Parks and Recreation
98/100 - 47×

Parks and Recreation

Komedie natočené ve stylu The Office o ambiciózní úřednici (Amy Poehler), která pracuje v oddělení parků a rekreačních míst ve fiktivním městě kdesi v Indianě. Spolu se svými kolegy chce bojovat za zkrášlení jednoho ošklivého místa zeleným parkem. Jenomže nápad nedokáže dostatečně prodat a byrokratická mašinérie je také velice neúprosná.

USA | 2009 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | NBC | 22 minut


Parks and Recreation: Nejpodceňovanější komedie současnosti, kterou budete milovat

Parks and Recreation: Nejpodceňovanější komedie současnosti, kterou budete milovat

Sedm let, sto dvacet pět epizod a nespočet záchvatů smíchu. Seriál, který skoro nikdo nezná, o kterém se nebaví masy lidí, a který v našich končinách stál vždy ve stínu větších hvězd. V mnohém je však předčil.


12 0
23.3.2015

Něco jako Kancl. Ale kdo v něm hraje?

Kdo občas zabrousil na 9gag, Imgur nebo na podobnou stránku, která sdílí internetové memy, už se určitě někdy setkal s tímhle člověkem, kníratým mužem, který se málokdy usmívá.

Tohle je Ron Swanson (Nick Offerman), šéf oddělení pro městskou zeleň a rekreační zařízení (Parks and Recreation) ve fiktivním městě Pawnee kdesi ve státě Indiana. Nesnáší cokoliv, co je spjato s vládou, věří ve volný trh, nesnáší zákonem dané regulace a myslí si, že všechny povinnosti úřadu by měl převzít soukromý sektor a zodpovědní podnikatelé.


Opakem Rona je jeho ambiciózní zástupkyně Leslie Knope (Amy Poehler), která zasvětila svůj život službě veřejnosti, miluje politiku, miluje parky, miluje koláže a prezentace a chce se jednou stát prezidentkou Spojených států.

Spolu s nimi v oddělení pracují také pařmen, (ne)úspěšný byznysmen Tom Haverford (Aziz Ansari), jeho sebevědomá parťačka Donna (Retta), věčně otrávená a chladná April (Aubrey Plaza), rocková hvězda Andy (Chris Pratt), nešika Jerry (Jim O'Heir), milá sestřička Ann (Rashida Jones), účetní a geek Ben (Adam Scott) a zdravým životním stylem posedlý Chris (Rob Lowe).

(Herci neustále srší vtipem. FOTO: NBC)

Tahle skupina nejsou žádní Přátelé, neschází se každý den v jedné hospodě, nesedí na jednom gauči v jednom bytě, zkrátka nekopírují žádný z klasických formátů mainstreamových komedií a sitcomů. Parks and Recreation je naopak komedie natočená „roztřesenou“ kamerou jakou má například Kancl, a postavy do kamery/k divákovi také samy promlouvají.

Tvůrci seriálu jsou Greg Daniels, autor amerického Kanclu a animovaného King of the Hill, a jeho kolega Michael Schur, scenárista Kanclu a tvůrce komediálního Brooklyn Nine-Nine. Společně seriál celých sedm let vedli za ruku a dotáhli až do zdárného konce, který stanice NBC odvysílala v únoru 2015.

Proč se na to vůbec dívat?

Teď, když za sebou máme všechny základní formality, můžeme se konečně dostat k jádru věci, a sice proč byste Parks and Recreation měli dát šanci. Už jsme zmínili, že seriál připomíná kultovní Kancl (pochopitelně více ten americký než britský), což ovšem není na škodu, naopak přiznaná a neskrývaná inspirace formátu pomáhá. Pokud jste tedy měli jeden z Kanclů rádi, měl by pro vás být přechod k Parks and Recreation samozřejmostí.

Vy ostatní, kteří jste snad náhodou o Kanclu neslyšeli, nikdy ho neviděli, nebo vás ten seriál nikdy nebavil, můžete najít inspiraci v dalších řádcích.

Je to zejména naprosto nevídaná chemie hlavních postav, která seriál drží pohromadě. Tahle partička kolegů nepatří na první pohled mezi ty „nerozdělitelné přátele“, není to prvoplánová banda podobně starých lidí, kteří se navzájem mají hrozně rádi a plácají se po ramenech. Tohle je partička z městského úřadu, kde má vše svou hierarchii, kde existují milovaní i nenávidění kolegové, nemožní i skvělí šéfové, laxní i svědomití úředníci a podobně.

(Chrise Pratta jako Andyho si zamilujete. FOTO: NBC)

Právě ona rozdílnost těchto postav dodává seriálu ten správný tmel, díky kterému si je po druhé sérii naprosto zamilujete. Jejich humor navíc netlačí na pilu za každou cenu, přestože je někdy cíleně trapný, a také se v záběrech nesmějí žádní „umělí diváci“. O to více jsou pak reakce postav a jejich vtipy lidštější, přirozenější a my jako diváci se s nimi dovedeme lépe ztotožnit.

Nečekejte ovšem, že jsou všichni „tak nějak normální“. Ve skutečnosti je každá postava trhlá svým vlastním způsobem – ostatně všichni žijí ve městě, ve kterém žijí nejobéznější lidé ve státě, kde vznikají jinde neznámé nemoci, a jehož symbolem je miniaturní kůň Sebastian a krvavá historie plná mrtvých indiánů.

To je nuda. Chci slyšet pádné argumenty!

Můžeme dlouze mluvit v košatých větách o skvělé chemii postav, o skvělých vtipech, o skvělých hercích, o tom, jak vás seriál někdy dojme k slzám, a jak strašně neradi budete městečko Pawnee opouštět. Ale tenhle případ si žádá rychlý výčet toho nejlepšího:

  1. Seriál běží sedm let a nestihl ani jednou za celou dobu spadnout do hluboké jámy nudy a zívání jako třeba Teorie velkého třesku a Jak jsem poznal vaši matku.
  2. Celých sedm let se podstata seriálu nemění. Nečekejte podobné zklamání, jako když v Teorii velkého třesku začnou se skvělými geekovskými vtipy, a nakonec ze seriálu udělají vztahovou komedii. Nečekejte natahovanou kaši a hromady výplňových epizod, když už tvůrci neví, kam dál.
  3. První série má pouze šest epizod. Jedna epizoda má dvacet minut. To dost stačí na to, abyste zjistili, jestli vás seriál bude bavit a budete se dívat dál.
  4. Všech sedm sérií zhltnete do měsíce. (Alespoň mně se to povedlo.)
  5. Nic, v čem hraje Nick Offerman a Amy Poehler nemůže být špatné. Nic.
  6. Snad žádný jiný sitcom nemá tolik doprovodných vtipných webových stránek: webovky Andyho kapely, webovky Tomova obchodu, webovky města Pawnee nebo newsletter znepřáteleného sousedního města Eagleton.
  7. Hra, kterou v seriálu vymysleli, se dokonce ocitla na Kickstarteru.
  8. Hudba z úvodní znělky vám pokaždé vykouzlí úsměv na rtech.
  9. Seriál získal patnáct ocenění včetně Zlatého glóbu pro Amy Poehler, která byla také pětkrát nominována na cenu Emmy pro nejlepší herečku v komediálním seriálu.
  10. Chris Pratt hraje toho nejkomičtějšího troubu s laskavým srdcem, kterého jste kdy v televizi viděli. Navíc umí skvěle zahrát i agenta, jak uznala samotná FBI.

Podtrženo, sečteno

Parks and Recreation je jedinečný televizní úkaz, zdroj pozitivní energie a vymazlené seriálové dítko. Lásku k celému seriálu cítíte nejen z výkonů a interakcí jednotlivých herců, ale stejně láskyplně a zodpovědně k němu přistupují i tvůrci a scenáristé. Pokud si ještě dnes pustíte první díl, což bych vám rozhodně doporučoval, nemějte obavy, že se nakonec něco pokazí a seriál bude natahovaný. Nebude. Naopak bude čím dál lepší a nerozpadne se jako jiné komedie, které přežily víc než pět sérií. Jděte do toho. Nebudete litovat. A pokud ano, můžete mi osobně napsat a vynadat. Rád se o tom s vámi pobavím :-)

Diskuze /11

EMA.Беликов

vrelo odporučam, trúfam si povedať, že je to ešte lepšie ako big bang theory

23.3.2015 | 20:17:55
Remi91

Nedávno jsem zhlédl kompletně celý seriál a musím říct, že je to jeden z nejlepších sitcomů, co jsem doposud viděl. Od druhé sezóny do posledního díle je to neskutečná jízda, kdy budete pravidelně dostávat ty největší záchvaty smíchu. Navíc se seriálu podařilo vše ukončit na vrcholu, nepřišel syndrom natahování ala HIMYM. Parks and Rec řadím na špici kom. seriálů po boku Friends a Mashe.

webmaster
23.3.2015 | 20:35:31
Emigna

Tomuhle seriálu se vyplatí dát šanci. I když první série není úplně skvělá, zbytek vám to určitě vynahradí. Souhlasím s článekm, že je PaR zábavnější sitcom, než několik posledních sérií TBBT.

23.3.2015 | 20:51:04
honzahol

Parks and Recreation je skvělá volba, i v případě když potřebujete nějaký seriál k jídlu a všechny série Simpsonů už znáte nazpaměť. :)

redaktor
23.3.2015 | 21:18:22
Fifipek

zkusíme :)

23.3.2015 | 22:11:20
Doyll

konecne sa ho tu niekto snazi spopularizovat,,,, urcite by si tento serial nikto nemal ujst,,, bol som velkym fanusikom Big bang alebo HIMYM, ale vstko stratilo uroven,,, naopak Parks and Recreation je stale vo vrcholnej forme …

24.3.2015 | 12:32:36
Lucifrid

Hmm, tak jo, hážu si do watchlistu :)

webmaster
24.3.2015 | 12:49:50
Nexadt

Jsem myslel, že mě šálí zrak, když jsem viděl článek o Parks… opravdu jsem myslel, že jsem snad jediný, kdo ten seriál sledoval a měl jej raději, než zprofanované TBBT a HIMYM. Velmi dobrý článek. Konečně tento seriál dostal trochu pozornosti, které si zaslouží. Dokonce jsem si nedávno i zakoupil whisky Lagavulin, abych věděl, jak chutná… a hned jsem se cítil jako Ron…

25.3.2015 | 17:37:59
Jirkass

Díky za info o tomhle seriálu. Za těch 14 dní co o něm vím, jsem už u čtvrté série. Je super. Nechápu, že je tak přehlíženej :/

5.4.2015 | 23:30:02
chir

Tak s bodem 4 jsem se ztotožnila až moc dobře. Zkouškový, pfff… :D

webmaster
8.8.2015 | 12:59:15
nereus

Chcelo by to titulky k celemu serialu. Na titulky.com sa jeden chalanisko snazi (s nickom auter), ale ide mu to velmi pomali. Nechcelo by sa Vam niekomu z miestnych na Edne mu pomoct? Uz je na S06E16.

7.11.2015 | 19:14:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!