Gotham Postřehy a teorie k epizodě The Son of Gotham a začátkům Batmana

Postřehy a teorie k epizodě The Son of Gotham a začátkům Batmana

Postřehy a teorie k epizodě The Son of Gotham a začátkům Batmana

Již zítra nás čeká finále první poloviny druhé řady Gothamu. Nejdříve je ale třeba připomenout si řadu komiksových a filmových odkazů z předchozí epizody, zejména pak její inspiraci v Nolanově Batman Begins. Více se dočtete v postřezích k dílu The Son of Gotham.


21 0
1.12.2015

Gotham začíná

Předposlední epizoda první poloviny druhé řady seriálu Gotham s sebou přinesla řadu nového, starého i napínavého. Navíc, stejně jako její předchůdci v této sérii, čerpala svůj nádech a téma z filmové předlohy. V epizodě Tonight’s the Night jsme mohli vidět, jak tvůrci čerpali z filmu Batman od Tima Burtona, v následujících dílech se poté zhlédli v The Dark Knight a v aktuálním The Son of Gotham se naladili na vlnu Batman Begins.

Chtěl jen peníze

Prvním indikátorem bylo Bruceovo pokračující pátrání po vrahovi svých rodičů. Tomu se věnuje seriál stejně intenzivně jako zmíněný snímek. Identita vraha Wayneových se však v seriálu, filmu a i komiksu liší.


V komiksech je totiž vrahem Bruceových rodičů Joe Chill. Jeho osobnost a záměry se napříč jednotlivými komiksovými vesmíry a převyprávěními sice liší, jméno však zůstává zachováno. Nicméně dalo by se říct, že od konce osmdesátých let se komiksovým nadšencům ukotvil i jeden výrazný Chillův příběh.

Ten roku 1986 odvyprávěl ve svém kultovním The Dark Knight Returns Frank Miller. V jeho podání nebyl Joe Chill zlým člověkem, pouze osobou v nouzi, která spáchala dvojnásobnou vraždu ze zoufalství. Dokonce sám Bruce Wayne o něm prohlásil: „Chtěl jen peníze. Kvůli tomu, co provedl, se cítil špatně a provinile. Bylo ode mě pošetilé považovat ho za nejnižší formu života.“

Tuto podobu příběhu si později vypůjčil i Christopher Nolan právě do svého snímku Batman Begins. Zde, stejně jako Miller o mnoho let dříve, pohlížel na vraha Wayneových nikoliv jako na pachatele, ale pouze jako na oběť současné (mimo jiné i ekonomické) situace ve městě.

Liga Dumů

Tu tehdy nastolila ve městě Liga stínů, která chtěla zničit zkorumpované město. Podobná situace opět nastala i v nejnovější epizodě Gothamu. Uskupení, které přišlo do města, jej tentokrát sice nechce zničit, k jeho obnově však vyžaduje mnoho obětí.

Řád sv. Dumy se totiž přišel spíše městu pomstít, než ho zachránit. A to včetně nejviditelnějšího člena řádu, jímž je Theo Galavan, pravým jménem Dumas. Z největšího Bruceova spojence se tak stal jeho úhlavní nepřítel, stejně jako v již zmiňovaném filmu, kde tuto roli zastal však sám Ra's Al Ghul.

Matches Malone je Bruce Wayne

A u Ra's Al Ghula ještě chvíli zůstaneme. Lehce se jej totiž týká i zmínka o „M. Maloneovi“. Toto jméno uvedla Silver St. Cloud jakožto identitu vraha Wayneových.

Komiksů znalí fanoušci nicméně vědí, že vrahem je oficiálně (jak je zmíněno výše) Joe Chill, a M. Malone, nebo také celým jménem Matches Malone, je krycí jméno, které využívá Bruce Wayne, když chce tajně infiltrovat gothamské gangy. Komiksoví čtenáři toho mohli být svědky například v sérii The New Batman Adventures, kde se Bruce pokusil pomocí Maloneovy identity dostat do Scarecrowova gangu.

Samotné jméno má poté Batman od pouličního zlodějíčka, který (dle jedné verze příběhu) zemřel při pomoci Batmanovi, a tak si maskovaný hrdina nechal jeho jméno na počest jako jednu z tajných přezdívek.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Thumbnail Play icon

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /6

PecaCZE

Prosím prosím, ještě dnes večer :)

1.12.2015 | 16:19:25
hihihehemuhehe

Matches Malone byl v komiksu zločinec, kterého Batman porazil. Byl ale Bruceovi strašně podobýn, že přijal jméno Matches Malone jako krycí identitu.

#3 TheDarkKnight
2.12.2015 | 15:32:31
TheDarkKnight

#2 hihihehemuhehe: Jasně, to je zase jeden z jiných příběhů s ním. Je celkem minimálně pět verzí. :)

2.12.2015 | 17:46:47
matt44

pre tych co nevideli cast to asi bude spoiler tak takto :

cakal som, ze linka s galavanom sa bude tahat celu sezonu, avsak po tejto casti nemam ten pocit. odpalit dejovu linku v midseason mi pride divne. snad tvorcovia serialu este niecim prekvapia.

#5 PecaCZE
2.12.2015 | 21:13:42
PecaCZE

#4 matt44: Neboj se, oni moc dobře vědí co dělají :)

2.12.2015 | 22:39:53
zombieficator

to jako bude tři měsíce pauza????To snad ani nevydržím!!!

4.12.2015 | 21:12:38
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtvrtá série

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Finále série přineslo spoustu zvratů a nových příběhů. V pravidelných postřezích se zaměříme nejen na pravé jméno Butche Gilzeana, ale také na zajímavosti o hlavách démonů či novém klubu Oswalda Cobbelpota.

Nepřehlédněte

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Herecký pár Ben McKenzie a Morena Baccarin zpečetil svou lásku svatbou. Kolegové z Gothamu si řekli své ano v Brooklynské botanické zahradě.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás