Postřehy z epizody Providence

Postřehy z epizody Providence

22.4.2014 22:00


Osmnáctá epizoda seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. nám nabídla zejména představení nové podoby hned několika původních komiksových po­stav a znovuuvedení pár zdánlivě zapomenutých zápletek z průběhu seriálu. Více si však tohle všechno a ještě víc rozebereme uvnitř našich postřehů.


Hon na Coulsona

Že se má v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. objevit klasická komiksová postava Glenna Talbota v podání amerického herce Adriana Pasdara, to nebylo žádným velkým tajemstvím. Marvel tuto skutečnost oficiálně oznámil už dříve než před měsícem a malé narážky na Talbota jsme se dočkali i v dokumentu Assembling a Universe. Kdo ale plukovník Glenn Talbot vlastně je?

Když Coulson řekl, že na Talbotovi rozhodně není nic mírového, věděl, o čem mluví. Když se totiž obrátíme na komiksy, major (a později plukovník) Glenn Talbot je jedním z předních protivníků Hulka ze strany americké armády, který se na stránkách komiksů poprvé objevil už v roce 1964 – pouhé dva roky po Hulkovi samotném. A byl to právě Talbot, kdo v komiksech jako první zjistil, že Hulk a Bruce Banner jsou jedna a tatáž osoba, což jeho útěk před americkou armádou později značně ztížilo.

Ve světě Marvel Cinematic Universe se Glenn Talbot poprvé objevil právě až skrze poslední epizodu seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. Obecně na filmovém plátně jsme ho však poprvé mohli vidět už v nekanonickém Hulkovi Anga Leeho z roku 2003, kde ho ztvárnil Josh Lucas, zatímco v Neuvěřitelném Hulkovi, který už do kánonu spadá, Talbota nahradil jiný vojenský pohlavár, a sice generál Thaddeus Ross.

Pokud jste Neuvěřitelného Hulka viděli, možná si pamatujete, že Thaddeus Ross byl otcem Betty Ross, Bannerovy životní lásky (zde v podání Live Tyler; v Angově verzi ji ztvárnila zase Jennifer Connelly). Jak už to tak ale bývá, v komiksech jsou vztahy jednotlivých těchto postav trochu složitější, než jak nám to bylo nastíněno na velkém plátně. Totiž vedle toho, že v pozdějších komiksech se z Betty stala Red She-Hulk, ještě předtím se na čas provdala právě za plukovníka Talbota, což Hulk, jak si asi dovedete představit, nevzal zrovna nejlíp.

Jinými slovy pokud se někdy dočkáme další Hulkovy filmové sólovky (a v hlavní roli by snad tentokrát zůstal skvělý Mark Ruffalo z Avengers), plukovník Glenn Talbot by v ní rozhodně neměl chybět. Do té doby si však můžeme být jistí alespoň jednou věcí: vzhledem k tomu, s jakou houževnatostí Talbot po celé ty roky naháněl Hulka, s ním v patách to Coulson a jeho tým mít snadné rozhodně taky nebudou.

Echo o cellistce

V této epizodě jsme se rovněž dočkali malého náznaku toho, z čeho se bude odvíjet epizoda příští. John Garrett zde totiž zmiňuje, že hodlá využít informaci, kterou mu agent Ward dodal ohledně jisté cellistky. Pokud si vzpomenete na epizodu The Bridge, Coulson se v ní Wardovi svěřoval o své lásce, která hrála na cello v portlandském orchestru (zmiňoval se o ní i v Avengers), a kterou musel kvůli fingování své smrti opustit.

Není tedy pochyb o tom, že právě v příští epizodě, vedle toho, že Coulson bude nyní rozptýlen úprkem vězňů z Mrazáku, se Garrett pokusí zacílit i na tuto Coulsonovu lásku. Víc už si toho ale prozatím neříkejme a jak se bude samotný příběh vyvíjet, to se nechme překvapit.

Když už jsme však naťukli téma vězňů z Mrazáku, nejde nezmínit i jeden menší odkaz na komiksy, přestože se jedná spíše o takové pomrknutí na skalní fanoušky, než něco vyloženě důležité pro příběh. Garrett Wardovi v Mrazáku vypráví o jistém Johnnym Hortonovi, který má prý „místo rukou takový lví pracky“. Tento popis totiž sedí na klasického komiksového superpadoucha Griffina. Ten byl v komiksovém světě původně jen podřadným zlodějíčkem, pak ale během experimentální operace a podání mutačního séra získal zvířecí křídla, tlapy či drápy, aby vyloženě evokoval mýtického gryfa. Griffin se v komiksech objevoval často, jak ale čas plynul, sérum v něm mutovalo čím dál víc a on se tak začal stávat více zvířetem nežli člověkem.

Prozřetelnost

Tu poslední klíčovou informaci, se kterou měli diváci druhého filmového Captaina Americy navrch, nyní už konečně ví i ti, kdo sledují pouze seriál Agents of S.H.I.E.L.D.: ředitel Nicolas Fury není mrtvý. Podařilo se mu úspěšně fingovat svou smrt (jako v komiksech už tolikrát) a po rozložení S.H.I.E.L.D.u se vypařil.

Nyní už tak zároveň není důvod tajit ani tu informaci, že Fury má vystoupit v poslední epizodě první řady tohoto seriálu, kde bychom se od něj snad mohli dozvědět (vedle bezpočtu jiných věcí) i to, kdo skutečně stál za projektem T.A.H.I.T.I., pokud ne on, jak tvrdila agentka May.

Zajímavá je rovněž i nová postava agenta Erica Koeniga, který byl v této epizodě představen v podání amerického komika Pattona Oswalta. Nejde mluvit vyloženě o tom, že by Koenig byl přímou adaptací postavy jiné (alespoň tedy co je nám zatím známo), jedná se však přinejmenším o velmi zajímavý komiksový odkaz. V původních tištěných příbězích byl totiž Eric Koenig členem německé Luftwaffe v období druhé světové války. Jakmile však začal tehdy chápat, kam až Adolf Hitler se svou mocí zachází, nechtěl už s nacisty nic mít.

Tehdy se proto spojil se seržantem Nickem Furym a stal se členem jeho speciálního válečného komanda. Po skončení války a porážce nacistů i Hydry se pak Eric Koenig spolu s Furym stali jedněmi ze zakládajících členů S.H.I.E.L.D.u. (Pokud jste si spočítali, že sebemladší Nick Fury do období druhé světové války jaksi nesedí, Fury od 40. let pravidelně bral zvláštní sérum, které zpomalovalo jeho stárnutí.) S původním komiksovým Koenigem má ten seriálový zatím společného alespoň to, že oba jsou to Furyho spojenci a oba rádi střílí do nacistů. Sic jeden naživo a druhý v Call of Duty.

Garrettova slabina

Když se Garrett a Ward baví o Skye, Garrett zmíní, že každý má nějakou slabinu, přičemž na jeho levém boku vidíme zvláštní kovový plát. Už když jsme před celými čtyřmi měsíci poprvé zjistili, že se v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. objeví postava Johna Garretta, řekli jsme si i něco o její komiksové historii v čele s tím, že komiksový Garrett je kyborg. A když si tuhle informaci dáte do kontextu s oním podivným kovovým plátem, nabízí se otázka, jak až moc se seriál nechal touto postavou inspirovat.

Pokud si totiž uvědomíme, že právě Garrett jakožto Jasnovidec stál za projektem Deathlok, mohl se přitom nechat přímo inspirovat něčím, co sám už dobře znal. Nelze tedy vyloučit, že by i sám seriálový Garrett mohl mít alespoň nějaký orgán či končetinu umělé. Vyloženě kyborgem ale nejspíš nebude. To už by totiž o nějaké slabině nemohla být moc řeč.

Gravitonium

Jakmile agent Ward začal šmejdit po tajném podlaží Mrazáku, věděli jsme, co bude následovat. Jistě si totiž všichni dobře pamatujeme, že právě sem nechal agent Coulson tajně uzamknout mocné gravitonium, kolem kterého se točila epizoda The Asset. Ještě důležitější než gravitonium samotné je však to, co se v něm ukrývá, a sice doktor Frank Hall alias Graviton. A kdo že to ten Graviton je? O tom si přečtěte v našich tehdejších postřezích právě z epizody The Asset.


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!