24 (24 hodin) Čtyři klíčové body z předchozích sérií

Čtyři klíčové body z předchozích sérií

Čtyři klíčové body z předchozích sérií

Ruku v ruce s premiérou deváté řady seriálu 24 s podtitulem Live Another Day se u nás na Edně sešla spousta fanoušků původních sérií tohoto kultovního televizního počinu, avšak návratu Jacka Bauera zároveň neodolalo ani mnoho těch, kteří z dřívějších epizod neviděli zhola nic. Co by pak takoví diváci měli určitě vědět?

1 0
8.5.2014

Na úvod je třeba říct, že série Live Another Day, alespoň tedy soudě podle jejích dvou úvodních epizod, velmi silně počítá s tím, že ji budou sledovat i diváci seriálem 24 zcela nepolíbení. Toho je důkazem mimo jiné i to, že v celém tom přehršli postav, které nám tyto dva díly představily, pouhé čtyři z nich vystupovaly už v předchozích řadách, a jejich tehdejší role jsou zde navíc zmiňovány jen okrajově. A právě tyto čtyři postavy nám tak pomohou blíže pochopit to, jaké události z předchozích řad jsou pro následující epizody klíčové.

Zároveň se hodí připomenout i to, že pokud byste se o předchozích řadách seriálu 24 chtěli dozvědět něco bližšího, pročíst si na našem webu můžete například i přehled jednotlivých sérií či profily konkrétních postav, mezi kterými najdete i nováčky devátého dne.


Jack Bauer

Muž, kolem kterého se celý seriál 24 točí a který je zároveň jeho největším smolařem. V úvodních dvou dílech deváté řady Jack připomínal spíš jakéhosi skoro nezničitelného terminátora, to je však ve skutečnosti pouze tvrdá skořápka jinak mnohem komplikovanější postavy.

první sérii (která se odehrává zhruba devatenáct let před sérií devátou) se s Jackem seznamujeme jakožto s ředitelem losangeleské protiteroristické jednotky CTU. Od té doby pak stihl vystřídat role šéfa jejích polních operací CTU, člena štábu ministra obrany USA či v neposlední řadě i čínského politického vězně. Momentálně je však Jack mezinárodním uprchlíkem, který je obviněn z vraždy několika ruských delegátů a pokusu o vraždu ruského prezidenta. Jenže proč?

Mnoho fanoušků by se jistě shodlo na tom, že hlavní ingrediencí seriálu 24 je silné napětí spojené s až do extrémů vyhrocenými dilematy. Bohužel pro Jacka tato dilemata musí řešit zpravidla on, který je při jejich řešení, opět naneštěstí pro něj, také nesmírně pragmatický. Pokud je třeba infiltrovat skupinu teroristů, která ohrožuje Los Angeles jadernou bombu, Jack jim doslova donese hlavu toho jediného muže, který proti nim kdy svědčil. Nebo když je třeba získat informace o uniklé vojenské hlavici od čínského občana, Jack vede útok na čínskou ambasádu a tohoto člověka unese. A samozřejmě když je třeba trochu pomučit nějakého toho podezřelého, ani to Jackovi žíly nijak netrhá.

Co však z toho všeho Jack má? V lepším případě nic. V horším případě ho však jeho vlastní země stíhá za porušování lidských práv, či ho čínská vláda po útoku na jejich ambasádu zajme a po dva roky ho vězní a tvrdě vyslýchá.

A když je navíc během osmého dne Jackova přítelkyně zabita agenty pracujícími pro členy ruské vlády, proti kterým stávající americká prezidentka odmítá zakročit, aby neohrozila připravovanou mírovou smlouvu mezi oběma velmocemi, pro Jacka je to už poslední kapka. Zabije dva členy ruské vlády, kteří měli prsty nejen ve smrti jeho milované, ale i v předešlém útoku na město New York, a když se dozví, kam až spiknutí sahá, chystá se zavraždit i samotného ruského prezidenta, což mu nakonec rozmluví až Chloe O'Brian.

Ani tak na tom ale Jack poté není o moc líp. Rusko chce jeho srdce na talíři a ani Američané se za jeho činy nemůžou postavit. Jack se tak na konci osmého dne stává vyděděncem vlastní země, pro kterou toho tolik obětoval. Bez možnosti se do ní kdykoliv vrátit nebo ještě někdy spatřit svou dceru Kim či svá dvě vnoučata. Pokud tak Jack Bauer někdy vážně neměl co ztratit, je to právě nyní.

Chloe O'Brian

Analytička Chloe O'Brien začala v CTU jako podřadná kancelářská krysa, která všem tak akorát lezla na nervy. A to včetně Jacka. Od třetího dne se však stala nejvýznamnějším Jackovým spojencem a věrnou přítelkyní. Pokud by se tak Jack kdykoliv vzepřel vašim rozkazům a začal jednat na vlastní pěst, vaší prioritou by rozhodně mělo být podchycení Chloe. Pokud bude totiž Jackovi někdo pomáhat, pak jednoznačně ona.

Od třetí řady dále se tak Chloe stala hlavní technickou podporou při nejrůznějších Jackových operacích (ať už oficiálních či jiných). Po událostech čtvrtého dne Chloe byla rovněž jedním z pouhých čtyř lidí, kteří Jackovi pomáhali fingovat jeho smrt, aby unikl Číňanům, což ji také na začátku dne pátého málem stálo život. Právě tehdy však Chloe zároveň zjistila, že Jack ji na holičkách nikdy nenechá.

první hodině devátého dne zjistíme, že Chloe byla trestána za napomáhání Jackovi v útěku před Rusy a opuštění Států. Chloe se poté přidala k londýnské hackerské skupině za práva svobody informací (a zjevně se stala i náruživou čtenářkou knižní trilogie Milénium). A přestože je Chloe i po čtyřech letech od událostí osmého dne stále tím nejbližším Jackovým spojencem a přítelem, Jack se k ní staví velmi rezervovaně, snad protože si klade za vinu její uvěznění, či protože z mise, na kterou se chystá, už pro něj není návratu. Rozhodně by to totiž nebylo poprvé.

Audrey Raines

S Audrey Raines se jakožto s dcerou ministra obrany Jamese Hellera poprvé setkáváme na začátku čtvrtého dne. Právě tehdy Audrey rovněž chodí s Jackem, který pro jejího otce pracuje. Audrey však o Jackovi neví zdaleka všechno a jeho pravou povahu tak odhalí právě až během událostí čtvrtého dne, kdy Jack sice zachrání ji i jejího otce před teroristy, zároveň ale podstupuje i četná morálně zpochybnitelná rozhodnutí, a to včetně brutálního výslechu jejího exmanžela kvůli možnému zapletení s teroristy. Když Jack navíc prchá před Číňany, Audrey věří, že zemřel. Když se však v průběhu pátého dne znovu setkají, opět k sobě najdou cestu. Jejich šťastné znovushledání ale nemá dlouhého trvání, neboť Jack je v závěru pátého dne unesen Číňany.

Zatímco však americká vláda nad Bauerem láme hůl, Audrey se na vlastní pěst vydává do Číny, aby ho našla a zachránila. Američané záhy dostávají zprávu, že Audrey v Číně zemřela při autonehodě, Jack se však v průběhu šestého dne dozví, že byla unesena čínskými agenty, kteří ji teď používají jako páku proti němu. A i když Jack nakonec překoná všechna úskalí a Audrey od čínských agentů zachrání, zjistí, že si v jejich držení prošla tak silným psychickým týráním, že přestala téměř zcela reagovat na vnější podněty a lékaři v CTU u ní záhy stanoví katatonní stav. Jack se poté, z části na nátlak Jamese Hellera, rozhodne odejít Audrey ze života, aby předešel ještě větším škodám.

Přestože se Audrey nikdy neměla zotavit, nakonec se jí to podařilo a nyní je šťastně provdaná za Hellerova vedoucího kanceláře Marka Boudreaua. Ten si však dobře uvědomuje, že znovu uslyšet jméno Jack Bauer by pro jeho ženu mohlo mít fatální následky.

James Heller

Už ve své funkci ministra obrany během událostí čtvrtého dne si James Heller velmi dobře uvědomoval prospěšnost Jackových schopností a váhu jeho úsudku. Heller je však bohužel na druhou stranu podobný paličák jako právě Jack. Když například během událostí pátého dne Jack kontaktoval Hellera a svěřil mu nahrávku, která usvědčovala tehdejšího amerického prezidenta Charlese Logana z účasti v sérii teroristických útoků, Heller Jacka podvedl a místo aby nahrávku nechal zveřejnit, chtěl s ní Logana přimět k rezignaci, aby se skutečnost o jeho zradě nedostala na veřejnost. Když pak ale jeho plán selhal a Logan od něj onu nahrávku získá, Heller litoval, že Jacka neposlechl.

Nehledě tak na to, jak si Heller váží Jackových zásluh ve jménu své vlasti, nikdy mu neodpustil to, čím si kvůli němu prošla Audrey, a zakázal mu kdykoliv se k ní ještě přiblížit. Heller totiž dobře pochopil onu tragickou stránku Jackova osudu, který kolem sebe nechtěně ničí všechno, co miluje. Nyní je Heller prezidentem Spojených států amerických, který začíná pociťovat první příznaky blíže neurčeného duševního onemocnění. Co ale Heller asi udělá, až se dozví o Jackově úloze v událostech devátého dne? Je otázkou, jak dlouho bude kvůli jejich společné minulosti věřit, že na něj chce Jack skutečně spáchat atentát. I když se však Heller za Jackovy skutky nakonec postaví a nabídne mu svou podporu, ke své dceři ho už nikdy nepustí.

Diskuze /7

24ron 24

Hurley palec hore parádny rekapitulačný článok. Po prečítaný tohto článku sa môže absolútne hocikto pustiť do pozerania 9.série 24. Good hob ;)

8.5.2014 | 16:20:47
barahir

Pustil jsem si jako rekap posledních sedm dílů osmé řady a je to pořád stejně dobrý. :) Sice nám Jack trochu sešel, ale kdo z nás ne. :D

redaktor
8.5.2014 | 16:23:37
M.i.k.e

Hurley díky moc.patřím k těm,kteří jsou 24 nepolíbeni a přesto jsem se rozhodnul 9 řadu zkusit a takovýhle souhrn je opravdu super…

#4 24ron 24
8.5.2014 | 19:28:19
24ron 24

#3 M.i.k.e: Ešte lepšie by bolo si pozrieť tých 8.sérii ;) Nebudeš ľutovať lebo síce teraz Hurley napísal o 4 hlavných postavách 9.sérii. Ale nevieš nič o Tonym, Miochelle, Davidovi a desdiatky ďalších, ale ani o samotnom Jackovi. Je síce pekné, že ti to teraz zhrnul Hurley, ale nemôžeš pochopiť, čo všetko Jack prežil a obetoval, to sa skrátka nedá. No a keď sa ti páčila táto dvojepizoda tak vieš, žeby to nebol stratený čas. To plalí pre všetkých čo nevideli 8.sérii a páči sa im táto dvojepizoda ak máte chuť a čas smele do toho ;)

#5 Hurley
9.5.2014 | 6:59:50
Hurley

#4 24ron 24: Samozřejmě, tohle je jenom náhražka. Spíš mi šlo o to, aby se noví diváci v devátý řadě neztráceli. Pokud totiž budou rozumět jednotlivejm vztahům, tím spíš se jim ta devátá řada zalíbí a tím spíš si pak seženou původní série. :)

#6 24ron 24
webmaster
9.5.2014 | 8:31:52
24ron 24

#5 Hurley: Veď jasne ja som to nemyslel nejako urážlivo. Len som skôr povzbudzoval k tomu aby si pozreli aj tých 8.sérii. 24 je pre mňa absolútna srdcovka na ktorú nemá absolútne nič už som 24 videl 6krát!!! A čím viac ľudí bude pozerať 24 tým lepšie ;)

#7 Lily
9.5.2014 | 9:13:39
Lily

#6 24ron 24: Tak aspoň, že nejsem jediný šílenec, který na 24 může koukat pořád dokola a neomrzí se. Já to všechno viděla už tolikrát a pořád toho není dost.

9.5.2014 | 15:48:38
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Jak zakončit příběh Jacka Bauera?

Jaký byste Jacku Bauerovi přáli konec?

69%
13%
11%
7%
108 hlasů

Stav titulků

Epizoda S09E12: Day 9: 10:00 p.m. – 11:00 a.m.

cz100%
DOKONČENO

Reklama

Přehled sérií

Přehled sérií 24

Jaká je vaše nejoblíbenější řada seriálu 24?

44%
14%
10%
8%
8%
6%
6%
5%
80 hlasů

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny