Game of Thrones (Hra o trůny) Jorah Mormont

Jorah Mormont

Jorah Mormont

Loajální služebník Daenerys Targaryen, které odpřísahal svou věrnost, a možná ještě něco víc.

Sezóny 6
2011 - 2016


Jorah Mormont je jediným synem Jeora Mormonta, velitele Noční hlídky. Značnou část života strávil ve své domovině na Medvědím ostrově. Poté, co vyhrál turnaj na počest vítězství krále Roberta Baratheona, který potlačil rebelii Greyjoyů, si vzal za manželku Lynesse Hightower.

Ve jménu svého přesvědčení, že Medvědí ostrov je příliš krutý a primitivní, začal přepadávat pytláky a prodávat je do otroctví, což je v Sedmi královstvích nezákonné. A tak, když byl Eddard Stark poslán na Medvědí ostrov, aby tomuto zločinu učinil přítrž, Lynesse a Jorah uprchli do Svobodných měst ležících za Úzkým mořem. Kvůli nedostatku financí jej jeho manželka opustila a začala sloužit Tregaru Oromollenovi.


Jorah Mormont je…

první série (Hra o trůny)

Ser Jorah Mormont je pozván na svatbu princezny Daenerys Targaryen a khala Droga. Zde odpřisáhne věrnost Viserysu Targaryenovi, kterého označí za svého budoucího vůdce a díky své znalosti jazyka Dothraki se pro Viseryse stane velice užitečným překladatelem. Mnoho mu toho vysvětlí, například o kultuře a zvycích Dothraků, a s Daenerys se zase snaží co nejvíce mluvit v jejím rodném jazyce.

Jorahův první konflikt nastává, když přistihne Viseryse, jak krade tři dračí vejce. Tehdy ale Jorah ještě dodrží svou loajalitu a prince nenapadne. Během cestování slouží Jorah jako tajný agent pro lorda Varyse, kterému donáší informace o Daenerys. Když poskytne informaci, že je Daenerys těhotná, lord Varys pošle nájemné vrahy, aby ukončili její život, čemuž ale Jorah zabrání.

Po smrti Viseryse Targayena a khala Droga se upíná jeho pozornost na ochranu Daenerys, navrhuje jí, ať rychle odplují dokud mají šanci.

druhá série (Střet králů)

Jorah pokračuje ve svém putování společně s Daenerys, i přes jeho nesouhlas, po Stříbrných městech. Po dlouhé cestě se jej zeptá na radu, kudy se vydat, aby její lid a draci mohli žít. Navrhne jí, ať osedlá poslední tři koně a vyšle je třemi různými směry.

Po příjezdu zvěda z Qarthu se společně s Daenerys vydává právě do tohoto města. Před branami dojde ke sporu, ze kterého vidí Jorah jediné východisko: odejít pryč a nevracet se, ale Daenerys trvá na vstupu, který se vzápětí naplní. Když Xaro Xhoan Daxos navrhne Daenerys invazi za její ruku, Jorah s tím nesouhlasí, tvrdí, že je to jen klam a že z toho nic dobrého v její prospěch nevzejde. Pohádají se spolu, přičemž Jorah silně otevře své city k Daenerys. Nakonec jí vysvětlí, že k invazi potřebuje jen jednu loď s dobrým kapitánem a odchází ji v jejím svolení sehnat.

Po jeho příjezdu zjistí zprávy o krádeži draků a okamžitě spěchá za Daenerys, které slíbí, že jí pomůže její draky nalézt. Po zjištění, že se draci nachází v Domě Neumírajících, se vydává s Daenerys za nimi, ale po příchodu dochází k jejich rozdělení. Když ji konečně najde, Daenerys už je společně se svými draky.

třetí série (první část Bouře mečů)

Jorah a Daenerys plují na lodi do města Astapor, kam si Daenerys jede pro armádu Neposkvrněných. Když jdou po první schůzce s Kraznysem mo Naklozem zpátky do přístavu, tak je Daenerys přepadena čarodějnicí. Zachrání ji cizinec, který se představí jako Barristan Selmy. Jorah jej pozná a řekne jí, že kdysi sloužil jejímu otci Aerysi II. Targaryeonovi.

Na druhé schůzce s Kraznysem Daenerys nabízí za jeho armádu jednoho ze svých draků. Jorah jí ale ihned říká, že to je to hloupost, protože draky bude potřebovat více. Poté mu Daenerys vynadá, ať už nikdy nezpochybňuje její rozhodnutí, protože na Kraznyse připravuje lest.

Po získání Neposkvrněných si to zamíří do města Yunkai. Cestou se Jorah vybavuje s Barristanem o své minulosti, protože toho mají hodně společného. U Yunkaie ale narážejí na problém v podobě organizované skupiny Druhých synů. Jorah je zná a říká, že to jsou nebezpeční muži.

Jeden z jejich velitelů Daario Naharis se ale přidá k Daenerys a vypracuje plán proniknutí do města. Večer jdou on, Jorah a Šedý červ do města a tam se jim podaří pobít stráže, což znamená, že Yunkai je bez obrany. Jorah Daariovi nevěřil, ale po jejich společném boji mu začal věřit. To ale nemění nic na tom, že na něj stále žárlit, protože se zřejmě líbí Daenerys.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Daenerys jede do města Meereenu, které se jí povede pohodlně dobýt. Z města Meereenu si Daenerys udělá své hlavní sídlo, kde se radí se svými rádci, co dál. Jorahovi říká, že nemá v úmyslu cestovat do Západozemí, protože nemá jednotná ani území, která dobyla.

Jorah není nadšený z toho, že u Daenerys strávil Daario celou noc. O několik týdnů později obdrží Barristan Selmy dopis, kde je důkaz, že Jorah byl špehem Králova přístaviště. Prvně zajde za Jorahem, který mu řekne, že to byla pravda, ale teď už pro ně nedělá. Potom to jde Barristan ukázat Daenerys.

Daenerys si zavolá Joraha a chce po něm vysvětlení. Jorah se přizná k tomu, že ji na začátku pro Královo přístaviště špehoval, ale poté se do ní zamiloval a přestal pro ně pracovat. Daenerys je z toho velmi zklamaná, proto Jorahovi řekne, ať se sbalí a odjede navždy pryč.

pátá série (Hostina pro vrány)

Jorah si to namíří do Volantisu, kde popíjí v místním nevěstinci. Jednoho dne ttu narazí na Tyriona Lannistera a Varyse, které ihned pozná. Po krátké chvíli se Tyrion od Varyse vzdálí, proto Jorah vstane a Tyriona zajme.

S Tyrionem v zajetí si Jorah najde loďku a pluje do Meereenu, kde chce Tyriona předat Daenerys. Cestou se tito dva baví a jejich cestování je nadmíru humorné. Když však proplouvají starým valyrijským městem, tak jsou napadeni lidmi s šedým lupem. Podaří se jim sice uprchnout, ale za cenu toho, že se jeden z nemocných dotkl Jorahovy ruky. Tím se Jorah nakazil šedým lupem, ale Tyrionovi o tom neřekl. Když doplují ke břehu, tak se spolu baví o tom, kudy půjdou dál. Během toho se Tyrion zmíní o Jorahově otci a oznámí mu, že zemřel.

Na jejich další cestě je přepadnou otrokáři a jen díky Tyrionovi je nezabijí. Tyriona a Joraha poté koupí Yezzan zo Qaggaz, který s nimi cestuje do bojové jámy, kde budou bojovat. Když se Jorah dozví o tom, že se na místě nachází i Daenerys, tak vyjde ven, pobije všechny bojovníky v aréně a odhalí svou identitu.

Daenerys je na něj stále naštvaná, proto ho odsuzuje k boji v další bojové jámě. Jorah bojuje jako zkušený bojovník a podaří se mu všechny oponenty porazit. V tu chvíli však do arény vtrhnou Synové harpyje, kteří napadnou Daenerys a její ochranku. Jorah se za Dany ihned rozběhne a zachrání ji. Skutečným spasitelem dne se však stal Drogon, který přiletěl jako na zavolanou, sežehl většinu útočníků a odletěl s Daenerys. Když se pak Jorah vrátí do Meereenu, tak se společně s Daariem vydá Daenerys hledat.

šestá série (Tanec s draky)

Jorah a Daario pátrají po Daenerys a podaří se jim najít její prsten. Hned je jim jasné, že ji mají Dothrakové, a proto se vydávají do Vaes Dothrak, kam ji pravděpodobně odvezli. Během jejich cesty se Jorah s Daariem více spřátelí a Daario dokonce zjistí, že je Jorah nakažen šedým lupem.

Když dorazí do Vaes Dothrak, tak společně začnou plánovat, jak se do města dostanou. Večer předstírají, že jsou obchodníci, ale jejich předstírání se brzy provalí, a proto jsou nuceni bojovat. Díky jejich dobrému bojovému umění nezpůsobí žádný velký rozruch. Brzy se jim podaří narazit na Daenerys, ale ta s nimi nechce odejít, protože má svůj vlastní plán. Poté, co Dany povraždí všechny khaly, vyjde z hořícího stanu jako jediná, díky čemuž si získá dothrackou armádou. Celá armáda před ní pokleká a mezi nimi se nachází i Jorah s Daariem.

Cestou zpátky do Meereenu se cesty Daenerys a Joraha rozejdou. Jorah jí řekne o své nemoci, a proto mu Daenerys poručí, ať najde lék a vyléčí se.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
kiwi3104

Týpek, ale nevim jestli umřel. Jeho vytrvalost překvapuje i mě.

12.11.2016 | 21:19:05
WILLIAM_MOINSPIELD

JORAH USEDNE NA STONE THRONE A BUDE VLÁDCE KAMENNÝCH LIDÍ(ŠEDÝ LUPUSÁCI)

PS: Když je to víceméně hlavní psotava (6.serii), myslím, že jen tak nezmizí! :)

28.9.2016 | 21:52:50
BixB

Shireen také vyléčil nějaký doktor (alespoň to pozastavil), takže buď to byl jen nějaký filmový výmysl, na který tvůrci zapomenou, nebo tu je opravdu nějaký neznámý potlačovač, který bych si přál, aby Jorah nalezl. :)

15.9.2016 | 10:27:13
Trepy

Lord Friendzone.

30.6.2016 | 17:41:04
SaDiablo

Bohužel, jeho láska k Dany asi nikdy nebude víc než platonická. V knihách mi přišel zajímavější než tady, ale jako postava se mi prostě líbí. Jsem zvědavá, co se s ním bude dít v s7, když stejně moc prostoru nedostává (aspoň že jsme v s6 viděli, že Dany na něm záleží. Po pár letech :D). 90%

29.6.2016 | 9:54:40
Sancha

Tu asi nikdo nechape ze to clen z jednoho nejvlivnejsich seversky rodu. Ned je mrtvej a pochybuju ze Kral severu by odmitl lorda severu

28.6.2016 | 22:37:27
Messpeerless

Podle mě taková průměrná postava.

26.6.2016 | 10:02:26
Luciz

Dřív jsem ho měla ráda, teď už to není ono. Už je mi dokonce jedno, jestli umře nebo ne :D Ale Daenerys by si ho mohla víc vážit, udělal toho pro ni dost.

15.6.2016 | 20:48:03
Wild.Bjorn

Nevěřím, že je to příbuzný lady Lyanny Mormont :D

13.6.2016 | 17:15:51
SER WILHELM BOOMBERG  ZLOZMRD Z KAILINSKÉ DRŽBY

Nechápu co tam ten nudný protekční dědek (skutečný anglický sir btw) neustále dělá. Jeho jediným cílem je šoust s blonďatou debilkou Daenerys a to je trochu málo. Doufejme že nestihne najít lék a brzy zdechne na ten šedý mor či jak se ta debilita jmenuje

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás