Gotham V Říši divů: postřehy a teorie k devatenácté epizodě, Azraelovi a Alence

V Říši divů: postřehy a teorie k devatenácté epizodě, Azraelovi a Alence

V Říši divů: postřehy a teorie k devatenácté epizodě, Azraelovi a Alence

Devatenáctá epizoda seriálu Gotham poprvé (a doufejme, že ne naposledy) nešetřila komiksovými odkazy, a nejen jimi. Odhalili jsme tak upravený příběh původu Azraela a podívali se i za zrcadlo do arkhamské Říše divů.


15 1
11.5.2016

Anděl smrti přichází

Devatenáctá epizoda seriálu Gotham nazvaná Azrael se věnovala, jak ostatně už samotný název odhaluje, vzestupu postavy známé jako Azrael. Jedná se o charakter převzatý z komiksu a upravený na míru seriálu tak, aby se všechny linky sbíhaly k Hugo Strangeovi.

V komiksových příbězích není Azrael zrozen Strangem, nýbrž se ještě jako student přidá k Řádu sv. Dumy jako zabiják a tady získá namísto svého jména (Jean-Paul Valley) přezdívku Azrael. Zde tedy narážíme na další odchylku od komiksového příběhu původu – civilní alter ego Azraela není Theo Galavan, nýbrž právě zmíněný Jean-Paul Valley.


Na druhé straně ovšem nacházíme i řadu paralel s originálním původem postavy. Za prvé je to očividný a do očí bijící oblek s mečem, za druhé pak antihrdinství – nikoliv však úplné záporáctví – postavy a vymytí jejího mozku mocnými lidmi.

Nicméně seriál neodkazuje pouze na komiksovou předlohu postavy pro seriál, ale i na mýtickou předlohu charakteru pro samotný komiks. Azrael je původně islámským andělem smrti, jehož úkolem je dovést duše na „druhý břeh“. Přestože se tato postava řadí do islámu, není Azrael zmíněn ani v Koránu, ani Hadísu (základních stavebních kamenech tohoto náboženství), a tak spadá spíše do legend spojených s mystikou islámu. Mohli bychom tak jeho postavení v tomto náboženství přirovnat například k pražskému Golemovi.

Za zrcadlem v Arkhamu

Kromě Azraela, jemuž byl věnován převážný prostor, seriál odkázal i na několik dalších zajímavých faktů, nejvíce se zbylý děj točil kolem Alenky v říši divů. Legendární příběh Lewise Carrolla, který vznikl v podstatě jen náhodou, a to díky vyžádanému vyprávění pohádky dítěti jednoho Carrollova známého, je spjatý nejen s Gothamem, ale především s Arkhamským ústavem.

Například mottem knihy Granta Morrisona Batman: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě je právě citace z Alenky v říši divů:

„Ale já nechci mezi šílence,“ namítla Alenka.
„S tím nic nenaděláš,“ řekla kočka. „My jsme tady všichni šílení. Já jsem šílená, ty jsi šílená…“
„Jak víš, že jsem šílená?“ zeptala se Alenka.
„Musíš být šílená,“ pravila kočka, „protože jinak bys sem nechodila.“

V samotném seriálu dokonce Hugo Strange nesl druhý díl Alenky v ruce. Navíc slečna Peabodyová dříve toho dne prohlásila: „Šílený jak kloboučník.“ Jedná se nejen o další odkaz na svět za zrcadlem, ale i na další postavu z Batmanova světa, a to na Mad Hattera (tedy „Šíleného kloboučníka“).

Ten se poprvé objevil jako Batmanův protivník již roku 1948 v podobě šíleného vědce, který může pomocí svého speciálního zařízení „ohýbat“ lidskou mysl. Bob Kane a Bill Finger (tvůrci této postavy) zde přiznaně a důvtipně čerpají z Říše divů.

Gothamské déjà vu

V nejnovější epizodě Gothamu avšak tvůrci kromě velkých a rozpracovanějších odkazů nezapomněli ani na pouhá malá pomrknutí na své diváky znalé komiksové předlohy.

První malý odkaz přišel, když Barnes řekl Gordonovi, ať si policejní stanici vede sám, když je tak chytrý, a Gordon odvětil: „Možná že jednoho dne povedu.“ James Gordon se totiž nakonec stane policejním komisařem, a bude mít pod palcem celou Gothamskou policii.

Druhý odkaz směřoval k legendárnímu Návratu Temného rytíře od Franka Millera. Šlo o jeden určitý moment skoku siluety Azraela před rozburácenou oblohou, stejně jak to Miller nakreslil ve zmíněném komiksu s Batmanem, a jak na to odkazoval již například Zack Snyder v Batman v Superman: Dawn of Justice.

Tvůrci devatenáctou epizodou Gothamu najeli na tempo odkazů blížící se například seriálu Arrow. Zda jim toto odhodlání vydrží i ve zbytku sezóny, zůstává však zatím záhadou.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Thumbnail Play icon

<<PŘEDCHOZÍ POSTŘEHYTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /5

Ratemus

no ještě se mi líbilo jak tam Azrael poskakol na té zdi, plášt mu vlál a nešel moc vidět, jen temná postava ve stínech…Bruce to pozoroval a uplně to v něm šrotovalo, jde to krásně vidět…že by už přemýšlel nad tím že by i on jednou mohl být takto temná postava ve stínech?

#2 Blahar #3 Klora
11.5.2016 | 7:00:28
Blahar

#1 Ratemus: Presne tohohle s jsme si taky všiml, hrozne se mi to líbilo!:D

překladatel
11.5.2016 | 8:50:20
Klora

#1 Ratemus: Jo taky jsem si říkala, Bruce vypadal hrozně fascinovaně :D.

11.5.2016 | 12:08:33
Angi

Toho by si všiml i slepý =))

11.5.2016 | 15:49:22
fejla

Tak to jsou ale ovšem pro mě vazby s komiksem, které vůbec neznám a té vazby s Batman vs Superman jsem si vůbec nevšiml.Díky moc za TIP! jen tak dál..

11.5.2016 | 22:04:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtvrtá série

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Finále série přineslo spoustu zvratů a nových příběhů. V pravidelných postřezích se zaměříme nejen na pravé jméno Butche Gilzeana, ale také na zajímavosti o hlavách démonů či novém klubu Oswalda Cobbelpota.

Nepřehlédněte

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Herecký pár Ben McKenzie a Morena Baccarin zpečetil svou lásku svatbou. Kolegové z Gothamu si řekli své ano v Brooklynské botanické zahradě.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás