Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody The Writing on the Wall

Postřehy z epizody The Writing on the Wall

Postřehy z epizody The Writing on the Wall

Epizoda The Writing on the Wall se zajímavými otazníky rozhodně nešetřila. Nejen že stačila odkázat na hned dvě ikonické komiksové postavy, ale zároveň přišla s odhalením, které by mohlo celý svět seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. postavit na hlavu.


32 0
19.11.2014

Dočkáme se Kata?

Téměř hned na začátku epizody The Writing on the Wall se Skye zmínila řediteli Coulsonovi o jakémsi hackerovi jménem Micro, který ji a Coulsona později dovede na stopu vraždícího Sebastiana Derika. „Micro“ přitom lze chápat jako zkratku pro Microchip, což je hackerská přezdívka komiksové postavy Davida Linuse Liebermana, spojence Punishera.

Pokud postavu komiksového Punishera neznáte, jedná se o jednoho z těch temnějších (anti)hrdinů světa Marvel Comics. Jde v podstatě o takovou komiksovou verzi Jacka Bauera. Poté, co mafie vyvraždila jeho rodinu, Punisher se stal ochráncem práva, který využívá poměrně nekonvenčních vyšetřovacích prostředků, a to včetně mučení a vražd. Punisher je sám o sobě dost temná postava na to, aby se objevil v Agents of S.H.I.E.L.D. nebo některém z filmů, zároveň to ale není poprvé, co na něj svět Marvel Cinematic Universe nějakým způsobem odkázal (malý náznak na Punishera byl už v marveláckém kraťasu All Hail the King). Zajímavou platformu pro představení Punishera by přitom mohl nabídnout chystaný seriálový Daredevil od Netflixu, kam by tenhle mstitel mohl zapadnout celkem slušně.


Punisher ve světě filmu a televize každopádně není žádným nováčkem. Mimo svět Marvel Cinematic Universe má na kontě dva vlastní hrané filmy – Kat z roku 2004 a Kat: Válečná zóna z roku 2008. Žádný z těchto filmů bohužel není nikterak velké kvality, proto vám spíš doporučuji výborný de facto fanouškovský kraťas The Punisher: Dirty Laundry v hlavní roli s Thomasem Janem, který tuto roli ztvárnil už v roce 2004. Jestli tak chcete zjistit, o čem komiksový Punisher skutečně je, pak právě tenhle kraťas vám v tom rozhodně pomůže.

Hlavní hlava Hydry

Při rozhovoru Granta Warda s panem Bakshim se Ward zmínil o tom, že jelikož je jistý Strucker momentálně v zahraničí, Bakshi se nejspíš zodpovídá jinému šéfovi. Pokud nevíte, kdo onen Strucker je, právě tady je dobrá příležitost si v tom udělat jasno. Baron Wolfgang von Strucker je ve světě Marvel Comics bývalý nacistický důstojník a jeden z vůdců Hydry. Podobně jako seriálový Daniel Whitehall, i komiksový baron Strucker zdánlivě nestárne a hrdinům světa komiksového Marvelu tak zatápí od druhé světové války až po současnost.

Přestože je baron Strucker prozatím známější spíše ze stránek komiksů, setkat jsme se s ním mohli už i ve světě Marvel Cinematic Universe, a to konkrétně v potitulkové scéně filmu Captain America: Návrat prvního Avengera. kde ho ztvárnil německý herec Thomas Kretschmann (King Kong, série Resident Evil). Právě v této scéně jsme Struckera viděli, jak pomocí Lokiho žezla experimentuje na dvojčatech, ze kterých se později stali Quicksilver a Scarlet Witch.

Jelikož je baron Strucker po úmrtí Red Skulla (i když nikdy neříkej nikdy) momentálně zřejmě tím nejvýše postaveným důstojníkem Hydry ve světě filmového Marvelu, v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. se s ním nejspíš jen tak nesetkáme. Jak si ale můžete přečíst v našich postřezích z prvního traileru na film Avengers: Age of Ultron, Strucker bude mít nemalou roli právě zde, jelikož celý film by měl začínat tím, jak se tým Avengers snaží eliminovat jednotlivé buňky Hydry po světě a dopadnout barona Struckera.

Kouzelné město

Tím klíčovým motivem epizody The Writing on the Wall ale samozřejmě byla otázka mimozemských znaků, která byla nyní zdá se alespoň do jisté míry skutečně zodpovězena. Tento díl nám nabídl hlubší pohled do historie projektu T.A.H.I.T.I. a toho, jaké účinky mělo sérum GH-325 na jeho původní pokusné subjekty. To ale samozřejmě není to hlavní. To hlavní je, čím se ukázaly být mimozemské symboly, které jednotlivé subjekty (včetně ředitele Coulsona) cítily nutkání psát, kreslit, rýt nebo prostorově modelovat. Tyto znaky totiž netvoří mapu, nýbrž plán města. Jenže jakého města?

Hned po odvysílání epizody se mezi fanoušky začaly šířit různé teorie, jakou by toto město mohlo mít spojitost s událostmi ve světě Marvel Comics. Vznikaly teorie o Wakandě, fiktivní africké zemi a domovině Black Panthera, marvelácké Atlantidě či úplně jiných mimozemských městech. Jedna teorie však přebila všechny ostatní. Teorie, která nejen že se zdá být velmi reálnou, ale která kdyby se navíc potvrdila, uvrhla by celý seriál Agents of S.H.I.E.L.D. do zcela nového světla.

Jak se totiž mnoho fanoušků domnívá, tímto městem je Attilan, metropole komiksových Nelidských – Inhumans. Historie komiksových Inhumans sahá až do miliony let vzdálené minulosti, kdy Zemi navštívili zástupci mimozemské rasy Kree, kteří experimentovali na tehdy primitivních lidech ve snaze pochopit jejich potenciál a vypěstovat rasu nadlidí. Kree později Zemi i všechny na ní rozdělané experimenty sice opustili, skutečně však za sebou nechali rasu nadlidí, kteří se později odpojili od svých primitivních bratrů a usídlili se ve vznášejícím se městě Attilan, které tu po sobě Kree rovněž zanechali.

Je hned několik důvodů, proč tuto teorii brát vážně. Tím nejzjevnějším je fakt, že Marvel Studios nedávno potvrdilo samostatný film Inhumans. Ten má do kin sice vstoupit až v roce 2018, producent Kevin Feige však prohlásil, že půda pro příběh skupiny Inhumans se ve světě Marvel Cinematic Universe začne připravovat už mnohem dřív.

Pak je tu navíc i celá ta záležitost s Kree. Už několikrát jsme si v našich postřezích psali, že modrý mimozemšťan, ze kterého pochází látka GH-325, je velmi pravděpodobně zástupce rasy Kree (porovnejte si ho například s Ronanem Žalobcem ze Strážců Galaxie, který je Kree). V epizodě The Writing on the Wall jsme se rovněž dozvěděli, že tělo tohoto mimozemšťana je starší než pyramidy, což by opět podporovalo teorii, že tento Kree byl součástí skupiny, která před miliony let experimentovala na lidech.

A nakonec. Řekli jsme si, že Attilan umí létat a přemisťovat se. V komiksech se původně jednalo o ostrov na moři, který se později přesunul do Číny a nakonec dokonce až na Měsíc. Pokud ale budeme předpokládat, že ve světě Marvel Cinematic Universe se Attilan aktuálně nachází právě v Číně, lze si s ním už jednoduše spojit dějovou linku Doktora a Skye, která se v Číně – konkrétně v provincii Chu-nan – narodila.

Dějová zápletka s Inhumans ale nemusí zdaleka vysvětlovat jen původ Skye. Pokud jste někdy viděli alespoň jeden film ze série X-Men, dobře víte, kdo jsou to mutanti, tedy nadlidé, kteří své superschopnosti získali skrze přirozenou genetickou mutaci. Problém je ale v tom, že jelikož filmová práva k sérii X-Men a všeho kolem ní vlastní společnost 20th Century Fox, naše Marvel Studios nemůže vysvětlení mutantů používat.

Mohou však své hrdiny a padouchy se superschopnostmi vysvětlit jinak – a to právě skrze Inhumans a celou onu zápletku o pradávném experimentování na lidech. Jinými slovy představit téma komiksových Inhumans v Marvel Cinematic Universe co nejdříve je v tom nejlepším záměru jeho tvůrců a producentů. A jak lépe tuto tématiku divákům představit – pokud možno ještě před premiérou Age of Ultron – než skrze seriál Agents of S.H.I.E.L.D. a případně Agent Carter?

Přítel na telefonu

Zakončeme dnešní převážně mytologicky zatížené postřehy tématem trochu odlišným. Řeč je samozřejmě o úloze Granta Warda v této epizodě a především jeho závěrečném telefonátu se Skye. Že Ward Coulsonovi vydá pana Bakshiho, to asi jen tak někdo nečekal, jak ale trefně poznamenala Skye, je to v podstatě jen ukázka chování kočky, co domů nosí mrtvé ptáky.

Tato epizoda nám jinými slovy naznačila, že Wardův zvrácený pocit loajality se zjevně vztahuje nejen ke Skye, ale i ke Coulsonovi. Velmi důležité je v závěru této epizody i Wardovo oholení, kdy jakoby se snažil znovu nabýt identity z doby první série, kdy byl řadovým agentem S.H.I.E.L.D.u. Opět ale platí, že co se mu honí v hlavě doopravdy, to asi jen tak snadno nezjistíme.

Diskuze /20

Milianeto

ja zboznujem tieto postehy z epizod, epic :3 :)

19.11.2014 | 10:30:29
Hawlas

Jj super :)

19.11.2014 | 10:53:00
Fannator

Jen vám doplním že film Punisher má ještě jeden film na který jste zapomněli a to film v češtině Mstitel v hlavní roli s Dolphem Lundgrenem z roku 1989. :-)

#4 Hurley
19.11.2014 | 12:05:00
Hurley

#3 Fannator: Tak o tom filmu vím, ale vůbec sem nevěděl, že to má něco společnýho s komiksem. Tak to sem zas o něco moudřejší. :)

webmaster
19.11.2014 | 12:10:16
tom99

Super postřehy. Děkuji moc za ně, takhle má člověk hned ve všem pořádek :-)

webmaster
19.11.2014 | 12:38:16
gaburka

Aj ja dakujem, bez tychto postrehov by som nestihala (este popri zivote) vsetko chapat

19.11.2014 | 13:00:23
Raelag

Taky se mi tyhle clanky moc libi! Jen jsem doufal, ze se dozvim nejaky vysvetleni, proc Hank Thompson v klidu postavil to „kolejiste“ a tudiz evidentne prisel na smysl tech znaku sam a nezblaznil se ;)

#8 Historic
19.11.2014 | 14:13:12
Historic

#7 Raelag: Právě že on byl na rozdíl od všech ostatních napřed, přišel na tu správnou strukturu a tím, že to rozluštil, se zbavil možného rizika zbláznění.

Mě by spíš zajímalo, jestli i on má nějakou předlohu v komiksovém světě. Když mu na konci Coulson předával jeho osobní složku, bylo na ní jméno Cameron Klein.

#9 Hurley
webmaster
19.11.2014 | 14:22:51
Hurley

#8 Historic: No ne že by na ni sám přišel, ale na rozdíl od ostatních se mu to v tý hlavě správně seplo, takže si ani neuvědomoval, že něco tvoří. Jinak Cameron Klein je odkaz na komiksy, ale je to tak naprosto prťavá postava, že to ani nestálo za zmínku. http://marvel.wikia.com/Cameron_Klein_(Earth-616)

#11 Historic
webmaster
19.11.2014 | 14:32:48
lksvcr

Takže pokud je skye a doktor inhumans, tak jaký mají schopnosti? No vysvětlovalo by to proč skye se nezbláznila a taky proč toho doktor tolik ví o tom artefaktu, ale stejně mě zajmá jak se vlastně vůbec od normálních lidí liší?

#13 madhitman
19.11.2014 | 15:05:06
Historic

#9 Hurley: Díky :-)

webmaster
19.11.2014 | 15:28:54
deadpool

ja rikal ze punisher se muze objevit :D ted to mate i od hurley :D tak muzeme doufat ze se to fakt podari pac to je znama postava co by to mohla vylepsit (hlavene ty nase ratingy ci co )

19.11.2014 | 18:20:53
madhitman

#10 lksvcr: Ten jejich inhuman gen by se musel aktivovat… http://marvel.wikia.com/Terrigenesis

#14 Ne-On
19.11.2014 | 18:35:36
Ne-On

#13 madhitman: tak si říkám, poté co jsem si pročetl ten článek, není v obelisku (Diviner) jeden z těch krystalů? Když si to ještě spojím s touhle větou v článku: „Quicksilver believed that the Terrigen Crystals had chosen him and viewed the M-Day event as a divine test.“

#15 Edie17 #16 madhitman
19.11.2014 | 19:55:41
Edie17

#14 Ne-On: Orb, Aether, Tesseract…a určitě i Diviner! kde by mohli být zbývající?

19.11.2014 | 20:34:07
madhitman

#14 Ne-On: Že by takhle důležitou věc dali do Agentů, kteří pořád můžou být po 2. řadě zrušení???…to nevypadá moc nadějně…

#18 Ne-On
19.11.2014 | 21:33:34
Hurley

Napadlo mě to, ale ty kameny zbývaj odhalit asi už jen dva, takže do Agentů by tím asi neplýtvali.

webmaster
19.11.2014 | 21:40:30
Rodann

Autor článku při zmínce o komiksovém Punisherovi zapomněl na první filmovou inkarnaci s Dolphem Lundgrenem v hlavní roli z roku 89' distribuovanou pod výstižnějším překladem Mstitel. Ač jsou všechny celovečerní adaptace slaboučké, právě tato se nejvíce drží komiksové předlohy – nebo s ní alespoň nejvíce koresponduje co se týče nekompromisnosti.

24.11.2014 | 11:02:01
madhitman

#18 Ne-On: Sorry, překlikl jsem se;)…to mělo být pro Edie17…no je to možný, ale spíš bych čekal, že ty krystaly budou v tom městě a tohle bude jen klíč:)

26.11.2014 | 21:45:19
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy