The New 52

The New 52

20.12.2014 20:00


Na počátku 21. století čelí studio DC Comics silné konkurenci ze strany Marvelu, jehož nové filmové adaptace jsou čím dál populárnější, zatímco DC drží nad vodou „jen“ filmový a herní Batman. A proto DC přichází s projektem The New 52.


The New 52 však nemá zaútočit na diváky ani filmové, televizní či videoherní. Právě naopak se vrací k samotnému jádru svých hrdinů, tedy k jejich komiksovým příběhům, ke kterým je třeba nalákat nové čtenáře.

Komiksový projekt The New 52 tak měl hned několik funkcí: do jisté míry restartovat svou fikční mytologii (sic ne tolik, jako tomu bylo v 80. letech) a tím pádem omladit své hrdiny a příběhy kolem nich, začít vydávat všech dvaapadesát klíčových sérií DC Comics znovu od prvního čísla a dodávat tyto nová čísla ve stejný den jak do kamenných obchodů, tak i pro on-line nákup.

Pokud by se tedy nějaký potenciální budoucí komiksový čtenář rozhodl přečíst si něco od DC Comics, ale nevěděl by, jak takříkajíc naskočit do rozjetého vlaku, The New 52 by bylo něco přesně pro něj. Takový čtenář by mohl jednotlivé komiksy kupovat od prvního čísla a tím pádem být se vším dokonale v obraze, a zároveň do jisté míry pokračovat v tom, co čtou jiní fanoušci už celá desetiletí. Zde je mimochodem zajímavé, že do The New 52 spadají samozřejmě i dvě nejčtenější komiksové série od DC – Action Comics a Detective Comics, které si až do The New 52 zachovaly své původní číslování od 30. let dvacátého století (Action Comics skončilo na čísle #916, Detective Comics pak na #881).

Hlavními protagonisty projektu The New 52 jsou ředitel kreativní divize DC a spisovatel Geoff Johns a spoluvydavatel a kreslíř Jim Lee, kteří oba stojí i za úvodním příběhem nové série Justice League, jejíž první číslo bylo vydáno v srpnu 2011 jakožto vlajková loď celého projektu (zbylá první čísla následovala v září). Jim Lee zároveň stojí i za novými designy kostýmů pro jednotlivé hrdiny, jejichž společným znakem je větší apel na realističnost – zbavení se například nechvalně známého „spodního prádla přes kalhoty“ a hlubší pojetí jednotlivých obleků jako bojové zbroje – což je sice obrovské plus například u Batmana, jenže naopak třeba u Supermana, který žádnou zbroj nepotřebuje, to trochu postrádá smysl.

Z mytologického hlediska The New 52 předchází minisérie Flashpoint, na jejímž konci se objevuje tajemná postava Pandora, jež vysvětluje Flashovi, že vesmír byl kdysi rozdělen do tří alternativních realit, aby byly oslabeny proti nadcházející hrozbě, právě kvůli níž se nyní musí sjednotit. Tak se v rámci The New 52 tedy spojují dosavadní tři příběhové světy DC Comics – mainstreamový vesmír klasických hrdinů plus příběhy Vertigo (obsahující zpravidla temnější příběhy jako Hellblazer, Sandman, Preacher nebo V jako Vendeta Alana Moorea) a WildStorm (WildC.A.T.s, Stormwatch, …).

Úvodní příběh nové série Justice League se pak odehrává pět let před ostatními (znovu)vydávanými sériemi a popisuje první sjednocení skupiny hrdinů, kteří budou později po celém světě známí jako Justice League. I zde je zjevný cit pro větší realističnost. Superhrdinové, kteří se postupně objevují napříč kontinenty, začínají být souhrnně označováni jako „metalidé“ a společnost se jich zpravidla bojí. Když se zde například poprvé setkáváme s Batmanem, je štván ozbrojenými vrtulníky gothamské policie.

Změny oproti zavedené mytologii přinesla The New 52 různé, většinou ale do jakéhosi nejzákladnějšího povědomí o jednotlivých hrdinech zasahuje jen minimálně. Odmazalo se ale například manželství Loise Lane a Supermana, který teď naopak rozvíjí romantický vztah s Wonder Woman. Oba Supermanovi adoptivní rodiče jsou ve světě The New 52 navíc už po smrti. Co se dále týče například Batmana, zde jsou změny opravdu téměř nepatrné. Nové příběhy navazují na poslední události staré mytologie, kdy identitu Batmana na čas převzal Dick Grayson a z Damiana Waynea se stal nový Robin.

Nyní zde však jako Batman opět vystupuje Bruce Wayne, se svým synem Damianem jako aktuálním Robinem a Dickem Graysonem opět v roli Nightwinga. Největší změnou v komiksovém Gothamu však prochází Barbara Gordon, která byla v sérii Alana Moorea The Killing Joke postřelena Jokerem a paralyzovaná od pasu dolů, čím že z ní stala Oracle. V The New 52 je řečeno, že k této události došlo před třemi lety a Barbara nyní po úspěšné operaci páteře opět vystupuje jako Batgirl. A když už jsme u časování, v prvních gothamských příbězích New 52 je řečeno, že se odehrávají pět let po vzniku Justice League a šest let po prvním objevení Jokera.

Obecně jsou názory na projekt The New 52 různé – stále totiž vše záleží na tom, jak kvalitní jsou jednotlivé série. Jenže i když si někteří fanoušci stěžují, že tento nový restart byl v podstatě zbytečný, společnosti DC Comics se jednoznačně vyplatil. Všechny první čísla The New 52 se vyprodaly ještě v září 2011 a mnoho z nich šlo opakovaně do tisku. První číslo Justice League se pak stalo nejprodávanějším komiksem roku 2011.


Jít na Justice League | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!