The X-Files (Akta X)
89/100 - 108×

The X-Files(Akta X)

Zvláštní agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová se zaměřují na nevysvětlitelné případy, které jsou velmi často spjaté s paranormálními jevy a s možnou existencí mimozemského života na Zemi – tedy na takzvaná akta X. Mulder je o existenci mimozemšťanů neochvějně přesvědčen, Scullyová je zase neochvějný skeptik a spolu tvoří dvojici, která odkrývá pravdu skrývající se tam někde venku…

USA | 1993 | Pauza
vysílání
10 sezón | FOX | 43 minut
hrají
Gillian Anderson (Dana Scully), David Duchovny (Fox Mulder)


Dana Scullyová a Akta X: Gillian Anderson o své roli

Dana Scullyová a Akta X: Gillian Anderson o své roli

Před pár dny jsme mohli vidět úvodní video, ve kterém mluví Fox Mulder o tom, co jsou Akta X. Teď ale máme možnost nahlédnout do zákulisí seriálu s Gillian Anderson, která se o své roli rozpovídala s redaktorkou magazínu The Daily Beast.


11 0
23.1.2016

Gillian Anderson bylo 25 let, když se ucházela o roli zvláštní agentky Scullyové v seriálu Akta X. Davidu Duchovnymu bylo 33 a role Muldera mu sedla jako na míru ušitý oblek. Oba byli do té doby vlastně neznámí herci s pár hereckými zkušenostmi. Přesto spolu vytvořili perfektní pár, honící se za paranormálními jevy, kterým dobyli televizní obrazovky.

(Foto: FOX)


A byla to právě chemie mezi oběma herci, která z nich postupně vytvořila rovnocenné partnery. Postava Dany Scullyové totiž původně byla zamýšlena jako vedlejší role, která Mulderovi bude při jeho vyšetřování pomáhat. Gillian Anderson musela doslova bojovat za to, aby při natáčení nemusela stát několik kroků za Mulderem.

„Na začátku natáčení pravděpodobně chtěli, abych byla jenom Mulderův nohsled,“ komentovala Gillian chování stanice FOX a její nerovnoprávnou platovou politiku. „Možná už jenom to, že se najednou v televizi měla objevit inteligentní samostatná žena vedle muže, bylo víc, než co by diváci jistě snesli,“ dodala sarkasticky.

To se odráželo i na jejich platech. Až po třech letech oba měli stejný plat za stejnou práci, jelikož zpočátku Gillian Anderson dostávala polovinu toho, co David Duchovny. A jak se zdá, situace se ani po tolika letech nezměnila – to, co si Gillian v 90. letech vydobyla, bylo pryč, když jí za hraní v revivalu Akt X producenti televize FOX opět nabídli polovinu platu Davida Duchovnyho.

(Foto: FOX)

V době, kdy běžela čtvrtá série, Gillian vyhrála cenu Emmy a Golden Globe za roli agentky Scullyové, která se stala ikonou feminismu v době, kdy se na televizních obrazovkách objevovalo jen velmi málo ženských postav, jakou byla ona. Scullyová byla neohrožená a komplikovaná postava, nešetřila ostrými slovy, a navzdory své výšce, nikdy se nedala zastrašit žádným mužem.

Chemie mezi Gillian a Davidem fungovala hned od prvního okamžiku, kdy se spolu objevili na jedné scéně. Na jejich první setkání si Gillian vzpomíná jen matně. „Už nevím, co jsem si o něm poprvé pomyslela. Ale byl okouzlující, to si pamatuji.“ Nicméně David si svůj šarm neschovával jen pro Gillian, takže s ním byla velmi opatrná.

Chris Carter ale prozradil, že postava Muldera podlehla kouzlu Scullyové už v momentě, kdy poprvé vstoupila do jeho kanceláře. Touhle informací byla Gillian překvapená, ale připustila, že „v ten moment se určitě něco stalo, něco zajiskřilo, navzdory frustrujícím událostem, které následovaly. Ta jiskra zažehla oheň, který nikdy nevyhasl.“ O tom, jak to dopadne v revivalu seriálu s jejich vztahem, ale Gillian mlčí, takže na to si budeme muset počkat ještě pár dní.

(Foto: FOX)

Gillian neměla před začátkem seriálu Akta X žádné zkušenosti s natáčením, hrála pouze v divadle, proto potřebovala ostré lokty, aby si v televizním byznysu udržela svou pozici. „Nevím, jestli jsem to zvládala bez problémů, ale pamatuji si, že jsem občas na někoho řvala, což normálně nedělám. Bylo to velmi stresující. Ten tlak byl obrovský. Seriál ještě nebyl slavný, stálo to spoustu peněz, natáčelo se směšně dlouho. Dvacet čtyři epizod za sérii vám nedá dost času ani na to, abyste se převlékli, než se vrátíte na scénu a odříkáte tam šest odstavců lékařského žargonu. Bylo toho hodně.“

Přesto hraní v Aktech X bylo pro Gillian Anderson drahocennou zkušeností. Dana Scullyová se stala stejně důležitou postavou jako byl Mulder. Nejen jeho příběh o hledání ztracené sestry byl nosníkem mytologických dílů propojující všech devět řad seriálu. Svou pravdu hledala i Scullyová, a tak se svou významností svému partnerovi vyrovnala.

(Foto: FOX)

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

NAPIŠTE NÁM

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!