Agents of S.H.I.E.L.D. Postřehy z epizody Ye Who Enter Here

Postřehy z epizody Ye Who Enter Here

Postřehy z epizody Ye Who Enter Here

Předcházet velkému finále, v tomto případě finále zimnímu, není jen tak. Avšak to, že epizoda Ye Who Enter Here měla hlavně před­připravit půdu pro příští týden, neznamená, že by nám i sama o sobě nenabídla pár zajímavostí.


24 0
8.12.2014

Nejasná zpráva o konci světa

Úvod epizody Ye Who Enter Here nám nabídl podivnou snovou sekvenci, ve které se Skye potácí prázdnou základnou S.H.I.E.L.D.u, dokud nenarazí na ředitele Coulsona a agentku May, kteří nechávají na stole nemluvně a odcházejí. Těžko říct, co přesně tento výjev znamená. Coulson i May jsou tu však oblečení civilně a pro jejich postavy tedy tak nějak nepatřičně, což by mohlo naznačovat symbolické podtržení rodičovských archetypů.

Daným dítětem by pak v tom případě mohla být Skye, kterou Coulson a zbytek týmu (její „rodina“) opouštějí poté, co odhalí její schopnosti (otevření „Pandořiny skříňky“ se znaky Obelisku). Tím by se ze sna mohla stát vlastně předtucha, která jakoby naznačovala, že vstup Skye do chrámu a odhalení jejích schopností ji odloučí od zbytku týmu a přivodí jí zkázu. Opět ale říkám, že tato scéna by mohla mít hned několik různých vysvětlení a do následující středy toho nic bližšího asi stejně vědět nebudeme.


Na této snové sekvenci je ale každopádně zajímavé ještě i to, že Skye v ní má na sobě květinové šaty – ne však ten typ, který vždycky nosila Raina, ale naopak šaty světlé, což, jako konec konců mnoho prvků v této epizodě, podtrhuje skutečnost, že Skye i Raina jsou v podstatě dvěma stranami jedné mince. Obě byly ztracené, obě hledají odpovědi ohledně jejich původu a obě v sobě skrývají zvláštní schopnosti, které budou naplno odhaleny až v chrámu ukrytého města Attilan (o jehož identitě už teď není pochyb).

Otázkou ale stále zůstává, jaké tyto schopnosti jsou. Pokud je v sobě Raina i Skye zatím plně potlačují, nic bližšího se o nich nedozvíme, dokud nevstoupí do chrámu. Pokud však obě dvě své schopnosti už mají, avšak pouze v omezené podobě (tak jako by tomu mohlo být i u Doktora a jeho „hydovského“), můžeme už trochu hádat. Sen Skye a její předtucha, že se „schyluje k něčemu zlému“, by mohly napovídat schopnost předvídání budoucnosti, zatímco u Rainy by se zase mohlo jednat o schopnost ovládání mysli. Protože jak jinak dokáže někdo tak otravný mít pořád všechny omotané kolem prstu, to je mi záhadou.

Furyho zadní vrátka?

Během letu na San Juan se Mack zeptá Bobbi, jestli Huntera zasvětila do „tamtoho“, o čemž vedle nich dvou zjevně věděla i zesnulá agentka Hartley a co se Bobbi snaží urputně držet pod pokličkou – a to i před Hunterem. I když vůbec nevíme, co by tento vedlejší projekt, jehož jsou Bobbi a Mack součástí, mohl být, nabízí se jedno logické vysvětlení, a sice že oba agenti se zodpovídají bývalému řediteli Nickovi Furymu.

Když se totiž Bobbi snaží ujistit, že Coulson skutečně hodlá zbraň uvnitř chrámu zničit, stejně tak může jen zjišťovat jeho postoj, protože sama dostala nařízeno od Furyho, že má tuto zbraň získat (Bobbi je přece jen profesionální lhářka, na což už několikrát doplatil zejména Hunter).

Tato teorie je trochu na dlouhé lokte (zejména k Mackovi by to tak úplně nesedělo), pokud ale znáte postavu Nicka Furyho především z komiksů, určitě mi dáte za pravdu, že když předal svou funkci Coulsonovi, určitě by pro něj dávalo smysl nechat si i nějaká ta zadní vrátka. Fury ví, že některé oběti, které je třeba přinést, Coulson nepřinese, a proto by získání mimozemské techniky musel vzít do vlastních rukou, tedy přesněji skrze agenty v Coulsonově týmu, kteří by se tajně zodpovídali jemu.

Zajímavé je rovněž to, že se do této epizody vrátilo téma Loly, na které by Mack rád pracoval, ale Coulson mu to nedovolí, což by mohl být velmi jemný náznak toho, že Coulson Mackovi nevěří a ví, co se chystá. Konec konců obraz Macka, který si na dálkové ovládání jezdí s malým plastovým Coulsnem, mluví docela za vše.

Modří andělé

Vedle odkazu na Bermudský trojúhelník, který může znamenat hned několik věcí, jelikož tato lokace byla v komiksech 80. let obzvlášť populární, jsme se v nové epizodě konečně dočkali i komiksového odkazu, na který jsme čekali už dobrý půlrok. V seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. totiž konečně zaznělo slovo Kree, jméno mimozemské rasy, o které už dlouhé měsíce tušíme (a několik posledních týdnů dokonce i s jistotou víme), že bude součástí mytologie tohoto seriálu, která se postupně přehoupne i do filmů (viz postřehy z předminulé epizody).

Odhalení Kree ale není jediným potvrzením teorie o Inhumans, kterého jsme se nově dočkali. Společnost Marvel Comics se totiž nedávno jen tak mimochodem rozhodla, že příští rok začne vydávat komiksové obálky s tématikou filmových Inhumans v rámci výročí jejich 50leté existence a zároveň i jakožto lákadlo na jejich uvedení do světových kin v roce 2018.

První z těchto obálek už byla zveřejněna a vyobrazuje filmovou podobu Královské rodiny Inhumans (která bude figurovat ve zmíněném filmu, v seriálu se jich ale velmi pravděpodobně nedočkáme). Vedle jednotlivých postav však na této obálce můžeme vidět i něco, co známe velmi dobře z Agents of S.H.I.E.L.D., a sice Coulsonovy mimozemské znaky.

Pekelná díra

Ať už by Mack pracoval proti Coulsonovi nebo ne, teď už je to vlastně docela jedno… A co že se to Mackovi v poslední epizodě tedy vlastně stalo? Raina sama řekla, že město je postaveno pro vyvolené a že ti, kteří nejsou hodni jeho moci, budou zničeni. Poté, co se tak Mack dotkl rytiny v jeho katakombách, město samotné v něm začalo vyhledávat geny potomka Inhumans.

Jelikož ale Mack takovým potomkem zjevně není, město se rozhodlo bránit. Pokud ale existuje lepší bezpečnostní mechanismus než zabít vašeho škůdce a narušitele, pak je to poštvat takového narušitele proti komukoliv, kdo s ním mohl přijít. A přesně to se nejspíš taky stalo.

Po pádu do třicetimetrové propasti můžeme dát Mackovi asi sbohem. Zároveň ale nemůžeme vyloučit, se se s ním ještě někdy nesetkáme. Jak podotkl Coulson, to, co vylezlo z oné temné díry, už nebyl Mack. A právě to „něco jiného“ onen třicetimetrový pád vlastně klidně mohlo přežít. Problém je ale v tom, že jestli to přežilo, tam dole na to narazit vážně nechcete.

PS: Psát každý týden o zase úplně nové změně chování Granta Warda už začalo být trochu repetitivní. Obrázek o jeho úloze v poslední epizodě si ale jistě zvládnete udělat sami. :)

Diskuze /19

tom99

Ta teorie o Bobbi a Mackovi je zajímavá. Já když jsem se v tu chvíli na epizodu díval, tak mě jen napadlo, že „tamto“, co Bobbi neřekla Hunterovi je to, že Bobbi spala nějaký čas Mackem :-)

#2 Hurley #4 Blackhand47XD #9 bulljoker
webmaster
8.12.2014 | 10:37:35
Hurley

#1 tom99: To by to pak musela být nějaká švédská trojka s Hartleyovou, kterou tam taky zmiňovali (a kterou by teď teda Mack chtěl nahradit za Huntera)… Hm, zajímavá teorie. :)

webmaster
8.12.2014 | 10:44:03
LaglasArgon

Ohledně Bobbi si myslím že máte pravdu. Tomu by odpovídalo proč je Adrianne Palicki vedena jako hostující hvězda, tudíž se dle mě dočkáme jejího odchodu na nějakou dobu (třeba za Furym) a poté návratu na finále nebo na max pár epizod…

8.12.2014 | 11:00:21
Blackhand47XD

#1 tom99: Mě zase napadlo tajné manželství s Hawkeyem, o kterém skoro nikdo neví. Přeci jen ti dva spolu v komiksu byli. :D

#5 Historic
webmaster
8.12.2014 | 14:08:25
Historic

#4 Blackhand47XD: To by Bobbi byla pěkná čůza teda :D

webmaster
8.12.2014 | 15:27:39
luciecerna216

Možná může za to, že Hartley umřela, aby se dostala do Hydry

#8 mr. kingslayer
8.12.2014 | 16:50:52
lksvcr

Je docelá jasný že bobbi s nima nehraje tu samou hru jak už bylo vidět v jedné epizodě kdy vyslýchala Baksiho a donutila ho aby se zabil, aby neřekl o tom co dělala, což možná byl další úkol od Furyho :D

8.12.2014 | 16:58:36
mr. kingslayer

#6 luciecerna216: Taky mě napadlo, že ji obětovali pro větší dobro.

8.12.2014 | 17:07:57
bulljoker

#1 tom99: to mě taky napadlo hned :D

8.12.2014 | 22:22:03
Hurley

Jak to ale dává smysl? Hartley se sama od sebe dotkla Obelisku. Za její smrt nikdo nemohl – nikdo ji nemohl kvůli ničemu „obětovat“.

#12 mr. kingslayer
webmaster
9.12.2014 | 6:54:02
luciecerna216

Já spíš myslela, že kvůli Bobbi nabourali

9.12.2014 | 7:30:06
mr. kingslayer

#10 Hurley: Spíš jsem to myslel tak, že Bobbi mohla prozradit tu akci, aby prokázala svou cenu.

#13 Hurley
9.12.2014 | 10:37:28
Hurley

#12 mr. kingslayer: Tu akci ale nikdo neprozradil. Hydra se tam nedostala, jen Absorbing Man, kterýho tam vzala americká armáda.

#17 TonyStark
webmaster
9.12.2014 | 15:29:43
Setcher

Mě by spíš zajímalo, jak je to s Bobbi a vymýváním mozku… Když v jedné z předchozích epizod zachraňovala Simmonsovou, tak pak šla naproti Bakshimu s 2 ozbrojenci. A Bakshiho výraz vypadal na to, že ví co dělá… Pak byl jen stříh na to, jak Bobbi utíká před střelbou… Buď jí tam znovu vymyl mozek (frází), nebo se s ní domluvil na dalším postupu.. tak jako tak, by to znamenalo, že je věrná Hydře…

9.12.2014 | 16:52:01
dswp

me napadlo,ze Skye vidi i do minulosti.jak May a Coulso odevzdavali to decko,tak to mohlo znamenat odevzdani Skye do sirotcince,kdyz byla mala.tam ji prece dali 2 shield agenti.takovy trochu retro civil obleceni by tomu pomahalo.i ty kecy co rikaj.navic nekdy v prvni serii se may ptala coulsona,jestli ji „to“ nekdy rekne.odpoved uz nevim :D jak ale do toho sedi ten zvuk a kvetinovy saty,nevim..

9.12.2014 | 17:18:04
deadpool

mack nam ukazal hydovskou stranku :D

9.12.2014 | 19:05:20
TonyStark

#13 Hurley: Jasně no, ale Absorbing Man dostával rozkazy z Hydry ..... Je to jen teorie, ale taky mě to napadlo :D

9.12.2014 | 20:26:32
F5nda

jak mu Skye v tom snu říká že se musí připravit na misi, tak Coulson drží v ruce noviny s nějakýma ?čínskýma? znakama… Skye je z té čínské provincie ne? takže to by asi sedelo… zajímalo by mě co ale znamenal ten zvuk :o

#19 Hurley
10.12.2014 | 11:45:14
Hurley

#18 F5nda: Možná nějaká ukolébavka, kterou znala jako malá.

webmaster
10.12.2014 | 12:46:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S04E22: World's End

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @OlafDark
Korekce: @Sluníčko11
Časování: @KlárkaP

Překlad sedí na verze Agents of S.H.I.E.L.D.:

  • S04E22 HDTV x264 KILLERS
  • S04E22 HDTV XviD FUM
  • S04E22 720p HDTV DIMENSION
  • WEB-DL

Reklama

Momentka

Momentka

Nepřehlédněte

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Marvel Television: Všechny seriály ve filmovém světě

Vesmír Marvelu se neustále rozrůstá a to nejen na poli filmů, ale i seriálů. Mysleli jste si, že se dočkáte pouze S.H.I.E.L.D.u, Carterové nebo seriálů od Netflixu? Omyl, Marvel toho plánuje mnohem víc a začíná se do toho také sám trochu zamotávat.

Nejoblíbenější postavy