Outlander (Cizinka) Ohlédnutí za epizodou Hail Mary

Ohlédnutí za epizodou Hail Mary

Ohlédnutí za epizodou Hail Mary

Všichni už jsme zhlédli předposlední epizodu s názvem Zdrávas Maria a nestihli jsme zírat. Dočkali jsme se spousty zvratů, několika důležitých smrtí a poslední možné snahy zvrátit bitvu u Cullodenu. Pojďte se s námi ohlédnout za těmito událostmi.


16 0
8.7.2016

Jak je ten svět malý. Už zase…

Naši hrdinové dorazili do tábora. Po tolika hodinách cesty by se chtěli vyspat, ale povinnosti čekají. Dougal se vydá na průzkum, Claire si dojede doplnit zásoby. Jaké je její překvapení, když v apatyce potká Mary! Ta je na ní naštvaná, protože se dozvěděla, jak se Claire v Paříži snažila sabotovat její vztah s Alexem. Pyšně Claire oznámí, že se budou s Alexem brát. Claire vidí, jaké léky Mary kupuje a dojde jí, že Alexův stav se zhoršil. Přemluví Mary, aby ho mohla navštívit.

Bitevní strategie

Jamie se mezitím sejde s princem, generálem a ostatními klanovými vůdci a snaží se je přesvědčit, že Culloden je to nejhorší možné místo na bitvu. Jako vždy představuje chladnou hlavu mezi všemi těmi neschopnými packaly. Připomíná jim, v jak strašném stavu je armáda, a že je nejdřív potřeba ji nakrmit a zaopatřit, než budou moci bojovat s Brity. Princ rozhodne: muži si odpočinou a pak šupem na Culloden.


Milosrdná smrt za informace

Claire se konečně vidí s Alexem. Jak se ale změnil od jejich posledního setkání. Z Alexe je teď v podstatě jen chrchlající hromádka masa. Claire hned pozná, že se nedá vyléčit a řekne to i Mary. A v tu chvíli se tam objeví náš milovaný Black Jack. Jeho starost o bratra byla moc hezká, všechno jsem mu to věřila, i když všichni víme, že ve skutečnosti je to odporný hajzl. Claire mu řekne, že Alexovy naděje na uzdravení byly nulové. Jeho reakce je jiná a pořádně se naštve. Claire s ním uzavře dohodu, že se bude o Alexe starat a ulehčovat mu od bolestí, pokud on, Jack, jí bude donášet informace o britské armádě. Black Jack souhlasí.

Velmi křehké vztahy v klanu

Co nikdo nečeká, je, když do tábora dorazí sotva se pohybující Colum. Claire ho prohlédne a potvrdí, že umírá. On si na ní vyžádá možnost určit si smrt, jakou bude chtít, a ne na ni čekat. Claire mu proto dá jed. Colum přijej, protože je potřeba vyřešit jisté záležitosti klanu, než zemře. Nabídne proto Jamiemu opatrovnictví svého syna Hamishe, než vyroste a stane se z něj skutečný vůdce klanu. To samozřejmě vytočí do nepříčetnosti Dougala, jeho skutečného otce. Pokud vím, tak Colum Jamiemu opatrovnictví nenabízel.

Pá, pá, Colume…

Dougal Columovo rozhodnutí těžce nese a příšerně se opije. A v tomhle stavu se rozhodne jít za Columem a vyčíst mu celý svůj zpackaný život. Je na něj opravdu zlý, ale Colum už nic neslyší. Vypil Claiřin jed a zatímco ho Dougal obviňuje, Colum v poklidu zemře.

Vše nejlepší ženichovi, nevěstě… a nebožtíkovi

Alex s Mary si na svém vztahu dali opravdu záležet a povedlo se jim zplodit potomka. Jenže co teď? Alex umírá a i kdyby si ho Mary vzala, bude po jeho smrti nezaopatřená a bez prostředků. Alex proto vymyslí dokonalý plán: Mary si vezme Black Jacka! Ten o tom nechce ani slyšet, ale po naléhání Claire s tím nakonec souhlasí. Claire ví, že by Black Jack měl zemřít v bitvě u Cullodenu, takže se s ním Mary nebude trápit moc dlouho. Jack nakonec souhlasí a tyhle dvě „hrdličky“ se před smrtelným ložem ženichova bratra vezmou. Sotva se vezmou, Alex vydechne naposledy…

Narozeniny a smrt v jednom dni

Claire se od Black Jacka dozví, že se nedaleko budou pořádat oslavu narozenin Cumberlanda. Claire to řekne Jamiemu, který vymyslí plán, jak je přepadnout a zlikvidovat. Princ a generál souhlasí, ale když už je útok na spadnutí, princ to samozřejmě celé podělá a se svými muži nedorazí, protože se ztratili v mlze… OMG, vážně… Takže tím, že to princ opět nezvládl, dokázal jedinou věc: ráno se bude bojovat u Cullodenu.

@LadyAlex
Moc se mi líbila scéna, kde se Murtagh snažil zachránit Mary před manželstvím s Jackem tím, že si ji sám vezme. Opravdu velmi pěkná scéna a ukázalo nám to další střípek z Murtaghovy osobnosti. Jsem moc ráda, že v téhle sérii dostal tolik prostoru. Jinak co se celého dílu týká, docela se mi líbil. Hlavně se mi líbilo, že i když se válečně nic nedělo, osobně se toho dělo hodně.

@hermionablack
Byla jsem upřímně v šoku z dalšího setkání s Black Jackem. Ten chlap je horší než smůla. Apoň dokázala, že na bratrovi si své zvrhlé kousky nezkoušel. Dokážete si Black Jacka představit jako malé „nevinné“ dítě? Já mám teda dost problémy.

@ScaryX
No co dodat. Museli toho před Cullodenem hodně stihnout a pořád ještě musí. Black Jackova bratrská láska byla zajímavý pohled na jeho odvrácenou tvář. Jen princ to celé naprosto zpackal. Člověku je až smutno, co za ňoumy může velet armádě.

Diskuze /1

vivien29

No teda!! Krásné ohlédnutí!! Když to tak čtu, mám pocit, že tahle epizoda byla neskutečně dějově bohatá. Přitom, když jsem na ni koukala, měla jsem dojem, že je jen o dvou bratrech a o ničem jiném… Souhlasím s tím, že Murtaghova role v této epizodě byla moc pěkná a jsem ráda, že byla pro něj (oproti knize) napsána. Bylo to tak… důvěrné, odhodlané, šlechetné, chlapské…

Ovšem – „princ to samozřejmě celé podělá a se svými muži nedorazí, protože se ztratili v mlze“ :-) Směju se od chvíle, kdy jsem si tu větu přečetla, až doposud :-) Už jsem měla obavu, že na nás LadyAlex žádnou perlu nevybalí! :-)

Nabídka opatrovnictví v knize nebyla a myslím, že ani tak úplně z knihy nevyplývalo to, co je nám v seriálu o Dougalovi pořád podstrkováno: jak to vyjádřil Colum – „já jsem mrzák na těle, on je mrzák v hlavě“. Myslím, že v seriálu dělají Dougala horším, než by měli. Důvod chápu, ale i tak – mohli mu nějaké kladné stránky ponechat…

8.7.2016 | 18:55:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Cizinka pokračuje

Co je lepší než další řada? Další dvě řady!

Co je lepší než další řada? Další dvě řady!

Stanice dlouho otálela s konečným oznámením o prodloužení seriálu a o to sladší nám nyní přináší novinky. Cizinka se nám nejenže vrátí příští rok, ale s jistotou i ten rok následující.

Reklama

Nepřehlédněte

Diana Gabaldon: Od začátku jsem věděla, že Cizinkou to neskončí

Diana Gabaldon: Od začátku jsem věděla, že Cizinkou to neskončí

Nové vydání románu Cizinka patřilo loni mezi nejprodávanější knihy. V září se na pulty vrátí i druhý díl příběhu o lásce napříč staletími s názvem Vážka v jantaru. Jak vznikl nápad udělat z Cizinky knižní sérii a jaká je každodenní práce spisovatele, nám prozradila autorka série Diana Gabaldon.

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás