Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody 4,722 Hours

Postřehy z epizody 4,722 Hours

Postřehy z epizody 4,722 Hours

Konečně jsme se dočkali odpovědí na otázky, které nás intenzivně sužovaly od finále druhé řady. Tedy nejen kam Jemmu Simmons přemístil onen záhadný Monolit, ale jak tam po celou tu dobu přežívala? Bohužel, zodpovězení těchto otázek se neobešlo bez vyřčení několika nových.


43 0
1.11.2015

Dnešní postřehy budou o něco kompaktnější, než jak tomu bývá obvykle. Než abychom se totiž na střídačku museli věnovat hned několika skupinám postav a jejich dějovým linkám, v rámci epizody 4,722 Hours se zaměřujeme na linku jednu jedinou, a to věnovanou Jemmě Simmons během jejího půl roku stráveného na neznámé pusté planetě… Jak pustá ale ve skutečnosti je?

Co tady nesedí

V epizodě 4,722 Hours můžeme najít hned několik věcí, které tak úplně nesedí. Než ale začneme ke všem z nich vymýšlet konspirační teorie, je třeba si uvědomit, které z těchto podivností nám skutečně mohou poskytnout vodítka k odhalení dalšího příběhu, a které jen vedou do slepé uličky.


Vezměme si například Willa, novou postavu představenou v této epizodě, se kterou se Jemma na této planetě setkala. Dillonu Caseymu, představiteli Willa, je dnes 32 let (doslova předevčírem měl mimochodem narozeniny). Pokud by měl být tedy Will, který je na planetě uvězněn 14 let, stejně starý, znamenalo by to, že se na ni dostal, když mu bylo 17 nebo 18, což je, i kdybychom mu k dobru připočetli třeba dalších pět let, samozřejmě naprostý nesmysl.

Než ale začneme spekulovat o tom, že kvůli Willově nesedícímu věku tato postava něco skrývá – například že vlastně není skutečný nebo že ona planeta zpomaluje stárnutí, je třeba si uvědomit, že tohle všechno by napadlo asi i Jemmu, která se nad Willovým věkem přitom nijak nepozastavuje. Právě u této otázky proto musíme hledat vysvětlení jiné, konkrétně že producenti prostě Jemmu museli spárovat s nějakým pěkným hercem, který nebude zas o tolik starší než ona. A nic víc v tom hledat už asi není třeba.

Will vs Smrtelné zlo

Jsou tu ale přitom i jiné otázky, které na předvídatelnou produkci už hodit nemůžeme. Třeba to, jak se Willovi po 14 let daří schovávat a utíkat před oním tajuplným zlem, zatímco zbytek jeho týmu je dávno mrtvý, to už opravdu docela smrdí. V tomto ohledu by přitom mohla být klíčová samotná scéna, ve které Will vysvětluje, jak o svůj tým přišel.

V konkrétních záběrech tu vidíme, jak Will ve skafandru na planetu dorazil (přičemž Will až podezřele silně zdůrazňuje, že se na celou planetu i s vybavením dostal jako první) a jak na něj potom jeden z bývalých kolegů útočí sekerou. Zajímavé na tom ale je, že když Will zmiňuje skok ze skály a uhoření zbývajících dvou členů týmu, to už nám žádné flashbacky neukáží a musíme tak věřit jen Willovu slovu. Nelze proto vyloučit, že vědec, který na Willa zaútočil, se před ním jenom snaží bránit, aby neskončil jako ostatní, kteří mohli zemřít Willovou rukou.

Při tom všem by zároveň bylo moc jednoduché říct, že Will je prostě skrytý padouch, a to už jen proto, že fanoušci vztahu Fitz – Simmons by ho tak mohli z milostného trojúhelníku jednoduše vyšoupnout. Vzhledem k tomu, že Jemma s Willem dobrých pět měsíců žila, je ale velmi nepravděpodobné, že by se jednalo o záporáka, který by ji celou tu dobu vodil za nos (navíc i závěrečná scéna tohoto dílu nás má přimět s Willem soucítit). Jaká je ale alternativa?

Je možné, že ono zlo, které Will v průběhu epizody zmiňuje, ho nějakým způsobem ovládá. Mohlo ho ovládnout hned jak vstoupil na planetu (možná právě proto se zlo na konci epizody zhmotní ve skafandru NASA?) a později ho přinutit zabít ostatní členy jeho týmu. To by sice vysvětlovalo chybějící flashbacky i to, jak mohl Will na planetě přežít, i tahle teorie má ale svoje mezery. Pokud totiž Willa dokáže ovládnout zlo, proč tak neučinilo během vší té doby, kdy je s ním Jemma? A proč nejdříve oběma brání planetu opustit, aby mu pak při zápolení s Willem proklouzla Jemma?

Pokud by ale tato teorie byla alespoň částečně pravdivá a zlo by například Willa mohlo ovládat jen někdy, nabízí se tím zajímavý námět do budoucna. Že až(/pokud) se Fitzovi a Jemmě skutečně podaří Willa zachránit a dostat zpátky na Zemi, mohl by Will ono tajemné zlo přinést nevědomky v sobě.

Je však otázkou, zda ono zlo z planety skutečně chce odejít – či pokud zlo a ona planeta nejsou jednou a tou samou věcí – jako to platí například pro vědomou planetu Ego z původních příběhů Marvel Comics. Víme, že s tímto zlem jsou spojeny písečné bouře a dokonce i změny terénu (když se 30metrový kaňon změnil na 100metrový). Je tedy klidně možné, že když zlo v epizodě nabylo fyzické podoby, jednalo se pouze o iluzi. Proč by ale vědomá planeta měla být lákána lidskou krví? A proč, jak trefně podotkla Jemma, portálem napříč staletími procházeli stále noví a noví lidé, jako by šlo o rituální oběti (vzpomeňme například na úvodní scénu z druhé epizody třetí řady)?

Otázek a teorií je ještě spousta, mimo jiné třeba i to, že onou planetou je komiksový Hel, jedna z Devíti říší, upřímně tomu ale sám nevěřím a tuto myšlenku bych v budoucnu rozebral, jen pokud by ji začala podporovat nějaká nová fakta. Pokud jste se tedy těšili na dnešní postřehy v očekávání nějakých odpovědí, bohužel vás zklamu. Epizoda 4,722 Hours nám sice nabídla spoustu nejrůznějších vodítek, které by nás mohly zavést bezpočtem směrů, právě proto ale potřebujeme víc informací, než budeme schopni vyřknout konkrétnější ortel. Snad se jich tedy dočkáme už brzy…

FOTO: ABC

Diskuze /33

RasTik

Mě by třeba zajímalo, jak dopadl Willův výstřel, jestli se mu třeba ono zlo v „lidské“ podobně podařilo nějak zasáhnout a může to mít vliv na další pokračování nebo jen další „falešná“ stopa. Třeba se stane „pánem“ planety on. Déle si myslím, že teorie dostat on zlo na zemi nemusí být úplně zlá, protože sám Asgarďan Randolph se portálu a oné planety bál a trval na zničení toho portálu. aby se z oné planety nemohl nikdo dostat na zemi. (Pokud už někdy vysvětlil proč se ho bojí a pod. omlouvám se paměť vynechává :D)

#8 nowas
1.11.2015 | 18:29:41
paule

Bylo by to zajímavé kdyby se to zlo dostalo na Zemi ale upřímně nemyslím že by se to teď hodilo. záporáků pro tuhle sérii už máme dost (Ward/Lash/a teď nám mají představit ještě dalšího, teda předpokládám že to bude záporák)

1.11.2015 | 18:46:16
Big_Boss

Trochu mi to přípomíná koncept 6. série LOST. V poslední sérii se dozvídáme, že Smoke Monster / Falešný John Locke (v tomto případě Zlo nebo co to je) se chce dostat z ostrova / planety. Určitě by se to nějak dalo rozvést. I když jsem byl také toho názoru, že planeta bude určitě Ego, tak nemyslím, že by zrovna MARVEL mohl tuto „postavu“ využít, nepatří Ego stejně jako SIlver Surfer nebo Galactus pořád pod FOX? Proto si myslím, že nápad s nějaký démonem nebo něco podobnýho co by mělo být to Zlo, smrt nebo jak to říkají je reálnější.

#4 pozitkar #21 Elhonzo
1.11.2015 | 19:07:57
pozitkar

#3 Big_Boss: No tak to přejmenujou, když můžou být „žezlem vylepšení“ místo „x-meni“, nebude to planeta Ego, ale třeba … Lego? :-D

#23 strihoun
1.11.2015 | 19:12:57
Liss93

O Marvel Universu toho moc nevím, a tedy ani o planetě Ego, ale napadlo mě, jestli se planeta neživí zoufalstvím trosečníků. Nikdo z předchozích průzkumníků nepřežil. Je otázkou, jestli se zabili sami nebo jestli je donutila „Smrt“. Možná jí ale došlo, že když je zabije, tak se to příliš nevyplatí a že by se jí spíš hodil stálý přísun energie. A když se tam objevila skupina astronautů, tak toho využila. Ve všech probudila šílenství, zabila je a jednoho si nechala. Možná vycítila, že je psychicky nejodolnější (zbraň za těch 14 let nepoužil, to už chce velkou emoční odolnost) a že ho může využít. Deptá ho, živí se jeho paronoiou a beznadějí. A najednou se objeví Jemma. A její zdroj energie (Will) už není tak zničený. Takže jim dopřeje pohled na otevřený portál, ale než stihnou poslat zprávu, tak jej zavře. V tu chvíli má 2 silné zdroje zoufalství a beznaděje. Jenže Will a Jemma se do sebe zamilují a negativní emoce se změní na opačnou, kterou planeta ani v nejmenším nepotřebuje. A tak se rozhodne ty dva rozdělit. Protože když Will přijde o milovanou ženu, tak zase propadne depresi a ona se na něm pořádně nakrmí. (asi je to blbost, ale jen mě to při bilancování nad dílem napadlo)

#6 Halbi
1.11.2015 | 19:39:57
Halbi

#5 Liss93: náhodou,mně se to líbí. A něco do sebe to taky určitě má ;)

1.11.2015 | 19:43:19
Scarity

Mě taky napadlo, jestli to nebude Hel, když se to objevilo v Thorových vizích, tudíž bude v Ragnaroku, a Asgarďan se toho portálu bál. Ale je fakt, že mi nesedí to s tím skafandrem na konci, takže Ego nebo nějaká planeta ovlivňující emoce a hlavu je asi pravděpodobnější.

1.11.2015 | 20:04:31
nowas

#1 RasTik: to bylo proto že on se bojí všech portálů které vedou pryč ze Země))

jak jsme viděli v druhé epizodě tak byla ta „oběť“ ozbrojená.. tak mě napadlo že to byl test a Will by jím mohl projít protože se mu podařilo zabít zhmotněné zlo (a mohlo by mu to dát nějakou/nějaké schopnost/i).. a jak řekla Ťai-jing monolit znamená smrt, že by to byl test na lovce Inhumans? :-D

#10 RasTik
1.11.2015 | 20:11:09
Denko069

Vďaka Bohu, že ste tu nepridali fotku tej svine v tom astronautskom obleku :D

1.11.2015 | 20:19:12
RasTik

#8 nowas: No rozhodně není špatná teorie, ale nějak časově, když byla Simmonsová ještě na Planetě už se Lash na scéně objevil. Lash se proměňuje v člověka, nedělá si porty na jinou planetu, takže tohle asi nebude ono. (Pokud si to myslel Will=Lash, pokud ne, omlouvám se) :D

1.11.2015 | 20:36:38
sFík

Já bych ten věk herce taky vůbec neřešil. Vezměte si Melindu, ta taky v reálu není žádná mladice, tak jako je prezentována v seriálu, tuším i tu se o ní v tomto kontextu psalo :)

#12 Hurley
1.11.2015 | 21:08:27
Hurley

#11 sFík: V seriálu sem zatím nenarazil na nic, co by nasvědčovalo tomu, že Melinda má být nějak znatelně mladší než Ming.

#20 sFík
webmaster
1.11.2015 | 21:28:16
Rebellcz

btw, nedrží ten „Astronaut“ v ruce meč ?

#14 Degas10
1.11.2015 | 21:31:22
Degas10

#13 Rebellcz: Ano drží a okolo zápěstí má řetěz. btw: Není tam pak slyšet výstřel?

#15 azoxid
1.11.2015 | 22:36:39
azoxid

#14 Degas10: To byla ta poslední kulka, kterou měl v pistoli Will. Ten se pak při východu slunce kouká na prázdnou zbraň (a zahazuje jí).

#18 Degas10
1.11.2015 | 23:49:18
Giskard

díl se mi líbil a užil jsem si ho. Ale kdybych chtěl vypadat jako hnidopich, tak bych tam našel spoustu dalších nejasností. Planeta vysušená na troud – a najednou na ní jezírko s pitnou vodou (a s jedlou potvorou). Jsou na ní i příhodné klacky, ze kterých má Will už předem připravenou klec pro zajatce. Jemma na začátku vydrží 100 hodin bez vody a je stále celkem svěží… Ostatně celou dobu si na planetě udržuje make-up, účes a bělostné zuby. Fitz vynalezl super baterii, která vydrží půl roku nabitá v mobilu používaném jako diktafon a přehrávač videí s oslavou narozenin.

2.11.2015 | 0:25:33
Mikey Curling

Se vším souhlasím :D co se týká Willova věku, řekla bych, že na tý planetě prostě nestárnete :) a jestli to je Hellheim? to si nemyslím, protože v jednom z dílů v 1. sérii (když muž, kvůli té dívce neustále povoluje šrouby až to jednou vybouchne a on zůstane mezi dvěma světy) byl Hellheim vidět(přišla na to Jemma po ,,zvětšení" výbuchu) a šlo o ,,ohnivou" planetu/svět Myslím, že by mohlo jít o již zmiňovanou planetu Ego nebo nějakou ,,podřadnější" planetu Kree (ti přeci samotný monolit poslali ne?) zajímalo by mě, zda-li by tohle místo reagovalo stejně i na Skye popř. jiné Inhumans

#26 JeziDan
2.11.2015 | 0:32:20
Degas10

#15 azoxid: Jo ale do koho střelil do astronauta? :D

#27 azoxid
2.11.2015 | 7:08:08
TheDanielss

Když se dobře podíváte tak ten, kdo chytil Jemmu do pasti, tak ji v té díře zavřel někdo ve skafandru. Byl to teda Will v obleku nebo ta „smrt“? Na druhou stranu pak ji už věznil Will tak to možná není tak podstatné… Ale stejně mi to vrtalo hlavou :D

2.11.2015 | 7:40:07
sFík

#12 Hurley: Aha, tak to jsem si to asi nějak vsugeroval :D

2.11.2015 | 9:11:54
Elhonzo

#3 Big_Boss: Ego se poprvé objevil v komiksu s Thorem. Takže teoreticky by na něj Marvel měl mít práva.

2.11.2015 | 10:44:59
Snoopy dog

Mě by spíš zajímalo kam zmizely ostatní náboje. Přece jenom jich měli mít 15? a nejspíš jeden nebo dva zásobníky k tomu.

#24 Epsik
2.11.2015 | 12:49:19
strihoun

#4 pozitkar: myslim, že to už je taky zabraný :-)

2.11.2015 | 12:52:29
Epsik

#22 Snoopy dog: To jsem si taky říkal.. :) Přece tam nestřílel jen tak.. Jedna možnost by mohla být že se snažil zastřelit ono zlo…

#33 Snoopy dog
redaktor
2.11.2015 | 14:03:34
Noui

Mě hlavně zajímá proč to zlo je jen v „bezletové zoně“ pokud se nepletu :) co když jen něco chrání

2.11.2015 | 14:44:42
JeziDan

#17 Mikey Curling: Nemyslím si, že ten svět co byl vidět v prví řadě je Hel, spíše to je Muspelheim, svět ohně. A ani tahle planeta nebude Hel. Pokud vycházím ze severské mytologie (nevím jak je to u Marvelu) Hel by mělo chladné a ponuré, což mi tato planeta nepříjde. A hlavě je to svět mrtvých, takže by tam uečitě nebylo tak prázdno.

2.11.2015 | 21:27:54
azoxid

#18 Degas10: No, přijde mi to dost pravděpodobné. Jemma na astronauta čuměla jak na zjevení, zatímco Will jí říkal, že je to iluze a že je to to „to“ ( :-D ). Aby jí to nepronásledovalo, zkusil to střelit poslední kulkou..

2.11.2015 | 22:10:46
Starfish

Na comicvine je v diskuzi pár zajímavých poznámek.

Zaprvé, to že se na planetě Will ocitl právě v roce 2001 není náhoda ale odkaz na film 2001: Vesmírná odysea. Také jména ostatních tří astronautů odkazují na postavy z dalších scifi filmů a seriálů Austin – Steve Austin – 6 Million Dollar Man Brubaker – Charles Brubaker – Kozoroh 1 Taylor – George Taylor – Planeta opic

Tohle napsal uživatel JohnSmith a mě to dává docela pěkný smysl, takže proč se o to nepodělit, že jo. ;)

Co když Thanos v hledání způsobu jak zapůsobit na svou milovanou Smrt narazil v Impériu Kree planetu plnou života, učiněný ráj, planetu, která dokonce začala sama vykazovat vlastní vědomí? A nebyl by to Thanos kdyby se na ní nerozhodl okamžitě ten život vyhubit jako pozornost pro svou lásku. Vědomí planety se ale odmítlo tak lehce vzdát. Smrt Thanosův dar přesto přilákal. Kree chtěli planetu studovat, ale protože by nejspíš poté co Thanos udělal nedovolila aby se cokoli přiblížilo cokoli na její orbitu vyrobili Monolit a použili hvězdy k zaměřování pozice na povrchu místo toho aby přiletěli v lodích. Poté co Kree na povrchu planety uviděli samotnou Smrt, opustili výzkum, ale ve strachu z ní Monolit nezničili, místo toho ho odeslali tak daleko jak jen mohli, na bezvýznamnou planetu jménem Země. Inhumans věděli, že by je Monolit zničil protože jediná informace kterou o něm měli byla, že vede ke Smrti, stejně jak bylo napsáno na pergamenu co získal Fitz.

Smrt nejspíše ani nechce lidem přímo ublížit ale pouhá její přítomnost stačí k tomu, že lidé zešílí a spáchají sebevraždu. Když konfrontovala Simmonsovou a Willa, snažila se na sebe vzít pro ně povědomější podobu, tohle se jí teda rozhodně nepovedlo, ale pokus se cení. Proto je Simmonsová celá pošahaná, přestože planeta sama nic neudělala.

A poslední věc, protože se ve svém neúspěšném pokusu o zalíbení se Smrti Thanos pokusil zabít celou planetu, pojmenovali ji Kree po jeho Egu.

#29 totti
překladatel
2.11.2015 | 23:10:46
totti

#28 Starfish: Pekná teória :D Ale nechce sa mi veriť, že Smrť použijú v seriáli namiesto filmu alebo ju predstavia v seriáli a následne filmy budú musieť ju akceptovať. Ak sa teda vo filmoch objaví

3.11.2015 | 0:07:09
Junience08

Jak tu někdo naznačil s těma 9-ti planetama, mám takové tušení, že to je Niflheim, to je svět mrtvých a duchů. Kde nevychází slunce, avšak byl jsem překvapen na konci, že najednou bylo Slunce a světlo. Že by za to mohl ten neznámý (duch) zlo, který posedl Willa a pak nechal vyjít Slunce???

#32 mike2
4.11.2015 | 1:26:38
mato1326
  1. Tá planéta musí mať určite niečo spoločné s Kree, prečo inak by na ňu vytvárali portál.
  2. Na čo potrebujú Kree portál, keď majú lode?
  3. Na čo potrebujú Kree portál na takto pustú planétu? Mňa napadá jediná vec a to priestor na experimentovanie. Je to bezvýznamná planéta, super izolovaná so stálou klímou. Vynikajúce miesto na robenie experimentov, resp. testovanie alebo stavbu nejakej experimentálnej stanice. Tá smrť čo sme videli, by nemusela byť vôbec smrť ale mohol by to byť nejaký bezpečnostný alebo testovací systém, ktorý testuje výsledky ich experimentov, resp. ochraňuje planétu pred náhodnými votrelcami.

V tomto prípade by to bolo ideálne miesto kde Kree vytvorili inhumans, otestovali ich tam a tý čo sa osvedčili posielali portálom na Zem na ďalšie testovanie etc. A inhumans by z toho miesta mali logický strach, pretože by mali zakorenené, že ten portál vedie na miesto, kde takpovediac šlachtili tým, že slabých zabili pri testoch a silných nechali.

Dobre by to zapadalo do súčasnej dejovej línie.

BTW: tiež ma napadla planéta typu Ego

4.11.2015 | 15:05:40
mike2

#30 Junience08: Podle rozhovoru mezi Jemmou a Willem byl ten východ slunce očekávaný, ale naprosto vzácný jev, který ona předpověděla a kvůli tomu se tam byli na něj podívat na pól – s tím, že nejbližší další má být až za 18 let. Možná právě východ slunce byl tím, co zahnalo Zlo a zachránilo Willa.

4.11.2015 | 18:34:36
Snoopy dog

#24 Epsik: Nebo kolegy.

7.11.2015 | 12:07:08
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy