American Gods (Američtí bohové)
92/100 - 81×

American Gods(Američtí bohové)

Bohové jsou mezi námi a snaží se přežít v moderní době plné mamonu a falešných model. Oceňovaný román anglického spisovatele fantastiky Neila Gaimana Američtí bohové ožívá na kabelové stanici Starz, kde ho vedle Gaimana samotného přivedou k životu scenáristé Bryan Fuller (Hannibal) a Michael Green (Heroes).

USA | 2017 | Pauza
vysílání
2 sezóny | Starz | 60 minut
hrají
Ricky Whittle (Stín), Kristin Chenoweth (Easter), Peter Stormare (Černobog), Gillian Anderson (Média),
redaktoři
SadAngel, chir, Janel, Hendorn, Blahar, OrcaCallo


Sedm věcí, které jste možná přehlédli

Sedm věcí, které jste možná přehlédli

Přinášíme vám sedm zajímavostí, které jste možná na první zhlédnutí epizody The Bone Orchard přehlédli.


12 0
3.5.2017

Američtí bohové se nám na začátku tohoto týdne představili v hodinu dlouhém, premiérovém díle The Bone Orchard. Přinášíme vám sedm zajímavostí, kterých jste si možná na první shlédnutí nevšimli. Při čtení se nemusíte bát spoilerů.

Vikingové

Úvodní scéna, kdy se vikingové plaví do nového světa, je přímo spojena s původem novely Američtí Bohové od Neila Gaimana. Autor knihy byl inspirován diorámem vikinga Leifa Erickssona. Má se za to, že právě tento viking byl první evropský objevitel Ameriky. Ti sebou přivezli do Ameriky svého boha, kterého si v novém světě vyřezali.


Protože se vikingové nemohli dostat dál do vnitrozemí, rozhodli se ze země odplout, ale počasí jim nepřálo. Proto se rozhodli bohovi obětovat, aby se zvedl vítr a mohli odplout zpátky do své země. Vikingové tak obětovali své oči a následně prolili svou krev.

Tato scéna dává divákům více šancí poodhalit kdo je kdo, než samotná kniha, která původ některých postav tají až do samotného konce. Naopak Fuller, Greene a Gaiman k seriálu přistupují více otevřeněji.

Odin

Všechny vodítka ze scény s vikingy měli divákovi napovědět, že se jednalo o boha Odina. Podle severské mytologie byl Odin jednooký, protože obětoval své oko, aby nabyl moudrosti. Zároveň to byl také mimo jiné bůh války.

Také jména tohoto boha mohou napovědět, která z postav seriálu je bohem Odinem. Ve staré angličtině je Odin pojemnován jako Wōden, podle něj je také v angličtině pojmenován jeden den v týdnu – wōdnesdæg, tedy wednesday, Středa.

Pan Středa: „Co je dnes za den?“ Stín: „Středa.“ Pan Středa: „Dnešek je můj den.“

Stínovy sny

Název epizody – The Bone Orchard je vztažený k Stínovým snům, kdy se prochází sadem, ve kterém jsou na zemi tisíce kostí. Ve snu Stín přijde k stromu ze kterého se spustí oprátka. To samo o sobě může mít předzvěst toho, co ho na konci epizody čeká. A možná také něčeho dalšího, daleko většího, k čemuž Stín musí ještě sám dojít a otevřít svou mysl.

A pak je tu bílý bizon s žhnoucími oči. Ten se zajisté vztahuje k původním obyvatelům Ameriky, pro které je bizon stále symbolem duchovna. Bizon Stínovi hlasem Iana McShanea (pan Středa) sděluje, aby „uvěřil“. Ve Stínových snech tak může pan Středa k Stínovi promlouvat nebo ho dokonce nepřímo verbovat, aby se k němu nakonec přidal. Nebo je to úplně jinak? Uvidíme.

Bilquis

Kromě toho, že jsme se seznámili s Bilquis (a oproti knize dostane zajisté více prostoru), viděli jsme, jak může být pro smrtelníky nebezpečné její uctívání, doslova vás celá pohltí, čímž nabude sílu a mládí.

Zajímavostí ovšem je, že herec, který si zahrál milence Bilquis, je bratr Billa Murayho – Joel Murray a scéna se natáčela tak, že pod herečkou Yetide Badaki byly padací dveře, do kterých byl Joel postupně vtahován, pak stačila povedená práce s kamerou a postprodukce a scéna byla na světě.

Bodyguardi Technického kluka

Pokud se vám zdáli bodyguardi Technického kluka povědomí, určitě si vzpomínáte na Mechanický pomeranč Stanleyho Kubrika a Alexe a jeho frendíky. Vizualizace bodyguardů Technického kluka vychází právě z kostýmů filmu Mechanický pomeranč.

No a samozřejmě nesmíme nezmínit samotný vstup do reality Technického kluka skrz facehuggera moderních technologií.

Mince Máka Sweeneyho

Mák Sweeney se nám v prvním díle představil jako leprikón a ukázal nám své triky s mincemi. Krom toho, že mince jsou ze zlata a Mák je prakticky tahá ze vzduchu (protože mít hromadu mincí v rukávu by bylo obtížnější), budou samotné mince ještě velice zajímavé, třeba proto, že se jedna z nich propadla do hrobu, ve kterém leží Stínova manželka Laura. Na jejich odhalení si však budeme muset ještě počkat.

Další postavy

Ačkoliv si to divák ani sám Stín nemusí uvědomovat, již v prvním díle jsme potkali spoustu dalších charakterů se kterými se ještě určitě potkáme, ať už to byl vypravěč, který nám odhalil příchod do Ameriky na začátku dílu – Pan Ibis nebo Stínův spoluvězeň Low-Key (schválně, jak vám jeho jméno zní?).

Jak se Vám líbila epizoda Bone Orchard? Všimli jste si dalších věcí, které v našem článku nezazněly? Podělte se o ně s námi, jen prosíme, neprozrazujte spoilery z knihy ani natáčení. Děkujeme!

Foto: Starz, Warner Bros

Diskuze /17

koukle

Že by Low-key byl Loki bůh lsti?

3.5.2017 | 15:35:07
Sleeper1100

Jen další drobnost. Pan Středa řiká v letadle Stínovi. „Oh, don't worry about me. I got an eye for these things. Just the one, but I can see that… “

3.5.2017 | 16:32:37
dvl

Autor článku zjavne čítal knihu. Super, ale v článku sú zbytočne uvedené niektoré spoilery:

Low-Key, minca na Laurin hrob, dokonca aj Odin. Toto sa aj v knihe odhaľuje postupnne, Low Key až takmer na konci knihy !

Takže prosím aby ste v rámci nadšenia zo seriálu nespoilovali to, čo ste čítali v knihe.

#11 chir #17 Diademos
3.5.2017 | 17:34:59
Ananas

Smiem sa spýtať či je Stín tiež niaky boh alebo také niečo ? :D Kludne mi to hodte do spoileru..

#5 burgi #6 vilis_11
3.5.2017 | 18:18:43
burgi

#4 Ananas: presne nad tým som premýšľal, čo on vlastne je? len neviem či to chcem vedieť aby som si tým nepokazil zážitok z ďalších častí :D

3.5.2017 | 19:00:49
vilis_11

#4 Ananas: Stín je Stín … je zbytečné chtít vědět vše na začátku, když se chci dívat.

3.5.2017 | 19:03:24
vilis_11

Obecně vysvětlovat něco dopředu je škoda, jde o tu cestu .. Pan Středa je pan Středa, strom je strom, Stín je Stín (tápání nad tím, proč tam vlastně je, prostupuje celý příběh), mince je mince. Mě při čtené napadlo téměř hned, jak je to s panem Středou, ale ta nejistota, než se mi to potvrdilo stála za to. A když pak zpětně začne vše zapadat ..

3.5.2017 | 19:11:10
Nika C. J.

Knihu jsem nečetla a ani žádný spoiler, jsem ve článku nenašla. Kdo průměrně čte a středně se vyzná v mytologii, tak si většinu toho odvodil sám. Odin byl jasný jak facka, dvě zlaté mince se dávaly Cháronovi za převoz na druhou stranu (Do hrobu spadla jen jedna, takže typuji, že Stínova žena nám tu bude strašit.), To, že spoluvězeň je taky nějaký bůh, bylo taky jasné, jinak by neradil Stínovi, jak se venku chovat a nevěděl, co se tam Stínovi stane. (Lokiho jsem si myslela, ale dík za potvrzení. / Takže ok, jeden pidi spoiler tu možná byl.) Podle bizona s ohnivýma očima bych řekla, že Stín bude taky nějaká „dieta“, Podle mně je to pravděpodobně inkarnace indiánského boha nebo spíše ducha Manitou, ale je to jen má domněnka nic víc. … Seriál každopádně nevypadá špatně, taková dospělejší verze knih Ricka Riordana. Těším se na další díly.

#10 DamianaFrey
3.5.2017 | 19:19:57
Nari

Přidám se k těm, kteří informace v článku vnímají jako spoilery – při čtení je vše odhalováno postupně a má to své kouzlo. Samozřejmě chápu nadšení autorky, až na tuto drobnost je článek super, klidně více takových :-)

3.5.2017 | 21:37:10
DamianaFrey

#8 Nika C. J.: Krásny postreh s tou mincou :) A čo sa týka Tieňa, no neviem, ja by som sa snáď priklonila k tomu, že bude mať nejaké väzby na niektorého zo starých Bohov…ale uvidíme :) Knižku sa chystám čítať, prvá epizóda ma neskutočne navnadila :)

3.5.2017 | 21:45:02
chir

#3 dvl: V oficiálních popisech postavy pana Středy je napsáno, že je to jeden z bohů, jelikož novela je venku už nějaký pátek, tak tuhle informaci nikdo nepovažuje za moc velký spoiler (a všichni ji vesele používají) a dá se to odhalit už právě z té úvodní scény s vikingy, ty „nápovědy“, které sám Středa, ale vlastně i Sweeney Stínovi dává jsou poměrně patrné a i kdybychom nečetli knihy, tak tímhle to tvůrci „pozornému divákovi“ odhalují totožnost už na začátku.

Upozornění na to, kolikrát a jaké záběry (poměrně významné) byly na mince (zejména propadnutí do hrobu) nic neodhaluje, je to jen upozornění na to, aby si diváci všímali, případně nad tím sami přemýšleli (tak trochu jak o Stínových snech).

A konečně o Low Keym tu také nic nepadlo. Pouze to, že se společně s panem Ibisem na začátku seriálu objevili. To, jestli si někdo dá dvě a dvě dohromady, to je druhá věc. Ale jednoznačně z prvního dílu vypadá, že s odhalováním nebudou moc otálet.

webmaster
3.5.2017 | 23:49:02
default

Je ta kniha taky tak vulgarni jako ten serial? Nebo ti scenaristi chteji jen pretrumpfnout Tarantina?? :)

#16 vilis_11
4.5.2017 | 10:35:47
AhiruPoro

Můj názor: Podle mě ten bizon co tam byl chvilku vidět, byla Kujata. :) jinak ty mince, co měl ten leprikon mi připomínají mince chaosu, které plní každé přání, jež se potom zvrtne.

5.5.2017 | 20:06:27
monikash

Ten strom mohl být Yggdrasil a ten technoboy Jéžiš, protože mluví o současném náboženství. Ten konec byl fakt hodně divnej. Jestli to bude takhle pokračovat, tak to vzdám. Knížku jsem nečetla, tak jenom hádám.

6.5.2017 | 19:01:40
Jiskra

doporučuji u seriálu ještě vydržet. Sice se zdá, že scénaristi nebudou s vysvětlením otálet, ale krása toho příběhu je v postupném zjišťování a uvědomění, kolikrát už něco napověděli nebo jak se maličkosti ze začátku projeví dál tak za mne (a pro ty kteří nečetli knihu) prosím méně spoilerů a vysvětlování

6.5.2017 | 21:12:03
vilis_11

#12 default: Yes, co si pamatuju, tak je kniha stejně vulgární jako seriál. Respektive, postavy jsou stejné, takže mluví a reagují stejně.

7.5.2017 | 20:27:20
Diademos

#3 dvl: ! Tak zrovna Loki byl i v knize odhalený snad hned v první větě, kde se o něm mluvilo. Jen je teda potřeba docela podrobně znát severskou mytologii. (byla to informace, že má zjizvený úsměv) Stejně je to pak i s ostatníma. Pokud člověk trochu víc zná tu konkrétní mytologii, tak totožnost postav pozná velice brzo.

27.6.2017 | 18:58:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!