Predator
93/100 - 21×

Predator

Mimozemský lovec, který pravidelně přilétá na Zemi pro svoji kořist, a to ať už na Zemi, nebo světy jiné. Každý, kdo se s tímto lovcem setká, tak má pouze dvě možnosti. Buď se stane lovnou zvěří, nebo sám bude predátorem.

USA | 1987 | Vysílá se
vysílání
5 sezón | | 120 minut
hrají
Olivia Munn (Casey Bracket), Boyd Holbrook (Quinn McKenna), Yvonne Strahovski (Emily McKenna), Arnold Schwarzenegger (Dutch), Carl Weathers (Al Dillon), Bill Paxton (Jerry Lambert), Laurence Fishburne (Roland Noland), Mahershala Ali (Mombasa), Thomas Jane (Baxley), Sterling K. Brown (Traeger), Jacob Tremblay (Rory McKenna), Trevante Rhodes (Nebraska Williams), Keegan-Michael Key (Coyle), Augusto Aguilera (Nettles)

Alien vs Predator - Vznik

Alien vs Predator - Vznik

O spojení dvou nejznámějších emzáckých ras se mluvilo od té doby, kdy se na konci Predátora 2 objevila mezi trofejemi lovce z vesmíru také vetřelecká lebka. Nabídnuté rukavice se nejdříve chytli tvůrci počítačových her a komiksů, teprve po letech došlo na film.

0 0
1.2.2005

V případě vzniku společného filmu však neplatilo, že přáním je otcem myšlenky. Společnost 20th Century Fox sice vlastnilo práva na oba své populární charaktery, spíše se však zabývala celou dobu odděleným vývojem. U Vetřelců se skončilo v roce 1997 u číslovky 4, přesto se nápady na další díly jen hrnuly. Predátor sice zakončil svoje tažení filmovým plátnem v roce 1990 druhou misí, přesto dosáhl též velice solidní popularity.

Právě kratičký záběr na konci Predátora 2, kde je v lodi lovce vedle mnoha lebek vidět také hlava vetřelce, se stal inspirací pro některé nefilmové následovníky. Živnou půdu nalezl nejprve v comicsech, kde střety podobných titánů patří ke stavebním kamenům celého média. Populární se stala také počítačová hra, která se nejprve objevila na Amize a posléze i na PC, v několikerém pokračování.

Úspěch druhého dílu hry podnítil k myšlence studio Fox, aby se tímto tématem začalo velice podrobně zaobírat. Ve vodách odděleného pokračování se nic zajímavého nedělo, a tak se bylo rozhodnuto soustředit se na společný film. Kdo stojí chvíli dál, už stojí opodál, řekli se ve Foxech a nechali se svézt na módní vlně adaptací comicsů, počítačových her a především crossoverů známých hrdinů (Freddy vs Jason).

Přesto zápletka a vůbec celá idea nevychází z předešlých konceptů, ostatně vyjde levněji natočit si vlastní film podle vlastních postav než kupovat licenci od někoho, komu dříve licence byla prodána. Proto také film nese název „Alien vs Predator“ nikoli vetřelecký plurál, jako tomu je u počítačových her. Foxové tedy natočili film díky úspěchu počítačové hry, ale zcela podle svého vlastního námětu.

Producenti v čele s Johnem Davisem se náměty na toto střetnutí probírali už dobrých deset let, žádný z několika desítek nabízených scénářů však neuspokojoval jejich požadavky. Studio sice drželo práva na úspěšný scénář Petera Briggse, který ho napsal už v roce 1991 a vzniklo podle něj několik článků, bylo to však v období, kdy se s vedením Foxů loučil Joe Roth a scénář tak zmizel v propadlišti dě­jin.

Tím pravým člověkem se ukázal až režisér Paul Anderson, který producenty ohromil svojí podrobnou encyklopedistickou znalostí z táborů obou emzáků. Anderson tvrdí, že první nápad na možný film, kde by Vetřelec a Predátor bojovali proti sobě, promýšlel už v roce 1994, kdy na festivalu nezávislých filmů v Sundance uváděl svůj filmový debut.

Do karet mu také hrálo, že se etabloval jako režisér filmů podle počítačový her, což sice v tomto případě nebylo úplně relevantní, ale odpovídalo plánu producentů zaměřit se tentokrát na veskrze mladé publikum. Anderson byl nabídkou na zfilmování crossoveru tak nadšen, že kvůli tomu odmítl režírovat třetí Mortal Kombat a druhý Resident Evil, tedy pokračování filmů u jejichž zrodu stál. Scénář, který dal Anderson dohromady spolu s Shanem Salernem (tomu ovšem nebyl přiznán kredit v titulkové listině), dostal u Foxů zelenou téměř okamžitě.

Byl to také Anderson, kdo přišel s nápadem vytvořit mytologii zaobírající se už dávnou přítomností obou ras na planetě, stejně jako přítomností milionáře Charlese Bishopa Weylanda, zakladatele nechvalně známé společnosti zodpovědné prakticky za všechny zákulisní praktiky z vetřeleckých dílů. Anderson také věděl, že proti vetřelci musí znovu postavit silnou ženskou hrdinku, a proto hlavní roli získává Sanaa Lathan.

Při vzniku filmu se podařilo docílit dvou pozitivních věcí. Angažováním trikových expertů Toma Woodruffa Jr a Aleca Gillise (pracovali už na třetím Vetřelci) se podařilo docílit velice slušné trikové kvality, oba dva vytvořili věrohodné animatronické modely, čímž se podařilo snížit objem počítačových záběrů na minimum. Zabrat jim dala hlavně vetřelčí královna, která se v závěrečné scéně musela promenádovat velkou rychlostí na otevřeném prostoru. Hydraulické monstrum stavěli Woodruff a Gillis několik týdnů. Přesto musela v několika záběrech být královna počítačově vylepšena, stejně jako několik jejích přísavných potomků.

Podařilo se také ušetřit na vlastní produkci a to přesunutím natáčení do Prahy. V letňanských ateliérech vznikla interiéry starověké pyramidy a také antarktické základny. Pro velké záběry bylo postaveno několik propracovaných modulů, které poté počítačová produkce podle potřeby buď zavála sněhem nebo vyhodila do vzduchu. Výrobci kulis si vyhráli s motivy zobrazených na stěnách, které v mnohém odkazovaly na filmy z obou sérii, ale stejně jako některé vizuální odkazy zůstaly pro většinu lidí nerozpoznány.

Dosavadní úspěch filmu (podařilo se zaplatit jen necelé dvě třetiny nákladů) a také nepříliš lichotivé kritiky opět rozpoutalo debaty o tom, zda se studio vydalo správnou cestou a zda nemají být obě série opět vyvíjeny odděleně.

Těsně po premiéře se rozpoutala okolo filmu malá aférka. Režisér Paul Anderson měl prohlásit, že film byl proti jeho vůli sestříhán a z kinoverze zmizelo několik brutálnějších záběrů a také několik vedlejších dějových liní vysvětlujicí některé nelogičnosti (rychlý růst vetřelců, napadení nakaženého predátora vetřelci). Nesestřihaná verze se měla objevit na DVD. Jak ale ukázaly pozdější DVD specifikace, nic takového nebylo plánováno, kromě o něco delšího úvodu, DVD verze nic nového nepřínáší. Navíc Paul Anderson v jiném rozhovoru později prohlásil, že nic o sestříhání nikdy neprohlásil. Aby toho nebylo málo, ozval se také Peter Briggs, autor nakonec nepoučitého scénáře, který prohlašuje, že některé body z Andersonova scénáře jsou až příliš podobné bodům z jeho první verze. Vyřešení tohoto problému postupně vyplynulo do ztracena…

  • 1323.jpg
  • 1324.jpg
  • 1325.jpg
  • 1326.jpg
  • 1327.jpg
  • 1328.jpg
  • 1329.jpg
  • 1330.jpg
  • 1331.jpg

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Aktuální film

Predátor: Kořist

Originální název: Prey
Premiéra: 5. srpna 2022 (Hulu & Disney+)
Režie: Dan Trachtenberg
Scénář: Patrick Aison & Dan Trachtenberg
Hudba: Sarah Schachner
Hrají: Amber Midthunder (Naru), Mike Paterson (Big Beard), Nelson Leis (Waxed Mustache), Julian Black Antelope (Kehetu), Dane DiLiegro (Predátor) 

Postavy - Predátor: Evoluce

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Nejoblíbenější filmy

Yautja

Yautja - Kdo jsou?

Yautja - Kdo jsou?

Predátoři aneb Yaujta, jak se sami nazývají, jsou nebezpečnou mimozemskou civilizací, která v sobě snoubí starobylý, téměř samurajský kodex boje a vyspělou moderní technologii. Jak vypadají, jak spolu komunikují, jaká je jejich společnost? Více v tomto přehledu.

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama