Gotham Postřehy a teorie k epizodě Mr. Freeze a návratu Gothamu

Postřehy a teorie k epizodě Mr. Freeze a návratu Gothamu

Postřehy a teorie k epizodě Mr. Freeze a návratu Gothamu

Minulý týden se vrátil seriál Gotham s druhou polovinou své aktuální řady. Co vše se v něm stalo? Na co vše daný díl odkazoval a připravoval diváka? Na chladný Gotham a nové pokusy v Indian Hill.


20 0
8.3.2016

Chladný Gotham

Po zimní pauze se na jarní část druhé řady seriálu Gotham město plné kriminálníků značně ochladilo. Do města totiž zavítal nový zločinec Victor Fries. Představení této postavy je pro seriál důležité hned v několika bodech. Za prvé je to, společně s Hugo Strangem (viz níže), hlavní záporák zbytku aktuální série. Za druhé jej můžeme sledovat v mezifázi jeho přeměny, která nebyla dosud nikde představena. Za třetí, a to především, se jedná o prvního záporáka, jehož noviny pojmenovaly jeho komiksovou přezdívkou (i když samozřejmě neoficiálně má svou komiksovou identitu přiřknut například i Oswald Cobblepot).

Veškeré výjimečnosti spojené s Friesem mohou být pro komiksového čtenáře zároveň matoucí. Ujasněme si tedy, jak to s Victorem skutečně je. Již teď je jisté, že jeho komiksový příběh původu se bude od toho seriálového lehce lišit.


Základ zůstává stejný – jeho žena Nora Friesová je nemocná, on je specialista na kryogenické zmrazování, a tak se díky svým schopnostem snaží přijít na způsob, jak všeho využít ke zmrazení své ženy a jejího uchování do chvíle, než se na její v současnosti neléčitelnou nemoc najde lék.

Zbytek příběhu původu se již od komiksů lehce liší. Svou chladící zbraň, dráhu zločinu i kombinézu získal Victor v seriálu, aniž by se – jako právě v komiksech – stal obětí kryogenní zmrazovací hmoty, a musel tak výše zmíněnou kombinézu využívat k přežití.

Ovšem není čemu se divit, tvůrci totiž již dříve avizovali, že "…je to mnohem více příběh o lásce než o technologiích a superzločinci. Je to romance předurčená k záhubě. Diváky to rozpláče.“ A náznak těchto slov jsme mohli vidět nejen v přístupu Victora ke své ženě Noře, ale například i v momentě, kdy se Edward Nygma snažil přijít na zmrazovací proces za pomoci růže, kterou však následně rozmáčkl v ruce.

Strange vyvolá duchy na indiánském pohřebišti

Kromě Mr. Freeze se nám v epizodě Mr. Freeze představil druhý velký záporák Hugo Strange. Slovy samotného Bruce Waynea (z komiksových stránek) je Strange „…nejnebezpečnější muž světa! Vědec, filosof a génius zločinu… není toho o něm příliš známo, přesto je tento muž nad vší pochybnost nejlepší organizátor zločinu na světě.“

Ve své současné podobě v seriálu sice ještě není, ostatně jako zatím žádná postava, svou dokonalou a nebezpečnou komiksovou inkarnací, nicméně již nyní, jak jsme mohli vidět, nejspíše způsobí řadu problémů. Není totiž pouze šéfem psychiatrie v Arkhamově ústavu pro choromyslné zločince, ale především vedoucí tzv. Indian Hill.

Ten, jak ukázala první polovina série, schraňuje nejrůznější mrtvé zločince z Gothamu, aby je mohl Strange využít při svých pokusech. Z časů minulých máme již potvrzené pokusy prováděné na Firefly, možné zahlédnutí Hushe či matky Seliny Kyleové. Kromě zmíněných máme od tvůrců potvrzený návrat Fish Mooney a nejspíše i Jeroma, a to právě prostřednictvím ústavu Indian Hill.

Nové otázky: Wayneovi a Joker

Toto však nejsou jediné záhady spojené s Indian Hiil, s tímto tajným programem totiž souvisí nejspíše i vražda Wayneových. Jak se ukazuje, Thomas Wayne nejspíše zjistil, co se v jeho firmě děje, a tak nechal zavřít veškeré výzkumné programy (včetně toho na kryogenické zmrazení, který je pro změnu spojen s výše zmíněným Victorem Friesem), následkem toho byla objednána jeho vražda. A je více než možné, že za ní stojí právě někdo z Indian Hill.

Nové otázky ale vyvolalo i opětovné objevení se graffiti s jokerovským motivem na zdi jedné z budov. Již dříve představená malba totiž s velkou pravděpodobností připravuje diváka na příchod jedné z verzí Jokera, a nejspíše i návrat samotného Jeroma. Jak totiž prohlásil před časem Ben McKenzie, představitel postavy Jamese Gordona, téměř žádná z mrtvých postav není pryč nadobro.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Thumbnail Play icon

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /8

Ratemus

kde se objevila matka Seliny? jsem to nějak prošvihnul…doufám ještě že se v budoucnu objeví budoucí Bane, mohl by to být třeba nějakej sígr z ulice za mlada…

#2 Amper #3 TheDarkKnight #4 iBrainac
9.3.2016 | 12:57:54
Amper

#1 Ratemus: Pokud vim tak v posledním díle 1 řady, kdy se ukazovala Indiana Hill a pár pokojů a tam byla z části viděna.

9.3.2016 | 13:04:41
TheDarkKnight

#1 Ratemus: Viz odkaz na postřehy o Indian Hill. ;)

9.3.2016 | 13:26:07
iBrainac

#1 Ratemus: Bane je priblizne taky stary ako Bruce takze pochybujem :D

#5 Ratemus #6 FireOfFilth
9.3.2016 | 16:36:47
Ratemus

#4 iBrainac: to je asi pravda že? no tak by to mohl být nějakej násilník v jeho letech, alespon zmínka…

10.3.2016 | 15:26:15
FireOfFilth

#4 iBrainac: a Harvey Dent by měl být taky stejně starý jako Bruce a je tu od víc jak 10 let starší

#7 Koudy98 #8 iBrainac
10.3.2016 | 22:12:23
Koudy98

#6 FireOfFilth: ale tak třeba ber že tedka v seriálu je Brucovi 15, Herveymu 25 a Jamesovi 35 a pak třeba když vezmu Temnýho Rytíře tak tam může být Batmanovi 30 Harveymu 40 a detektivu Gordonovi 50 jako jsou to odhady, dost lidí v dnešní době nevypadá na svůj věk :)

#8 iBrainac
16.3.2016 | 16:05:23
iBrainac

#6 FireOfFilth:
#7 Koudy98: No presne tak, harvey v TDK vyzeral ze by mohol byt starsi o 10 rokov od bruca pricom, Hardy ako Bane nepripada starsie ako Bale, teda myslim ze nikde nie je ich konkretny vek a tvorcovia nerobia vsetko presne podla komixu takze mohol by sa objavit, dufam ze v 3. serii bude.

17.3.2016 | 20:06:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtvrtá série

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Finále série přineslo spoustu zvratů a nových příběhů. V pravidelných postřezích se zaměříme nejen na pravé jméno Butche Gilzeana, ale také na zajímavosti o hlavách démonů či novém klubu Oswalda Cobbelpota.

Nepřehlédněte

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Herecký pár Ben McKenzie a Morena Baccarin zpečetil svou lásku svatbou. Kolegové z Gothamu si řekli své ano v Brooklynské botanické zahradě.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás