Sedm věcí, které jste možná přehlédli

Sedm věcí, které jste možná přehlédli

3.5.2017 15:16


Přinášíme vám sedm zajímavostí, které jste možná na první zhlédnutí epizody The Bone Orchard přehlédli.


Američtí bohové se nám na začátku tohoto týdne představili v hodinu dlouhém, premiérovém díle The Bone Orchard. Přinášíme vám sedm zajímavostí, kterých jste si možná na první shlédnutí nevšimli. Při čtení se nemusíte bát spoilerů.

Vikingové

Úvodní scéna, kdy se vikingové plaví do nového světa, je přímo spojena s původem novely Američtí Bohové od Neila Gaimana. Autor knihy byl inspirován diorámem vikinga Leifa Erickssona. Má se za to, že právě tento viking byl první evropský objevitel Ameriky. Ti sebou přivezli do Ameriky svého boha, kterého si v novém světě vyřezali.

Protože se vikingové nemohli dostat dál do vnitrozemí, rozhodli se ze země odplout, ale počasí jim nepřálo. Proto se rozhodli bohovi obětovat, aby se zvedl vítr a mohli odplout zpátky do své země. Vikingové tak obětovali své oči a následně prolili svou krev.

Tato scéna dává divákům více šancí poodhalit kdo je kdo, než samotná kniha, která původ některých postav tají až do samotného konce. Naopak Fuller, Greene a Gaiman k seriálu přistupují více otevřeněji.

Odin

Všechny vodítka ze scény s vikingy měli divákovi napovědět, že se jednalo o boha Odina. Podle severské mytologie byl Odin jednooký, protože obětoval své oko, aby nabyl moudrosti. Zároveň to byl také mimo jiné bůh války.

Také jména tohoto boha mohou napovědět, která z postav seriálu je bohem Odinem. Ve staré angličtině je Odin pojemnován jako Wōden, podle něj je také v angličtině pojmenován jeden den v týdnu – wōdnesdæg, tedy wednesday, Středa.

Pan Středa: „Co je dnes za den?“ Stín: „Středa.“ Pan Středa: „Dnešek je můj den.“

Stínovy sny

Název epizody – The Bone Orchard je vztažený k Stínovým snům, kdy se prochází sadem, ve kterém jsou na zemi tisíce kostí. Ve snu Stín přijde k stromu ze kterého se spustí oprátka. To samo o sobě může mít předzvěst toho, co ho na konci epizody čeká. A možná také něčeho dalšího, daleko většího, k čemuž Stín musí ještě sám dojít a otevřít svou mysl.

A pak je tu bílý bizon s žhnoucími oči. Ten se zajisté vztahuje k původním obyvatelům Ameriky, pro které je bizon stále symbolem duchovna. Bizon Stínovi hlasem Iana McShanea (pan Středa) sděluje, aby „uvěřil“. Ve Stínových snech tak může pan Středa k Stínovi promlouvat nebo ho dokonce nepřímo verbovat, aby se k němu nakonec přidal. Nebo je to úplně jinak? Uvidíme.

Bilquis

Kromě toho, že jsme se seznámili s Bilquis (a oproti knize dostane zajisté více prostoru), viděli jsme, jak může být pro smrtelníky nebezpečné její uctívání, doslova vás celá pohltí, čímž nabude sílu a mládí.

Zajímavostí ovšem je, že herec, který si zahrál milence Bilquis, je bratr Billa Murayho – Joel Murray a scéna se natáčela tak, že pod herečkou Yetide Badaki byly padací dveře, do kterých byl Joel postupně vtahován, pak stačila povedená práce s kamerou a postprodukce a scéna byla na světě.

Bodyguardi Technického kluka

Pokud se vám zdáli bodyguardi Technického kluka povědomí, určitě si vzpomínáte na Mechanický pomeranč Stanleyho Kubrika a Alexe a jeho frendíky. Vizualizace bodyguardů Technického kluka vychází právě z kostýmů filmu Mechanický pomeranč.

No a samozřejmě nesmíme nezmínit samotný vstup do reality Technického kluka skrz facehuggera moderních technologií.

Mince Máka Sweeneyho

Mák Sweeney se nám v prvním díle představil jako leprikón a ukázal nám své triky s mincemi. Krom toho, že mince jsou ze zlata a Mák je prakticky tahá ze vzduchu (protože mít hromadu mincí v rukávu by bylo obtížnější), budou samotné mince ještě velice zajímavé, třeba proto, že se jedna z nich propadla do hrobu, ve kterém leží Stínova manželka Laura. Na jejich odhalení si však budeme muset ještě počkat.

Další postavy

Ačkoliv si to divák ani sám Stín nemusí uvědomovat, již v prvním díle jsme potkali spoustu dalších charakterů se kterými se ještě určitě potkáme, ať už to byl vypravěč, který nám odhalil příchod do Ameriky na začátku dílu – Pan Ibis nebo Stínův spoluvězeň Low-Key (schválně, jak vám jeho jméno zní?).

Jak se Vám líbila epizoda Bone Orchard? Všimli jste si dalších věcí, které v našem článku nezazněly? Podělte se o ně s námi, jen prosíme, neprozrazujte spoilery z knihy ani natáčení. Děkujeme!

Foto: Starz, Warner Bros


Jít na American Gods | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!