Zuřivosti
  • Devan Mořský, v knize pátý syn Davose a Maryi, panoš krále Stannise
  • Stannis Mořský, v knize šestý syn Davose a Maryi, devítiletý chlapec
  • Steffon Mořský, v knize sedmý syn Davose a Maryi, šestiletý chlapec

Foto: HBO

Diskuze /9

luciusvorenus

poví mi prosím někdo ,kteří z jeho synů v knize umřeli v černovodém zálivu ? už jsem zapoměl…

#2 AviaRa
17.7.2016 | 16:39:14
AviaRa

#1 luciusvorenus: Měli by to být – Dale, Allard, Matthos a Maric (jsou nejstarší).

17.7.2016 | 16:48:21
Nikolperse

Najčestnejšie postava seriálu.

17.7.2016 | 23:21:42
Rodney_

Davos velký sympaťák, doufám že v seriálu a v knize vydrží dlouho

18.7.2016 | 6:13:12
Germaister

Super mám rád Mořské i Davose :)

18.7.2016 | 12:28:51
daggiecz

Liam Cuningham je sympaťák! :)

#7 SaintSin
18.7.2016 | 15:54:30
SaintSin

#6 daggiecz: Uz jen proto, ze slavi narozeniny ve stejny den, jako ja :)

19.7.2016 | 23:15:52
Lord Paetur

V seriálu mu nekladou moc místa, bohužel. V knize má celé kapitoly. Takový .. druhý Eddard Stark :D

#9 jajkob
21.7.2016 | 13:03:54
jajkob

#8 Lord Paetur: Len mu chýba viac moci severu :D

21.7.2016 | 15:43:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás