The Crown Popis

The Crown

The Crown

Alžběta II. se ve svých 25 letech stala novou tváří světově nejznámější monarchie. Britské impérium upadá, ve světové politice panuje chaos a mladá žena se ujímá trůnu, čímž začíná zcela nová éra.


První britské drama Netflixu je výjimečné hned v několika ohledech. Získalo objednávku rovnou na šest sérií a na první dvě řady dostalo sto miliónů liber. Bude pojednávat o životě britské královské rodiny a především královny Alžběty II.

Hlavních rolí se zhostí Claire Foy jako královna Alžběta II. a jedenáctý Doctor Who Matt Smith jako Filip, vévoda z Edinburghu. V první sérii si také užijeme Johna Lithgowa jako Winstona Churchilla. Claire je divákům známa hlavně svou poslední rolí Anny Boleynové ze série o Thomasu Cromwellovi a Jindřichovi VIII. Wolf Hall, kde skvěle sekundovala Damianu Lewisovi. Matt Smith si mimo jedenáctého Doktora zahrál v posledním Terminátorovi s podtitulem Genisys a Johna Lithgowa snad ani netřeba představovat. Jmenujme alespoň jeho otce-zabijáka Arthura Mitchella, který proměnil čtvrtou řadu Dextera v jednu z nejlepších.


Z dalšího obsazení zmiňme Jareda Harrise (Mad Men, The Expanse, Fringe), Jeremyho Northama (The Tudors), Eileen Atkins (Robin Hood, Cold Mountain), Alexe Jenningse (The Queen, Babel), Vanessu Kirby (About Time, Me Before You, The Frankenstein Chronicles) a Bena Milese (Dracula).

Trailer

Scénář má na starosti Peter Morgan, který stál za oscarovým intimním pohledem na britskou královskou rodinu v The Queen. Za tento snímek získala Oscara Helen Mirren a film si vysloužil ještě pět nominací, mimo jiné pro Petera Morgana za původní scénář. Morgan sice Oscara nezískal, ale Zlatý glóbus ano, a k tomu také Cenu newyorských a losangeleských filmových kritiků.

Peter Morgan se specializuje na životopisné a historické filmy, uveďme alespoň The Last King of Scotland (cena BAFTA za scénář), Frost/Nixon (opět oscarová nominace za scénář) či The Damned United. Režie se chopil Stephen Daldry, jenž natočil například Billyho Elliota, The Hours nebo The Reader – za všechny tři filmy byl nominován na Oscara. Jedním z producentů bude Andy Harries, který se s Peterem Morganem podílel na The Queen.

Seriál je inspirovaný Morganovou divadelní hrou The Audience a první řada se zaměří na zrod moderní britské monarchie, svatbu Alžběty II., korunovaci a její vztah se sirem Winstonem Churchillem. Od seriálu pak budeme moci čekat hlavně vztahové drama, a to jak mezi (mladou) královnou a jejím manželem, tak mezi Alžbětou II. a jejími ministerskými předsedy, a k tomu šlechtické intriky na úrovni. Motto zní: „Dva domy, dva dvory, jedna Koruna.“

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
benjik

Neskutečnej seriál.

19.12.2016 | 22:20:36
Valada06

Naprosto a totálně skvělé! :-)

webmaster, korektor
25.11.2016 | 0:50:32
Gripe

Odvážím si tvrdit, že toto byl nejlepší seriál roku 2016.

webmaster
20.11.2016 | 19:16:34
Lucifrid

Má očekávání byla stokrát překonána, protože to, co nám Peter Morgan přinesl, nemá obdoby. Sice dočkáme několika historických nepřesností a u emocionálního zobrazení jedné či dvou postav budete možná trochu skřípat zuby, ale jinak je to naprosto okouzlující drama, jež se takto mohlo klidně slovo od slova odehrát. Všichni herci se do svých rolí přímo narodili, ale nejvíce zde září Claire Foy jako mladá královna, John Lithgow jako Winston Churchill a také Matt Smith jako Philip. Nesmím ale vynechat nezapomenutelného Jareda Harrise, který vám jako Jiří VI. vžene nejednou do očí slzy dojetí. Co dál? Tommyho suchý humor, nádherní hudba, překrásné scenerie a emoce prýštící z každého záběru na pozadí historických událostí. The Crown je pro mě nejlepší novinkou, ne-li seriálem, sezóny.

webmaster, korektor
17.11.2016 | 23:15:09
Kubaskou

Hodně povedený seriál ale Victoria mě chytla víc.

17.11.2016 | 23:12:13
elpapirus

Netflix opět překonal sám sebe

7.11.2016 | 11:36:41
KevSpa

Překonalo to veškerá má nemalá očekávání.

webmaster, korektor
6.11.2016 | 15:00:27

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele The Crown a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Trailer

Reklama

Druhá série

Co víme o druhé sérii The Crown

Co víme o druhé sérii The Crown

Letošní historická novinka The Crown z dílny streamovací služby Netflix sledující příběh nejdéle vládnoucí britské panovnice Alžběty II. se těší velmi pozitivnímu hodnocení diváků i kritiků. V dnešním článku si můžete přečíst informace týkající se nejen druhé série.

Recenze

The Crown očima redaktorů Edny

The Crown očima redaktorů Edny

První řada výpravného historického dramatu o životě královny Alžběty II. je za námi a má zaděláno na titul nejlepšího seriálu roku. Jak se jeden z nejdražších seriálů v televizní historii líbil našim redaktorům, to se dozvíte v následující recenzi.

Nejoblíbenější postavy

Ocenění

Seriál The Crown získal dva Zlaté glóby

Seriál The Crown získal dva Zlaté glóby

Historické drama The Crown bylo vyhlášeno nejlepším dramatickým seriálem a prestižní cenu si odnesla i Claire Foy za svůj výkon v roli královny Alžběty II. V článku najdete děkovnou řeč tvůrců i hlavní herecké hvězdy.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás