Alien (Vetřelec)
92/100 - 31×

Alien(Vetřelec)

Mimozemská rasa, se kterou si není radno zahrávat. Smrtelně nebezpečná ve všech svých formách. Ale lidé jsou nepoučitelní a v kultovní sérii filmů, komiksů nebo i videoher ji pořád provokují…

USA | 1979
vysílání
| 120 minut
žánr
Akční, Hororový, Sci-fi
hrají
Sigourney Weaver (Ellen Ripley),

Vetřelec slaví 40 let

Vetřelec slaví 40 let

Jedna z nejkultovnějších sci-fi sérií dnes slaví čtyřicet let od uvedení svého prvního dílu. Zavzpomínejme na začátky mocných xenomorphů a podívejme se, jak to s vesmírným dobrodružstvím vypadá do budoucna.

17 0
25.5.2019

Od americké premiéry prvního snímku z franšízy Alien dnes uplynulo neuvěřitelných čtyřicet let. Režisér Ridley Scott si v roce 1979 podmanil po skvělém ale komerčně ne moc úspěšném filmu The Duellists publikum a celosvětově uspěl s temným sci-fi, které se lišilo od dřívějších vědeckofantas­tických filmů přidáním hororových prvků. V tandemu se scenáristou Danem O'Bannonem naservíroval Scott divákům temný příběh z vesmírné lodi Nostromo, na které se zjevil mocný a nebezpečný xenomorph. V době vzniku si Scott nejspíše neuvědomoval, že stvořil jednu z nejúspěšnějších sci-fi sérií vůbec, nyní je však na své dílo jistojistě pyšný.

Vetřelec vnesl do komerčního sci-fi hororové prvky. Foto: 20th Century Fox


Kromě obohacení žánru sci-fi o horor se Scottův film postaral i o začátek hvězdné kariéry Sigourney Weaver, jež se coby Ellen Ripley objevila i v následujících třech filmech, které však už natáčeli jiní režiséři. Sigourney dodnes patří mezi největší hvězdy stříbrného plátna a brzy ji uvidíme v dalších pokračováních Cameronova Avatara. Kromě ní se ve Vetřelci ukázal i John Hurt, nedávno zesnulý britský herec, jenž se proslavil hlavně častým filmovým umíráním. A právě jeho slavné úmrtí v prvním snímku, v němž se xenomorph provrtá skrz jeho břicho, patří mezi ta nejvíce zapamatovatelná. Samotný herec si stejnou roli střihl i ve starwarsové a vetřelčí parodii Spaceballs, kde dokonce vtipně prohlásil, že se mu podobná věc už jednou stala.

Hurtovo úmrtí patří mezi nejikoničtější filmové scény. Foto: 20th Century Fox

V prvním Vetřelci jsme se rovněž dočkali načrtnutí celé mytologie, kterou se Scott ale nadále rozhodl nerozvíjet a v osmdesátých letech přenechal ságu Jamesi Cameronovi, jenž ve filmu Aliens (Vetřelci) udělal z původně hororového hitu spíše vesmírný akčňák. Další pokračování bohužel na Scottovo poselství nenavázala a nepomohl ani Scottův návrat k sérii z roku 2012. Prometheus sice nebyl špatný a mnoha fanouškům i kritikům se zamlouval, finančně však neuspěl a podobně dopadl i předloňský Alien: Covenant. V roce čtyřicátého výročí jsme se tak žádného nového filmu nedočkali, hlavní představitelé z Covenantu však hovoří o posledním snímku proslulé ságy v superlativech a například Michael Fassbender by si velice rád zopakoval svou roli androida Davida. Jak to s xenomorphovým návratem nakonec dopadne?

Je podle vás první díl nejlepší z celé série?

Diskuze /4

JK

26.5.2019 | 7:42:04
AVE_Jirka

Alien a Aliens jsou prostě srdcovka (obzvláště Director's cut) :-).

26.5.2019 | 12:21:17
Pavel 1963

Obávám se , že blbě. Prometheus byl jiný a dal se ještě akceptovat. Covenant byla jen trapárna, která ještě pokřivila náhled na mytologii, na tajemno… vetřelce stvořil divný android s lidskými vlastnostmi… no to je fakt bezvadný tajemství a lépe, když plánované završení celé ságy, tyhle kraviny nebude dále rozvíjet. Lepší už byl motiv tvůrců, které Covenant úplně vypustil.

26.5.2019 | 12:55:13
Pavel 1963

… pardon, odpovídal jsem na jinou otázku – jak to dopadne celkově. Jinak jasně, jednička je naprosto nejlepší díl :-)

26.5.2019 | 12:56:56
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Momentka

Momentka

Reklama

Vetřelec online

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama