Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody Chaos Theory

Postřehy z epizody Chaos Theory

Postřehy z epizody Chaos Theory

Přestože jsme se v již sedmé epizodě třetí řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. s názvem Chaos Theory dočkali alespoň dočasného uzavření dějové linky okolo Lashe, před ředitelem Coulsonem a jeho týmem i nadále vyvstávají stále nové a nové hrozby. Jaké konkrétně?


42 0
15.11.2015

Postřehy k epizodě Chaos Theory můžeme začít jedním krásným malým oslím můstkem, který nás (ze strany tvůrců dost možná i záměrně) přenese až k palčivé otázce profesora Andrewa Garnera a jeho přeměny v nelítostného Lashe. Když totiž Andrew v této epizodě střelí agentku May oblbovákem a chce ji dostat ze zařízení S.H.I.E.L.D.u, ukryje se s ní v opuštěné administrační budově Culverovy univerzity. Univerzity, na které svého času pracoval i doktor Bruce Banner v rámci svého výzkumu záření gama… A všichni tu dobře víme, kam tento výzkum také vedl.

Doktor Bruce Banner a profesor Andrew Garner toho mají zdánlivě dost společného. Oba si cení lidského života a tak jako Banner, i Garner tvrdí, že by nikdy nechtěl nikomu ublížit. Přesto však zatímco Bruce Banner se od začátku své tragické proměny snaží svoje běsnící alter ego uklidnit a najít pro sebe lék (v prvních Avengers se dokonce dozvídáme, že Banner se několikrát pokusil i o sebevraždu), Andrew v sobě Lashe zřejmě nijak nepotlačuje a naopak se jeho jednání snaží omlouvat. A právě v tom je ten hlavní problém.


Andrew si totiž s Brucem Bannerem ve skutečnosti ničím podobný není. Přestože epizoda Chaos Theory nám předkládá možnost, že jeho postupná proměna v Lashe Andrewa připravila o rozum, zároveň se od Lincolna dozvídáme, že se tato proměna i neustále vyvíjí a na svém počátku tedy nemohla mít na takové intenzitě. Andrew však přesto okamžitě po proměně své tajemství dokázal před ostatními dokonale skrýt a chovat se zcela přirozeně. Tím se tedy opět dostáváme k problému, který vzniká při střetu plynulého vývoje postavy se samoúčelnou snahou o příběhový zvrat. Právě nejnovější díl nám totiž potvrdil, že tento střet se udál i v rámci vývoje samotného Andrewa. A to je prostě zatracená škoda.

Andrewa jsme ale v seriálu každopádně nejspíš neviděli naposledy. Pokud by se tedy pro Inhumans skutečně našel lék (což je zároveň obrovské příběhové téma samo o sobě, které by se mohlo přelít i do filmové Civil War příští rok), je velkou otázkou, zda Melinda May a zbytek S.H.I.E.L.D.u dají Andrewovi druhou šanci a pustí ho znovu k sobě. Ať už to totiž byl původní scenáristický záměr nebo ne, Andrew je nyní v seriálu bohužel předkládán v podstatě jako psychopat, kterému jeho změna v Lashe pouze dala záminku k odemknutí své temné stránky. Sám Lash ale za ní přitom vyloženě nestojí.

Pokud však opustíme problematiku odhalení Andrewa jako Lashe, nabízí se nám ještě jedna zajímavá otázka. Zatímco komiksový Lash se sám vědomě rozhodl, že bude zabíjet ty z Inhumans, kteří si své schopnosti podle něj nezaslouží, seriálový Lash je jakýmsi záměrným terminátorem Inhumans. Pudové vycítění jejich přítomnosti a agrese vůči nim totiž čiší zejména z jeho vlastních schopností coby Lashe. Otázka tedy zní: pokud jsou Inhumans rasou vypěstovanou národem Kree, kteří je v podstatě využívali jako biologické zbraně, proč by zároveň vyvíjeli i bytost, jejímž účelem je zabíjet ostatní sobě podobné? Je v tom nějaký záměr, anebo Kree konkrétní podobu daných schopností prostě nedokáží předvídat (a jedná se tudíž o náhodu)? A dočkáme se na to vůbec někdy odpovědi?

Hydra láká Coulsona na hvězdnou bránu

Než začal ředitel Coulson řešit odhalení ohledně Andrewa, byl s Rosalind Price na cestě na základnu NORAD (ano, ten NORAD), kde se měl setkat s mnoha významnými politiky, včetně prezidenta Spojených států, a probrat s nimi aktuální problematiku Inhumans. V závěru této epizody jsme se však dozvěděli, že Rosalind se ve skutečnosti zodpovídá oné stínové postavě v podání Powerse Boothe a že tak Coulsona logicky láká do pasti… Anebo ne?

Už v minulých postřezích jsme si psali, že Powers Boothe se tři roky před svou rolí v Agents of S.H.I.E.L.D. objevil už ve filmových Avengers jakožto člen Světové bezpečnostní rady. Hlavní otázkou pak tehdy bylo, zda Boothe v Agentech hraje tu stejnou postavu, či nějakou novou. A v tomto díle jsme na to možná dostali odpověď.

Přestože tvůrci rozhodně chtějí, abychom si mysleli, že Rosalind Price je skutečně padouch, minimálně stejně pravděpodobná je i ta možnost, že Powers Boothe i v Agentech stále hraje člena Světové bezpečnostní rady, za kterého ho Rosalind Price také považuje. Jinými slovy je klidně možné, že Rosalind Coulsona do žádné léčky netáhne, protože skutečně věří, že Boothe je legitimním členem politické společnosti setkávající se v NORADu.

Templáři útočí

Po alespoň dočasném vyřešení otázky Lashe se nám v této epizodě možná vyvrbila nová klíčová dějová linie, kterou by mohla být jakási tajemná a po staletí fungující společnost obeznámená s Monolitem. Taková teorie by určitě dávala smysl minimálně pokud si vzpomeneme na flashback z druhé epizody třetí řady, kdy jakási tajemná skupina mužů vysílala do Monolitu stále nové cestovatele, přestože žádný z nich se nikdy nevrátil (nad čímž se pozastavovala i Jemma Simmons během jejího pobytu na planetě).

Rozhodně proto bude zajímavé sledovat, co se z této tajuplné skupinky, která má dost možná pod palcem i samotné NASA, vyvine. Bude se jednat jen o další zločineckou organizaci? Možná. Ale i kdyby tomu tak bylo, pak tato organizace bez povšimnutí existuje už po celá staletí. A proti tomu se i Hydra může jít vážně zahrabat.

FOTO: Marvel Studios, ABC

Diskuze /18

téčko171

Uuuuh, may The Father of Understanding guide us. Strašně mě bere jak se Agenti rozjeli, kolik zajímavých dějových linek rozehráli a hlavně – s žádnou prkotinou se 1 měsíců nemažou, hezky to odsejpá a přitom je zásobní stále plný. Kdo by to byl před dvěma lety řekl, bravo.

#3 paule #13 Historic
webmaster
15.11.2015 | 18:14:02
Belfan

Otázka tedy zní: pokud jsou Inhumans rasou vypěstovanou národem Kree, kteří je v podstatě využívali jako biologické zbraně, proč by zároveň vyvíjeli i bytost, jejímž účelem je zabíjet ostatní sobě podobné? Je v tom nějaký záměr, anebo Kree konkrétní podobu daných schopností prostě nedokáži předvídat (a jedná se tudíž o náhodu)? A dočkáme se na to vůbec někdy odpovědi?

Neodpověděla na tuto otázku náhodou už matka Skye (Daisy)? Že to Kree nedokázali kontrolovat → Inhumas začali pro ně být nebezpeční → Kree projekt Inhumans opustili?

#5 Blackhand47XD #18 m.dak
15.11.2015 | 18:55:24
paule

#1 téčko171: Škoda že Amíci s tím asi nesouhlasí když vidím jak klesá sledovanost :( Já osobně sdílím názor že Agenti se neustále zlepšují a hlavně dokáží i překvapit jako to třeba bylo s Jemmou kterou zachránili velice brzo zatímco v jiných seriálech by jí zachránili 3 min před koncem poslední epizody.

15.11.2015 | 20:02:58
Cap19

Jestli se nám v seriálu neobjevuje utajená říše, ale je to jen moje myšlenka. A také by to souviselo s Cap, ale asi je to kravina.

15.11.2015 | 20:20:13
Blackhand47XD

#2 Belfan: U Inhumans stejně jako u mutantů vznikají schopnosti náhodně.

webmaster
15.11.2015 | 20:29:18
Drticool

Powers Boothe je podle mě viceprezident a chce Coulsona dotáhnout na setkání s prezidentem, kde prezidenta zabijí a schodí to na inhumans s Coulsonem v čele. A voala nová Hydra má nového vysoko postaveného vůdce.

#7 scottt1 #8 el_stepak
15.11.2015 | 20:50:13
scottt1

#6 Drticool: Neni to zla myslienka. A tou inhuman by bola Daisy.

15.11.2015 | 21:11:02
el_stepak

#6 Drticool: Viceprezident si nemyslím, že bude. Navíc už jeden viceprezident se Ellise snažil zabít a to už je klišé :D Ale jinak to je třeba pravda, že se Malick snaží Coulsona očernit před prezidentem a Ward ho chce asi zabít.

Ještě taková maličkost pro Hurleye – v odstavcích pod nadpisem „Hydra láká Coulsona na Hvězdnou bránu“ jsem si všiml dvou překlepů – tři toky a Bowers Boothe.

Jinak opět super postřehy, díky :)

15.11.2015 | 21:57:56
Drticool

Ovšem bylo by mrtě hustý, kdyby je vzali do NORAD a tam jim řekli o hvězdné bráně. Už živě vidím tu scénu. Coulson, Rozalinda a spol sedí v zasedačce z SG1 (ta co je z ní výhled na bránu, teť ovšem zakrytý ocelovým štítem) a najednou tam přijde Oneil s Furym a Fury říká: Dámy a pánové právě jste se stali součástí všehomíra. Přičemž začne ten štít vyjíždět a oni za ním uvidí točící se bránu kam se právě zadává poslední symbol. Hmmmmm

#11 awacs #12 paule
15.11.2015 | 22:47:46
agent thompson

až jednou vyhraju miliardu ve sportce tak to natočíme :D

15.11.2015 | 22:58:37
awacs

#9 Drticool: No jasně, brána bude ta poslední část, která pomůže Simmons se dostat zpět za Willem :D ‪#‎ItsAllConnec­ted :-D

15.11.2015 | 23:13:48
paule

#9 Drticool: bože to by byla paráda a ještě by se tam mohli zastavit oba Thorové :D Jako fanoušek SG a Agentů nevím co víc bych si mohl přát :D škoda že je to úplně nereálné

15.11.2015 | 23:35:33
Historic

#1 téčko171: Přesně, taky mě nepřestávají překvapovat, jak si dávají záležet a umí si s tím pohrát.

webmaster
15.11.2015 | 23:41:55
Ratemus

stejně je president RedSkull

16.11.2015 | 11:33:23
sokol

Hurley, dávám na tebe. S Andrewem je to škoda, ale v díle s tím dokázali naštěstí pracovat tak, že neodešel úplně nelogicky a pro nás se zklamáním. Jeho konec beru, byť jsme přišli o sympatický charakter, ale asi už byl navíc. Přesto s tvými slovy: „…změna v Lashe pouze dala záminku k odemknutí své temné stránky. Sám Lash ale za ní přitom vyloženě nestojí.“ úplně nesouhlasím. Klidně jako psycholog může naopak omlouvat Lashovo chování, které je nyní jeho a on je vlastně rozdvojenou osobností. Navíc mi přišlo, že Lashe také něco spouští (jako Hulka) a nejde o přeměnu jak Andrew chce. Jinak tu nepadlo slovo o Lincolnovi – Andrew o něm řekl, že je v něm cosi temného. Jsem zvědav, zda s tou myšlenkou se bude v seriálu dál pracovat. Děkuji ale za názor na Rosalindu. Závěrečná scéna mne zklamala víc jak Andrew. Takto mám ještě naději, že to nebude větší magořina v pokusu šokovat. K názoru Drticoola. že jde o viceprezidenta: Není nikde řečeno, z koho je rada složena, jak se obměňuje (viz Avengers a druhý CA), zda a jak ještě funguje (od druhého CA si nevybavuji, že by někde figurovala či byla jen zmíněna v dialogu). Takže Powers Boothe může být kdokoliv. O to víc je děsivý jeho vztah k Struckerům.

16.11.2015 | 12:48:27
JeziDan

Lidi nezapomínajte, že nám chybí ještě jeden hlavní vůdce Hydry, ktreý se objení v Civil War: Baron Zemo. Já si myslím, že Malick je pro něj to samé co byl doktor List pro Struckera. Tedy jakási pravá ruka.

#17 Ratemus
16.11.2015 | 15:15:55
Ratemus

#16 JeziDan: taky mě napadlo že pravá ruka Zema bude Malick, ale podle mě to bude spíš Crossbones a nebo ještě lépe by bylo kdyby to byl Grim Reaper jako nová postava popřípadě Taskmaster, který by se mohl objevit i v seriálu doufám…ale kdyby to měl být někdo z politiků a vysokých úředníků aby měl někoho ,,nahoře,, tak je Malick nejlepší varianta.....taky by mě docela zajímalo kdy konečně uvidíme toho Gravitona…mohl by to být klidně další jeden velký protivník Avengers např vyvrcholení fáze 4, na druhou stranu si řikám že v komiksech už z Gravitona udělali takovýho šulina že ho porazil i sám Iron man takže to asi nehrozí

16.11.2015 | 15:35:43
m.dak

#2 Belfan: pokud si dobře pamatuji, v epizodě S02E12: Who You Really Are říká Vin-Tak, že na všech ostatních planetách byl ten Kreeský projekt neúspěšný, takže ho na Zemi zabalili předčasně, nežli dosáhli nějakých výsledků a kdyby zjistili existenci Inhumans, okamžitě by v něm pokračovali.

16.11.2015 | 23:37:50
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy