Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody Purpose in the Machine

Postřehy z epizody Purpose in the Machine

Postřehy z epizody Purpose in the Machine

Seriál Agents of S.H.I.E.L.D. nám opět dokázal, že se s vyprá­věním svého příběhu opravdu nemaže. Místo aby nás totiž s osudem agentky Jemmy Simmons trápil klidně až do zimy, dočkali jsme se jejího návratu už nyní. Vlnu nových palčivých otázek to ale přitom rozhodně nezastavilo.


42 0
11.10.2015

Dvě historické vykopávky

Aby ředitel Coulson konečně rozlouskl tajemství záhadného Monolitu, který na Zemi dříme stovky let, pozval si na pomoc někoho, kdo na naší planetě strávil už taky nějaký ten pátek. Sami jste si nejspíš všimli, že Asgarďan vydávající se pod lidským jménem Elliot Randolph se v seriálu neobjevil poprvé. Střetli jsme se s ním totiž už v osmé epizodě první řady – The Well, ve které se s týmem agenta Coulsona honil za mocným asgardským žezlem.

V nejnovější epizodě s názvem Purpose in the Machine se však profesor Randolph vrátil, aby Coulsonovi pomohl objasnit záhadu mimozemského Monolitu. Dokázal nám ale vlastně vůbec něco o tomto artefaktu objasnit? Ani ne. Že se jedná o portál na jinou planetu, to jsme se dozvěděli už v epizodě minulé. Stále ale nevíme, odkud se Monolit vzal nebo – jak podotkl sám profesor – na co reaguje.


Jednou z hlavních otázek totiž zůstává, zda Monolit svým zkapalněním a otevřením portálu reaguje na přítomnost konkrétních osob, či na konkrétní opakující se časovou událost. V úvodní scéně této epizody, odehrávající se v 19. století, to vypadalo, že obyvatelé hradu Gloucestershire znali konkrétní dobu, kdy Monolit otevře portál, protože do něj zřejmě pravidelně posílali své cestovatele (druhou otázkou ale je, jak hergot věděli, že se jedná o transportní portál, když se nikdo z nich nikdy nevrátil). Na druhou stranu ale Fitz profesoru Randolphovi řekl, že v jednotlivých aktivitách Monolitu neodhalil žádnou časovou spojitost (alespoň tedy v rámci cyklů Země nebo Sluneční soustavy).

Vedle možnosti umělého otevření pomocí konkrétní frekvence, na což přišla společnost studující Monolit už během průmyslové revoluce, je tedy docela možné, že jinak se portál otevírá dle vlastního uvážení ve vztahu na to, kdo je mu nablízku. Na začátku této epizody do sebe například nechal bušit Fitzem, zkapalnil se však až po uzavření bariéry, a stejně tak by se i dalo spekulovat, že zareagoval na profesora Randolpha (zřejmě jakožto Asgarďana), když s ním poprvé přišel do kontaktu. Mimochodem už jen ta skutečnost, že Randolph jakožto Asgarďan sám neměl tušení, co je Monolit skutečně zač, ho činí o to zajímavějším, protože pak můžeme soudit, že je záhadou i pro samotný Asgard.

Jaký otec, takový syn

V epizodě Purpose in the Machine jsme se rovněž setkali i se zcela novou postavou – Alexandrem Braunem alias Wernerem von Struckerem, synem barona Wolfganga von Struckera. Pokud si náhodou nepamatujete, Wolfganga jsme mohli vidět hned ve dvou filmech světa Marvel Cinematic Universe – poprvé v potitulkové scéně filmu Captain America: Návrat prvního Avengera, a podruhé na začátku Avengers: Age of Ultron, kde je Strucker zatknut a následně zabit Ultronem.

(doktor List a baron von Strucker v potitulkové scéně
druhého Captaina Americy; FOTO: Marvel Studios)

Nebude pak nejspíš velkým překvapením, že Wolfgang von Strucker je ikonickým šéfem Hydry a protivníkem Avengers i v původních marvelovských komiksech. A právě z těchto komiksů přitom pochází i jeho syn Werner, kterého v nejnovější epizodě do své nové Hydry naverboval Grant Ward.

Werner von Strucker se na stránkách komiksů poprvé objevil na konci 80. let v sérii Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D. Zde se Werner po údajné smrti jeho otce rozhodne pustit do mafiánské války s Kingpinem, dlouho se však ve hře padoušských machinací neudrží a po marném pokusu ovládnout jedno z Kingpinových teritorií se na scéně znovu objeví jeho otec, který Wernera zabije, aby se opět dostal na svou původní pozici v Hydře. Zajímavé přitom ale zároveň je, že Werner není jediným baronovým potomkem. Wolfgang totiž zplodil i dvojčata Andreu a Andrease von Struckerovy (kteří však mají s Wernerem společného pouze otce), takže rozhodně není vyloučeno, že bychom se v seriálu mohli setkat i s nimi.

May na dovolené

Velká část epizody byla věnovaná také agentce May, která se dosud stále nevrátila k S.H.I.E.L.D.u, aby se mohla starat o svého otce. A díky Lanci Hunterovi se v průběhu epizody také dozvíme, proč tomu tak je. May se totiž obává, že by po jejím otci – nebo po někom jiném z jejích blízkých – mohl jít Ward.

Tím nám přitom tato epizoda vlastně odpověděla na otázku, jak to dopadlo mezi May a Andrewem, který momentálně pomáhá Daisy se sestavením týmu takzvaných Secret Warriors. V tomto dílu bylo hned několika postavami naznačeno, že May a Andrewovi se nepodařilo k sobě vrátit a zůstávají odloučeni. Opak by ale přitom mohl být pravdou. Pokud víme, ve vztahu mezi Melindou a Andrewem nikdy nebyl žádný problém – jejich rozvod vycházel pouze z Melindiných traumatických zážitků z Bahrajnu.

Spíše než předpokládat, že by se vztah tohoto páru měl nyní nějak sám od sebe rozpadnout, tak dává mnohem větší smysl spíše to, že May Andrewa opustila pouze proto, aby ho udržela v bezpečí před Wardem a jinými hrozbami. A když si vzpomeneme na závěrečnou scénu poslední epizody, ve které Andrewa navštěvuje Werner von Strucker, uvědomíme si, že Melindina obava nebyla vůbec lichá… Byť její prevence se až zoufale minula účinkem.

Konec noční můry

A ještě jednou se samozřejmě musíme vrátit k Monolitu. Konkrétně tedy k tomu, že jsme se už v této epizodě dočkali něčeho, co takhle brzo snad nikdo nepředpokládal: návratu Jemmy Simmons. Právě tím nám Agents of S.H.I.E.L.D. opět dokázali, že nás ještě pořád umí překvapit. Zatímco jiné seriály by totiž Jemmino zmizení mohly protahovat třeba až do půlky série, tady jsme se jejího návratu dočkali už ve druhé epizodě.

Tím ale zároveň vyvstává řada dalších otázek. Kde Jemma byla, jak tam přežívala a kdo nebo co ji pronásledovalo? Původní Monolit je podle ředitele Coulsona i profesora Randolpha zničen, nikdo ale stále neví, jak tento kámen vlastně funguje, zda se nedokáže znovu složit a nebo – což je pravděpodobnější – jich na Zemi neexistuje víc. Jinými slovy, i kdyby Coulsonův tým nenašel už žádný další způsob, jak se na onu cizí planetu dostat (a upřímně, proč by to vlastně dělali?), vždycky se najde nějaký způsob, jak něco z oné planety dopravit na Zemi. Něco, co Jemmě ještě pořád nedopřeje klidný spánek.

FOTO: ABC

Diskuze /31

Jemily

Tak konec epizody byl neuvěřitelně skvělý, Když už jsem si myslela že Jemma na té planetě opravdu zůstane tak se vrátila ( Éj! :D ) Což byla asi nejskvělejší věc co se v tomhle seriálu stala. Hrozně bych chtěla aby se Melinda vrátila a zároveň se bojím že hned co se Hunter dostane k Wardovi tak to schytá. Protože scénáristé určitě nezabijí hlavního padoucha ( I když by mohli nemůže být tak těžký poslat Warda někam hodně daleko ). A monolitů je určitě víc. Doufám že bude v příští epizodě Joey ta postava mě hrozně zajímá.

#14 Eyefinithy
11.10.2015 | 21:16:41
lukasss

Daisina matka hovorila v druhej sérii, že ten Monolit môže znamenať ich zkazu, a Daisina reakcia keď zapli ten stroj to zrejme len potvrdila. :) :)

#6 Čelo
11.10.2015 | 21:23:52
Horyo

Strucker Fingovaně zabit Ultronem? Co mi uniklo?

#9 othoson #13 Hurley
11.10.2015 | 21:36:20
dialgon

Taky sem si myslel že Strucker je mrtvej.

11.10.2015 | 21:52:33
Denko069

May je čím ďalej, tým viac sexy…

11.10.2015 | 22:04:16
Čelo

#2 lukasss: Ale ten stroj vytvářel jakousi vlnovou frekvenci a díky svým scopnostem vytvářet libovolné typy frekvenčních vln to cítila a jak bylo vidět, tak ji ta frekvence hodně ubližovala, ne-li skoro zabila. I když taky by mně zajímalo, jestli jí ty bolesti přivozovala jen ta určitá frekvence, kterou díky svým schopnostem cítila, nebo by to vadilo všem Inhumas ? Randolph byl v pohodě, ale on ovšem není Inhumans. Ťia-jing o monolitu asi nic nevěděla, spíše si myslím, že se ho jen bála, že je mimozemský atd… :-)

#8 doomhammer
11.10.2015 | 22:08:53
awacs

Já nevím, asi jsem paranoidní, ale to s tou Simmons bylo až moc jednoduché, čuju podraz :-)

11.10.2015 | 22:46:28
doomhammer

#6 Čelo: Tá samotná frekvencia nebola to čo Daisy takmer zabilo, išlo o jej intenzitu. Ako Fitz povedal tá miestnosť bola obrovský reproduktor. Čo by asi spravilo s človekom keby že ide na koncert skupiny Rammstein a doslova priloží ucho k obrovskému repráku…

11.10.2015 | 22:52:25
othoson

#3 Horyo: Tato věta mne taky dostala. Snad se nám Hurley svěří a prozradí nám, z čeho usuzuje, že Strucker žije :)

#13 Hurley
12.10.2015 | 1:20:53
legoxxx

Mě by spíš zajímalo, jak tam Jemma přežila bez vody a jídla tak dlouho :D

12.10.2015 | 1:40:15
mastrx

Tady je mozny naznak ze Jemma by byla Inhuman? Bylo by to zajimavy vzhledem k tomu ze ve druhe rade je chtela eliminovat a najednou by jim byla taky.To by ji asi pekne zvedlo mandle.Uvidime co z toho se jeste vyklube.

12.10.2015 | 2:06:22
Ratemus

napadlo opravdu jen mě, že na planetě mohl čas plynout uplně jinak? co když tam byla jen třeba pár hodin? nepotřebovala vodu ani jídlo…taky si myslim že to bude podraz, bylo to moc rchl a moc jednoduchý a taky bych byl rád kdyby udělali přímo z ní Inhumans.....

#16 Piere
12.10.2015 | 5:54:05
Hurley

#3 Horyo: #9 othoson: Tady z mý strany došlo asi ke špatnýmu výběru slov. „Fingovaně“ sem myslel to, že Ultron jeho vraždu narafičil tak, aby to vypadalo jako sebevražda. Ale už chápu, že to nebylo vyjádřeno úplně nejlíp. :)

#21 Horyo
webmaster
12.10.2015 | 6:24:38
Eyefinithy

#1 Jemily: Je to asi blbost, ale Joey rozpouští kovy. Monolit sice není kov (asi) ale mohl by náhodou omylem ten rozdrobený zbytek rozpustit a monolit by mohl znovu ožít :) né, to už je moc velká kravina.

12.10.2015 | 8:40:38
deadpool

no ale co kdyz doopravdy von strucker zije :D konec koncu po prvnich avengerech byl mrtvi coulson tak proc by nemohl zit wolfgang konec koncu poslat vyphotoshopovanou fotku mrtvoli avengerum umi kazdy :D a na jeho syna jsem zvedavy vypada to tak ze by s wardem mohli delat hodne problemu . A ta may jak to jen dela ze ve svych 22 po ni vzdycham :D

#17 Ratemus #19 Elhonzo #20 téčko171
12.10.2015 | 9:03:44
Piere

#12 Ratemus: Jedinej nebudeš, ale protože MCU do teď fungovalo v jednotném vesmíru, tak je to nepravděpodobné. Čas běží všude stejně :) Ale s vodou problém nebude, když bylo na té planetě bahno.

12.10.2015 | 9:38:24
Ratemus

#15 deadpool: konečně jsi našel svou věkovou kategorii :-)

12.10.2015 | 9:55:30
JeziDan

Opět skvělé postřehy. To že Jemmu zachránili hned je skvělé, protože mají ještě dost dějových linek na vyprávění: nahánení Inhumans, Hunterova odplata a v závěru určitě i něco k Civil War. Takže to zkrácení je jenom k dobru.

12.10.2015 | 10:26:38
Elhonzo

#15 deadpool: Jelikož byl Strucker zavřenej v nějakém vězení OSN nebo tak něco, tak bych řekl že si asi někdo zkontroloval jestli je mrtvej. Není to tak že by jako jediný důkaz měli tu fotku.

12.10.2015 | 11:06:29
Horyo

#13 Hurley: Ok ale furt mi něco uniká :) proč sebevražda když na té fotce z tabletu je vidět i Ultron?

#22 Hurley
12.10.2015 | 17:29:29
Hurley

#21 Horyo: Tak to už je jen tím, že si to z kina blbě pamatuju. :)

#24 Horyo
webmaster
12.10.2015 | 18:04:06
Roxon

Nebolo k tou monolitu náhodou niekde, že v prípade blízkosti inhumans pri monolite sa o tom dozvie niekto, kto inhumans vlastne vytvoril? Len teraz neviem, či to bolo spomínané niekde v seriály alebo v nejakom inom zdroji.

12.10.2015 | 18:11:01
Hurley

#24 Horyo: Tak to sem během tý scény možná dokonce, nebojím se to říct, ani nedával pořádně pozor!

webmaster
12.10.2015 | 19:33:43
deadpool

#20 téčko171: porad ,mas dost let uzivani si :D

12.10.2015 | 20:15:57
ThanosX

Zdravíčko. Třetí řada se zatím vyvíjí velice slibně, dokonce víc než druhá. Ale mám obavu z toho, že návrat Simmonsové tak brzy bude mít jistou cenu. Abychom se nedočkali něčeho takového: „Kdes byla?“ „Nevím, ale něco po mně šlo“ „Co?“ „Nevím, nikdy jsem to nezahlédla…“ Tolik pak k uspokojivým odpovědím. A jen takové zamyšlení, když si vzpomenu na Strážce galaxie, první zjevení záporáka Ronana se nese v duchu toho, že doslova „vypluje“ z něčeho, co je zřejmě varianta Kreejské vodní postele. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že monolit přenáší bytosti ve svém tekutém stavu, opravdu to byla postel? Co když se jen transportoval na loď?

#29 Ratemus
13.10.2015 | 7:31:43
johnny.sharpeye

Zdravím lidičky, všimli jste si taky odkazů k seriálu Hvězdná Brána? :)

  1. Asgarďan, když mluví o tom na co „není“ expert a zmíní energii nulového bodu (zero point energy – odkaz na Zero Point Modul aka ZPM – zdroj energie pro antické „hračky“)
  2. On ten monolit v tý ďuře vypadá po aktivaci přeci jenom trochu jako hvězdná brána, ne ;)
#30 Piere
13.10.2015 | 13:13:07
Ratemus

#27 ThanosX: tak tohle mě ale vůbec nenapadlo…super postřeh

13.10.2015 | 15:48:07
Piere

#28 johnny.sharpeye: Stejně tak to může být například odkaz na Úžasňákovi a nebo jen jmenoval hromadu teorií z reálné fyziky :D

13.10.2015 | 16:39:36
Noui

Můj názor je ten že je to portál na planetu Kree a zpět.. Protože bylo řečeno že je to hrozba pro inhumans a kdo jiný by je chtěl zničit než Kree, kteří se rozhodli že to byl „omyl“. Takto k nim měli blízko , stačilo projít portálem :D a navíc tedkom v s3e2 se objevil někdo kdo jako kree vypadal, nejspíš i byl.. co když prošel portálem taky aby se jich zbavil..viděli jsme, že hledal inhumans, zrovna lincolna v nemocnici..

14.10.2015 | 19:56:43
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy