Game of Thrones (Hra o trůny) Sluneční oštěp

Sluneční oštěp

Sluneční oštěp

Sluneční oštěp (v originále Sunspear) je hlavní pevností celého Dorne a sídlem rodu Martellů. Jedná se o poměrně mladé místo, které Targaryeni nikdy nedobyli.


39 0
29.6.2015

Sluneční oštěp je hlavním městem Dorne a sídlem rodu Martellů, které leží na jihovýchodním pobřeží Západozemí u Letního moře (v úvodních titulcích páté série chybně označován jako město Dorne). Nejde však jen o jeden hrad, ale o hrad a Stínové město chráněné třemi mohutnými hradbami a plné uliček, nádvoří, obchodů, stájí, hostinců a nevěstinců, většinou postavených z blátivých cihel, s vlastním malým přístavem. V porovnání se Svobodnými městy jde sice spíš o osadu, ale vzhledem k pouštnímu prostředí Dorne je to městu nejbližší místo, které tam lze najít.

Kdo jím ale nechce bloudit, má možnost se celému labyrintu vyhnout a projít branami přímo k pískově zbarvenému Starému paláci s pětačtyřice­timetrovou věží jménem Oštěp určenou jako vězení pro urozené zajatce a Věží slunce, domovem prince Dorne.


Původně, v dobách rozdrobeného Dorne, však Sluneční oštěp nebyl významné sídlo, dokonce vůbec neexistoval. Před příchodem Rhoynarů a jejich válečnické královny Nymerii z Essosu stála v těch místech tvrz Písečná loď patřící menšímu rodu Martellů. Teprve po uzavření spojenectví s Rhoynary a dobytí Dorne se kolem Písečně lodi zvedla nová pevnost pojmenovaná po spojených zástavách oštěpu Martellů a slunce Rhoyne. Díky tomu je její architektura výrazně ovlivněna rhoynskou a hradby jsou staré 700 let.

A od té doby také nebyl Sluneční oštěp nikdy dobyt. Při pokusech Targaryenů připojit Dorne ke sjednocenému království sice docházelo k různým událostem, jako obsazení pevnosti, když ji Dornové opustili (jakmile Targaryeni určili správce, vojáci se vyrojili ze Stínového města a došlo k defenestraci) či spálení země (Targaryeni ušetřili Sluneční oštěp v domnění, že poštvou vazaly proti rodu Martellů, ale Dorne zůstalo loajální vlastním lidem), ale silou se nikdy získat nepodařil a připojit poslední království do sjednocené říše trvalo podstatně delší dobu.

Z toho důvodu také Martellům nepřipadá titul strážců jihu a Sluneční oštěp nemá svého lorda, nýbrž prince. Spolu s nezávislostí se totiž dlouho dařilo v Dorne udržovat rhoynskou kulturu, do které spadá například zachování titulů princ a princezna pro nejvýše postavené šlechtice nebo osobitý přístup k víře v Sedm, která sice je na jihu vyznávaná, ale nijak nebrání velmi liberálnímu chování v sexuální oblasti nebo neodsouvání bastardů na podřadnou pozici.

Přesto ale nejde o nejkrásnější nebo nejoblíbenější královskou stavbu. Přibližně tři lígy od Slunečního oštěpu leží mnohem atraktivnější Vodní zahrady, soukromá rezidence Martellů. Jde o palác ze světle růžového mramoru s množstvím teras, fontán, bazénů, květin a pomerančovníků, kam jsou posílány princům děti do pěstounské péče, a kde mají potomci šlechty i sloužících možnost společně si hrát ve vodě a užívat si poměrně příjemného prostředí.

Foto: Talpress

Diskuze /5

Pouty

Tak v seriálu se vše odehrává ve Vodních zahradách, takže ty jsou chybně označeny ;)

#2 Ann Taylor
29.6.2015 | 19:08:43
Ann Taylor

#1 Pouty: Možná, asi jo, ale zase tam nechávají „vyrůst“ vysokou věž obtočenou hadem, takže kdo ví, co to má vlastně být. Spíš mi připadá, že Sluneční oštěp úplně vypustili a hlavní sídlo udělali ze zahrad a sloučili to – Myrcella zase má být v zahradách až po neúspěšném pokusu o „únos“ a korunovaci, do tý doby ve Slunečním oštěpu :)

#3 Pouty #4 Copysan
redaktor
29.6.2015 | 19:37:34
Pouty

#2 Ann Taylor: Jasně, je to pro ně jednodušší udělat v jedné lokaci. Ale snad se do Slunečního oštěpu podíváme.

29.6.2015 | 21:19:25
Copysan

#2 Ann Taylor: Prostě v seriálu udělali z Dorne, Slunečního oštěpu a Vodních zahrad jedno místo, moc bych nepočítal s tím že z Dorne uvidíme ještě něco více

30.6.2015 | 10:25:42
sFík

Bože chraň aby jsme z Dorne ještě něco viděli. To raději vypálit oči rozžhaveným pohrabáčem, myslím že to co jsme viděli tuhle sezónu udělat s Dorne bylo dostatečnou katastrofou :D

2.7.2015 | 1:44:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás