American Crime Story
92/100 - 35×

American Crime Story

Lid versus OJ Simpson. Ryan Murphy, tvůrce úspěšné série American Horror Story, se rozhodl zmapovat proces s bývalým hráčem amerického fotbalu, obviněným ze série trestných činů, a to především z vraždy své ex-manželky.

USA | 2016 | Pauza
vysílání
3 sezóny | FX | 50 minut
hrají
Cuba Gooding, Jr. (O. J. Simpson), Courtney B. Vance (Johnnie Cochran), David Schwimmer (Robert Kardashian), Sarah Paulson (Marcia Clark),


Desetkrát jinak

Desetkrát jinak

Pokud si před začátkem minisérie American Crime Story zoufáte, jakým seriálem podobného ražení zabít čas, než ACS na začátku února odstartuje, nelámejte si s tím dál hlavu a nahlédněte do článku, obsahuje deset tipů přesně pro vás.


6 0
27.11.2015

Jako první doporučení se samozřejmě nabízí American Horror Story. Krom nápadně podobného názvu mají seriály společný i tvůrčí tým v čele s Ryanem Murphym. A pokud se OJ Simpsonovi na televizních obrazovkách zadaří, nejspíš se v druhé řadě dočkáme i obdobného provedení → tedy stejní herci, nový příběh.

Věnujme se ale jiným TV počinům. Vybraná desítka už je delší dobu natočená nebo běží nějakých těch pár sezón, a tím pádem jste s největší pravděpodobností tyto seriály dávno viděli. Pokud je ale opak pravdou, neváhejte a pusťte se do toho!


1. TRUE DETECTIVE

2014, HBO, 2 série (16×60 min), hvězdné lákadlo: Matthew McConaughey, Colin Farrell

Seriál True Detective je pojat velice originálním způsobem. V první řadě sledujeme zákulisí kriminálního případu a zároveň je nám nabídnut jakýsi vhled do myšlenek jednoho z protagonistů. Ve druhé řadě se objevují noví herci, nové postavy a nový případ. Z pohledu detektivů i kriminálníků pak divák proniká nejen do policejního vyšetřování, ale také svědomí postav. Tentýž koncept nám nejspíš nabídne právě American Crime Story (dále jen ACS), jen detektivy nahradí právníci.

Thumbnail Play icon

2. STATE OF PLAY

2003, BBC One, 1 série (6×60 min), hvězdné lákadlo: David Morrissey

Minisérie State of Play sleduje vyšetřování smrti mladé ženy, které skupinu žurnalistů zavede až do samotného nitra politických machinací britské vlády. V roce 2009 se seriál dočkal i stejnojmenné americké filmové adaptace (v hlavních rolích s Benem Affleckem a Russellem Crowem), kterou český divák zná pod názvem Na odstřel.

Thumbnail Play icon

3. BROADCHURCH

2013, ITV, 2 série (16×40 min), hvězdné lákadlo: David Tennant

Perla z ostrovů. Uvěřitelný kriminální případ, inteligentní a kompaktní děj a téměř hmatatelné emoce → britští autoři to vše prostě umí prodat. Zatímco v první řadě s dvojicí detektivů divák chytá vraha, ve druhé dostane možnost nahlédnout do lapálií v soudní síni. Pokud neholdujete britským seriálům, v roce 2014 vznikla i americká verze pod názvem Gracepoint.

Thumbnail Play icon

4. THE FALL

2013, BBC Two, 2 série (12×60 min), hvězdné lákadlo: Gillian Anderson, Jamie Dornan

Pokud se vám stýská po Scullyové a nebo se vám zalíbil pan Grey, určitě dejte šanci pečlivě vyšponovanému psychologickému dramatu, britské minisérii The Fall. Seriál originálně a novátorsky podává stokrát omílaná témata, je syrový v pomalu budované dusivé atmosféře a perfektně pracuje s napětím. Dostanete možnost nahlédnout do hlavy nejen vyšetřovatelce, ale i samotnému vrahovi.
* V tomto netradičním pojetí nabízí kvalitní krimi i Dexter a Hannibal (minimálně jejich první řady).

Thumbnail Play icon

5. THE ESCAPE ARTIST

2013, BBC One, 1 série (3×60 min), hvězdné lákadlo: David Tennant

Lahůdka The Escape Artist je třídílná britská minisérie o mladém a velice talentovaném soudním obhájci, který dovede své klienty vysekat z těch nejtemnějších koutů zákona. Tíživost a naléhavost na diváka dýchne hned v prvních minutách a semele jej během pouhých tří opravdu hbitých epizod.

Thumbnail Play icon

6. THE KILLING

2010, AMC / Netflix, 4 série (44×45 min), hvězdné lákadlo: Joel Kinnaman, Mireille Enos

Inteligentní, sofistikované drama z pera geniálního tvůrce True Detective, které je remakem dánského Forbrydelsen. V době, kdy se naprosto drtivá většina krimi zločinů vyřeší během jedné 45 minut dlouhé epizody, se stanice AMC rozhodla riskovat a vytvořit thriller unikátního formátu. Během čtyř sérií se tak vyšetřují dohromady pouhé tři případy, pozornost je zaměřena především na pozadí samotných zločinů a vyšetřovatele (kdo miloval Jesseho z BrBa, zamiluje si Holdera!).

Thumbnail Play icon

7. FARGO

2014, FX, 2 série (20×60 min), hvězdné lákadlo: Martin Freeman, Patrick Wilson

Seriál Fargo volně navazuje na stejnojmenný film bratří Coenů z roku 1996. V každé sérii se vrací do drsného kraje, aby odvyprávěl vždy jiný, ale některými linkami stále propojený příběh plný černého humoru a bizarních postaviček. Setkáváme se tedy opět se stejným náčrtem jako u True Detective, potažmo ACS.

Thumbnail Play icon

8. SILK

2011, BBC One, 3 série (18×60 min), hvězdné lákadlo: Natalie Dormer

Další inteligentní britský seriál z právnického prostředí. Tentokrát má divák co do činění se skupinkou geniálních advokátů, kteří se touží stát královninými poradci. Litý boj mezi rivaly, hutná atmosféra, škrobenost, věrohodné případy a skvělé herecké výkony → tím vším je Silk jedinečný.

Thumbnail Play icon

9. BETTER CALL SAUL

2014, AMC, 1 série (10×50 min), hvězdné lákadlo: Bob Odenkirk

Když už nepomůže ani Ray Donovan, volejte Saulovi. Better Call Saul je prequel spin-off k pecce Breaking Bad, jehož ději tedy předchází. Seriál se věnuje přerodu Jimmyho McGilla v proslulého mazaného právníka Saula Goodmana, který má nevybíravé, morálně pochybné způsoby a řeší problémy svých klientů výhradně mimo soudní síň.

Thumbnail Play icon

10. AMERICAN CRIME

2015, ABC, 1 série (11×40 min), hvězdné lákadlo: Felicity Huffman

Pro budoucí fanoušky ACS dosti zmatečně nazvaný seriál American Crime nabízí příběh o vyšetřování vraždy s nenávistným rasovým podtextem, která otřásla celou Kalifornií. Divák má možnost nahlédnout nejen do samotného vyšetřování, ale je i svědkem toho, jak se s vraždou vypořádají bližní oběti, či jak si povedou svědci během soudního procesu.

Thumbnail Play icon

Viděli jste něco ze zmiňovaných? A jaké seriály byste doporučili vy? :-)

Diskuze /3

Tatko-Šmolko

Už vyšiel aj trailer ;)

6.12.2015 | 20:05:03
TOMASH

Vdaka za tip hlavne na serialy BBC – len prichadza neskoro – vaccsinu uz nie je ako stiahnut.

#3 lada8791
6.2.2016 | 10:38:41
lada8791

#2 TOMASH: na torrentech už ne, ale na ul*z.to najdeš seriály 3,4,5. :-)

12.2.2016 | 15:23:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!