Postřehy z finále první řady

Postřehy z finále první řady

4.3.2015 10:00


Finále první řady seriálu Agent Carter je za námi. A přestože dosud stále nevíme, zda se zároveň jednalo i o finále celého seriálu, víme naopak to, jaké zajímavosti s sebou tato epizoda přinesla a jaká vodítka pro možná budoucí dobrodružství nám po sobě zanechala. Tak si to hezky shrňme.


Co se týče vyvrcholení samotného seriálu, finální epizoda s názvem Valediction nepřinesla v podstatě žádné nové informace, které by nějak zodpovídaly naše předchozí otázky (celý plán doktora Fennhoffa jsme si poskládali už u dvou dílů předešlých). Toto finále se ale zároveň soustředilo na několik náznaků toho, co by si pro nás tvůrci mohli připravit do druhé série, pokud tedy bude stanicí ABC potvrzena.

První zjevný náznak přišel ve chvíli, kdy Peggy zjistila, že ruská agentka, kterou znala jako Dottie, uprchla ze Starkova soukromého letiště. Pokud se tedy někdy dočkáme dalších epizod, určitě v ní bude figurovat i Dottie, která pro Peggy v první sérii fungovala jako skvělý protipól a (téměř) rovnocenný soupeř.

Dalšího náznaku jsme se dočkali i ke konci epizody, kdy už se skutečně začal rýsovat vztah Peggy Carter a Daniela Sousy. Pokud by tyto dva skutečně čekala společná budoucnost, nabízí se otázka, jestli Daniel Sousa ve skutečnosti není Pegginým budoucím manželem. Ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera se Peggy zmínila, že během druhé světové války Captain America u německých hranic zahránil celý batalion amerických vojáků, jedním z nichž, jak se později ukázalo, byl právě i Peggin budoucí manžel.

Je možné, že Steve Rogers tehdy skutečně zachránil Sousu (mohlo se jednat o stejný incident, ve kterém přišel i o svou nohu)? Tuto teorii zatím nic nevylučuje, takže je to klidně možné a snad se tedy dozvíme víc v případné druhé sérii. A pokud bychom se druhé řady přece jen nedočkali, mohli by nám tvůrci na tuto otázku odpovědět v nějakém tom Pegginém budoucím seriálovém či filmovém štěku.

Pokud vás ale zajímá, co čekalo Peggy bezprostředně po finále první řady, tak na tuto otázku odpověď ve skutečnosti máme docela podrobnou. Už v našich postřezích z úvodního dvojdílu seriálu Agent Carter jsme se totiž zmínili, že první řada tohoto seriálu se odehrává dějově zhruba rok před patnáctiminutovým kraťasem Agent Carter z roku 2013. O co v tomto kraťasu jde si můžete přečíst v jeho profilu na našem webu, kde k němu ostatně najdete i české titulky, takže vám nic nebrání v tom si tento krátký filmeček zhlédnout a zjistit si tak něco o Pegginých dalších dobrodružstvích na vlastní kůži.

(Howard Stark a Dum Dum Dugan v krátkometrážním filmu
Marvel One-Shot: Agent Carter; FOTO: Marvel Studios)

Klíčové v tomto kraťasu je však to, že v jeho finále si k sobě Peggy nechá povolat Howard Stark, který s ní chce vybudovat novou organizaci jménem S.H.I.E.L.D. Právě budování S.H.I.E.L.D.u bychom se teoreticky mohli dočkat v potenciální druhé řadě, přestože se tvůrci nechali slyšet, že s přibývajícím počtem epizod bychom mohli skákat více do budoucnosti a detailněji tak s Peggy probádat druhou polovinu 20. století (což by pro Hayley Atwell znamenalo čím dál větší vrstvy makeupu a pro Dominica Coopera zase transformaci v Johna Slatteryho).

Výše jsem se zmínil o tom, že i kdyby měl být seriál Agent Carter zrušen, s Peggy se určitě neuvidíme naposled. Hayley Atwell už byla například oficiálně potvrzena pro film Avengers: Age of Ultron, který má u nás premiéru na konci dubna, a ve kterém se pravděpodobně dočkáme Peggy v podobě kapitánova flashbacku (nejspíše vyvolaného novou postavou Scarlett Witch).

Představitelka Peggy Carter byla vedle toho potvrzena dokonce už i do Ant-Mana (ten nás v kinech čeká v červenci). Tady se nejspíš Peggy a Howard Stark v době začátků S.H.I.E.L.D.u set­kají s mladým Hankem Pymem, kterého pak v pokročilém věku hraje Michael Douglas. Pokud byste se o Ant-Manovi chtěli dozvědět něco víc, můžete se podívat na jeho první teaser trailer.

(Hank Pym a již postarší Peggy Carter v oficiálním komiksovém prequelu
filmového Ant-Mana Ant-Man Prelude z letošního února; FOTO: Marvel Comics)

Vedle toho nejdou vyloučit ani další možné štěky v Agents of S.H.I.E.L.D. či dalších blížících se seriálem ze světa Marvel Cinematic Universe, počínaje Daredevilem letos v dubnu. Peggy Carter je u fanoušků filmového Marvelu prostě velmi oblíbená postava, což je taky jeden z pádných argumentů, proč bychom se mohli dočkat druhé řady jejího seriálu. I kdyby se tak ale nestalo, Peggy jako takovou jsme rozhodně neviděli naposledy.

Dva na cele

Pokud nejste úplně zběhlí v jednotlivých filmech světa Marvel Cinematic Universe a tudíž tak nějak úplně nevíte, o čem měla být ona závěrečná scéna první řady, v kostce se jedná o tohle: za zápletku celého druhého Captaina Americy, alespoň poloviny epizod seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. a do jisté míry i nadcházejícího filmu Avengers: Age of Ultron, za tohle všechno může génius, kterému v roce 1946 přišlo jako dobrý nápad dát do jedné cely doktory Johanna Fennhoffa a Arnima Zolu. Ano. Ve finále první řady seriálu Agent Carter jsme se dočkali moc pěkného štěku britského herce Tobyho Jonese, který jako Arnim Zola vystupoval v obou dílech filmového Captaina Americy.

Zola byl během druhé světové války hlavní vědec Hydry a pravá ruka Red Skulla. V roce 1945 byl dopaden a uvězněn Američany, kteří později začali využívat jeho služeb pro vlastní technologickou revoluci. Jakmile však Zola získal trochu volnosti, začal rychle do samotných základních kamenů tehdy čerstvě narozené organizace S.H.I.E.L.D. zasévat zárodky nové Hydry. Během druhé poloviny 20. století Hydra uvnitř S.H.I.E.L.D.u ros­tla a přestože sám Zola zemřel v roce 1972, ještě předtím se mu podařilo vytvořit počítačovou kopii svého vědomí, která pokračovala v posilování jeho původního plánu. A byla to právě tato počítačová mysl Arnima Zoly, která v roce 1991 nechala zabít Howarda Starka, který začínal mít silné podezření o existenci Hydry uvnitř S.H.I.E.L.D.u.

A díky této finální scéně první řady seriálu Agent Carter dnes už víme, že Zola by pravděpodobně nikdy nemohl dosáhnout takového úspěchu, nebýt jeho spoluvězněm na konci 40. let doktor Fennhoff, jenž se Zolou položil základy Faustovy metody ovládání mysli, kterou o desítky let později začal využívat například Daniel Whitehall poté, co Hydra skolila S.H.I.E.L.D. během událostí druhého Captaina Americy.

Ať už ale nová Hydra v aktuálním dění světa Marvel Cinematic Universe páchá sebevětší zvěrstva, Američané si za to upřímně můžou sami. Protože pokud někdo vezme dva nejnebezpečnější vědce nepřátelských armád a dá je spolu do jedné cely, pak někdo takový zjevně neprošel základním Darwinovým testem a zaslouží si proto cokoliv, co je následkem toho může potkat.

FOTO: ABC


Jít na Agent Carter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!