Grey's Anatomy (Chirurgové) Chirurgové i po 12 letech vedou

Chirurgové i po 12 letech vedou

Chirurgové i po 12 letech vedou

Chirurgové se sice na obrazovkách objevují už roky, ale stále patří mezi tu nejlepší tvorbu na amerických obrazovkách, jak dokazují nejen svou skvělou sledovaností. Proč jsou tak skvělí a jak si stojí?


17 0
1.4.2016

Jsou tomu už téměř tři roky, co jsme si ve článku pojmenovaném Chirurgové za časů kritiky povídali o tom, že seriálové fenomény zpravidla zažijí svůj vrchol ve svých prvních a druhých řadách, po nichž (ale nevyhnutelně) pak mnohdy následuje strmý pád. Tento osud potkal Ztracené, Fringe, Person of Interest nebo Smallville, klesající sledovanosti a nevyhnutelnému zrušení se nevyhnuli ani seriáloví vytrvalci typu Kriminálky Las Vegas, Dvou a půl chlapa, Gilmorových děvčat, Jak jsem potkal vaši matku, Pohotovosti či Scrubs a ten samý osud již brzy postihne například i Bones, Once Upon a Time, Castla na zabití a Takovou moderní rodinku. A co Chirurgové na to? Ti se jen smějí, protože budou v letošním roce – ve své již 12 sezóně! – nejsledovanějším pořadem stanice ABC.

Na Chirurgy, kteří se kvalitou děje a propracovaností postav řadí i ve své dvanácté sezóně k tomu nejlepšímu, co mohou americké veřejnoprávní televize nabídnout, se každý týden dívá naživo něco mezi 7–9 milióny diváků, což je docela slušné (tato čísla navíc s odstupem stoupají, protože si seriál lidé nahrávají a dívají se na něj zpětně). Mnohem podstatnější ovšem je, že má seriál ratingy kolem 3,9 v cílové skupině lidí od 18–49 let. Kdo si s překladem těchto čísel neví rady, může nakouknout do tohoto článku, ale jednoduše řečeno to jsou samé dobré zprávy.


Seriál si navíc může gratulovat k tomu, že si i po dvanácti letech na obrazovkách drží stabilní fanouškovskou základnu. Jinými slovy, zatímco například zbylým dvěma Shondiným seriálům z jejího čtvrtečního bloku sledovanost pomaličku klesá (Skandál se oproti minulé sezóně propadl o 17 %, How to Get Away With Murder: dokonce o 30 % a ani novinka The Catch zatím příliš neoslňuje), Chirurgové si stále drží své diváky. Lidé jim jsou věrní a i po letech se na ně dívají, protože je neomrzeli.

Čím to je? Částečně tím, že práva k vysílání Chirurgů odkoupil Netflix, takže se k seriálu snadno dostanou celé zástupy nových, mladých diváků, kteří mohou sjet třeba všechny odvysílané řady na jeden zátah. Houževnatost a dlouhověkost Chirurgů je ovšem dána v první řadě tím, jak se seriál za ta léta vyvinul a jakým způsobem nyní nakládá se svými postavami.

V tom zmiňovaném starším článku jsme si říkali: „Šestou řadou počínaje, se Chirurgové začali proměňovat z fenoménu, který už tak trochu pozbyl svůj nový lesk, a kterému časem – alespoň co se trhání rekordů ve sledovanosti týče – lehce došel dech, v televizní stálici, která má své pravidelné a věrné diváky, a která si kupodivu stále drží velmi vysokou kvalitu. Shonda s hordou svých scenáristů postupně začala krapet upozaďovat romanticko-komediální stránku seriálu a dávat více do popředí jednotlivé lékařské případy a pacienty. […] Chirurgové nejsou primárně o neštěstích, ale spíše o tom, jak ty pohromy zapůsobí na známé a oblíbené postavy. A přesně s tím má Shonda bohaté zkušenosti. Chirurgové jsou prostě v první řadě o lidech.“

A Shonda nám dala nyní po letech vlastně za pravdu: „Diváci se do postavy Meredith skutečně vžívají. Doprovázíme tuhle ženu a všechny lidi kolem na jejich cestě životem. Nejde o to neustále tahat z rukávu nějaká esa, jako spíše o to sledovat lidi, jak se postupně vyvíjí a rostou.“

S tím nelze než souhlasit. Chirurgové jsou po těch letech vlastně už taková naše rozšířená rodina. A díky svému prvenství na ABC si je nejspíše budeme moci užívat další léta.

Foto: ABC

Kdy jste začali sledovat Chirurgy vy? V době jejich premiéry, nebo až později?

Diskuze /9

Lucifrid

Já mám pocit, že jsem je objevila někdy buď po odvysílané první sezóně, nebo během druhé. Každopádně mě okamžitě chytli a už nepustili. Od té doby jsem je sjela několikrát a nejspíš asi sjedu znovu. Tedy, až bude čas :D A ano, z té dvanácté řady jsem úplně mimo, to ani není možný, jak parádní to teď je. Ne že by předchozí řady nebyly super, ale teď teda… !

webmaster
1.4.2016 | 9:33:15
5825

Nejlepší je poměřovat mezi první epizodou a dvanáctou a být v šoku,jak neskutečně herci tak zestárli. Napřed to byli takoví mimoňové a teďka vypadají tak dospělecky :D

1.4.2016 | 9:46:38
Engeneer

Já jsem objevil seriál v létě 2009, tedy před šestou sérii (nejspíš). Od té doby se koukám každý týden. Už to tedy bude 7 let, co jsem viděl prvních 5 řad. Kdybych neměl ve wachlistu dalších 97 seriálů, na které se chci podívat, tak snad bych si Greys Anatomy pustil znovu:-)

#5 Lucifrid
1.4.2016 | 9:54:55
5825

Já jsem seriál objevil úplně náhodou a to,že jednou měli v Datartu ve výprodeji DVD první sezónu za 99 Kč tak jsem si řekl,že do nákupu půjdu a zkusím to… hodně miluju seriály z nemocnice a předtím jsem hodně koukal na Pohotovost ale Greys Anatomy je pro mě klenot- pro mě nemá žádnou konkurenci!

1.4.2016 | 9:58:20
Lucifrid

#3 Engeneer: Já jich tam mám už přes 130, spoustu dalších rozkoukaných, co nestíhám, a přesto si to nejspíš v létě o pauzu zopakuju :D

#6 5825
webmaster
1.4.2016 | 9:59:05
5825

#5 Lucifrid: V létě se opaluje a ne čučet na seriály :D

#7 Lucifrid
1.4.2016 | 10:32:17
Lucifrid

#6 5825: Ne, v létě se dohání ty seriály, které člověk přes sezónu nestíhá :D To se dá samozřejmě i u opalovaní, pokud na něj člověk je.

webmaster
1.4.2016 | 10:38:04
Engeneer

Kašlu na to, už stahuju první díl:D To jsem zvědavý, kolik „známých“ herců se objeví v epizodních rolích, které jsem předtím neznal:D

1.4.2016 | 10:42:20
Valada06

Skvělý článek! A naprosto pravdivý, s Chirurgy se může měřit jen máloco!

webmaster
1.4.2016 | 15:19:23
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Grey's Anatomy a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtrnáctá série

Matthewa Morrisona uvidíme i ve čtrnácté sérii

Matthewa Morrisona uvidíme i ve čtrnácté sérii

V roli manžela Jo se vrátí Matthew Morrison. Podle předpokladů naopak odchází Marika Dominczyk, která ztvárnila Elizu Minnickovou. A nakonec tu máme i jeden velký návrat na pozici showrunnera.

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Co si o odchodu Stephanie myslí její představitelka?

Co si o odchodu Stephanie myslí její představitelka?

Jerrika Hinton se na podzim přesune do nového seriálu Alana Balla. Jaké bylo její rozloučení s postavou Stephanie? To se dozvíte v rozhovoru pro TVLine.

Kam dál?

Narozeniny herců

Hlídejte si nás