Alien (Vetřelec)
92/100 - 31×

Alien(Vetřelec)

Mimozemská rasa, se kterou si není radno zahrávat. Smrtelně nebezpečná ve všech svých formách. Ale lidé jsou nepoučitelní a v kultovní sérii filmů, komiksů nebo i videoher ji pořád provokují…

USA | 1979
vysílání
| 120 minut
žánr
Akční, Hororový, Sci-fi
hrají
Sigourney Weaver (Ellen Ripley),

Ridley dále pracuje na třetím prequelu, slibuje propojení celé ságy

Ridley dále pracuje na třetím prequelu, slibuje propojení celé ságy

V dalším prequelu ságy Alien nám Ridley Scott ukáže poslední spojovací článek mezi příběhem Inženýrů a Xenomorphů. Režisér a scenárista se k projektu krátce vyjádřil a zdá se, že práce jsou v pokročilém stádiu.

10 3
4.6.2020

Ridley Scott je jednou z největších legend režijního řemesla a svůj patrně nejslavnější snímek, hororové sci-fi Alien, uvedl do kin v roce 1979. O třiatřicet let později se k vesmíru, který vytvořil, vrátil a začal sáhodlouze vysvětlovat původ vražedných Xenomorphů, kteří v budoucnu svedou boj s lidskou rasou. Jeho snímek Prometheus z roku 2012 si našel své fanoušky i odpůrce a představil rasu vesmírných Inženýrů stojících na prahu vzniku kosmických ras. Původně se předpokládalo, že tyto bytosti budou zodpovědné i za vznik Xenomorphů, v dalším snímku jménem Alien: Covenant z roku 2017 ale Scott ukázal, že vetřelce vyrobil někdo úplně jiný, android David.

Ve snímku Covenant jsme se dočkali řady Xenomorphů. Foto: 20th Century Fox


Už od premiéry Covenanta je Scott připraven uvést třetí snímek. Zatímco původně se předpokládalo, že projekt s prozatímním jménem Alien: Awakening vyplní mezeru mezi Prometheem a Covenantem, nakonec se bude jednat o přímé pokračování, které ukončí Davidův příběh a naváže jej i na původní snímek Alien. Scott nyní k projektu řekl následující:

Stále si myslím, že v sáze Alien ještě nebylo řečeno vše podstatné. Už od uvedení prvního snímku mám v plánu ještě ryzí prequel, který ukáže, proč vetřelec a jeho vajíčka putují vesmírem a jaké je jejich poslání. Ukážeme si důvod, proč jsou tyto bytosti vysílány napříč vesmírem a propojíme ságy Prometheus a Alien.

Jak jistě víte, Covenant končil obrovským easter eggem, na jehož konci jsme zjistili, že android David v podání Michaela Fassbendera obelstil svou destrukci a na loď umístil několik xenomorphích embryí, přičemž s hibernovanými kolonisty počítal coby s pokusnými subjekty. V Awakening pak uvidíme důvody, které Davida vedou ke tvorbě těchto bytostí.

David se pravděpodobně ukáže i v Awakening. Foto: 20th Century Fox

Scott aktuálně pracuje na historickém snímku The Last DuelAdamem Driverem, Benem Affleckem a Mattem Damonem v hlavních rolích a v plánu má i seriálovou tvorbu pro Apple TV+ a natočení dvojky Gladiatora. Nyní se ale zdá, že Awakening, které bude prvním vetřelčím filmem pod hlavičkou Walt Disney Pictures, bude jeho dalším projektem.

Zajdete do kina na třetí prequelovou epizodu?

Diskuze /9

ReisRyos

Zašel bych na to do kina.

4.6.2020 | 21:56:59
Pavel 1963

SSi ano, i když sesupve jednotlivých fílů je sestupná, pořád se jedná o legendu a půjdu na to :_)

5.6.2020 | 3:39:08
Limitsalv

Já se po delší době podíval na Promethea (viděl jsem jej teprve po 3) a Aliena Covenanta (teprve po 2) a přes neustálou kritiku na oba tyto snímky se jich musím náležitě zastat. R.Scott odvedl dobrou práci a oba snímky splnily to podstatné tedy bylo v nich jak napětí a rozjezd, který byl v prvním Alienovi z r. 1979 tak i požadovaný zbytek včetně Alienů. Podívat se na to a zkritizovat to, to dokáže kdekdo, ale pochválit tvůrce, že si s tím dali práci, tak to pomalu nikde nezaznělo. Myslím si, že si tento příběh zaslouží do vyprávět 3 seguelu dávam přednost před nějakým 5 dílem o Alienovi, kde by měla byt opět již zestárlá Sigourney Weyrová (tyto plány stejně padly), jelikož pokud vím tak třeba 5 díl Ramba nebo 6 díl Terminátora (osobně jsem neviděl ani jeden snímek) se starým obsazením herců nijak zvláště nezabodoval.

#5 Moor8
5.6.2020 | 11:21:14
Geek

Pravda je, že Prometheus neuvěřitelně uzrál a dneska už je to můj třetí nejoblíbenější díl série, hned po jedničce a trojce, bohužel u Covenanta Ridley úplně zbytečně ustoupil nespokojeným fanouškům a v první polovině jim ten slasher prostě dál, kdyby tam filosofovali a hráli na flétnu celou dobu, tak by na to sice přišlo ještě méně lidí, ale mohl to bejt originální film se silným autorským rukopisem, co hlavně drží pohromadě, a z čeho bych si já sedl na zadek. Teď Ridley hlavně k sobě Ridley potřebuje nějakého svébytného scénáristu, ignorovat věčně nespokojené fanoušky a hlavně aby mu do toho konečně přestalo kecat studio a cpát tam něco, co tam prostě nemá co dělat, jinak to prostě nemůže nikdy fungovat. Bojím se ale, že tohohle se už nejspíš nedočkám nebo přinejlepším to bude celé zase nějak divně spatlané dohromady.

5.6.2020 | 14:24:40
Moor8

#3 Limitsalv: Hele viděli jsme ten stejný film? Jediné, co tam za něco stojí, je vizuál. Jinak je to nesmyslná, nelogická hrůza. „..ale pochválit tvůrce, že si s tím dali práci…“ Kde je to tam vidět, že by si s tím dali práci, to jsou tak odfláknuté filmy, že by se za ně styděl i amatér. Věci jen pro efekt a bez zjevného smyslu.

6.6.2020 | 18:06:23
leonidas 300

Osobně musím říct že jsem všechny filmy s Xenomorfy měl rád jako horory, tady do nedávna kdy jsem byl seznámen s novým úhlem pohledu na umělecké ztvárnění prvního vetřelce H.R. Girera a to že hlava Xenomorfů je v podstatě polo-ztopořený penis bez varlat. Od té doby má pro mne série horrorů s výskytem Xenomorfů satirický „rozměr“ – https://psmag.com/…U1/necro.jpg PS: jen řekněte že to tam není.

6.6.2020 | 21:44:19
Hudson

Fanoušci universa Alien se podle mě dělí na 2 tábory. Ti, co milují hlavně první díl, který natočil Scott, ale velkou míru zásluh má i O'Bannon, na kterého se jako na scénáristu hodně zapomíná a ti, co za nejlepší film považují druhý díl tudíž Aliens. Patřím do druhého tábora. Druhý díl mi připadá stěžejní, protože nám ukazuje a nenásilnou formou vysvětluje spoustu věcí Alien universa. Milovníci druhého dílu nově natočené filmy moc v lásce asi nemají nebo jich nebude mnoho, ale ti, co preferují první díl natočený právě Scottem, je přijmuli určitě snáze a lépe. Oba dva tábory se snad ale shodnou, že v nových dílech chybí uvěřitelná hlavní hrdinka a ta prostě k Vetřelci určitě patří. Kdyby se raději Scott chytil perfektního scénáře hry Alien: Isolation, to by byla pecka! Každopádně se opravdu bojím, s čím Scott přijde v „propojovacím“ filmu. Jak tu již bylo na FB zmíněno:" nejvíc děsivé je právě to, že nikdo neví, co to (Vetřelec) je a kde se to vzalo…" a Scott nám to v dobré víře chtěl všechno objasnit, ale moc se mu to nepovedlo, hlavně taky proto, že většina fanoušků nic vysvětlit nechtěla a když už, tak velmi nenásilnou formou, jako se to dělá v Aliens. Ať mi nikdo neříká, že v době natáčení prvního dílu, měl Scott v hlavě tento koloběh – Inženýži stvořili lidi, lidi strvořili androidy, android stvořil vetřelce… Hlavně je to v rosporu s tím, co je řečeno v samotném prvním filmu, kde kapitán Dallas řekne, že Pilot je zkamenělina („Looks like it's been dead a long time. Fossilized“) což znamená, že Pilot musel být mrtvý tisíce let, tedy ještě před událostmi v Prometheovi a David tudíž nemůže být originálním tvůrcem Vetřelce. Takže Ridley, prosím, drž se alepoň toho, co si s O'Bannonem nastolil v prvním díle a nefilozofuj tady o stvoření všehomíra ;)

#8 Svjatogor #9 Geek
6.6.2020 | 21:57:41
Svjatogor

#7 Hudson: Kam patří ti, kteří chtějí méně akce, více uvěřitelnější fyziky / biologie do universa a co nejvíce… ještě větší psychologický strach a posun Vetřelce až někam ke Cthulhu??? ;-)

7.6.2020 | 14:43:06
Geek

#7 Hudson: jj, je to tak, já to mám čistě s Vetřelčí sérií takhle- Alien > Alien 3 > Prometheus > Aliens > Alien: Covenant > Alien: Resurrection a když už si vybírám, nejraději si pouštím všechny Scottovky. Na Aliens největší problém spatřuji v akci, kvůli které se notně muselo přizpůsobit to nejzajímavější na vetřelcích a to mytologie, což jí v konečném důsledku ubralo na děsivosti. Neříkám, že i tak to pár dobrých myšlenkových motivů nemá, ale já si zkrátka silně atmosférický vesmírný horor nepředstavuji jako zběsilou militantní akci, to jsem schopen přijmout jen v čistě Cameronovských sériích. Dobře je to pak podáno zde https://www.moviezone.cz/…o-vetrelce/1#1

7.6.2020 | 15:34:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Momentka

Momentka

Reklama

Vetřelec online

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama