Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody One of Us

Postřehy z epizody One of Us

Postřehy z epizody One of Us

Ve třinácté epizodě druhé řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. s názvem One of Us jsme se vedle smrtonosné skupinky komiksových padouchů dočkali i řady komiksových a filmových narážek a odkazů, které si tu dnes v tomto článku hezky probereme.


29 0
23.3.2015

Ve čtyřech se to lépe táhne

Už v epizodě Aftershocks se Calvin Zabo zmiňoval o tom, že by se mohl opět spojit s některými svými starými známými ze záznamů nadaných S.H.I.E.L.D.u, aby řediteli Coulsonovi trochu zatopil. A přesně to se v epizodě One of Us také stalo a my se tak mohli setkat hned s několika klasickými komiksovými superpadouchy. Pojďme si je tedy jednoho po druhém představit,

Karle Faye Gideon jsme se zmiňovali už v naší novince o jejím obsazení. Na této postavě je však zajímavé, že v komiksech nemá žádné zvláštní schopnosti ani morbidní zbraně (například v podobě břitev srostlých s prsty). Čím však seriálová Karla zůstala proti té komiksové věrná, je ona minulost s násilným přítelem – v komiksech respektive manželem.


(ukázka speciální komiksové obálky k epizodě One of Us; FOTO: Entertainment Weekly)

S komiksovou Karlou se dvakrát střetl Daredevil. Poprvé jako Matt Murdock, kdy ji chtěl před jejím manželem uchránit u soudu (avšak ona za svým mužem ze strachu stála), a podruhé, o sedm let později, kdy Matt, tentokrát už jako maskovaný hrdina Daredevil, Karlu před jejím násilným mužem skutečně zachránil. Dál už však bylo co se Karly týče už jen ticho po pěšině.

Další na našem seznamu je silák Francis Noche, který má ze světa komiksového Marvelu asi nejblíže k postavě Francise alias Ajaxe. Ajax byl ranař a vymahač, který pracoval pro doktora Emryse Killebrewa v jeho laboratoři v rámci Projektu X, ze kterého vzešli například Wolverine nebo Deadpool. I sám Ajax byl skrze tento projekt „vylepšen“, kdy doktor Killebrew snížil jeho práh bolestivosti a navýšil jeho sílu a rychlost.

Po skončení experimentů dostal Ajax pifku na některé ostatní pacienty Projektu X, což se mu nakonec stalo osudným. Přestože se mu totiž chvíli dařilo zatápět Deadpoolovi, znalci komiksů jistě dobře ví, že zabít tohoto (anti)hrdinu není jen tak (vlastně to nejde vůbec) a pod drnem tak nakonec skončil právě Ajax.

(komiksový Ajax; FOTO: Marvel Comics)

Asi nejzajímavějším nově představeným padouchem v této epizodě byl David Angar, který svým hlasem dokázal uspávat lidi i ostatní živé bytosti ve svém okolí. Angarův komiksový původ je velmi podobný tomu seriálovému – i zde jeho schopnosti vychází z pozemského experimentu (přestože vznikal za pomoci jistých mimozemských prvků), jeho síly jsou zde však zároveň mnohem silnější.

Hlas komiksového Angara totiž lidi neuspává, nýbrž jim vštěpuje silné halucinace. Tak se Angar mohl postavit takovým hrdinům jako Daredevilovi, Black Widow nebo Iron Fistovi. Angar brzy zemřel během bankovní loupeže, jeho tělo však získal baron Zemo a v rámci speciálních pokusů z něj vytvořil jedinečnou bytost z „ryzího zvuku“ jménem Scream. Scream byl v podstatě nezranitelný, nepotřeboval jíst ani spát a vzduch vyžadoval pouze k vlastnímu šíření (jako to platí pro každý zvuk), v podstatě se ale jednalo o bezmyšlenkovou bytost, jakýsi čistý extrakt Angarových schopností bez Angara samotného.

Počítačový génius Wendell Levi na žádnou komiksovou postavu kupodivu neodkazuje (alespoň tedy ne přímo), stejně tak jako ani nájemný zabiják John Bruno, se kterým jsme se na pár vteřin setkali v zadržovacím zařízení S.H.I.E.L.D.u, než ho uzemnila Mockingbird. Zato jsme se v této epizodě dozvěděli něco zajímavého o Doktorovi – respektive jsme si potvrdili to, že seriál skutečně těží z jeho komiksové předlohy, kdy si svou nadlidskou sílu přivodil sám skrze sérii experimentů ve stylu doktora Jekylla a pana Hydea.

(komiksový David Angar; FOTO: Marvel Comics)

„Skutečný S.H.I.E.L.D.“

Tak už sakra konečně víme, pro koho to Mack a Bobbi pracují? Inu, možná ještě ne. Možná jsme to ale naopak věděli už v rámci epizody minulé. Už v předchozích postřezích jsme si totiž psali, že tímto „skutečným S.H.I.E.L.D.em“ by mohla být skupina Secret Warriors, kterou v komiksech vedl Nick Fury. A epizoda One of Us tuto teorii nejen že nevyvrací (a ani nenabízí žádnou teorii jinou), ale v ní představené logo „skutečného S.H.I.E.L.D.u“ do jisté míry opravdu připomíná logo komiksových Secret Wariors. V jednom základním aspektu se však tyto dvě organizace nejspíš přece jen budou lišit.

Stejně jako komiksoví Secret Wariors, i ti seriáloví stojí na Nicku Furym. Zatímco však v komiksech Fury tuto skupinu přímo vede, ve světě filmového Marvelu nejspíš ani neví o jejich existenci. Z toho, co Mack v závěru epizody One of Us říkal Hunterovi, se totiž zdá, že tato skupina stojí jen na tom, co si myslí, „že by Fury chtěl“, ale sám Fury s ní nemá nic společného. To by pak vysvětlovalo i to, proč Bobbi a Mack potřebovali získat Coulsonova Pomocníčka, ke kterému by Fury sám měl přístup jistě i jinak.

Přestože ale Bobbi ani Mack nejspíš nebudou záporné postavy (sic Mackův závěrečný monolog byl skoro až padoušský), „skutečný S.H.I.E.L.D.“ se ve světle těchto skutečností stává o to nebezpečnější organizací. Zjevně totiž nestojí na žádném opravdovém vůdcovství, nýbrž na demagogii a teoretizování o tom, „co by asi chtěl Fury“, přičemž zároveň ignoruje samotné Furyho rozhodnutí dát do čela S.H.I.E.L.D.u Cou­lsona. Ten s nimi proto jistě nebude mít nijak snadné pořízení, jak se ostatně můžete přesvědčit i v traileru na příští epizodu.

(srovnání loga „skutečného S.H.I.E.L.D.u“ a loga
komiksových Secret Warriors; FOTO: ABC, Marvel Comics)

Postřehové střípky

Na závěr už jen několik dílčích postřehů. V epizodě One of Us jsme se setkali s exmanželem agentky May, který zmínil Bahrajn, právě kde se z agentky May stala ona slavná Kavalérie. Dodnes však nevíme, co přesně se v této akci přihodilo a co po ní agentku May natolik změnilo. Její exmanžel to ale zjevně ví…

Další menší postřeh se týká speciálních sáder, které dala agentka Simmons na konci epizody Skye. Tyto sádry odkazují na speciální rukavice, skrze něž mohla Quake (komiksová Daisy Johnson) filtrovat a koncentrovat své seismické vlny. Zatímco však komiksová Quake byla proti svým schopnostem imunní, pro Skye jsou poměrně nebezpečné a proto má seriálová verze těchto rukavic mnohem praktičtější a relativně i uvěřitelnější funkci.

Ve finální scéně epizody// One of Us// jsme se opět setkali s Gordonem, teleportujícím se zástupcem Inhumans, jenž v této scéně i poměrně trefně vyzdvihl charakteristiku Inhumans komiksových. Nejen že se totiž jedná o uzavřenou společnost, která na sebe nechce nijak upozorňovat, ale zároveň je to i banda pěkných xenofobů, která se vidí nadřazeně vůči jakýmkoliv jiným bytostem na Zemi (pročež Gordon Doktorem jakožto „pokusným králíkem“ opovrhuje).

(komiksová Quake a její speciální seismické rukavice)

Úplně na konci epizody Gordon zmíní, že rozhodnutí o Doktorově osudu není na něm. Tím naznačuje, že Doktora zřejmě vezme za svým vůdcem. A přestože my zatím nevíme, kdo by tímto vůdcem mohl být, nabízí se otázka: Co kdyby to stále byla matka Skye? Ano, matku Skye zabil a vykuchal Daniel Whitehall, nezapomínejme však na její schopnosti regenerace. A stejně tak jako se v budoucnu nejspíš vrátí i sám Whitehall, mohla by se vrátit i samotná matka Skye. Co myslíte?

A úplně na závěr ještě jeden malý poznatek, který se mi do dosavadního textu nějak nepodařilo vtěsnat. Celou epizodu One of Us nejen že provází téma „přirozeně nadaných“ a těch, jimž zvláštní schopnosti vnukla věda, ale i samotné téma katalogizování lidí se zvláštními schopnostmi, které skrze záznamy nadaných po celé dekády prováděl S.H.I.E.L.D. Právě ona morální otázka evidování lidí a jejich schopností v této epizodě je totiž jakousi první vlaštovkou toho, o čem bude třetí filmový Captain America na motivy komiksové série Civil War, který nás v kinech čeká příští rok.

Diskuze /22

bukajik

Paráda super postrehy :-) Diky za ne . Niektore veci boli pre mna novinka

23.3.2015 | 13:04:52
Misfits

Perfektní! Moc děkuji! :)

23.3.2015 | 13:36:21
komja

No jo @Hurley zase nezklamal :D

23.3.2015 | 13:44:14
nereus

Mne to pride, ze SHIELDS zase chysta podu pre Avengers. Tam predsa budu Quicksilver a Scarlet witch a evidentne sa tam toto nejako bude riesit. Par tyzdnov pred tymto filmom sa v SHIELDS neriesi nic ine len Inhumans a pod. (no ved ako to v zavere Hurley pise sam…). Cize podla mna je to priprava prave na Avengers. Civil War je este daleko.

#7 redwing19
23.3.2015 | 14:54:33
BLHikachu

Skvělý postřehy jako vzdy x'3 Chyběla mi tam jen jedna maličkost a to jak se agentka May a Andrew nakonci epizody bavili krom jiného o te fotce co má A. na stole… a jak řekl že tam má ‚ji‘ a ze mel svuj důvod proc tenkrát opustil SHIELD … a taky o stavu Sky a napadlo me… bylo by možný aby meli dceru? Ktera by zemřela v ramci Bahrajnu nebo něco podobného? Je to jen takovej můj postřeh ale rozhodne by to vysvětlovalo proc nechtěla spatky do terénu, nebo proc tak nesnáší to jméno… no nevim ^^'

#8 Hurley #9 Hurley
23.3.2015 | 14:56:20
deadpool

super postrehy jako vzdy lepsi nez samotna epizoda :D btw diky ze o me mluvis tak hezky :D

23.3.2015 | 14:58:38
redwing19

#4 nereus: No celkovo jak budu Avengers prepojený s týmto príbehom sa fakt teším, asi to nebude film len o ultronovi… a jak sa vlastne dajú zase dokopy, a bude to pod SHIELD, alebo nie?

Na Civil War, Hurley narážal na to katalogizovanie…

23.3.2015 | 15:42:43
Hurley

#5 BLHikachu: Pochopil sem to tak, že má novou ženskou, a že „ona je ten novej důvod“, proč kašlat na SHIELD. Dcera to nebude, protože May by si ji pak nespletla s přítelkyní (tak dlouho rozvedení nebudou) a jejich děcko podle mě taky ne, to do tý fotky nesedí.

#17 mike2
webmaster
23.3.2015 | 16:34:02
Hurley

#5 BLHikachu: Každopádně ten nápad, že by May v Bahrajnu přišla o dítě, se mi líbí, ale podle mě to nebude sedět. Tohle byla akce SHIELDu. Jak by se tam připletlo její dítě? O tom by minimálně Coulson navíc podle mě věděl.

#10 mv1998 #19 BLHikachu
webmaster
23.3.2015 | 16:35:50
mv1998

#9 Hurley: Dítě tam s sebou určitě netahala, to mi nesedí. Spíš se mohlo stát, že tam potratila, když už se bavíme o tom dítěti. Ale zase je otázka, zda by ji těhotnou pustili do akce.. No nechejme se překvapit :) snad nám to někdy objasní.

#12 Hurley
23.3.2015 | 16:55:53
Elhonzo

A ještě jeden postřeh Mayin manžel pracuje na stejné univerzitě jako Betty Ross . A také je to rodiště jistého zeleného goliáše .

23.3.2015 | 17:27:54
Hurley

#10 mv1998: V tom proč se z ní stala Kavalérie bude nejspíš něco úplně jinýho, ale tady tahle teorie se mi líbí. :)

webmaster
23.3.2015 | 18:16:18
Tamon

HAIL HYDRA

23.3.2015 | 18:27:07
Roxon

Na Civil War sa vazne neskutocne tesim.

23.3.2015 | 19:07:52
Ryen

Postřehy jak vždy super – jako komiksového neznalce mě vždycky udiví, jakou práci si tvůrci seriálu dají s propojením s komiksovým světem a nebýt postřehů, tak bych o tom vůbec nevěděl a ztrácelo by to hloubku. ;) Co se týče toho novýho SHIELDU – já si naopak myslím, že je docela možný, že ho vede Fury. Za prvé by to pro seriálové fanoušky bylo zajímavější. A za druhé by to byla dobrá příprava na druhý Avengers, protože (pokud si to správně pamatuju) jsem ho v traileru viděl. Odůvodnit by se to dalo třeba jeho známou vlastností – tajnůskářstvím (i před vlastními lidmi). Mohl použít „Coulsonův SHIELD“ jako zástěrku pro operace „skutečného SHIELDU“… Ale to je jen moje teorie. ;)

23.3.2015 | 20:21:52
Lumicko

Pocul som zaujimavu teoriu ze Coulsonov SHIELD mozu byt prave Secret Warriors :)… Musim uznat ze to nie je zly napad… No uvidime

24.3.2015 | 8:18:04
mike2

#8 Hurley: Já z té scény ale vůbec neměl pocit, že by May tu fotku viděla, spíš to působilo tak, že viděla rámeček zezadu, sice byla zvědavá, ale působilo by hloupě, kdyby se podívala. Pak by klidně bylo možné i to, že na té fotce je May (což byla první věc, která mne napadla po tom rozhovoru na konci).

#18 Hurley
24.3.2015 | 19:06:49
Hurley

#17 mike2: Jo máš pravdu, to sem špatně formuloval. May tu fotku samozřejmě neviděla, takže by to mohla být buď nová přítelkyně/manželka nebo malá dcerka (IMO May a Andrew od sebe nebudou dýl než 10 let).

webmaster
24.3.2015 | 19:54:47
BLHikachu

#9 Hurley: Jop nedáva smysl aby tam sebou tahala dítě, nebo tak, ale po tom posledním dílu a při všem co o Bahrajnu víme mi to šíleně šrotuje v hlave a když si spomenu jak Coulson jednou řekl Sky, že v B. šlo o to že se „civilní dívka“ a pár agentů SHIELDu stalo rukojmí stoupenců nadané osoby, a jak Andrew reagoval když z něj Sky chtěla tahat podrobnosti toho jména (jasně, že mu záleží na May a tak to i trochu osobní bylo, ale přišlo mi to až moc osobní) si nedokážu přestat myslet že na tí fotce opravdu bude ňáka holka o kterou se v B. přišlo … možná ne přimo dcera ale … možná ňák jinak blízká … nebo .. já nevím x'D každopádně sem víc a víc zvědavá co se opravdu v Bahrajnu stalo a doufám že se to brzo objasní i když o tom pochybuju >.> <.< (když už nic jiného Andrew buď tak hodnej a ukaž mi tu fotku :'D ať už je tam oběť B. nebo ňáká tvá nová ženská xD) … a to ani nemluvím o tom, že čím víc o tom uvažuju, tím bláznivější teorie mám, které tu radši ani nejdu psát x'D

25.3.2015 | 16:14:25
Qel

Mně přijde, že „skutečný S.H.I.E.L.D.“ neví o tom, že Fury je naživu. Tohle by totiž vysvětlovalo, proč neberou Coulsona jako nového ředitele.

#21 Flux
25.3.2015 | 17:54:36
Flux

#20 Qel: Určite o tom nevedia .. nato dám krk

25.3.2015 | 17:58:59
madhitman

Mně osobně taky přišlo, že na tý fotce bude May, ale je to jen pocit z tý jeho poznámky…

25.3.2015 | 20:17:14
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy