Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody A Wanted (Inhu)man

Postřehy z epizody A Wanted (Inhu)man

Postřehy z epizody A Wanted (Inhu)man

Ve třetí epizodě třetí řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. s názvem A Wanted (Inhu)man jsme se sice nedočkali žádných odkazů na komiksy nebo propojení s filmovým Marvelem, o zajímavý posun událostí a vývoj postav ale nouze rozhodně nebyla. Tak se do toho pusťme.


40 0
18.10.2015

I Lincoln má své dny

Přestože Lincolnova minulost před jeho odchodem do Ráje k ostatním Inhumans pro nás byla až doteď záhadnou, už během druhé řady jsme se dočkali hned několika náznaků toho, že úplně růžově si předtím asi nežil. V jedné epizodě Lincoln například zmínil, že utíkal od svého života, v jiné mu zase Gordon připomínal, jak ho s Ťia-jing zachránili ze svízelné situace.

Takové náznaky můžou samozřejmě znamenat leccos, od závažnější rodinné krize až po drama způsobené třetí stranou. Právě proto je natolik zajímavé, že se Lincolnovým stínem minulosti ukázalo být něco tak, nadneseně řečeno, běžného. To, že je Lincoln alkoholik, nás sice nepřivádí k žádným novým odhalením, které bychom si mohli spojit s dosavadním příběhem, rozhodně ale stojí za zmínku už jen proto, o kolik je díky tomu Lincolnova postava najednou zajímavější.


Lincoln totiž už není jen zhrzený mladík, co přišel o ideály, které mu vštípila Ťia-jing. Nyní se jedná o postavu s daleko dospělejšími problémy. Můžeme předpokládat, že Lincolnovo pití je úzce spojeno s objevením jeho schopností, zároveň nám ale pomáhá více tuto postavu pochopit. Lincoln byl kvůli svému alkoholismu v minulosti zřejmě už mnohokrát obtíží a nebezpečím pro své okolí – čehož je zabití doktora Arzta jeho rukou už jen tragickým vyvrcholením – a proto se snaží svoje jednání vynahradit a pomáhat lidem, což je dost pravděpodobně také důvod, proč se stal lékařem.

Tato epizoda nám ale zároveň silně naznačila, že Lincoln za své pití skutečně viní své schopnosti a dědictví Inhumans. Je tedy docela paradoxní, že nehledě na to (nebo snad právě proto?), jak si jdou teď po krku Lincoln a Mack, v podstatě jsou si velmi podobní. Oběma jde totiž o bezpečí jejich blízkých a oba si velmi dobře uvědomují, jaké nebezpečí představují Inhumans.

Ve dvou se to lépe táhne

Zajímavého zvratu jsme se v epizodě A Wanted (Inhu)man dočkali i v rámci problematiky organizace A.T.C.U., jejímž vyřešením nám seriál Agents of S.H.I.E.L.D. opět dokázal, jak se jeho vyprávěcí prostředky neustále vyvíjí. V rámci televizního seriálu typu Agentů by moc diváků asi nepopuzovalo, že ve třetí řadě se vlastně jen opět recykluje téma znepřátelené organizace, kterou jsme viděli už v podání Hydry, americké armády nebo druhého S.H.I.E.L.D.u. Zato ředitel Coulson si tuto spojitost uvědomil naopak moc dobře, pročež se rozhodl vystoupit ze začarovaného kruhu a s A.T.C.U. spolupracovat.

Ono konec konců taky není důvod předpokládat, že by Rosalind Price skutečně měla být zápornou postavou, a právě tato epizoda nám spíše umocnila onen pocit, že se jedná o jakousi alternativní verzi Coulsona (i s vlastním žihadlem). Spolupráce obou týmů by tedy teoreticky mohla fungovat a pokud by tuhle dvojku navíc doplnil i generál Talbot, mohly by se stávající problémy kolem Inhumans a Wardovy nové Hydry konečně dávat do pohybu. Z našich dosavadních zkušeností už ale zároveň bohužel víme, že zas až tak jednoduché to ve výsledku určitě nebude.

Musíme zpátky, Kate Bobbi

Lincolnovo pití nebo kamarádíčkování Phila s Rosalind ale na epizodě A Wanted (Inhu)man rozhodně nebylo to nejzajímavější, stejně jako to nejspíš není ani důvod, proč čtete tyhle postřehy. Tento díl se totiž opět točil hlavně kolem Jemmy Simmons a jejího návratu k týmu po záhadném několikaměsíčním přežívání na mimozemské planetě.

Napříč celou epizodou můžeme u Jemmy Simmons sledovat ukázkové příznaky posttraumatické stresové poruchy. Bojí se světla, neboť na oné planetě byla buďto pořád tma, anebo Jemma tmu záměrně vyhledávala kvůli bezpečí, a děsí se ostrých zvuků, což opět podporuje domněnku, že na oné planetě musela bojovat o přežití, držet se v naprostém tichu a naslouchat každému zvuku, které by mohlo značit blížící se nebezpečí.

Zatímco ale tyto zvukové i vizuální vjemy po jejím návratu Jemma vždycky ustála, nakonec se zhroutí Fitzovi v náručí při pohledu na červené víno během jejich tak dlouho plánované večeře. Motiv důležitosti krve jsme u Jemmy mohli sledovat už v prvním dílu třetí řady, kdy si panicky zakrývala krvavou ránu blátem. Tím se opět nabízí možnost, že ať už Jemmu na této planetě pronásledovalo cokoliv, mohlo ji sledovat třeba po pachu krve.

S tím vším, co jsme si tu teď napsali, ale tak nějak nedává smysl, proč by se Jemma na tu planetu sakra chtěla vracet. První možností je, že se chce postavit svým démonům a zastavit to, co ji na této planetě pronásledovalo. Je taková možnost ale vážně pravděpodobná? Na takové myšlenkové pochody je totiž stále příliš brzy, obzvlášť když Jemma sama vidí, že jediné spojení mezi Zemí a onou planetou už bylo přerušeno. Jaká jiná vysvětlení se nám ale nabízejí?

Inu, těžko říct. Je možné, že si Simmons ze svých zážitků odnesla silnější duševní poruchu, než si kdokoliv uvědomuje, a je teď pro ni přijatelnější vrátit se na onu planetu, než se znovu integrovat do normálního života. Zároveň ale pamatujme taky na to, co říkala Bobbi: že na oné planetě objevili pouze flóru, žádnou faunu. Je tedy možné, že Jemma byla vystavená nějakým psychotropním vlivům a její PTSD je tedy spíše sérií abstinenčních příznaků, což by vysvětlovalo, proč se chce na planetu také vrátit.

Upřímně, teorií je spousta, a dokud nám seriál nepodá trochu víc informací, o moc moudřejší asi nebudeme. Pokud ale máte svou vlastní teorii, určitě se s námi podělte v komentářích.

FOTO: ABC

Diskuze /23

Ondrama

Já si spíš myslím,že se tam chce vrátit pro někoho, koho tam potkala. Nikdo neví jak tam plyne čas tak proč by to nemohl být např. někdo z minulosti?

18.10.2015 | 18:18:56
Jemily

Jenom tenhle seriál mě může nasrat po pěti sekundách co ho zapnu ( a přetočím na konec :D ) Já hlavně doufám že Jemmu nenechají jít a opravdu nechápu proč tam chce jít. Ta teorie že chce „zabít“ to co ji pronásledovalo je podle mě blbost. No nevím uvidíme jak se to vyvine…

18.10.2015 | 18:26:16
Anckrst

Veľmi sa mi páčilo, že sa Jemma musí „adaptovať“ na pozemskú gravitáciu a atmosféru atď (väčšina sci-fi seriálov pokiaľ viem moc neberie do úvahy, že môžu platiť iné zákony na rôznych planétach). Čo sa týka jej návratu späť podľa mňa môže byť, že tam objavila niečo čo môže S.H.I.E.L.D.u pomôcť v boji (možno nejaká zbraň, alebo osoba ako bolo zmienené v texte). Ale ako bolo napísané teórií je mnoho a musíme byť len trpezliví a tvorcovia nám to snáď vysvetlia :)

18.10.2015 | 19:04:05
Oveckoun

Je nějaká možnost, že Jemma není Jemma? Klon, kopie atd..?

#5 Valada06
18.10.2015 | 19:06:58
Valada06

#4 Oveckoun: Bál jsem se, že něco takového budou naznačovat celý díl, ale nakonec nic… Není ale všem dnům konec.

webmaster
18.10.2015 | 19:13:56
téčko171

„Tato epizoda nám ale zároveň silně naznačila, že Lincoln za své pití skutečně viní své schopnosti a děditství Inhumans.“

A doktor Arzt! Já si říkal, že je mi ten chlápek povědomej…

webmaster
18.10.2015 | 19:43:36
Ansy

Ta první možnost, že se Jemma chce vrátit, aby zabila, to co jí honilo, je podle mě blbost. Jemma nikdy nebyla takhle násilná. Jedinkrát, kdy se tak zachovala bylo, když se pokusila v druhé sérii zabít Warda. Myslím si ale, že tam pořád nebylo řečený všechno. Protože v prvním díle Jemmu podle mě určitě něco honilo, ale když tam S.H.I.E.L.D nenašel nic kromě flory (tedy kytek), tak co ji tam mohlo honit? Myslím, že nám tam pořád chybí něco důležitého. Nějaká důležitá informace nebo tak něco.

18.10.2015 | 19:45:12
dbar

Mě zaujal způsob, jakým si Lincoln uvědomil, že má v ruce štěnici (vzpomínka na to, že ho Mack chytil za ruku) a způsob, jakým se jí zbavil (kromě toho že věděl přesně kde je, tak divné že zkratovaný el. přístroj v ruce nezpůsobuje zdravotní problémy).

18.10.2015 | 20:08:53
dbar

A k tomu, že na té planetě objevili jen flóru? Kdy na to objevování měli čas, když portál byl otevřen jen chvíli a celou dobu se věnovali záchraně Jemmy?

#13 Piere
18.10.2015 | 20:10:49
Emiel

Podľa mňa jej vadili hlavne vibrácie z mobilu a tých prístrojov.

18.10.2015 | 20:12:34
Tamon

Někdo se tu zapoměl zmínit o Hunterovi a May :)

#12 Jemily #18 Hurley
18.10.2015 | 20:57:06
Jemily

#11 Tamon: Pravda :D Hunter mě hrozně děsil :D

18.10.2015 | 21:02:09
Piere

Mně se líbí ta teorie o psychotropních látkách, i když mi přijde málo pravěpodobná. protohle mám ale tvoje postřehy tak rád :D

#9 dbar: Tak já to pochopil tak, že měli nějaký vzorek, který se přenesl při uzavření portálu a zůstal mezi rozpadlým monolitem :)

18.10.2015 | 21:23:49
ArianaG

Jsem jediná která zaregistrovala polibek Lincolna a Daisy ? Ty dva spolu vidím od té doby co se tam objevil ..:)

#16 Jemily #18 Hurley
redaktor
18.10.2015 | 21:42:20
paule

Já se furt nemůžu zbavit dojmu že když tam přišla tak jí někdo našel, uvěznil a vyslýchal a řekl jí o inhumans a že je musí zastavit nebo jak je zastavit. Jemma jim utekla ale teď po svém návratu si uvědomuje jak nebezpeční jsou a chce se vrátit pro něco co by jim pomohlo. I když kdyby to tak bylo tak by to nejspíš řekla už když se jí ptali co na té planetě bylo

18.10.2015 | 22:08:46
Jemily

#14 ArianaG: Jediná nejsi ale z nich mám zatím takový neutrální pocit. Čekat se to dalo ale já nevím no :D Ještě na instagramu to jejich párové jméno : Skincoln. Ale pořád lepší pár než ,Skyeward' na to už mám alergii.

#17 Historic
18.10.2015 | 22:17:23
Historic

#16 Jemily: Linsy 8-)

webmaster
19.10.2015 | 0:45:49
Hurley

#11 Tamon: #14 ArianaG: Je třeba chápat rozdíl mezi obsahem epizody a postřehama z ní. O Lincolnovi a Daisy a Hunteroi a May bych neměl co napsat mimo to, co jsme všichni v tý epizodě stejně viděli, takže je sem nějak tlačit by bylo prostě úplně zbytečný.

webmaster
19.10.2015 | 7:09:28
McFanda

Já si myslím, že je důvod předpokládat, že Rosalinde není rozhodně kladná postava. Vždyť v epizodě Laws of Nature bylo vidět středisko kde Inhumans řežou na kusy a zkoumají, to mi zrovna kladné nepřijde. Podle mého názoru proběhlo to spojení proto, že sehraje důležitou roli v událostech po Civil War.

#20 Historic #21 Hurley
19.10.2015 | 21:52:46
Historic

#19 McFanda: Jako mohli samozřejmě lhát, ale sami to zdůvodňovali tak, že je už nacházeli vykuchané.

webmaster
19.10.2015 | 23:20:40
Hurley

#19 McFanda: To byla pokud vím jen márnice s mrtvolama, který našli po Lashovi. Nikdo tam nikoho neřezal.

webmaster
20.10.2015 | 8:29:15
Ondrama

A i říkali, že nikoho živého zatím nenašli.

21.10.2015 | 20:07:49
sokol

Díky za hezký odkaz na Leslieho, Hurley.

22.10.2015 | 13:57:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy