13 Reasons Why
94/100 - 342×

13 Reasons Why

Seriál vypráví příběh studentky Hannah Bakerové, která spáchala sebevraždu. Než Hannah zemřela, nahrála sadu kazet, na nichž odhalila 13 důvodů, jež ji k sebevraždě přivedly. Za každým důvodem stál jeden člověk, jenž je tak nepřímo odpovědný za její smrt. Baliček s kazetami putuje mezi obviněnými a nyní přistál u Claye. Proč Hannah zemřela a co s tím má Clay společného?

USA | 2017 | Pauza
vysílání
2 sezóny | Netflix | 50 minut
hrají
Dylan Minnette (Clay Jensen), Christian Navarro (Tony Padilla), Brandon Flynn (Justin Foley), Katherine Langford (Hannah Bakerová)


V Hannině příběhu se může ocitnout kdokoliv, říká Selena Gomezová

V Hannině příběhu se může ocitnout kdokoliv, říká Selena Gomezová

Přinášíme vám rozhovor s Katherine Langfordovou (Hannah) a Selenou Gomezovou. Tyto dvě hvězdy se rozpovídaly úspěchu seriálu, těžkých scénách a druhé řadě.


13 0
20.6.2017

(pozn. redakce: článek byl přeložen v době, než byla potvrzena druhá série. V rozhovoru jsou uvedeny spoilery u první série.)

The Hollywood Reporter vyzpovídal výkonnou producentku Selenu Gomezovou a herečku Katherine Langfordovou o adaptaci seriálu pro streamovací společnost Netflix.


13 Reasons Why není jen seriál o mladých pro mladé. Nejnovější seriál společnosti Netflix, který napsal Brian Yorkey a je založen na stejnojmenném bestselleru Jaye Ashera, se zabývá traumaty, kterým čelí dnešní mládež.

Příběh vypráví Hannah Bakerová (Katherine Langfordová) a Clay Jensen (Dylan Minnette). Seriál hledá důvody, proč se Hannah rozhodla ukončit svůj život. Hannah natočila 13 pásek, na kterých odhalila, co ji k sebevraždě vedlo.

Vyprávěním Hannina příběhu seriál osvětluje současná sociální témata, včetně obtěžování, šikanování, znásilnění, duševních poruch a sebevraždy mladých. „Je zvláštní, že se dosud neobjevil seriál nebo film, který se zabývá těmito problémy takovým způsobem, který by byl paralelou k tomu, jak to vnímají dnešní lidé,“ řekla Langfordová.

Výkonná producentka Selena Gomezová také sdílí tento názor. Zpěvačka a herečka chtěla ve filmové adaptaci původně Hannu hrát sama, když s touto volbou v roce 2011 přišlo studio Universal Pictures. Pak se ale rozhodla, že se bude striktně držet za kamerou. „Tolik v sobě Hannu vidím,“ řekla. „Chtěla jsem, aby měl každý pocit, že se v tomhle vidí též.“

THR si s Gomezovou a Langfordovou povídal o hlavní postavě, Hanně a o tom, jak by mohla vypadat druhá řada.

Jaká úskalí představovala adaptace Asherova bestselleru na televizní obrazovku? 

SG: Kniha je pro mě děsivá, protože znám tenhle kult a to je také důvod, proč jsem v tom nechtěla hrát. Tento projekt jsme objevili s mamkou. Od tohoto okamžiku z toho chtěla spousta lidí udělat něco, co to vůbec není. Balancujeme na hraně, kdy z toho snadno může být kázání. Jay věděl, že moje matka (výkonná producentka Mandy Teefeyová) i já budeme za tímto projektem stát pár let, bez ohledu na to, jak dlouho bude trvat dostat ho na televizní obrazovky.

KL: Kniha má silnou základnu fanoušků, s kterou Brian Yorkey a Jay Asher opravdu úzce pracovali, aby se ujistili, že se seriál bude silně držet knihy. Také jsme příběh rozvinuli o prostředí, kde Hannah Bakerová bydlela, a jsme schopni vidět víc z toho, co se dělo okolo Hanny, a ne jen to, co se stalo mezi Hannou a Clayem. Když nás obsadili, řekli nám,, že buď si tu knihu můžeme přečíst, nebo nemusíme. Řekli nám, že seriál bude mít širší záběr a bude jiný. V seriálu pokrýváme spoustu osobních problémů, které jsou dnešním lidem blízké. Díky tomu doufám, že jsme více vysvětlili, proč se ty věci dějí. A také rozšířili zprávu, že i ta nejmenší věc, kterou uděláte, může mít na někoho obrovský dopad.

Katherine, jak vypadaly vaše rozhovory se Selenou? 

KL: Když jsme se setkaly poprvé, byl to akorát poslední den před natáčením a ona zrovna přiletěla z AMA, kde měla úžasný proslov a řekla něco jako, „Lidé, kteří mě znají a to, co o mně vědí, to je to, na čem mi záleží.“ Tohle je prostě Selena. Řekli byste, že tento příběh pro Selenu znamená moc a stejně tak pro její fanoušky. Ač Selena je Selena Gomez a ač jsou neskutečně zaneprázdněné, Mandy i Selena tu pro nás vždycky byly. Posílaly nám e-maily a kontrolovaly nás a zajímaly se, zda jsme v pořádku. Moc se mi líbí, že se držely příběhu, dokud nebyly spokojené s tím, co a jak bylo řečeno. Spolu s Netflixem jsme odvyprávěli příběh takovým způsobem, jak bylo třeba.

Ztotožňujete se s příběhem osobně?

SG: Hodně se vidím v Hanně. Před sedmi lety možná více, ale i dnes. Myslím, že to je na tom to vtipné. Čím jsem starší, tím se cítím nejistější, což je zvláštní. Ale tak to je i pro mnoho dalších lidí. Hannah má docela silnou osobnost. Nikdy jsem nebyla člověk, který by chtěl být jinou tváří. Spousta dívek se cítí tak, že musí nějak vypadat, aby získaly pozornost. Sociální média to všechno posílila. Chápu to tak, že nechtěla, aby byl takový i její život.

Jak se tento seriál zaměřuje na problémy ve srovnání s jinými seriály zaměřenými na mladého diváka? 

SG: Chtěla jsem, aby z toho bylo cítit, že v Hannině příběhu může kdokoli najít.

KL: Spousta seriálů a filmů se pokusila s těmito problémy vypořádat, ale často skončili u toho, že z toho udělali zápletku a ještě ji zromantizovali. Náš seriál se liší tím, že vše zobrazujeme velice autenticky a neochvějným způsobem. Na co jsem velice pyšná, je to, že jsme se rozhodli respektovat intelekt diváků. Děti v šestnácti nebo sedmnácti letech nejsou žádní hlupáci. Vědí, co je sex, znají drogy, jejich přátelé trpí duševními poruchami. Je zvláštní, že se dosud neobjevil seriál nebo film, který se zaměřuje na tyto problémy tak, že koresponduje se znalostmi lidí o této problematice. Nic nepřikrášlujeme. Jsem hrdá na to, že respektujeme intelekt diváků a lidí, kteří třeba sami procházejí depresemi, duševní poruchou, šikanou, úzkostmi, a tak dále. Tentokrát příběh vyprávíme velmi bezprostředním způsobem. Lidem, kteří si neuvědomují, že trpí duševní poruchou, to možná dodá odvahu, aby o svých problémech mluvili a vyhledali pomoc. A nebo naopak, můžeme tímto přimět lidi, aby si více všímali, co se děje kolem nich, a jak to, co dělají, ovlivňuje lidi kolem nich.

Katherine, jaké scény byly pro vás nejtěžší? Hannah čelí spoustě traumatických událostí, včetně znásilnění. 

KL: Točit je bylo složité. Byly složité jak fyzicky, tak duševně. Ale chtěla jsem si být jistá, že jsem svou postavu ztvárnila správně. Vím, že je spousta dívek jako Hannah. Pro mě jako herečku, protože jsem ještě seriál netočila, byly velmi náročné scény v epizodách 12 a 13. Byly náročné, protože jsou to tak silná a intenzivní témata a je nesmírné bolestivé jen o nich přemýšlet. O scénách, se kterými jsme se potýkali, jsme hodně mluvili – probírali jsme, jak je udělat bezpečně a abych se při nich cítila v pohodě.

Seriál ukázal Hanninu sebevraždu velmi názorně. Jak důležité bylo ukázat takový detail a ne jen oslavovat její smrt?


SG: Můžete to udělat buď velmi názorně, ale bude to jen vulgární a zbytečné nebo lacině. Já jsem člověk, který je sám divákem, který toto čte (nebo sleduje) víc, než cokoli jiného.

KL: Všichni jsme chtěli tuto scénu udělat nejvěrněji, jak je to možné. Je nám jasné, že je to důležitý bod. Většinou toto bylo zobrazeno v předchozích populárních seriálech jako zápletka a ještě ji zromantizovali. Když jsme točili tuhle konkrétní scénu, měla jsem za sebou šest měsíců s postavou Hanny. Prožila jsem s ní vše, co prožila ona, až do toho bodu. Tehdy jsem si uvědomila, že to není příběh jen o Hanně. Ta dívka zastupuje tolik lidí. A příběh patří všem, kteří ho sledují. Je konfrontační a je ošklivý. Museli jsme to ukázat, protože jsme museli ukázat pravdu. Byla jsem v bodě, když jsem tuhle dívku hrála šestnáct hodin denně, šest dní v týdnu, šest měsíců a když jsme došli ke třinácté epizodě, natočit tuhle scénu pro mě bylo těžké, protože jsem ji musela nechat jít. Tolik jsem k ní přilnula jako člověk, že pro mě není jen postava – tohle se stává lidem dennodenně. Nechtěla jsem ji nechat odejít.

První řada má 13 epizod a každá z nich se soustředí na jednu pásku, kterou Hannah nahrála. Zdá se, že těch příběhů je ale víc. Uvažovali jste o více epizodách? 

SG: Nevíme, co všechno za tím může být, ale víme, že za každou postavou je spousta dalších příběhů. Proto jsme z toho především udělali seriál. Takže uvidíme.

KL: Rozhodně je ještě o čem vyprávět. Bylo by fajn, kdyby dialog tohoto příběhu mohl pokračovat. Na konci zůstalo mnoho napínavého. Na konci celé řady jsem musela nečinně sedět. Nepřemýšlela jsem o tom, co bude dál. Je to spíš takový pocit „Bože, tohle je příběh, který musíme odvyprávět.“

Těšíte se na druhou řadu? Zapůsobil na vás seriál emocionálně? O kom by mohla druhá řada být?

Diskuze /7

Betryall

Selena „Gomezová“ ?!! Jako rly?

#2 LadyAlex
20.6.2017 | 15:23:45
LadyAlex

#1 Betryall: V pravidlech ceskeho pravopisu je prechylovani zenskych jmen povinne, at se nam to libi, nebo ne. Me z toho taky vstavaji vlasy hruzou…

#4 MrCrow
webmaster
20.6.2017 | 15:33:19
Lucas89

Ale tak používat -ová zrovna na edně :) mně přijde, že mezi náma bláznama do seriálů -ová nepoužívá nikdo, i celkově už to vidím míň, možná že nějaký starší generace to používají nebo na idnes a spol., ale tady je to podle mě zbytečný a jako pěst na oko :)

20.6.2017 | 15:34:59
MrCrow

#2 LadyAlex: Já myslím, že tohle by tady snad nikdo nebral jako chybu, když by to nebylo přechýlené. Je pravda, že je to fakt strašné. :D

20.6.2017 | 17:27:11
Angi

Je to děs.. ale taky to nedávám nikomu zde za vinu. Každopádně Kateřinu Novákovou taky nebudou v zahraničí zkracovat na Kateřinu Novak, nebudou měnit její příjmení. Osobně bych to taky psal tak, jak se ti lidé jmenují. Argument, který používají prvidla, že by došlo ke zmatku, kdo je žena a muž jsou v dnešní době už trošku zastaralé.

#7 PoeLagger
20.6.2017 | 20:32:17
Car

docela Kath chapu, taky by mi nebylo po chuti tocit nektere sceny z 12 a 13 pásky :-/

23.7.2017 | 18:05:32
PoeLagger

#5 Angi: OMG… Vůbec nejde o rod, ale o problém podmětu a předmětu (a s tím souvisejícím problémem se slovosledem). A už vůbec s tím nesouvisí odebírání koncovek českých ženských příjmení, wtf. Ale beru to, snažil ses vypadat jako inteligent… Ne vždycky to vyjde, LOL.

19.11.2017 | 2:45:39
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Reklama