Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody The Frenemy of My Enemy

Postřehy z epizody The Frenemy of My Enemy

Postřehy z epizody The Frenemy of My Enemy

V uplynulé epizodě jsme se konečně zase dostali na stopu Hydry, což ale pro ředitele Coulsona zároveň znamenalo spojit se s tím nejzá­keřnějším nepřítelem jeho týmu, Grantem Wardem. Co všechno nám osmnáctá epizoda druhé řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. prozradila?


25 0
26.4.2015

Epizoda The Frenemy of My Enemy nepatří k těm, které by nějak hlouběji posouvaly mytologii seriálu či snad navozovaly nějaké větší otázky. I tak nám ale představila pár zajímavostí, kterými můžeme alespoň zběžně prolistovat.

Ve vzduchu či po vodě

Například hned na začátku této epizody jsme se vrátili k už několikrát omílanému tématu Helitransporté­ru/letadlové lodi, který/která je základnou pro „skutečný“ S.H.I.E.L.D. Právě v úvodu epizody totiž Mack tuto základnu skutečně explicitně označil za „letadlovou loď“, čímž nám onu palčivou otázku konečně pomohl rozstřelit.


Sice je škoda, že se nakonec nejedná o Helitransportér (klidně se jen mohlo říct, že prostě není schopen letu), na druhou stranu pak ale dává asi větší smysl, proč se Gonzalesovi a jeho lidem dařilo udržet pod radarem Hydry, protože kdyby měli ve svém arzenálu Helitransportér, Hydra by se ve snaze ho získat asi jen tak nevzdala.

Johnson… Daisy Johnson

Druhá zajímavost přišla s jedním malým odkazem na komiksy. Když totiž Skye zjišťuje příjmení svého otce (a tím i v seriálu poprvé zazní celé jméno její komiksové postavy – „Daisy Johnson“), Cal jí odvětí, že poté, co se vydal na útěk, své příjmení vyměnil za „o něco zlovolnější“. A pokud by vás zajímalo, jaké ono nové příjmení je, pak se můžeme zase obrátit na komiksy, kde celé jméno otce Daisy znělo Calvin Zabo. A to už poměrně zlovolně opravdu zní.

Návrat Hydry

V našem výběru různých zajímavostí nemůžeme přehlédnout ani barona von Struckera, kterého se teď ředitel Coulson snaží dostat. Jak jsme si v našich postřezích už párkrát psali, Strucker je momentálně hlavním šéfem Hydry, na kterého se můžeme těšit i v nadcházejících Avengers: Age of Ultron. A jelikož si v tomto filmu mají Struckera podat právě Avengers, Coulsonovi se do spárů asi dostat nestihne. Přesto nějaký ten štěk Struckera v příští epizodě není úplně vyloučen, přece jen to bude pro seriál jedna z hlavních příležitostí se s novým filmem nějak propojit (ze stejného důvodu se v jedné z následujících epizod také opět setkáme i s Mariou Hill).

A zapomenout nesmíme ani na závěrečnou „zradu“ pana Bakshiho, na kterého Faustova metoda zřejmě nikdy nezafungovala a on tak svou poslušnost pouze předstíral. A to upřímně i dává docela smysl. Pokud totiž proti ostatním používáte tak mocnou zbraň, jako je psychologická manipulace s lidmi, určitě si budete chtít posichrovat, aby to stejné nemohl nikdo použít proti vám.

Na druhou stranu jsou ale pořád možné i jiné interpretace Bakshiho chování. Možná se ze svého naprogramování vzpamatoval jen dočasně, možná mu s tím pomohl doktor List, a možná je to celé jen součástí složitějšího plánu v rámci Bakshiho naprogramování. Více toho snad odhalí příští epizoda.

Jak říkaj ve Francii čtvrtlibráku se sýrem?

A dnešní postřehy uzavřeme poznatkem, který sice nejspíš není tak úplně relevantní k seriálovému příběhu, je ale rozhodně zajímavý z jistého cinefilního hlediska. Jak to tak totiž zatím vypadá, tvůrci seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. se v rámci zápletky zběhlého Granta Warda rozhodli během několika posledních epizod vzdát hold kultovnímu americkému režisérovi Quentinu Tarantinovi.

(kultovní úvodní scéna z ještě kultovnějšího snímku
Pulp Fiction: Historky z podsvětí; FOTO: Miramax Films)

Už v závěru epizody The Writing on the Wall z konce loňského roku Ward poslouchá desku se skladbou Who is He and What is He to You, která hrála v Tarantinově filmu Jackie Brown. Když se pak přesuneme o pár dílů dopředu k úvodní scéně epizody Love in the Time of Hydra, můžeme tu vidět velmi zjevný odkaz na úvodní scénu Tarantinova Pulp Fiction, ve kterém Tim Roth a Amanda Plummer vykrádají restauraci, která je navíc velmi podobná té, kterou vidíme v samotné epizodě.

A když se přesuneme zase až do epizody nejnovější, tak v ní jsme se na Tarantina dočkali zase jednoho vizuálního odkazu, kdy tvůrci při odhalení zajatého Bakshiho použili Tarantinův ikonický „kufrový záběr“, který v různých variacích (tedy i bez použití klasického kufru od auta) tento režisér využil v každém svém filmu.

Připomínám, že tato spojitost pravděpodobně nemá žádný hlubší význam a ani zřejmě nebude nijak důležitá pro příběh. Je to „jen“ velmi originální způsob, jakým tvůrci seriálu ozvláštňují aktuální dějovou linii Granta Warda a snaží se jí vštípit i určitý specifický nádech, zde konkrétně vycházející z tarantinovské gangsterské a undergroundové atmosféry. Pokud jste si tedy v posledních epizodách všimli i jiných odkazů na tvorbu Quentina Tarantina (a ne, obsazení Tima Rotha a Samuela L. Jacksona v Marvel Cinematic Universe se nepočítá), dejte vědět do komentářů.

Zároveň bych chtěl všechny diskutující, kteří už tento film náhodou viděli, poprosit, aby se vyvarovali jakýchkoliv spoilerů z Age of Ultron, a to i těch skrytých. Všechno bude bez rozdílu mazáno.

FOTO: ABC

Diskuze /20

m.dak

Eh… WTF? A kdo potom hraje Furyho?

#2 Hurley
26.4.2015 | 21:28:13
Hurley

#1 m.dak: Achjo. Přečti si to prosímtě znova. Já neříkám, že Jackson Furyho nehraje. Já jen říkám, že to není součást záměrný spojitosti s Tarantinem.

#20 Kalliphon
webmaster
26.4.2015 | 21:33:22
m.dak

Co se týká Bakshiho, plán byl dostat se ke Struckerovi (nikdo mu neřekl že se mění), takže možná v něm prostě pokračuje za použití „improvizace“. Kromě toho Grant s Karou mají nějakou soukromou agendu.

26.4.2015 | 21:38:15
strihoun

v letadle byla jeste klasicka tarantinova mexicka plichta

#5 Hurley
26.4.2015 | 21:51:02
Hurley

#4 strihoun: No myslím že zrovna na to on patent teda nemá. :)

#9 strihoun
webmaster
26.4.2015 | 21:53:41
Hurley

Ani žádný spoilery z trailerů, prosím. Mějte prosimvás na paměti, že někteří lidi prostě nechcou vědět, co v tý epizodě bude. Ani v rámci oficiálních trailerů nebo klipů.

#8 herriete Lébl. #10 nereus
webmaster
27.4.2015 | 6:02:03
True Dragon

co se Baksiho týče. Já to pochopil, tak, že mu prostě řekli: „Chovej se normálně.“ jen nevěděli, že to vezme, až tak doslova .-)

00:20:32,800 → 00:20:36,790 Bakshi se má chovat tak, jak by se choval normálně.

#11 nowas
27.4.2015 | 7:50:39
herriete Lébl.

#6 Hurley: Beru na vědomí ;)

27.4.2015 | 10:30:14
strihoun

#5 Hurley: no patent určitě ne, ale používá ji dost často :-)

27.4.2015 | 12:06:02
nereus

#6 Hurley: Hurley, trocha off topic otazka – planujete niekto z Edny (napriklad ty :-) postrehy z Daredevila? Kazdy den refreshujem defenders aj daredevil stranku a nic take tam nikde nepisete. Vcera som dopozeral 12tu cast (tesim sa na finale) a velmi by som chcel citat taketo postrehy aj k Daredevilovi. Ja viem, ze su rozne take na internete, dokonca videa, ale tieto tvoje postrehy sa mi velmi dobre citaju :-)

#12 Hurley
27.4.2015 | 14:03:17
nowas

#7 True Dragon: taky si to myslím! :-D

27.4.2015 | 14:04:57
Hurley

#10 nereus: Postřehy plánuju, ale upřímně si teď musím od Daredevila odpočinout. Nějakej první článek bych ale nejpozději o víkendu vydat chtěl.

#13 nereus #14 mato1326 #17 matess1208
webmaster
27.4.2015 | 14:06:55
nereus

#12 Hurley: Like! :-)

27.4.2015 | 14:39:54
mato1326

#12 Hurley: Tiež uvítam Hurleyho potsrehy k Daredevilovi aj iným marvelovkám, čo sa chystajú. Už len preto, že sa chystám Daredevila si pozrieť a Hurlyho postrehy k marvelovkám k sebe pasujú ako kečup a hranolky :).

27.4.2015 | 15:40:52
sFík

Když Ward vykrádal tu restauraci, tak jsem si říkal co to má sakra znamenat, proč kopírujou PF. Díky za ozřejmění.. těch ostatních analogií jsem si vůbec nevšimnul ;-)

27.4.2015 | 19:04:57
pozitkar

Četli jste někdo dnešní recenzi na Ultrona na iDnesu? … Ta kráva tam normálně odvykládá děj, místo aby napsala, co ji jako ženskou na tom filmu síří a proč nepochopila, že je to komiks … teda jako obvykle … některým lidem by měli ty novinářské produkce zakázat …

#18 Rathma
27.4.2015 | 19:10:29
matess1208

#12 Hurley: Tak to se těším :)

27.4.2015 | 19:47:56
Rathma

#16 pozitkar: Nejdříve jsem si to chtěl přečíst, ale teď vidím že bych se zbytečně vyspoiloval…asi nemá cenu čekat tam nějakou spoilerovou politiku že?

27.4.2015 | 20:14:37
Hurley

Od Mirky? Mirka je spoilerová královna!

webmaster
27.4.2015 | 21:14:41
Kalliphon

#2 Hurley: Já jsem se při té poznámce, která asi napadla každého, docela zasmál, a on hned první komentář a už to někdo nechápe :D

27.4.2015 | 22:57:08
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy