Gotham Ohlédnutí za finálem Gothamu

Ohlédnutí za finálem Gothamu

Ohlédnutí za finálem Gothamu

Finále první série Gothamu, seriálu, který vypráví příběhy původu z Batmanova světa, je za námi. Pojďme si společně zrekapitulovat, co jsme se ve finále dozvěděli, a na co se můžeme s velkou pravděpodobností těšit v (již potvrzené) sérii druhé.


24 0
25.5.2015

Článek obsahuje spoilery ze seriálů Gotham, The Flash a dále také komiksové spoilery.

Thomas Wayne jako bdělý strážce?

Zřejmě nejzáhadnějším a zároveň nejvýraznějším prvkem poslední epizody první série bylo miniaturní nahlédnutí do tajného sklepení, které skrýval za krbem otec Bruce Waynea, Thomas Wayne. Fanoušci obeznámeni s Batmanovou mytologií znají toto „sklepení“ pod názvem Batcave, tedy místo, kde bude mít v budoucnu Batman své útočiště. Co však v místech, která by měl až o několik let později odhalit Bruce, dělal Thomas Wayne? Pro odpověď třeba zalistovat stránky komiksů buď z alternativní Earth 2 nebo (a především) sérií nazvanou Flashpoint paradox. Z ní s velkou pravděpodobností čerpali tvůrci částečnou inspiraci.


Ve Flashpoint pradoxu můžeme pozorovat alternativní příběh všech členů Ligy spravedlivých a jejich blízkých. Část série je věnována i rodině Wayneů. Podle příběhu v této dimenzi byl v uličce zabit Bruce, Thomas se stal Batmanem a Martha zešílela a stala se Jokerem.

Jak jsme viděli hned na počátku série, smrt v uličce proběhla dle nejznámějšího a nejklasičtějšího komiksového příběhu. Je však více než možné, že inspirace o Thomasu Wayneovi jako bdělém strážci byla aplikovaná na minulost, tedy na události před incidentem v uličce. Lze uvažovat o tom, že Thomas objevil, co se děje v jeho společnosti za nekalosti, a tak se chtěl stát (či se stal) za pomoci Lucia Foxe bdělým strážcem a položil tak základy nejen pro budoucnost svého syna, ale i pro samotnou Batcave (nebo-li Batmanovu jeskyni). Tato odchylka od obecně známého a konzumovaného příběhu původu rodiny Wayneovy mohla vzniknout díky tomu, že je Gotham ve společném multiversu se seriálem The Flash. Vzhledem k cestování v čase a ovlivňování časových linií a vytváření paralelních časů mohl Barry ovlivnit i ten v Gothamu (i když samozřejmě nelze čekat, že by něco takového v seriálu kdy zaznělo a nutno to alespoň prozatím považovat za pouhou spekulaci).

Jaké tajemství skrýval Thomas Wayne v Batcave?

Barbara není Gordonova Barbara?

Barbara Kean nebyla již od počátku oblíbenou postavou většiny fanoušků, avšak finále Gothamu přeměnilo nepříjemnou postavu ve vraždící psychopatku jak vystřiženou z Gone Girl. Otázkou tedy zůstává, jak to bude s Barbarou dál. Dopustí se zde tvůrci stejné odchylky jako u Thomase Waynea a mafiánského bosse Maroniho (viz. níže) a zůstane tak Gordon nakonec s Dr. Leslie Thompkinsovou? Tím by nastolili tvůrci zajisté zajímavý zvrat v ději, po němž by si nemohli být ani komiksů znalí fanoušci jisti, zda vše dopadne tak, jak na počátku předpokládali. Ostatně s jistým porušováním příběhů nastolených v komiksech začali tvůrci již tuto sérii…

Barbara jak vystřižená z Gone Girl či Psycha

Porušení pravidel: V Gothamu umírají i důležité komiksové postavy 

Komiksové příběhy původu porušili autoři posledního dílu, když se rozhodli zabít Maroniho, známého Batmanova protivníka a jednoho ze dvou nejvýznamnějších mafiánů v Gotham City, který sehrál nemalou roli i v Nolanově trilogii o Temném rytíři. Tvůrci se zřejmě rozhodli využit toho, že seriál není propojen s žádným filmem a divákovi ukázat, že přežití všech postav až dokonce seriálu není tak jisté, jak se mohlo na počátku zdát. Ostatně pravidlo „když žije v knize, neznamená, že bude žít i v seriálu“ porušili již i v jiných komiksových seriálech.

Tvůrci nastolují nová pravidla zabíjením komiksových postav

Žádné skoky v čase?

Thomas Wayne v Batcave, Barbara Kean jako psychopatická vražedkyně a mrtvý Maroni. Finále Gothamu se vskutku nebálo své diváky znejistit. Avšak tvůrci nerušili jen komiksové příběhy, ale i své sliby. Přestože není zatím nic oficiálně potvrzeno, vzhledem k množství cliffhangerů použitých ve finále můžeme předpokládat, že se ve druhé sérii tvůrci vrátí tam, kde skončili v té první. Nejspíše se, pokud tedy stále platí, že budou tvůrci skákat v čase, tak po druhé sezóně dočkáme daleko většího časového rozmezí než pouze dvou let, jak bylo původně slíbeno. Pokud má tedy Gotham skutečně skončit tam, kde Batman začíná.

Slíbených skoků v čase se možná nakonec nedočkáme

Penquin v čele a Nygma na vzestupu

Na závěr však třeba říci, že přece jen v jedné věci tvůrci drželi své slovo. V poslední epizodě jsme se skutečně dočkali vzestupu Penquina, který se stal novým pánem Gothamu. Má již své pomocníky, vrahy, klub i peníze. Dalo by se tak říci, že Tučňák nejen vystoupal, ale došel až na vrchol a vývoj jeho postavy je tak téměř u konce.

Druhá série se tedy nejspíše zaměří na jinou postavu, jíž bude s velkou pravděpodobností Riddler, zatím známý pod svým skutečným jménem, Edward Nygma. Na vše o jeho původu se můžete podívat ve videu Příběhy původu: Hádankář. Avšak i přesto je třeba poukázat na fakt, že u této postavy tvůrci opět diváka znejistili. Ke konci poslední epizody měl totiž Nygma rozhovor sám se sebou, se svým „druhým já“. Projevoval tak příznaky Two-Face mnohem více než samotný Harvey Dent za celou dobu své působnosti v první sérii.

Konec první série Gothamu tak na rozdíl od jejího zbytku vybočil z obecně známých příběhů původu a pro druhou sérii si nastolil nová pravidla. Jak se k tomuto přístupu staví redakce, se dozvíte v následujících několika dnech, kdy se můžete těšit na zhodnocení Gothamu několika členy redakce webu.

Riddlerova rozdvojená osobnost

Foto: FOX

Diskuze /13

Jokerinko

Veľmi pekne napísaný článok :3 TheDarkKnight rád čítam tvoje články :)

25.5.2015 | 20:43:58
PlaNko

Za mňa všetko super… to, že sa takto vymykajú alebo chcú vymykať komixom len schvaľujem.. kľudne nech tam toho viac zakombinujú z rôznych príbehov niečo iné a vytvoria si tak jeden vlastný… veľmi sa teším na ďalšiu sériu.

25.5.2015 | 21:05:13
pearchille

V tomhle seriálu vážně nic není jisté :D hlavně mě mate, že si nakonec nejsem jistá, který superpadouch je který

25.5.2015 | 21:07:43
Michelle84

Chcú byť originálny, veľa vecí sa nezhoduje s komiksom. Len aby to zas neprehnali lebo sa zamotajú a potom to budú len ťažko rozmotávať. Ako sa stalo už vo veľa seriáloch. Potom to stráca na kvalite. Prvá séria sa mi veľmi páčila, som ju doslova hltala, nerada by som si pokazila o seriáli mienku ;)

25.5.2015 | 21:27:17
Brunkyyy

Podla mna ta tajna miestnost ktoru objavil Bruce vobec nemusi byt batcave, ale proste iba tanjna miestnost kde mal jeho otec dake skryte dokumenty a podobne…neskor ju Bruce moze prerobit na batcave…

26.5.2015 | 11:16:03
Pišta Hufnágl

Tak „finálem“, říkáš… Dvacetkrát Otčenáš a tři neděle bez piva, ty čuně! :)

#8 Baltik
26.5.2015 | 14:57:06
Yann

Podle mě z tohohle seriálu děláte zbytečnou hádanku. Barbara není ta Barbara, která bude s komisařem Gordonem v budoucnu, prostě je to jenom shoda jmen. Hádankář není žádnej Two face, je to prostě Hádankář a tak dále a tak dále. Celý seriál pokud jste si toho doposud nevšimli je napsaný strašně jednoduše aby ho pochopilo i dítě, tudíž nečekejte nějaké zvraty, A to, že zabili Maroniho? Můžou zabít klidně všechny a v posledním díle prostě přijde nějaká postava, která bude moct ovládat čas, všechno vrátí nazpět a jede se od znova. Tenhle seriál není zrovna moc na přemýšlení.

#11 azoxid
27.5.2015 | 7:40:01
Baltik

#6 Pišta Hufnágl: Rád zde vidím dalšího aktivního Arrow fanouška :D

#12 Pišta Hufnágl
27.5.2015 | 21:37:58
nerrti

Co se týče smrti Maroniho: Je někde napsané, že Maroni nemá syna? Protože přeci jenom, než Bruce vyroste tak by byl už don Maroni moc stará paprika, takže by sedělo, kdyby prostě měl pokračovatele. Jinak souhlasím s Yannem, že se z toho dělá moc velká věda, Nygma jednoznačně je hádankář, všeci psychopati jsou trochu schizofrenici a je to jednoduchý seriál, takže bych v tom taky hádanky nehledal.

27.5.2015 | 22:06:57
Dharter

Vůbec bych se nedivil kdyby se v Gothamu „zjevil“ Flash ten z toho seriálu té jiné tv.. ;) A tenhle seriál vážně není „jednoduchý“ a „nečekejte nějaké zvraty“ je taky proklamace – zvraty v seriálu byly (asi někdo neviděl finále), a nemyslím si ani, že je seriál „vhodný pro malé děti“ viz Tučňák co se chová jak Ben z Lost. A prosím to nemyslím tak že je pro ty haranty vhodné Teletubbies nebo něco od Nickelodeonu. ;)

28.5.2015 | 3:09:08
azoxid

#7 Yann: Souhlasím.

29.5.2015 | 18:07:36
Pišta Hufnágl

#8 Baltik: Hlavně fanouška gramatiky :) Jdu si nabrousit šípy a na DarkKnighta si počkám, anžto to dosud neopravil :)

#13 Pišta Hufnágl
30.5.2015 | 12:01:36
Pišta Hufnágl

#12 Pišta Hufnágl: P.S. Teď koukám, že nová pravidla ten patvar dovolují. Kam ten svět spěje?

30.5.2015 | 12:07:43
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtvrtá série

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Finále série přineslo spoustu zvratů a nových příběhů. V pravidelných postřezích se zaměříme nejen na pravé jméno Butche Gilzeana, ale také na zajímavosti o hlavách démonů či novém klubu Oswalda Cobbelpota.

Nepřehlédněte

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Herecký pár Ben McKenzie a Morena Baccarin zpečetil svou lásku svatbou. Kolegové z Gothamu si řekli své ano v Brooklynské botanické zahradě.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás