Druhá o něco šílenější teorie o původu Tyriona

Druhá o něco šílenější teorie o původu Tyriona

28.4.2017 19:00


Některé teorie, především ty zahrnující Tyriona, jsou docela dobře možné a vážné. Tato, nazvaná též „časem cestující fetus“, ač je také o Tyrionovu původu, ne tak docela.


Po první teoriiTyrionově původu přichází další, tentokrát mnohem šílenější, která rychle přerostla svého autora a našla si cestu mezi legendy. Je to teorie, která opět spojuje Tyriona s dračím původem, ale ne prostřednictvím šíleného Aeryse, a která není jen tzv. „kloboukem z alobalu“ (konspirace, jež v tomto případě úmyslně stojí na nevážně míněných a neuvěřitelných důkazech), ale rovnou „brněním z alobalu“. D+D=T, také R=T.

Jen nutno upozornit, že teď nebudeme přinášet známé i méně známé pro a proti, ale jen předneseme teorii jednoho redditora, jež je čistým zlatem a nepotřebuje nijak přikrašlovat.

Na začátku se zastavíme zdánlivě nesouvisle u Králova přístaviště a jeho sedmi bran. Nejspíš si myslíte, že podle sedmi tváří boha Sedmi nebo sedmi království. Ale co když celá tahle další řada sedmiček slouží jen ke zmatení? K tomu, aby zamaskovala spojení mezi ságou a jedním z nejslavnějších starořeckých děl?

Takovým Thébám se říkalo sedmibranné Théby. Královo přístaviště se jimi tedy jednoznačně inspirovalo. A co bylo na Thébách zvláštního? Byly domovem Oidipa. Toho legendárního Oidipa, který zabil svého otce a oženil se s matkou. Ani v Králově přístavišti není o incest nouze. Akorát ten oidipovský to zatím moc nepřipomíná. Nebo ano?

Podívejme se na takového Tyriona Lannistera. Téměř všichni ho nenávidí jako Oidipa. Je ostatními i sám sebou často popisován, jak se kolébá na křivých, deformovaných nohách, Oidipus totiž i doslova znamená „s opuchlýma nohama“. Tyrion zachránil Královo přístaviště, ale nikdo mu za to neděkoval a nijak to nezměnilo obecnou nenávist k němu, Oidipus zachránil Théby, ale také mu to nevysloužilo dlouhodobý obdiv. Tyrionův otec Tywin přemýšlel o jeho vraždě, už když byl miminko, a stavěl se k němu jako k nevlastnímu. Oidipův otec Laius se také pokusil zabít Oidipa jako miminko a stavěl se k němu jako k nevlastnímu. Tyrion zabil Tywina, Oidpius zabil Laia. Takže je náš oblíbený trpaslík dál předurčen mít poměr se svou matkou? Mrtvou matkou? Nedělejme tak rychlé závěry.

Joanna totiž vůbec nemusí být Tyrionovou pravou matkou. Technicky ano, porodila ho, vydral se z jejího těla a zabil ji při tom. Ovšem ani taková situace z ní nemusí dělat jednoznačnou matku. Náhradní těhotenství s cizím vajíčkem známe v současné době dobře, a co když proběhlo i zde? Kdo by byl tou pravou?

Držte si klobouky, i ty alobalové, protože je to Daenerys Targaryen. A otcem? Kdo byl Danyiným partnerem v dobách, kdy o své plodnosti neměla pochyby? Khal Drogo. Jistě, své dítě pojmenovali Rhaego, Rhaego se nenarodil živý a vůbec, byl počat, když Tyrion zařezával třetí dekádu života. Je tak alespoň tohle překážkou?

Daenerys, bez ohledu na stav khala Droga, který je pro tuto teorii relevantní jen do doby početí dítěte, porodila tvora, o němž Mirri Maz Duur tvrdila, že nikdy nežilo, bylo děsivě zdeformované a napůl ani nebylo člověkem, spíš nějakou ještěrkou či drakem. Přitom i Tyrion je zdeformovaný, také ho označují za děsivého démona a monstrum a povídačky o něm po jeho narození docela odpovídaly Rhaegově popisu. Dokonce i ty o ocasu. A na vlastní oči přitom Rhaega téměř nikdo neviděl, rozhodně ne Daenerys. Otázkou však zůstává, jak by mohlo dojít k náhradnímu těhotenství, když Joanna a Daenerys nežily ve stejné době.

Pro to se musíme vrátit k Mirri Maz Duur. Ta sama mluvila o obracení času. Vzpomeňme na její slavný proslov „Až slunce bude vycházet na západě a zapadat na východě,“ kdy se má vrátit Drogo. Manžel Daenerys se tedy vrátí teprve tehdy, až čas půjde pozpátku. A přidáme-li k tomu proroctví Quaithe, záhadné ženy z Qarthu, jež znělo „Aby ses dostala na sever, musíš jít na jih. Abys dosáhla západu, musíš jít na východ. Abys mohla jít dopředu, musíš zamířit dozadu,“ je to jasné. Dozadu. V čase!

Zkrátka něco z minulosti musí přeskočit do budoucnosti a něco z budoucnosti musí zaujmout místo v minulosti. A tím něčím je Danyin nenarozený syn Rhaego, kterého Mirri pomocí své černé krvavé magie za použití Drogovy duše poslala zpět v čase do Joannina lůna. Tam už však bylo Joannino dítě, ať už s Tywinem nebo Aerysem II., které zůstalo jako nakonec i Joanna mrtvé a vlivem vedlejších následků krvavé magie znetvořené, dokud ho Mirri nemohla konečně dostat na správné místo a Daenerys porodit jako už dávno neživou věc. Přesně, jak Mirri řekla. Byl mrtvý už roky. Konkrétně asi pětadvacet roků.

Pravý Rhaego byl zatím pojmenován Tyrion, který žil jako Lannister, a i když už zabil svého biologického otce Droga, protože k tomuto kouzlu musela být použita jeho duše, již absorboval, zabil pak i adoptivního otce Tywina. A poté se vydal za Daenerys v souladu s proroctvím vysloveným Mirri.

Je tedy zřejmé, že Tyrion si ji nakonec vezme, nevědom si okolností, jako Oidipus si vzal svou matku. A stane se králem. Nejen králem. Vždyť Danyino dítě se mělo stát Hřebcem, který si osedlá svět! Však i malý muž může vrhat velký stín… a i mistr Aemon v Tyrionovi viděl velkého člověka. Největšího z nich všech.

Co všechno tedy Tyriona čeká? Pro začátek zabije Hizdahra zo Loraqa. V seriálu je sice mrtvý, ale v knize ještě pořád překáží a nakonec proč ne, komu to bude vadit? Poté si vezme Daenerys a jejich manželství bude završeno v Králově přístavišti alias Thébách. Královo přístaviště pak jako Théby zasáhne katastrofa. A také si osedlá draka a přijde o oči. Jako Oidipus. Nevěříte? Věřte.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!