Agents of S.H.I.E.L.D. (Agenti S.H.I.E.L.D.) Postřehy z první epizody druhé řady

Postřehy z první epizody druhé řady

Postřehy z první epizody druhé řady

Druhá řada seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. je tu a spolu s ní i kopec nových postav, palčivých otázek, komiksových odkazů a bláznivých teorií. Vezměte si brýle na čtení a pohodlně se usaďte. Dneska to bude trochu na dýl.

8 0
28.9.2014

Ochutnávka z nového seriálu

Druhá řada seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. se ke svým hlavním hrdinům vrací trochu obloukem, a to konkrétně přes zastávku do Rakouska v roce 1945, kdy agentka Peggy Carter spolu s Dum Dum Duganem a Jimem Moritou provádí razii v základně Hydry. Na tomto cameu je pak zajímavé nejen to, že všechny tři tyto postavy se objevily už ve filmu Captain America: První Avenger, ale že konkrétně agentku Carter si už začátkem příštího roku budeme moct užít v jejím vlastním seriálu.

A přestože zatím nikdo z Kapitánova komanda Howling pro tento nový seriál potvrzen nebyl, není důvod se domnívat, že by se tu například právě Dum Dum nebo Morita alespoň na skok objevit nemohli. Pokud šly tedy novinky o seriálu Agent Carter dosud tak nějak mimo vás, nebyl lepší způsob, jak na něj takto hezky v předstihu upozornit.


Agentka Carter ale zároveň nebyla jedinou zajímavostí této úvodní scény. Jednak je tu totiž představen záhadný Obelisk, kolem kterého se točí i zbytek epizody, ale rovněž tu na pár vteřin probleskne i odkaz na záhadného modrého mimozemšťana (potvrzeného jako zástupce rasy Kree) z epizody T.A.H.I.T.I., ze kterého vznikl lék aplikovaný na agentu Coulsonovi, Skye a Johnu Garrettovi. Odkud se toto tělo přesně vzalo tak sice pořád nevíme, jisté je však to, že na planetě Zemi už se nějaké to desetiletí povaluje.

Coulsonova nová banda

Od finále první řady se pár věcí změnilo. Phil Coulson nejen že je teď aktivním ředitelem nového S.H.I.EL.D.u, ale zároveň k sobě přizval spoustu nových lidí v čele s týmem agentky Isabelle Hartley, bývalé Coulsonovy kolegyně v podání seriálové Xeny Lucy Lawless. Závěr epizody Shadows nám ale zároveň uštědřuje dost silnou ránu, kdy Hartley a jeden její agent umírají, čímž se počet nových postav značně redukuje.

Zároveň musíme ale myslet i na to, že v komiksových příbězích nikdy nikdo skutečně neumírá, a tak si ještě lze pohrávat s myšlenkou, že Hartley díky kontaktu s Obeliskem (a následné včasné amputaci ruky) autonehodu přežila a do seriálu se s novými schopnostmi nebo vlastní agendou třeba ještě vrátí. Pravděpodobnější ale je, že náhlá smrt agentky Hartley je definitivní a měla divákům především ukázat, jak křehká a zranitelná Coulsonova organizace stále je.

Po této epizodě ale v seriálu každopádně zůstávají jen dva noví hlavní přírůstci do Coulsonova týmu: žoldák Lence Hunter a mechanik a technik Mack Mackenzie. A zatímco právě Mack je postavou zcela novou (stejně tak jako byla i Hartley), u Huntera už můžeme hledat poměrně propletenou komiksovou historii. Tento Lance Hunter, který se na stránkách komiksů poprvé objevil už v ruce 1977, byl totiž ředitelem organizace S.T.R.I.K.E., prakticky britské verze S.H.I.E.L.D.u, což z Huntera dělalo jakéhosi britského Nicka Furyho, se kterým S.T.R.I.K.E. také často spolupracoval v boji proti Hydře.

Než by se ale seriálový Lance Hunter mohl dočkat podobného povýšení od ředitele Coulsona, bude muset nejdřív dostat pádný důvod, proč by u jeho organizace, ke které už ho teď nic neváže, měl vůbec ještě zůstávat. Když už jsme ale u té Anglie, Coulson rovněž zmiňuje své záhadné nové spojence v Londýně. Nasnadě je možnost, že tvůrci si tímto prohlášením připravují půdu pro představení dalších nových postav včetně agentky Bobbi Morse alias Mockingbird. Možná se ale Coulson prostě jen zastavil u britského Torchwoodu.

Chlap jak hora

Lance Hunter není jediná nová komiksová postava pro tuto epizodu. Poprvé se zde představil i Carl Creel alias komiksový Absorbing Man, který dokáže převzít vlastnosti jakéhokoliv materiálu, kterého se dotkne. Za zrozením komiksového Absorbing Mana pak nestojí nikdo menší než sám Loki, jehož magický lektvar Creel vypije, načež se vydá na férovku s Lokiho bratrem Thorem, jemuž se stane téměř rovnocenným protivníkem.

Z Creela se později stává Lokiho osobní ranař, kterého jeho pán na Asgardu soustavně staví nejen proti Thorovi, ale i jejich otci Odinovi. Absorbing Man se ale později vrací opět na Zemi, kde čelí například Daredevilovi, Spider-Manovi, Hulkovi (jehož schopnosti absorbuje) či dokonce celé skupině Avengers.

Jinými slovy kdyby byl seriálový Absorbing Man alespoň z půlky tak mocný jako ten komiksový, ředitel Coulson a jeho nový S.H.I.E.L.D. by se mohli jít zahrabat. Ani tak to ale jeho lidé nebudou mít proti Creelovi snadné a minimálně ještě nějakou tu epizodu se s ním určitě budeme potkávat.

Jako vejce verzi

Na přetřes v této epizodě dojde i agent Koenig, který nám vrtá hlavou už od finále uplynulé série. Koenig sám sice zmiňoval, že má bratra, potkat jeho dokonalé dvojče jsme ale opravdu nečekali. Aby toho ale nebylo málo, tito od sebe k nerozeznání podobní bratři zjevně nejsou jen dva.

Agent Triplett v této epizodě totiž zmiňuje, že Koenig má takových identických sourozenců víc, což si můžeme podložit i speciálním videem z letošního Comic-Conu, ve kterém jsme viděli hned dva agenty Koenigy. Tady už proto teorie se siamskými x-čaty slábne a spíš se začínáme přiklánět k možnosti zásahu něčím jiným než matkou přírodou. Že by Nick Fury natolik nedůvěřoval sekretářkám, až by si sám naklonoval armádu baculatých agentů s úchylkou na visačky?

Kapitán Hydrovous

Návrat Granta Warda do druhé řady byl nevyhnutelný, dlouho nás však pálila otázka, co s touto postavou vlastně bude. V epizodě Shadows vidíme Warda zcela jinak, než jak si ho můžeme pamatovat z finále první série. Ward je úplně na dně a dokonce se i několikrát pokusil o sebevraždu. Tomuto stavu se ostatně nemůžeme ani moc divit, když Grant vlastně nikdy nebyl věrný ani tak Hydře, jako spíš nyní zesnulému Johnu Garrettovi.

Ward se proto nyní snaží hrát na city nejen Skye, ale i samotným divákům, a všechny nás tak přesvědčit o tom, že se jen snaží odčinit všechno, co napáchal. Jenže zatímco někteří fanoušci (či spíše fanynky) seriálu už by Warda možná vítali(/y) s otevřenou náručí, Skye ani zbytek týmu se do toho zas až tak nehrnou. Na Hydře už Wardovi sice zjevně vůbec nezáleží a své znalosti o ní využívá k znovuzískání důvěry Skye a Coulsona, pořád se ale může snažit jen osvobodit a eventuálně i vyhledat pomstu na svém starém týmu.

Fotbalové zranění

I kdyby se ale Ward opravdu snažil odteď sekat dobrotu, mimo hromady mrtvol, kterou po sobě zanechal, se ho zpátky do party vítá jen hodně těžko hlavně kvůli tomu, že Wardovu vinu má Coulson i jeho lidé dennodenně před očima v podobě agenta Fitze. Epizoda Shadows nás hned několikrát škádlí s tím, jak je to s Fitzovým stavem po událostech finále první řady, aby nám nakonec představil, že žádný úsměvný happy end se vážně nekonal.

V tomhle bodě nás může uklidňovat snad jen to, že herci Iain De CaesteckerElizabeth Henstridge jsou ve druhé řadě seriálu stále součástí jeho hlavního obsazení. Snad bychom se tedy mohli dočkat nejen Fitzova uzdravení, ale navíc i návratu agentky Simmons. Lehká cesta to ale zároveň určitě nebude a seriál Agents of S.H.I.E.L.D. v minulosti už několikrát dokázal, jak snadno umí obrátit naše předvídání děje proti nám. Abychom se proto nakonec nedivili, jak to celé dopadne.

Pan Dominic utekl z Podkroví

Nový záhadný padouch druhé řady je nám sice představen už v úvodní sekvenci s agentkou Carter, tu klíčovou informaci o něm se však dozvídáme až ve scéně poslední. Americký herec Reed Diamond alias pan Dominic ze staršího whedonovského seriálu Dollhouse tu totiž hraje Daniela Whitehalla alias Krakena.

Komiksový Kraken je relativně nová postava, která ale ve světě Marvel Comics přitom operuje už mnoho let jako hybatel za oponou Hydry, který rád tahá za nitky a odhaluje u lidí jejich skrytý potenciál, ne nepodobně jako seriálová Raina.

V seriálu je Daniel Whitehall zjevně vysoce postaveným členem Hydry, který buďto používá skvělý omlazovací krém, nebo se mu nějakým způsobem vážně podařilo potlačit stárnutí, což by vlastně nebylo nic až tak nového. Už v jedněch z našich předchozích postřehů jsme si totiž říkali, že i původní komiksový Nick Fury díky speciální substanci od druhé světové války téměř nezestárnul. Seriálový Whitehall má ale každopádně zálusk na tajemný Obelisk, který je zatím obestřen stejnou mírou tajemství jako on sám. Postavit se mu tak pro Coulsonovu organizaci hračka určitě nebude…

Diskuze /11

DexTeR_X5

Výborné postrehy, nemôžem nič iné ako chváliť. Zo samotnej časti ma najviac prekvapila Fitzova „samomluva“, to som naozaj nečakal, a najväčším prekvapním pre mňa bol Absorbing Ban – vtedy som si povedal, konečne poriadny „zlosyn“ :D Ešte raz, vďaka za postrehy, máš to u seba. :D

28.9.2014 | 18:44:11
maxf1

Mně přijde, že ten seriál trochu ztratil dynamiku z první série. Coulson je zaneprázdněný suchar, Skye se snaží být superdrsná agentka, Fitz a Simmonsová už to taky svojí srandou nebudou táhnout. Chybí tam nová „hlavní postava“ za Warda. Tripplet moc zajímavej není. Přijde mi, že se snaží udělat to až moc akční na úkor srandy a normálního chování lidí.

#4 Hurley
28.9.2014 | 19:26:17
dswp

Kapitán Hydrovous me dostal na lopatky! :D

#9 jh666
28.9.2014 | 20:02:07
Hurley

#2 maxf1: Já bych se s takovýma soudama po jedný jediný epizodě ještě neunáhloval. :)

redaktor
28.9.2014 | 21:01:17
terari

Můžete mi říct kde tam byl ten Ufon? Asi jsem slepá ale já ho nikde neviděla :/ :)

#6 Hurley
28.9.2014 | 21:46:18
terari

díky :)

28.9.2014 | 22:06:59
maxf1

Jasný, máš pravdu. Ale mám takovej pocit, že už to prostě nebude jako dřív. Mám rád, když jde s akcí ruku v ruce i trocha humoru.

28.9.2014 | 23:10:39
jh666

#3 dswp: Kapitán Hydrovous byl super, ale pobavila mě i věta s armádou baculatých agentů s úchylkou na visačky.

29.9.2014 | 8:40:48
Lucifrid

Díky za postřehy a spoustu nových informací. :) A pan Dominic mi udělal radost. :D

webmaster
29.9.2014 | 12:27:46
lksvcr

Velice vtipné postřehy, vzlášť úchylka na visačky se mi líbila :D

29.9.2014 | 21:00:56
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E13: What We’re Fighting For

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @annePel, @laisobel, @Zira
Korekce: @Zira

Překlad sedí: Na všechny dostupné verze

Epizodu nezapomeňte ohodnotit

Ohodnoťte Agents of S.H.I.E.L.D.

Nepřehlédněte

Podívejte se na tým S.H.I.E.L.D.u v průběhu let

Podívejte se na tým S.H.I.E.L.D.u v průběhu let

Premiéra sedmé a poslední série je už zítra, takže bychom se mohli podívat na hlavní postavy a jejich příběhy v průběhu let seriálu. V následujícím článku uvidíte krátké ukázky všech hlavních postav.

Reklama

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás