Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody One Door Closes

Postřehy z epizody One Door Closes

Postřehy z epizody One Door Closes

V patnácté epizodě dru­hé řady seriálu Agents of S.H.I.­E.L.D. s názvem One Door Closes se střetly dvě organizace operující pod názvem S.H.I.E.L.D. a Skye konečně plně odkryla svůj výjimečný potenciál. Jak blízko tyto zdánlivě pouze seriálové události mají k budoucím filmům?


38 0
6.4.2015

Zrození nového S.H.I.E.L.D.u

Napříč epizodou One Door Closes jsme se dočkali i vedlejší dějové linie, která byla flashbackem do dne pádu S.H.I.E.L.D.u, během nějž zároveň vznikl i „skutečný“ S.H.I.E.L.D. Roberta Gonzalese. A vedle několika dalších odkazů na Battlestar Galacticu (i zde je postava Edwarda Jamese Olmose lodním komandérem, který má rovněž svého palubního šéfa) jsme se navíc dozvěděli i pár podrobností o principech, na kterých byl skutečný S.H.I.E.L.D. založen, a zejména o jeho demokratičtějších kořenech.

Udělejme ale v rámci skutečného S.H.I.E.L.D.u menší krok zpátky. Když totiž dáme stranou prvky zrady ze strany Macka a Bobbi a útoku na Coulsonův S.H.I.E.L.D. v poslední epizodě, pořád není úplně jasné, co tvůrci seriálu zápletkou o skutečném S.H.I.E.L.D.u vlas­tně sledují. Jinými slovy proč mezi hrozbou Hydry, šíleného otce Skye a Inhumans vymýšlet další podzápletku a seriál tak skoro až zbytečně překombinovávat?


Z dostupných informací se nám jeví vesměs dvě možnosti toho, co by se zápletkou skutečného S.H.I.E.L.D.u mohlo být dál. První možnost je poměrně krátkodobější a počítá s tím, že Coulsonova i Gonzalesova skupina se nakonec sjednotí (nejspíše v rámci událostí druhých Avengers, kteří nás čekají za necelý měsíc) a z obou týmů se stane jedna o to mocnější organizace, která by skloubila Coulsonovo vůdcovství s více demokratickými prvky Gonzalesovy skupiny. Těžko říct, jak pravděpodobná tahle možnost je hlavně kvůli otázce Bobbi a Macka. Na zrádce už se totiž Coulson naučil být docela háklivý a jen tak je do svých řad asi znovu nepřijme. Budoucí události v seriálu by to však teoreticky mohly změnit.

Na čí straně stojíte?

Druhá možnost je teoreticky taková, že skutečný S.H.I.E.L.D. se zdrží podstatně déle a bude Coulsonovi zatápět až do třetí série, kdy se stane součástí globální zápletky světa Marvel Cinematic Universe kolem takzvané Občanské války. K té seriál směřuje hned v několika aspektech a zmiňovali jsme se o ní i v našich předposledních postřezích. Teď bychom si o ní ale mohli říct něco podrobnějšího.

Otázka takzvané Občanské války, kterou se v roce 2016 bude zabývat film Captain America: Civil War, vychází z komiksové série Civil War z let 2006 a 2007. Ta se točí kolem uvedení nového zákona o registraci superhrdinů, který nařizuje povinnou evidenci všech nadlidí i jejich schopností, které pak v případě nutnosti mohou být i regulovány státem.

(ikonický střet Captaina Americy s Iron Manem v komiksové sérii Civil War; FOTO: Marvel Comics)

Kolem tohoto zákonu pak vzniknou dva stěžejní tábory. Skupinu obhajující zákon vede Tony Stark, který v neevidovaných nadlidech vidí hrozbu (což ho ve světě filmových Avengers také povede k sestrojení Ultrona jakožto neutrální globální ochrany), za skupinou proti tomuto zákonu pak stojí Steve Rogers, který si z druhé světové války až moc dobře pamatuje, kam podobné evidence a regulace vedou. Klíčovou postavou, která uvízla přesně mezi těmito dvěma tábory, je v komiksech Spider-Man, což je také důvod, proč se jeho nové inkarnace dočkáme i ve světě Marvel Cinematic Universe.

Seriál Agents of S.H.I.E.L.D. nepřímo nahodil téma Občanské války už několikrát. Nejzjevnější spojitost můžeme hledat v záznamech nadaných jedinců S.H.I.E.L.D.u, kam byla v epizodě One of Us zařazena Skye. Velmi důležitým aspektem tohoto tématu jsou pak i Inhumans, kteří tvoří vlastní tajnou uzavřenou společnost a jakmile se o nich dozví veřejnost, bude je automaticky považovat za hrozbu.

A s dalším dílkem do skládačky budoucí Občanské války přichází i „skutečný“ S.H.I.E.L.D. Roberta Gonzalese. Během posledních dvou epizod nám byly zhruba načrtnuty základní principy této organizace, tedy především transparentnost vůči zákonu i vlastním agentům a rozdělení moci mezi skupinu několikačlenné rady. Pokud by pak právě tento S.H.I.E.L.D. setrval na scéně, jistě by ve výsledku v rámci své transparentnosti podpořil zákon o registraci superhrdinů a postavil se tak na stranu Iron Mana, zatímco Coulsonův S.H.I.E.L.D., který operuje ze stínů a stojí a padá na rozhodnutí svého ředitele, by doplnil řady Captaina Americy.

(Steve Rogers a Tony Stark si moc nepadli do oka už
na začátku prvních filmových Avengers; FOTO: Marvel Studios)

Tohle všechno má ale jeden malý zádrhel. Film Captain America: Civil War bude ve světových kinech uveden v dubnu 2016, což je za rok. Pokud má tedy skutečný S.H.I.E.L.D. hrát roli v událostech, které tento film představí (či které mu mají bezprostředně předcházet), proč byl v seriálu uveden už nyní a co se s touto organizací bude dít celý následující rok?

S velkou mocí…

Nakonec nesmíme opomenout ani příběhovou linii se Skye, která se poprvé setkala s Gordonem a v závěru epizody s ním odešla takříkajíc vstříc svému osudu. Jak jste si jistě všimli, v této epizodě jsme se navíc dozvěděli pár zajímavostí i o samotném Azylu, tedy chatě, ve které Skye setrvávala, a kterou zjevně postavil sám Bruce Banner, aby se v ní naučil potlačit a ovládat své alterego Hulka.

To hlavní kolem Skye se však událo až v závěrečné scéně celé epizody, kdy se její schopnosti konečně projevily se vší parádou. V minulých postřezích jsem vznesl otázku, jaké asi mají nové rukavice pro Skye vedlejší účinky, že kolem nich agentka Simmons a ředitel Coulson dělají takové cavyky.

Tehdy se zdálo, že tyto rukavice by ve snaze potlačit její schopnosti mohly Skye nějakým způsobem ublížit. Opak se však ukázal být pravdou, když jsme v závěru poslední epizody zjistili, že tyto rukavice mají v podstatě stejnou funkci jako ty komiksové, tedy centralizovat a lépe ovládat schopnosti Skye. Coulson i Simmons tohle zřejmě dobře věděli, avšak zatímco Simmons se těchto „vedlejších účinků“ obávala, Coulson důvěřoval Skye, že s touto novou mocí bude, přesně podle filozofie strýčka Bena, schopná naložit zodpovědně.

Jinými slovy místo toho, aby schopnosti Skye omezil, dal jim pouze správné nasměrování. A právě tím se Coulson posunul o další krok blíž k táboru Captaina Americy a zároveň dál od všech regulací a evidencí nadaných jedinců.

FOTO: ABC

Diskuze /20

komja

Už teď se těším na další díl :D

6.4.2015 | 18:18:22
Gogina

Sakra já taky a moc. :D

6.4.2015 | 18:31:10
tomsn40

Kdo ne :D

6.4.2015 | 18:38:55
samuelo12

ta Skye :)

6.4.2015 | 18:40:28
dufijack4

díky za další skvělé postřehy :)

6.4.2015 | 19:15:13
Nicoolkafr

Nejsem si jistá, ale pokud si dobře pamatuji, tak ty rukavice si Skye sundala. Takže podle mě mají tlumící účinek a bez nich dokázala to, co předvedla na konci.

#7 Hurley
6.4.2015 | 19:20:43
Hurley

#6 Nicoolkafr: Ano, Skye si ty rukavice sundala, ale dokud je měla na sobě, tak to podle mě pomáhalo „zaostřovat“ její schopnosti – proto hned potom, co si je sundala, mohla dělat ty vrtule v umyvadle (to by nikdy předtím nedokázala). Tohle jediný alespoň teda podle mě vysvětluje ten rozhovor Coulsona a Simmons v předminulý epizodě, kdy se Simmons bojí tohohle dopadu na síly Skye, ale Coulson se to rozhodne risknout.

#10 Nicoolkafr #11 Nicoolkafr
webmaster
6.4.2015 | 19:37:09
Michelle84

Mne sa tá „vrtula“ v umyvadle páčila :D to bolo super tá scéna s tou tlakovou vlnou v lese ale bolo omnoho lepšia :D ale jak vždy, vedľajšia postava zranená, hlavná postava bez škabanca :D typické som zvedavá jak zareaguje Skye ked sa dozvie že v tom „azile“ je aj Reina

6.4.2015 | 20:24:44
Tamon

Mimochodem, je úplně jasný, že by se Coulson přidal ke Captainovi. Vždyť je to jeho best fan.

6.4.2015 | 20:45:46
Nicoolkafr

#7 Hurley: Já si myslím, že jí k tomu pomohl právě ten Gordon, když jí řekl, že s tím dokáže velké věci. Že se má zaměřit na ty vibrace a ona to pak zkusila (s tou vodou). Naopak když si nasadila ty rukavice, tak volala Simmonsové, že je jí trošku mdlo. Každopádně určitě se to brzy dozvíme, rozhodně jsem nezamýšlela tento názor napadat, jen jsem se svěřila s vlastním. Přijde mi totiž, že Jemma se cítila provinile, tak by mi nesedělo, že by jí vlastně pomáhala. Spíš Skye chtěla vrátit do „normálu“.

#16 Hurley
6.4.2015 | 21:27:01
Nicoolkafr

#7 Hurley: I když zároveň souhlasím, že by Jemmu mohl Coulson přesvědčit a Skye s těmi schopnosti aspoň takhle pomoci. Pěkně se to rozjíždí, líbí se mi Marvelácký záměr boj „dobra proti dobru“, to tady ještě nebylo ;)

6.4.2015 | 21:33:27
herriete Lébl.

Díky za postřehy, skvělá práce. Líbí se mi hlavně ta teorie ohledně Civil War, protože jak jsem koukala,tak lidi ze „skutečného“ SHIELDU jsou takříkajíc alergický na lidi se schopnostmi(Gon­zales, Calderon). Navíc by mě zajímalo co se stane s May, Fitzem a Simmons. Samozřejmě že je Fitz pošle k šípku a May nápodobně, ale u Simmons nevím,potom co předvádí od smrti Tripa. Navíc nevím jak to taky bude s Bobbi, tak je sice věrná „skutečnému“ SHIELDU, ale potom co se stalo na konci,kdy po Sky šli s ostrými,i když jim říkala že mají používat jen oblbováky, se mi zdála otřesená a to by ji mohlo nalomit a mohla by se přidat ke Couslonovi.

#14 Michelle84
6.4.2015 | 23:24:39
azoxid

Mimochodem ten trik s vodou skutečně lze provést, stačí mít kameru s vhodným framerate a vystavit vodu zvuku o specifické frekvenci. https://www.youtube.com/watch?…

#15 Michelle84 #17 qqwetiqewq
7.4.2015 | 0:49:42
Michelle84

#12 herriete Lébl.: v tom momente som to pochopila tak že Bobbi bola skôr otresená zo Skye než z toho že po nej jej kolega strieľal ostrými. Keď videla tú spúšť naokolo si skôr myslím že ju už nebude chcieť chrániť ale pôjde proti nej

7.4.2015 | 8:15:11
Michelle84

#13 azoxid: lol :D žeby si aj v Agents týmto inšpirovali? :D

7.4.2015 | 8:18:46
Hurley

#10 Nicoolkafr: Jenže Skye s tou vodou nezamýšlela nic dělat, respektive nesoustředila se na to, protože by jí Gordon něco řekl. Stalo se to tak nějak samo od sebe.

webmaster
7.4.2015 | 9:33:17
qqwetiqewq

#13 azoxid: Absolutne awersome :O :-D

7.4.2015 | 16:27:49
Albertos

Hele, a když už jsme u těch SW…, a co kdyby ten Gonzalesův tým měl být pravý shield, a Coulsonův by symbolizoval ty Secret Wariors. Vždyt když už by Fury měl někoho vést, tak spíš Phila než „původní shield“. I pomocí toho pomocníčka (nebo jak se mu říká). Když věděl, jak to dopadlo ten původní shield, tak se z něj radši stáhnul a založil s pomocí Coulsona něco „na vlastní pěst“…

7.4.2015 | 21:36:08
Deonord

Ta scéna v lese byla nejlepší z celé 2. řady. Doufám, že se podobných dočkáme více. ;)

7.4.2015 | 21:58:56
Barnaby

keď sa tam objavila Hulk-ova päsť tak mi to celé s tým domčekom prišlo nejaké známe a potom ako som si prečítal ten odstavec o „naučiť sa ovládať svoje schopnosti (Benner/Hulk)“ my svitlo :D som si spomenul na záverečnú chatrč z The Incredible Hulk: http://vignette4.wikia.nocookie.net/…ision/latest?… … i ked táto chatrč kde je Sky „asi určite“ nebude tá „Hulk-ová“

8.4.2015 | 1:10:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy