Game of Thrones (Hra o trůny) Petyr Baeliš

Petyr Baeliš

Petyr Baeliš

Mazaný člen Malé rady v Králově přístavišti, majitel mnoha nevěstinců a správce královské pokladny.

Sezóny 6
2011 - 2016


Petyr pochází z nepříliš známého či významného rodu Baelišů, který okupuje malý region nazývaný Prsty a Údolí Arryn. Už od mládí ho přezdívali Malíčkem, kvůli jeho malému a štíhlému vzrůstu. Když dospěl, přijal tuto přezdívku a používá ji dodnes. I navzdory ní později ukázal, že dokáže předčit kde koho, když se stal jedním z nejmocnějších úředníků Sedmi království. Jakožto ambiciózní muž byl za vlády Roberta Baratheona zvolen členem Malé rady, sídlící v Králově přístavišti, jako správce peněz.

Už od mládí znal Catelyn Tully, a tak si k ní upoutal mnoho citů, které ale později překazil Eddard Stark, který si ji vzal za manželku. Petyr přesto vše zůstal v Králově přístavišti a vlastní mnoho místních nevěstinců, které mu slušně vydělávají.


Petyr Baeliš je…

první série (Hra o trůny)

Malíček se poprvé objevuje při příjezdu Eddarda Starka do Králova přístaviště a informuje jej, že celé království je ve velkém dluhu. Poté se po dlouhých letech opět potkává s Catelyn Stark, která se od něj dozví, že dýka, kterou měl vrah zabít Brandona Starka, je jeho, ale že ji prý prohrál v hazardu s Tyrionem Lannisterem.

Eddard Stark si myslí, že Petyr stále miluje jeho manželku, což mu on ale vyvrátí a slíbí mu naprostou podporu. Jakožto jeden z hlavních představitelů Králova přístaviště se musel zúčastnit turnaje na počest nového pobočníka krále. Při této příležitosti vysvětluje Sanse Stark, jak Sandor Clegane přišel ke své ohavné jizvě na hlavě. Také informuje Eddarda Starka o bastardovi krále Roberta Baratheona, který se nachází v jedné kovárně Králova přístaviště.

Významná Malíčkova role přichází ve chvíli, kdy mu přijde Eddard Stark oznámit, že Joffrey není synem Roberta Baratheona a tudíž je na trůnu neprávem. Petyr mu vysvětlí, že by měli vzít Železný trůn útokem a dosadit na trůn Robertova mladšího bratra Renlyho Baratheona, přičemž má podporu jak jeho, tak i kapitána Městské stráže. Když se tak začne dít, Malíček jej zradí dýkou pod krkem se slovy: „Já tě varoval, abys mi nevěřil.“ Po jeho zradě i přesto doporučí královně Cersei Lannister, aby si Joffrey vzal Nedovu dceru Sansu za ženu.

druhá série (Střet králů)

Petyr pokračuje na rozkaz královny v pátrání po chybějící Arye Stark, odůvodňuje to tím, že si myslí, že Petyr stále miluje Catelyn, ten ale odpovídá tématem o jejím incestním dítěti. Joffrey se o tomto dozvídá a na jeho rozkaz jsou v Malíčkově nevěstinci vyvražděni všichni Robertovi bastardi, tedy možní nástupci trůnu.

Tyrion Lannister požádá Petyra, aby dohodl budoucí svatbu mezi Myrcellou Baratheon a Robinem Arrynem, aby si zajistili podporu údolí, Petyr slibuje, že to udělá a nikomu o tom nepoví, ale po odhalení je požádán, aby se domluvil s Catelyn Stark na výměně vězňů. Dostává se tedy do Renlyho tábora, kde s Catelyn řeší propuštění vězňů, ta jej ale odbývá kvůli jeho zradě. Petyr tak nabídne výměnu Jaimeho Lannistera za Sansu a Aryu, poté z tábora odjíždí.

Malíček cestuje do Harrenova, kde domlouvá spojenectví mezi rodem Lannisterů a rodem Tyrellů. Toto spojenectví se později ukáže jako nesmírně klíčové, protože díky rodu Tyrellů dokáží Lannisteři ubránit Královo přístaviště. Za toto dohodnuté spojenectví je Petyr povýšen na pána Harrenova. Po zrušené svatbě mezi Sansou a Joffreym ji varuje, že už je královi k ničemu a měla by co nejdříve zmizet s ním, Sansa mu ale nedůvěřuje.

třetí série (první část Bouře mečů)

Petyrova moc stoupá a má se vydat do Orlího hnízda, aby si vzal ovdovělou Lysu Tully. Petyr ale moc dobře ví, že ziskem Sansy Stark by získal více politického vlivu a více zemí. Proto jí nabízí, aby s ním odplula na lodi.

Sansa je ale tajně zasnoubená s Lorasem Tyrellem. Tuto informaci se Petyr dozvídá přes svého špeha Olyvara, který od Lorase všechno zjistil. Petyr poté pojme podezření, že někdo toto zasnoubení musel zařídit naschvál, aby si ji Petyr neodvezl a následně pozná, že to udělal Varys.

Petyr přijde na to, že jeho prostitutka Ros donášela Varysovi informace, a tak ji dal Joffreymu, který ji mučil a následně zabil. Toto všechno říká Varysovi a poté Petyr odjíždí do Údolí Arryn. To znamená, že jeho post správce poklady přebírá Tyrion Lannister.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Petyr zachraňuje Sansu společně s Dontosem Hollardem z Králova přístaviště. Když s ní Dontos dopluje, Petyr jej zabije, protože to byl opilec a blázen. Spolu plují do Údolí za Lysou Tully, kterou si má Petyr vzít.

Lysa je nadšená z příjezdu svého muže, kterého dlouhodobě miluje. Pro něj byla schopna udělat kdejakou věc, kterou bylo například zabití Jona Arryna, čímž rozpoutala válku mezi Starky a Lannistery. Lysa nechce na nic čekat, proto si Petyra vezme hned.

Petyr potká Sansu na dvoře v Orlím hnízdě a po menší debatě ji políbí. To všechno uvidí Lysa, která si zavolá Sansu a chce ji vyhodit Měsíčními dveřmi. Situaci zachrání Petyr, který to Lyse rozmluví a poté ji sám vyhodí.

Petyr je obviněn ze smrti paní Údolí a při menším soudu jej zachrání Sansa, která z něj udělá hrdinu. Petyr je nyní pánem Údolí, který má za úkol vychovat Robina Arryna, budoucího vladaře. Na Orlím hnízdě bude žít se Sansou, která se mu čím dál víc líbí.

pátá série (Hostina pro vrány)

Petyr se Sansou a Yohnem Roycem sleduje, jak se Robin učí šermířskému umění. Poté se Sansou cestuje k troskám Moat Cailin. Cestou se zastaví v hostinci, kde je překvapí Brienne z Tarthu, která si chce Sansu odvést.

V Moat Cailin Petyr oznámí Sanse, že ji veze na Zimohrad, kde si má vzít Ramsayho Boltona. Když chce Sansa protestovat, tak jí Petyr říká, že se své pomsty brzy dočká. Zatím však musí čekat.

Po příjezdu na Zimohrad se Sansa setkává s Petyr v kobkách pod hradem. Tam jí Petyr říká, že musí odcestovat do Králova přístaviště, kde ho čekají povinnosti. Poté Sansu políbí a řekne jí, že na hrad míří Stannis Baratheon.

Když Petyr dojede do Králova přístaviště, tak se setkává s Lancelem Lannisterem a dalšími Vrabčáky. Ti ho varují, ať si dá pozor, protože někdo jako on jim zrovna nevoní. Hned poté si to Petyr namíří k Cersei, které oznámí plány rodu Boltonů.

Vrabčáci udělali to, co slibovali, a postarali se o Petyrovy nevěstince. V troskách jednoho z nich se Petyr setkává s Olennou Tyrell, se kterou se baví o tom, jak společně zosnovali smrt bývalého krále Joffreyho.

šestá série (Tanec s draky)

Petyr se vrací zpátky na Runokamen, kde se nachází Robin Arryn. Ten je potěšen příjezdem svého nevlastního otce a ještě je mnohem více potěšen tím, že mu přivezl velmi vzácného ptáka. Petyr se zeptá Robina, zda společně pomohou jeho sestřenici Sanse, na což mu Robin kladně odpoví.

V Moleově městečku se koná setkání mezi Sansou a Petyrem. Sansa začne Petyrovi nadávat za to, co jí udělal, a proto se jí Petyr začne omlouvat. Petyr jí nabídne, že se o ni postará, ale Sansa ho odmítne a pošle ho pryč.

Když už se schyluje k bitvě mezi vojsky Jona Sněha a Ramsayho Boltona, tak Sansa napíše Petyrovi o vojenskou pomoc. Ten se svou armádou Arrynů skutečně dorazí k bojišti a díky němu Jon Sníh zvítězí. Poté se Petyr setkává se Sansou, které oznamuje svůj plán – chce s ní sedět na Železném trůnu. Sansa mu řekne, že je to pěkný plán, ale nehodlá se ho účastnit.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
hyena

viac na obrazovke nech je :D

13.5.2017 | 20:03:59
KaraSnowAllen

V reálném světě by už dávno byl na trůně, tenhle na to má.

25.4.2017 | 17:26:55
mia28

Jen tak pro zajímavost, v 18. století žil v Anglii obchodník a politik jménem Peter Baillie ;-) PS: A pokud zdroje nelžou, tak to byl dokonce vzdálený předek Kita Haringtona :-O NICE!!

15.3.2017 | 0:37:06
BixB

Na jeho hru jsem ještě velmi zvědavý. Snad se dožije konce!

16.2.2017 | 16:20:38
DejvidHound

Nevestince su zda sa lepsi kseft ako lodstvo. Kurvy, sa nepotopia.

4.11.2016 | 19:21:19
modrinka

Patří do mojí Topky :)

14.9.2016 | 17:59:56
WILLIAM_MOINSPIELD

CURACEK

Postava fajn, ale herec mi nejede

18.7.2016 | 18:32:34
Argetlam Královrah

Nejvíc slizká a opovrženíhodná postava. Jsem rád, že je v seriálu, ale nenávidím ho.

9.7.2016 | 18:38:22
Trepy

Od první série říkám, že vyhraje GoT, tak uvidíme :)

30.6.2016 | 17:42:54
SaDiablo

Brilantně napsaná (a zahraná) postava. Slizký, ale charismatický, vypočítavý hráč, co myslí o 10 tahů na šachovnici dopředu. Jak si ho užívám, ráda bych ho viděla přehraného.

29.6.2016 | 10:08:48

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás