13 Reasons Why
94/100 - 319×

13 Reasons Why

Seriál vypráví příběh studentky Hannah Bakerové, která spáchala sebevraždu. Než Hannah zemřela, nahrála sadu kazet, na nichž odhalila 13 důvodů, jež ji k sebevraždě přivedly. Za každým důvodem stál jeden člověk, jenž je tak nepřímo odpovědný za její smrt. Baliček s kazetami putuje mezi obviněnými a nyní přistál u Claye. Proč Hannah zemřela a co s tím má Clay společného?

USA | 2017 | Pauza
vysílání
2 sezóny | Netflix | 50 minut
hrají
Dylan Minnette (Clay Jensen), Katherine Langford (Hannah Bakerová)


21 zajímavostí, které jste možná o seriálu nevěděli

21 zajímavostí, které jste možná o seriálu nevěděli

Březnová novinka od Netflixu, natočená podle úspěšné knihy pro mládež, u diváků zabodovala. Proto není divu, že se lidé začali pídit po informacích, které se tohoto třináctidílného počinu týkají. Uvnitř článku najdete 21 zajímavostí, které se vztahují k seriálu a možná vás překvapí.


26 0
5.4.2017

13 Reasons Why se doslova přes noc stal fenoménem, do kterého se zamilovaly tisíce lidí. Vidí se v něm, nebo obdivují, jak důležité poselství seriál nese. My vám v následujícím článku přinášíme několik zajímavostí, které vypátrali v TV Insider a J 14.

1. Kniha Thirteen Reasons Why (česky Proč? 13× proto) od Jaye Ashera, podle které seriál vznikl, je bestseller. 

Nejen to, ale od roku 2007, kdy kniha poprvé vyšla, kralovala seznamu bestsellerů New York Times celých osm let.


2. Selena Gomez o seriál stála už hodně dlouho. 

Zpěvačka a její matka, Mandy Teefey, se s knihou setkaly v roce 2008 a brzy s Asherem vyjednaly práva. Obě se v seriálu angažují jako výkonné producentky.

3. Scénář napsal oceněný autor.

Brian Yorkey, laureát Pullitzerovy ceny a ceny Tony za Next to Normal napsal scénář.

4. Původně se mělo jednat o film, ve kterém měla Selena hrát. 

Třináctidílný seriál je ale pro 13 Reasons Why rozhodně perfektní, a Selena se zdá být spokojená jen s „rolí“ producentky. Při rozhovoru pro New York Times řekla: „Jak jsem stárla, stával se z chystaného seriálu projekt, ve kterém jsem věděla, že zůstanu mimo kamery.“

5. Inspirace pro knihu získával Asher po kusech. 

V rozhovoru pro Teen Vogue Asher řekl: „Měl jsem nápad na sérii kazetových nahrávek ještě dřív, než jsem přišel s tímhle. Bylo to v Las Vegas na výstavě z hrobky krále Tutanchamona a oni tam měli audio průvodce. Na konci prohlídky mě napadlo, že by to byla super struktura pro knihu, ale neměl jsem k tomu příběh. Pár měsíců poté se můj blízký příbuzný, který byl ve stejném věku jako Hannah (první ročník střední), pokusil o sebevraždu. Takže jsem měl strukturu a měl jsem i zápletku, která pro mě byla velmi důležitá, ale stalo se to roky před tím, než mě napadlo ty dvě věci spojit. To jsem zrovna řídil a napadlo mě, že to je nejlepší způsob, jak odvyprávět tento jedinečný příběh.“

6. Pravděpodobně jste Kathrine Langford nikde jinde předtím neviděli. 

Role Hanny Bakerové je pro mladou herečku z Austrálie průlomovou. Podle Yorkeyho odpověděla Langfordová na celosvětový casting z Perthu v Austrálii nahrávkou poslanou e-mailem (úplně jako Hannah) a následně přes Skype telefonovala s režisérem Tomem McCarthym. Pokud se vám Katherine v této adaptaci knihy pro mládež líbí, máme dobrou zprávu: bude také hrát Leah Burkerovou ve filmové verzi Simon vs. the Homo Sapiens Agenda od Becky Albertalliové.

7. Ale určitě byste měli poznat Dylana Minnettea. 

Nejsou mu cizí velká plátna ani televizní obrazovky. Minnette hrál v Goosebumps, Scandal a v dalších. Dokonce hrál postavu, které se také jmenovala Clay, a to v seriálu Saving Hope.

8. Kate Walschová se na roli dlouho připravovala. 

Veteránka z Grey's Anatomy se snažila předvést matku Hanny Bakerové co nejvíc poctivě. „Mluvila jsem se dvěma rodiči, jejichž děti spáchaly sebevraždu, a mluvila jsem s psychiatrem, který se specializuje na rodinné terapie, ale obzvlášť na rodiny, které ztratily někoho kvůli sebevraždě,“ řekla pro E! News.

9. Seriál se natáčel na skutečné střední škole. 

No, tedy většinou, alespoň podle Minnettea a Langfordové v rozhovoru pro PopSugar. Šlo o Analy High School v severní Kalifornii. „Začali jsme v létě, ale pak začal školní rok, tak nám vybudovali celou chodbu, jakou vidíte v té škole,“ doplnil Minnette.

10. Natáčení bylo tak náročné, že na place zasahovali terapeutičtí psi. 

Seriál se zabývá mnoha těžkými tématy včetně depresí, sebevraždy a sexuálního napadení, takže herci nebyli pořád radostí bez sebe. „Vím, že se točila jedna scéna, ve které jsem nebyl, ale měli na place terapeutické psy. Každou hodinu jedno štěně,“ vzpomíná Minnette v nedávném rozhovoru.

11. Minette měl vliv na Clayův hudební vkus. 

„Mluvili jsme s Brianem [Yorkeym], jaké písničky by měly být na soundtracku, " řekl Minnette. "Bylo úžasné, jak otevřený byl, a byla to z velké části spolupráce. Na soundtracku je tolik umělců, na které jsem pyšný. A Clayův pokoj je plný plakátů mých oblíbených skupin.“ Jaké, ptáte se? Například Arcade Fire, The Shins a Bon Iver.

12. Selenu Gomezovou sice neuvidíte, ale uslyšíte ji. 

Když už mluvíme o hudbě, Selena 29. března vypustila na Twitter ukázku své coververze hitu z osmdesátých let „Only You“, který bude součástí soundtracku k seriálu.

13. Můžete si poslechnout nahrávky Hanniných kazet. 

Na webové stránce knihy thirteenreason­swhy.com si můžete poslechnout sérii Hanniných nahrávek, jak je napsal Asher. Jsou celkem děsivé, ale vyznívají opravdu zajímavě (a jsou plné spoilerů!).

14. Celých šest let trvalo, než producenti našli perfektní představitele pro role Hanny a Claye. 

„Po šesti letech hledání perfektní Hannah a Claye pro @13reasonswhy nemůžu být šťastnější, že jsme obsadili tyhle dva,“ napsala Selena k této instagramové fotce.

15. Miles Heizer, , který hraje Alexe, je ve skutečnosti velký kamarád s Taylor Swift, 

Herec sdílel tuhle kouzelnou fotku na Instagramu už před rokem a půl. Je to vážně náhoda, že teď spolupracuje s jednou z Taylořiných nejlepších kamarádek.

16. Dylan Minnette, který hraje Claye, se poprvé objevil v seriálu od Nickelodeonu jménem Drake & Josh. 

Hrál Jeffreyho v epizodě „The Demonator.“ Bylo mu pouhých osm let!

17. Alisha Boeová a Ross Butler spolu hráli v Teen Wolf ještě před tím, než začali spolupracovat na 13 Reasons Why. 

Oba se objevili ve třech epizodách. Ross (Zach) hrál Nathana, zatímco Alisha (Jessica) hrála Gwen.

18. Pro velkou část obsazení je tenhle seriál od Netflixu debutem. 

Bryan Box a Shane Riley hrají sportovce, a Kyra Cromwellová, Jillian Nordbyová a Jada Edwardsová roztleskávačky.

19. Autor knižní předlohy je velký fanoušek hudby Seleny Gomezové. 

V roce 2011, když si šel koupit její album, napsal na twitter toto: „Vyrážím si koupit @selenagomer album WHEN THE SUN GOES DOWN. Dnes večer je u mě taneční párty!“

20. Selena přiznala, že jsou jí postavy ze seriálu blízké, protože má podobnou zkušenost. 

„Musela jsem se s tím taky vypořádat. Ať už jste dítě nebo dospívající v největší střední škole na světě, což je Disney Channel, byli tu dospělí, kteří si mysleli, že mi můžou říkat, jak mám žít svůj život. Bylo to velmi matoucí… Netušila jsem, co bude, co ze mě vyroste. Rozhodně se to přeneslo i domů,“ řekla.

21. Miles Heizer a Mae Whitmanová bývali spolubydlící. 

On (Alex) a herečka z The Duff spolu žili v roce 2013. Taky spolu hráli v seriálu Parenthood.

Dozvěděli jste se něco, co vás překvapilo? Nebo už jste všechny tyto zajímavosti znali? Svěřte se nám v komentářích.

Diskuze /21

Angi

Hm, neznam ani jednoho z hercu, ani tu producentku, takze to asi nejak neni pro me, v polovine jsem to se ctenim vzdal, pac jsem na nic zajimaveho nenarazil. =)) Ale nic ve zlem, znama porad rika, ze jsem reatrdovany tim svym ignorovanim sveta. =)

#2 ScaryX
5.4.2017 | 14:15:18
ScaryX

#1 Angi: Nejsi retardovaný, pouze zvláštní (speciální) :-)

#3 Angi
webmaster
5.4.2017 | 14:47:42
Angi

#2 ScaryX: To jsou ty dnešní korektnosti. =)) Si vždy ťukám na čelo, když se o každém dítěti tvrdí, že je výjimečné, speciální. Definice těchto slov prakticky vylučuje, aby takoví byli všichni/většina. Jelikož v momentě, kdy je taková většina, tak se z výjimečného a speciálního stává opět „normální“. =)

#4 ScaryX
5.4.2017 | 15:44:04
ScaryX

#3 Angi: Já sice narážel jen na Hannina slova z druhé epizody, ale pěkně jsi to vystihl :-)

webmaster
5.4.2017 | 16:26:08
Car

takže předpokládám, že druhá řada nebude zda jsem to pochopila :-)

#6 Angi
5.4.2017 | 18:20:13
Angi

#5 Car: Jako že by obžvila a znovu se zabila, zabil se někdo jiný a natočil o tom pásk, nebo třeba telegraf, nebo že by na konci dostali jiných třináct pásek, ve kterých by Hannah říkala, že je vše úplně jinak a že si jen dělala srandu? =) Jedna uzavřená série z tomu bude pasovat daleko líp..

#7 ScaryX #8 Car
5.4.2017 | 18:33:55
ScaryX

#6 Angi: To ještě neznamená, že by nemohli pokračovat zcela nezávisle na původní myšlence. To už tady bylo několikrát. Ždímej námět, dokud to sype ;-)

#10 Angi
webmaster
5.4.2017 | 18:53:38
Car

#6 Angi: ježimarjá pardon ze jsem se vubec na neco zeptala ;-)

#10 Angi
5.4.2017 | 19:52:29
Schevchen

DYLAN MINNETTE hral tiež jednu z hlavných postáv vo filme Don´t Breathe Smrt ve Tmě.

#11 Car
6.4.2017 | 7:33:27
Angi

#7 ScaryX: No právě. Raději bych na 13 reasons why vzpomínal jako na slušný seriálový zážitek s neotřelým zpracováním citlivého tématu. A ne: „13 reasons why? Jo, to bylo dobrý, první série. Druhá ještě šla, pak to šlo do kopru a pátá byla uplně mimo (zdravím Lost).“ =)

#8 Car: No dobrá, odpouštím ti, ale ať už se to neopakuje. =)) ;)

#11 Car #12 ScaryX #14 jasonpileek
6.4.2017 | 10:22:42
Car

#9 Schevchen: ne asi ten film je dobry :-)
#10 Angi: spis to byla ironie myslim ze se ani nemam za co omlouvat ;-) nataceli se horsi kraviny donekonecna takze bych se nedivila kdyby to vzniklo i tady ;-)

#13 Angi
6.4.2017 | 16:13:32
ScaryX

#10 Angi: Moc dobře víš, že tvůrci seriálů (a hlavně producenti) takhle nepřemýšlejí :-) To je spíš „chceme vám přinést maximální zážitek, silné pouto diváka s příběhem“ a podobné kecy…

#13 Angi
webmaster
6.4.2017 | 16:17:29
Angi

#12 ScaryX: Vim, ale jsem fanoušek, ne producent, takže přemýšlím jako fanoušek. Trochu asshole fanoušek, ale jo. =)

#11 Car: Jsem to pochopil. A ve stejnem duchu odpovedel… vic uz pro tebe udelat nemuzu. =)

#15 Car
6.4.2017 | 20:12:46
jasonpileek

#10 Angi: Lost :-D Dnes je to Once Upon a Time :D

#16 Angi
6.4.2017 | 21:15:20
Car

#13 Angi: vsak v pohode :D nedelej nic :D

6.4.2017 | 21:16:40
Angi

#14 jasonpileek: On by se dal jmenovat i s velkou slavou obnovovany Prison Break, kde byla ctvrta rada tak strasna, ze jsem ji ani nedokoukal a tohle oziveni radeji ignoruju. A pak by se daly jmenovat desitky dalsich pecek, ktere na tohle zdimani dojely.

7.4.2017 | 2:33:50
mima33

By ma zaujímalo koho mala Selena hrať. Hannu? Neviem si ju v tej úlohe predstaviť. Inak seriál som dala celý za dva dni a hneď potom som si prečítala aj knihu. Myslím, že je to naozaj kvalitne natočené, scenár bol spracovaný fantasticky a úprimne dúfam, že ďalšiu sériu to mat nebude. Síce som s koncom nebola príliš stotožnená, no i napriek tomu… ak by aj ďalšia séria bola, určite by som si ju nepozrela.

#19 Remi91
7.4.2017 | 14:48:43
TheRiddleman

super serial – prave som to cele dopozeral – trvalo mi to 2 dni ale … naozaj perfektne. btw. mladý Minetti hral aj v seriáli AWAKE – kto nepozná tak okamžite sťahovať lebo to bolo tiež TOP!!!

8.4.2017 | 3:09:57
Remi91

#17 mima33: Selena měla hrát opravdu Hannu. Ale to bylo ještě někdy v roce 2011 a mělo jít o celovečerní film.

#20 mima33
webmaster
8.4.2017 | 20:07:12
mima33

#19 Remi91: no tak som rada, že to napokon dopadlo takto. Proti Selene nemám nič, ale do úlohy Hanny sa mi vôbec nehodí.

#21 Remi91
8.4.2017 | 22:47:21
Remi91

#20 mima33: Katherine Langford je v roli dokonalá a když si člověk uvědomí, že šlo o její první velký projekt. Neuvěřitelné.

webmaster
9.4.2017 | 20:00:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !