Vetřelec 3

Vetřelec 3

1992


Několikrát předělávaný scénář nakonec vykrystalizoval do zápletky odehrávající se na planetě Fiorina „Fury“ 161. Bývalá těžební kolonie je dnes udržována v chodu několika vězni žijící v podivné, téměř náboženské harmonii. Do tohoto klidu zasáhne havárie modulu s Ripley na palubě.

Loď Sulaco se vrací z mise zpět na Zemi. Na její palubě spí v hyperspánku přeživší z posledního boje na LV-426 – Ripley, Hicks, Newt a Bishop. Loď najednou oznámí požár a automaticky vypustí záchranný modul s kryoschránkami na palubě. Modul projde atmosférou nejbližší planety a tvrdě přistane.

Planeta se nazývá Fiorina „Fury“ 161 a jedná se o bývalou těžební kolonii zpracovávající těžké kovy. Nyní už těžba neprobíhá, stárnoucí zařízení udržuje v chodu hrstka vězňů, odpykávající si zde své tresty. Většina z nich spáchala ty nejhorší zločiny, jako jsou několikanásobné vraždy, přesto všichni žijí ve zvláštní harmonii a to díky praktikované víře.

Andrewssprávce

Aaaron "85"dozorce

Ripley MichaelBishop
 
Clemensdoktor

Arthur

Boggs Christopher
  >
David

Dillon

Ed Eric
 
Frank

Gillas"Junior"

Golic Gregor
 
Janni Jude Kevin Lawrence
 
Martin Morse Murphy Rains
   
Troy Vincent William  

Vězni zahlédnou padající modul, vypraví se k němu a z jeho trosek všechny vyprostí. Tvrdé přistání nepřežijí Newt ani Hicks, Bishop je už díky předchozímu poškození nepoužitelný. Ripley je několik dní v bezvědomí. Když se probudí, čeká jí nejen šok ze ztráty přátel, ale i nevábného prostředí. Mezi vězni, z nichž většina z nich má na svědomí i znásilnění, působí její přítomnost velký rozruch a někteří z nich se pokusí Ripley znásilnit.

Brzy dojde v nekonečných chodbách věznice k první nehodě a stopy vedou Ripley k neomylnému zjištění, že se spolu s ní dostal na planetu i vetřelec, což jí potvrdí i dočasně zprovozněný Bishop připojený na černou skřínku záchranného modulu. Vetřelec si v chodbách postupně vybírá jednu oběť za druhou a Ripley přichází brzo o jediného spojence, doktora Clemense, se kterým navázala i bližší vztah. Vězni, jimž velí správce Andrews a zástupce společnosti Aaron, zpočátku teorii o vetřelce nevěří, když však přímo před očima všech vetřelec zabije Andrewse, získají v Ripley novou velitelku.

Protože na planetě nejsou dostupné žádné zbraně, je rozhodnuto nalákat vetřelce do úzké chodby, ve které se zpracovávalo olovo a tam ho zabít. Pečlivě připravený plán zkolabuje – systém kontrolovaných minipožárů se brzo rozšíří do celého komplexu a ty vězně, které nezabije oheň, dostane vetřelec.

Ripley celou dobu, co je na planetě, pozoruje na sobě známky nevolnosti. Když při jedné příležitosti jí vetřelec nezabije, ačkoli k tomu má ideální příležitosti, nechá se Ripley vyšetřit. Skener ukazuje tvrdou pravdu – Ripley v sobě nosí zárodek vetřelce, a to dokonce samotné královny. Protože jí vetřelec nezabije ani při dalším setkání a ani jeden z vězňů i přes pohnutou minulost jí nechce dobrovolně zabít, rozhodne se Ripley stát živou návnadou v dalším lovu na vetřelce.

To už je na cestě transport ze společnosti, dozorce Aaron informoval své nadřízené o přítomnosti Ripley i existenci vetřelce v ní a dostane příkaz, aby Ripley zůstala na živu. Loď dorazí na Fury v okamžiku, kdy je vetřelec chycen v pasti, zavalen horkým olovem, následně ještě pokropen vodou a hyne. Zástupci společnosti, mezi kterými je i Bishop (nikoli android, ale jeho tvůrce), se snaží Ripley přesvědčit, že jí pomohou dostat vetřelce z těla a zabít ho. Ripley jim nevěří a s pomocí posledního přeživšího vězně se připravuje na skok do ocelářského kotle. Snaha zástupců je marná, Ripley se dobrovolně vrhá do kotle, právě v okamžiku, kdy se z její hrudi klube nový vetřelec. Stanice na Fury je zavřena a zapečetěna a zástupci odlétají.

Nová verze

Předchozí děj je přepisem verze uvedené v roce 1992 do kin. Tento střih nemá na svědomí režisér David Fincher, protože před jeho dokončení od filmu odstoupil a práci za něj odvedli producenti. V roce 2003 se na DVD objevuje nová verze, založená na jeho poznámkách, protože Fincher se nového střihu odmítl zúčastnit. Film je zhruba o půl hodiny delší a obsahuje několik zásadních změn. Úvod před přistáním Ripley je delší, vetřelec se narodí z krávy a nikoli ze psa, v jednu chvíli se vetřelce podaří chytit (díky jednomu vězňovi se dostane zpět na svobodu) a závěr se obejde bez klubajícího se zárodku z hrudi Ripley. Podrobnosti

Jiné verze

O Vetřelci 3 je známo, že vzniklo několik různých scénářů, než v porodních bolestech vznikl definitivní scénář pro film. Nejznámější jsou od těchto autorů.

Vincent Ward

Příběh se odehrává na dřevené planetě, která je v podstatě obrovskou lodí ve tvaru koule, s vlastní atmosférou. Planetu obývají výhradně mniši. Na planetě havaruje modul s Ripley a zápletka je velice podobná vlastnímu filmu včetně pesimistického závěru, kdy Ripley odchází do ohně založeného ve snaze upálit vetřelce v obilném poli. Scénář obsahuje i sekvenci, kdy se mniši snaží vetřelce lapit ve výrobně skla, což později film parafrázoval pastí v ocelárně a nebo blízkého přítele, medika, se kterým ovšem Ripley žádný románek nemá. Též byla zdůrazněna až lidská prohnanost vetřelce, jež se snaží Ripley zlákat hlavou Bishopa nalezenou kdesi na skládce.

Rex Pickett

Rozpracovaný scénář na motivy námětu od Davida Gilera a Walter Hilla už je velice podobný závěrečné verzi filmu, ačkoli v sobě obsahuje jisté rozdíly oproti finále. Pickett byl najat, aby přepsal první draft z pera obou producentů, ti si však nakonec poradili sami a vytvořili vlastní scénář.

Walter Hill/David Giler

Scénář, který by se dal označit za finální. Ačkoli kredit je v titulkách přiznán i Vincentu Wardovi, skript je čistě dílem obou producentů, kteří dali dohromady motiv téměř ze všech projednávaných ver­zí.

William Gibson

Scénář cyberpunkového spisovatele (Neuromancer) se odehrává hlavně na orbitální stanici kroužící nad Zemí. Ripley je v kómatu, Newt odjíždí na svými prarodiči, hlavními charaktery jsou Hicks a Bishop.

David Twohy

Ripley bojuje s vetřelcem na planetě plné vězňů.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře