Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy k zimnímu finále první poloviny třetí řady

Postřehy k zimnímu finále první poloviny třetí řady

Postřehy k zimnímu finále první poloviny třetí řady

Nových epizod třetí řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. se dočkáme zase až v březnu, takže se dalo celkem čekat, že nám poslední letošní epizoda s názvem Maveth do hlavy záměrně nastrčí pár brouků, které by nás do té doby mohly alespoň částečně zabavit. Tak se do nich rovnou pusťme.


46 0
13.12.2015

Cthulhu fhtagn!

Jakožto finále první poloviny třetí řady se epizoda Maveth nemohla obejít bez řady zajímavých a překvapivých odhalení. Začněme však naše poslední letošní postřehy tím zjištěním, které do seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. vneslo paradoxně mnohem víc otázek než odpovědí. Řeč je samozřejmě o oné obří soše na planetě Maveth, která obrátila životní filozofii Granta Warda zcela naruby. A nelze se tomu ani moc divit.

Zatímco osmá epizoda s názvem Many Heads, One Tale naznačovala spíše to, že aktuální logo Hydry vychází z obráceného symbolu berana, které tato skupina využívala v minulých staletích, epizoda Maveth naopak dokazuje, že ono ikonické chapadlovité stvoření je skutečně prapůvodním symbolem nejen Hydry, ale i oné tajemné bytosti žijící na planetě Maveth, a že tento symbol se po staletích nejrůznějších proměn nyní opět navrátil ke svému původnímu vzhledu. Inu, každá správná móda se dřív nebo později vždycky zase objeví.


Právě kvůli tomu, co nám o ní epizoda Maveth řekla, se ale ona bytost nakonec vlastně nejeví jako Inhuman – podle všeho ani vůbec nemá lidskou podobu – a jedná se pouze o jakéhosi symbionta žijícího v lidském hostiteli (tu spojitost s Hvězdnou bránou jsme v minulých postřezích trochu zakřikli). Zajímavou drobností na tomto symbiontovi pak ale je, že jeho hostitel musí být zjevně mrtvý, což si můžeme dokázat nejen na Willovi a Wardovi. Tento symbiont totiž velmi pravděpodobně ovládal mrtvá lidská těla i v epizodě 4,722 Hours, kdy jsme ho viděli v kosmonautickém skafandru (kdy tedy nejspíš ovládal jednoho z Willových mrtvých kolegů), či jako bytost zahalenou v potrhaném hábitu, pod kterým se nejspíš ukrýval už jen kostlivec některé z ještě starších obětí.

Pokud se ale tedy skutečně jedná o „pouhého“ symbionta, může zároveň stále být i skutečným zástupcem rodu Inhumans? Je nejspíš možné, že tato bytost měla původně lidskou podobu, ale po tisících let své existence se scvrkla do své aktuální formy jakéhosi „tekutého Goa'ulda“. Druhou možností pak samozřejmě je, že se ve skutečnosti nejedná o Inhumana, nýbrž o jakousi čistě mimozemskou bytost. To už je ale velmi silná spekulace, kterou zatím ani nic bližšího nepotvrzuje.

Poslední otázkou ohledně tohoto symbionta je pak tedy to, o co mu vlastně jde. V předminulých postřezích jsme si psali o tom, že tato bytost by mohla mít své kořeny v komiksové postavě Nevyřčeného, krále Inhumans, který se pokoušel nastolit jejich vládu nad obyčejnými lidmi. Podobný padoušský archetyp mimochodem můžeme sledovat i u Apocalypse, prvního komiksového mutanta, který se chce stát jejich vládcem a zotročit si lidstvo. Právě Apocalypse jsme také shodou okolností mohli před pár dny vidět v prvním traileru na X-Men: Apocalypse od pro Marvel Studios konkurenční společnosti 20th Century Fox.

Zánik civilizace

Náš seriálový Apocalypse/Ne­vyřčený/Cthul­hu/Goa'uld, anebo jak mu vlastně chcete říkat, v epizodě Maveth Fitzovi vyprávěl o devíti městech planety Maveth, které „mohly dosáhnout velikosti, ale nakonec se navzájem zničily“. Právě v tomto příběhu jistě můžeme sledovat jakousi předzvěst toho, co bude pravděpodobně hrozit i Zemi. Modus operandi této bytosti je totiž nejspíš skutečně takový, že nabízí moc jedné skupině civilizace na úkor zotročení/zničení skupiny jiné, což nakonec vede k tomu, že se tato civilizace postupně sama zničí. Právě to se totiž mohlo stát už na planetě Maveth a může to nyní nastat i na Zemi v rámci boje Inhumans proti lidem.

I smrt je relativní

minulá epizoda nám představila několik náznaků toho, že s postavou Granta Warda se v zimním finále možná rozloučíme. A přesně to se nakonec taky stalo… Anebo ne? Technicky vzato je Grant Ward mrtvý. Ostatně když vám naštvaný ředitel S.H.I.E.L.D.u svou robotickou rukou zamáčkne hrudník až pod drn, pak se o tom nedá moc diskutovat. Tvůrci seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. ale Warda zároveň sprovodili ze světa takovým způsobem, abychom si ho i v budoucnu pořád ještě mohli užít.

Už když ona bytost ovládala Willa, bylo jasné, že má přístup k jeho vzpomínkám, načež můžeme předpokládat, že nyní má stejný přístup i ke vzpomínkám Wardovým, což také můžeme chápat jako vysvětlení toho, jak symbiont ve Wardově těle věděl, kde hledat Gideona Malicka, a že v něm může najít spojence.

Kdyby ale šlo jen o čtení myšlenek, pořád bychom tu měli bytost, která vlastně jen využívá Wardovo tělo k vlastním účelům. Právě proto byla nemalá část epizody Maveth věnována převrácení Wardovy životní filozofie, která tak ve svém finálním stádiu klidně mohla vyústit i v to, že by se Ward symbiontovi sám dobrovolně obětoval. Tento symbiont tak nyní nejen že má přístup k Wardovým vzpomínkám, ale zároveň sdílí i jeho odhodlání a životní smysl. Jinými slovy ano, Ward technicky skutečně zemřel, pro potřeby vyprávění příběhu a interakce symbionta s ostatními postavami ale v jistém smyslu ve svém těle alespoň částečně stále přežívá.

Co čekat příští rok?

Nyní už zbývá v podstatě jen jedna otázka: čím se bude třetí řada seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. věnovat ve své druhé polovině? Vedle jasného boje S.H.I.E.L.D.u proti Malickovi a „Warbiontovi“ (když už bychom mu měli vymýšlet jméno…) pořád visí ve vzduchu i střet agentky MayAndrewem/Lashem, u kterého se ještě ukáže, zda se mu opravdu nakonec podaří alespoň částečně vykoupit tím, že by se sám Warbiontovi postavil.

Když pak přeskočíme vztah Fitze a Simmons, který by se po smrti Willa konečně mohl někam pohnout (i když to, že Willa zabil právě Fitz, bude mít v očích Simmons beztak ještě nějakou dohru), pamatujme taky na to, že v květnu příštího roku do kin vejde třetí filmový Captain America, se kterým nás čeká pravděpodobně podobné propojení jako s letošními druhými Avengers. A ano, když říkám propojení, myslím tím to, že události Občanské války budou mít silný dopad na seriál, zatímco seriál samotný zůstane filmovým Marvelem i nadále úspěšně ignorován.

A ne, o Tatooinu nic psát nebudu. Pokud nevíte, na co to byl odkaz, můžete si dát rovnou facku.

FOTO: ABC

Diskuze /44

Blackhand47XD

Taky je teorie, že by mohlo jít o Hive, který by měl jako obvykle překopanou minulost. http://marvel.wikia.com/wiki/Hive_(Earth-616)

webmaster
13.12.2015 | 18:10:36
lopee

…to, že Willa zabil právě Fitz, bude mít v očích Simmonsové beztak ještě nějakou dohru… teď jsem se v tom nějak ztratil. Nebyl on ten Will mrtvý už od chvíle, kdy se snažil pomoci Simmonsové v epizodě 4722 hodin? Pokud ne, tak tedy v seriálu pěkně žvaní a je vlastně jedno v tom cokoli hledat, když je to nakonec stejně všechno jinak, ne?

#3 Blackhand47XD #4 téčko171
13.12.2015 | 18:44:20
Blackhand47XD

#2 lopee: Will zemřel při záchraně Simmonsové, když utíkali k portálu a ten Inhuman ho ovládl.

webmaster
13.12.2015 | 18:55:43
téčko171

#2 lopee: Jde o to, že zlikvidoval tu fyzickou schránku, to se taky počítá. Navíc kdoví, třeba se na jaře s Wardem ukáže, že přecijen část „duše“ (nevím, jak jinak to nazvat) hostitele pořád ještě žije, což by pak znamenalo, že Fitz kus Willa skutečně zabil. Ale to se spíš asi jenom chytám stéble, že pravý Grant Ward tam pořád ještě nekde je, nejspíš to tak vůbec nebude.

webmaster
13.12.2015 | 18:57:51
Kalam

prej nastrčil pár brouků do hlavy, podařený vtípek, jestli to byla narážka na Warda :)

#6 Hurley
13.12.2015 | 19:02:10
Hurley

#5 Kalam: Nebyla… ale teď už je!

webmaster
13.12.2015 | 19:05:59
paule

Opět pěkný postřehy Warbiont pobavil a ta poslední věta taky :)

13.12.2015 | 19:15:17
deadpool

ward podle me bude furt ward jenom ja nevim zlejsi ??? de to vubec :D tak jako tak za 5 dni star wars nemuzu se dockat :D

13.12.2015 | 19:17:26
Ratemus

Hydra se celá staletí snaží otevřít portál protože fanaticky touží po tom toužit housence :-D

13.12.2015 | 19:32:51
dbar

Raději mi vysvětlete, jak se zombieWard dostal portálem na Zemi, když portál byl otevřený jen 61 vteřin. Po otevření portálu celkem 45s trvalo Fitzovi zabití Willa, dalších 20s Coulsonovi boj s Wardem a pak 90s jeho zabitía a běh k portálu. To už máme 2 minuty. A až poté nastal čas pro housenku, aby se doplazila na kopec k mrtvému Wardovi, „oživila“ ho a dosprintovala k portálu.

#14 terari
13.12.2015 | 19:43:51
Liss93

Myslím, že Malick brzy zalituje nápadu otevřít portál a pozvat „Hydráka“ do našeho světa. Ward (víceméně mrtvý), ještě pořádně zatopí. Ale vadilo mi Jemmino zoufalé vyhlížení Willa, místo aby byla ráda, že jsou Fitz s Coulsonem v pořádku. A Fitz jí nic vysvětlovat nemusí. Chtěl zabít nepřítele, a kvůli tomu musel zničit Willovu tělesnou schránku, kterou „parazit“ využíval. Ale stejně si nemyslím, že to vztah F+S nějak vyřeší- ona bude tesknit, on si to vyčítat. Na nějaký happyend si budeme muset počkat.

#28 mike2
13.12.2015 | 19:54:49
funik

Ja si myslím že nakoniec to bude Lash vs Warbiont. A očakávam scénu v štíle Godzili ako Coulson zahlási „Let them fight“.

13.12.2015 | 20:07:34
el_stepak

Ke druhému odstavci: když v osmé epizodě ukazovali FitzSimmons vývoj znaků Hydry, tak u toho byl vždycky letopočet – nejstarší byl ze 4. stol BC znak dnešní Hydry, z něj se pak vyvíjely kozlí lebky a pak i raketa kterou měl Will na skafandru.

#16 Hurley
13.12.2015 | 21:13:14
terari

#10 dbar: to by mě taky zajímalo když Fitz říkal už nemáme čas a kdyby to stihli na poslední chvíli tak zrovna v tu chvíli kdy odešli vylezla ta housenka :D a než by se vůbec doplazila k Wardovi tak bych řekla že to trvalo tak 5 minut protože byl dost daleko :D

13.12.2015 | 21:15:48
deadpool

jo no simonsova me tim taky nastvala – je mozny ze warbiont si dokazal otevrit portal sam :D pac je ward tak silna entita ze spolu s zizalou dokazi portal otevrit :D

13.12.2015 | 21:17:19
Hurley

#13 el_stepak: Jo, ale furt to byl ten beran, Hydra to byla vzhůru nohama. Takže vyloženě hydří symbol musela ta skupina mít ještě mnohem dřív, tzn. na samým začátku. A teď k tomu zas zacyklila.

webmaster
13.12.2015 | 21:25:46
herriete Lébl.

Ten symbol na té planetě který měl zobrazovat onoho, pro další návaznost, „chobotničku“ by mohl být docela dost jednoznačný a mohl by zobrazovat právě toho tvora jež se očividně zabydlil v hlavě a vystrkuje chapadla. Navíc mám takové divné tušení ohledně Joeyho, že by mohl přejít na temnou stranu síly.

#18 Hurley
13.12.2015 | 21:43:52
Hurley

#17 herriete Lébl.: Potom, co se vrhnul před Daisy, aby ji nezastřelil padouch (a když tehdy ještě nevěděl, že na sobě ty kulky roztaví)? Proč myslíš?

#20 herriete Lébl.
webmaster
13.12.2015 | 22:01:41
lukasss

zabúdate že tam bola Daisy, a hovorila: čas už vypršal (pri tom portály) takže to mame zrejme brať ako samozrejmosť že ho udržiavala otvorený, a potom odpadla. No a Warbiont to zrejme stihol. :) :)

13.12.2015 | 22:15:15
herriete Lébl.

#18 Hurley: Zpátky v Chaos theory, když se bavil s Andrewem a mluvil o tom jak by mohl stavby v mžiku vystavět, nebo je v mžiku strhnout´jen lusknutím prstu a že je zbraň. Navíc mi připadá jak člověk, kterého by mohli snadno zmanipulovat, takže by doslovně nepřešel na temnou stranu, ale byl by jí zneužíván.

#21 Hurley
13.12.2015 | 22:28:43
Hurley

#20 herriete Lébl.: To o tom boření mělo jen vyprovokovat Andrewa, ale sám Joey to podle mě nemyslí zle. Spíš si naopak uvědomuje rozsah svý síly a je odhodlanej využívat ji k dobru. Že by se z Joeyho měl stát padouch, toho se nebojím. Spíš mi ale něco říká, že do konce série zařve.

#22 herriete Lébl.
webmaster
13.12.2015 | 22:32:08
herriete Lébl.

#21 Hurley: Taky si myslim že zaklepe byčkorama, ale po Closure, kdyby měla terč na zádech hromada lidí, hlavně vedlejších postav typu Joey nebo Malick.

13.12.2015 | 22:42:35
Ratemus

myslim že druhá polovina bude jistě směřovat k Civil war ale to je jasný chci tím říct že určitě začně vystrkovat růžky Zemo, alespon by to bylo dobré a taky si myslím že v dílech které se budou odehrávat současně s Civil war bude v seriálu Fury a Hill protože ti nebudou ve filmu…Malick je sice vysoko v Hydře ale nad ním je prostě ještě Zemo

#28 mike2
13.12.2015 | 23:04:23
Roberto13

U Simmonsovej sa imho začnú riešiť nejaké psychické problémy. Veď ona vypustila Lasha, iba aby sa ochránila a teraz má dôvod cítiť sa zodpovedná za každého, koho Lash zabije. Tých Inhumans vo vnútri sme ale nevideli a nič o nich nevieme, takže…

13.12.2015 | 23:52:45
Darw

Nedá mi se neotřít o možnost, že v úniku „housenky“ má nechtěně prsty i Coulson – po opakovaném shlédnutí epizody mi připadá, jako by onen Inhuman (housenka) k němu promlouval skrze halucinaci Rosalind – a tím ho i manipuloval. Nejprve tím, aby se po pádu na planetu vzbudil a zapojil se do znovuotevření portálu (Inhuman mohl hrát na více stran – bylo by mu v podstatě jedno, skrze jakou skupinu se dostane skrze portál, důležité bylo znásobit šance), a pak během doražení Warda – Willova „schránka“ byla zničená Fitzem, další hostitelská mrtvola nebyla v dohledu – Coulson mu ji (spolu s další manipulační vzpomínkou na Rosalind) mohl připravit. Že Inhuman dokázal lézt lidem do hlavy, už víme, proč by to nemohlo být tímhle způsobem? Každopádně očekávám, že skrytá scéna úniku z Mavethu se ještě objeví. Skrytých uzlů a návazností v příběhu mají Agenti víc než dost – myslet si, že by něco nemělo v budoucnu „háček“, by bylo dost naivní – i ten pohled Coulsona v závěrečné scéně nebyl úplně OK…

#26 meetsa
14.12.2015 | 13:53:12
meetsa

#25 Darw: Ten pohled mi přišel taky divný, přišlo mi, že se na sebe dívají s Fitzem stejným pohledem – jakoby společně něco viděli nebo byli společně ovládnuti, nevím. Vize Roz a velmi příhodné zabití Warda byly také podezřelé.

14.12.2015 | 14:53:56
azoxid

Fitz Willa jako nezabil ani náhodou – jednak se k tomu přiznal Warbiont a jako že Fitz pak střílel jen do mrtvýho těla ? To prostě není vražda. Jinak ten chrám hydry bych chtěl mít na zahradě, vypadá libově !

14.12.2015 | 15:45:53
mike2

#11 Liss93: Poprvé mi taky připadalo, že hledá Willa, ale když jsem si tu scénu pouštěl podruhé, už mi tak jednoznačná nepřišla. Spíš bych řekl, že je to schválně natočené tak, aby se nedalo říct, koho hledala a koho chtěla vidět (asi oba, ale otázka je, koho víc).

#23 Ratemus: Podle mne nemá Hydra tak jednoznačnou organizační strukturu. Spíš mi připadá, že si každý z těch šéfů hraje na vlastní triko a jen když se objeví někdo dostatečně silný, dokáže si podmanit ostatní a nasměrovat celou Hydru pro svou agendu. A i pak se tam stejně mohou vyskytnout nějaké skryté frakce, které si hrají svou vlastní hru. Řekl bych, že to je jediný způsob, jak skloubit dohromady to, co o poslání Hydry tvrdí Malick, se vším, co jsme viděli doposud (v seriálu i filmech).

14.12.2015 | 17:46:41
HOUND

…mám jen dotaz…co to říká (v angličtině) Hunter…když vysvětluje jak S.H.I.E.L.D. funguje Joeymu......plán se podělá, přijdeme s novým plánem…?

#30 mike2
14.12.2015 | 20:13:13
mike2

#29 HOUND: „We make a plan, plan turns to rubbish, we make a new plan. Oh, just to be crystal clear, this is the part where plan turns to rubbish.“ – Místo „we“ je tam možná „you“, je to dost nezřetelné. (V titulcích je jednou „you“ a jednou „we“.)

#31 HOUND
14.12.2015 | 20:43:22
HOUND

#30 mike2: dík :)

14.12.2015 | 21:36:41
Lopt

No a co ta ruka na konci? Proč si ji sebou Warbiont přinesl? Ovlivňují toho symbionta Wardovi myšlenky natolik, že dál touží po pomstě na Coulsonovi, nebo mel treba v té ruce Coulson nějaká přístupová tentononc, které bude moct Hydra využít? To jen taková další úvaha… Taky mi ty pohledy na konci nějak neseděli. Mě ale vic zaráží, jakto, že entita která dokáže zničit svět, neumí najít poklop na vlastní planetě, pod kterým má sváču s kterou hraje na schovku už x let?

15.12.2015 | 6:56:56
Retyus

Trochu jsem pátral a planeta Maveth není v komiksovém univerzu Marvelu a to znamená že si s ní můžou dělat úplně cokoliv a může tam žít cokoliv co jsme nikdy neviděli. To je trošku škoda když už toho Marvel vymyslel tolik. Prvně jsem myslel že to je nějaký symbiont podobný Venomovi ze Spider Mana. Nebo nějaký jeho druh. A nevím jestli se to řešilo, ale kdo nebo co Jemmu přeneslo na Maveth? A jakto že je ji to chytlo a přeneslo? A proč hned nezabilo/ využilo/ prostě něco místo nechat na poušti. A jak se DeathWard dokázal dostat na Zemi?

15.12.2015 | 7:42:55
kohy11

A nemůže ta tajemná postava být náhodou zosobněná Smrt? Usuzuju tak jednak z jednoho jejího ztvárnění jako kostlivec v černém hábitu, a jednak i to slovo Maveth prý znamená v překladu smrt.

15.12.2015 | 11:01:55
15.12.2015 | 11:03:55
TheDanielss

Jelikož se dost řeší ta Jemma tak jsem si řekla že to tu napíšu :-D četla jsem rozhovor s Whedonem a ten o tom mluvil tak, že nikdo vlastně neví jestli se šla dívat po Willovi nebo Fitzovi,každopádně ale Fitze taky neviděla, spatřila ho až když se otočila a podle jeho slov si oddechla že je Fitz v pořádku ale zároveň si taky uvědomila že Will to nezvládl… Jemma mi v tomhle nepřišla špatná, i když někdo tvrdí,že neměla s návratu Fitze nijak radost já tam vidím přesný opak..

15.12.2015 | 14:21:18
deadpool

jen jestli na ni marvel pravo :D pac deadpool ma opletacky se smrti a patri foxu :D ale smrti je asi vic verzi

#38 jh666
15.12.2015 | 14:25:00
jh666

#37 deadpool: Do Smrti je hlavně zamilovaný i Thanos, takže v právech bych problém neviděl

15.12.2015 | 14:27:12
Ratemus

se smrtí má více společného právě Thanos než Deadpool.....ale máš pravdu

15.12.2015 | 16:17:38
deadpool

prave vim i o thanosove uchlce vsecko znicit aby se dostal smrit do kalhotek :D tak snad se fox a marvel podeli :D :D Pac deadpoolova interakce se smrti byva vzdy vtipna ( treba v deadpool 2 by se mohla objevit :D

15.12.2015 | 19:38:35
Ratemus

no nejlepší je komiks Deadpool vs Thanos

#42 Starfish
15.12.2015 | 20:04:09
Starfish

#41 Ratemus: Squirrel Girl vs Thanos je lepší :D

překladatel
16.12.2015 | 0:36:51
Rebellcz

Může mi někdo vysvětlit, proč se Will prostě nedokulhal k portálu a na místo toho se nechá ošetřit od Fitzse. To si „Will“ myslel, že si Fitzs bude myslet, že má jen vysoký práh bolesti nebo co :D

#44 mike2
16.12.2015 | 4:02:41
mike2

#43 Rebellcz: Možná chtěl „přesednout“.

16.12.2015 | 16:57:22
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy